Tausz Ádám: Kerülöm a pesszimista emberek társaságát

Tausz Ádám: Kerülöm a pesszimista emberek társaságát
Szerdahelyi Csaba  |  2023. 08. 24., 13:12

Nyitottsággal, érdeklődéssel építem az üzleti kapcsolataimat. Számomra a kézfogás erősebb megállapodást jelent, mint az aláírt szerződés – mondta az Üzletemnek Tausz Ádám, a Budapest Contemporary Kortárs Képzőművészeti Vásár főszervezője.

Tausz Ádám közel 30 éves tapasztalattal rendelkezik klasszikus és kortárs művészeti vásárok szervezésében, nevéhez kötődik például a budapesti Art and Antique művészeti vásár is. 1994-ben Magyarországon még nem voltak aukciósházak, csupán egyetlen kortárs galéria működött, a piacon szinte csak régiségkereskedőkkel találkozhattunk. Ma a piac felét az aukciósházak uralják, 80 százalékban kortárs galériák vannak jelen és „eltűntek” a régiségkereskedők. Következzen az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 479. interjúja!

Mit tart karrierje eddigi csúcsának?

– A mai napig foglalkozom rossz állapotban lévő cégek átvételével és feljavításával, majd eladásával. 10 évvel ezelőtt a Szombathelyi Vasjármű a csőd szélére jutott. Minket bíztak meg a megmentéssel és 3-4 hónap alatt sikerült 4 milliárd forint német-osztrák megrendelést hozni (ezt személyesen én tárgyaltam végig), az adósságokat konszolidálni (3 bankkal), így megmentettük 250 ember munkahelyét. Munkánkat egyenként minden munkavállaló megköszönte.

Milyen távra tervez?

– Mivel szeretek dolgozni, és csak olyan dolgokat csinálok, ami tetszik, hosszú távra tervezek. Nem szeretnék nyugdíjas lenni.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Nincs bakancslistám, mert amit éppen szeretnék megtenni, és reális esély van rá, azt megvalósítom. Aminek nincs esélye, azzal pedig nem foglalkozom.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Édesapámtól, aki orvos. Én is jártam az SOTE-ra, de aztán üzemgazdász lett belőlem.

Mivel motiválja a kollégáit?

– Egyenrangú félként kezelem Őket, és hagyom Őket dolgozni.

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Az építészetben. Gyerekkoromban is sokat rajzoltam, nyertem rajzversenyeket, mindig érdekelt a műszaki rajzok világa.

Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Nyitottsággal, érdeklődéssel. Számomra a kézfogás sokkal erősebb megállapodást jelent, mint az aláírt szerződés.

Mire sajnálja az idejét?

– Minden felesleges és később egyáltalán nem használt dolgok vásárlására.

Mivel lehet felbosszantani?

– Azzal, ha valaki lassú felfogású és többször kell valamit elmondani neki. Kerülöm a pesszimista emberek társaságát.

Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Mindent, aminek van értelme. A tiszai műanyaghulladék-gyűjtéstől a szegény embereknek az ételosztásáig sok mindenben részt vettem már, és erre ösztönzök mindenkit. Nagyon hasznos testközelből megtapasztalni, hogy mit teszünk a természetünkkel, és milyen más világok is léteznek.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Sportfelszerelésekre – több sportban is versenyeztem szép eredményekkel, és a mai napig aktívan sportolok szinte minden nap. A vitorlázást, surfölést, golfozást, sí sportokat a mai napig aktívan űzöm.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– A család! Három gyermekünket feleségemmel „nevelgetjük”, bár mostanság az idősebbek már minket nevelgetnek. Családi körben mindig nyugalmat érzek. De ha épp nincs nyugi, az is jó.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 05. 24., 11:10
Az Európai Parlament 2024. április 24-én elfogadta a platformalapú munkavégzés munkakörülményeinek javításáról szóló irányelvét. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szemán Péter, a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners munkajogi csoportjának vezetője foglalta össze.
2024-05-25 16:44:25
13 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak a vendéglátóhelyek, elsőként az egész évben nyitva tartó, vidéki éttermeknek nyílik meg a lehetőség május 27-től.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Női pék, cukrász, kaviárszakértő is helyet kapott a rendezvény nagyszínpadán, hogy a fő téma, a „női energiák” mentén bemutassák a művészi szintre emelt szakmájukat. Nemes Richárd főszervező elárulja, hogy hogyan lehet még fenntarthatóbban működtetni egy műfajából adódóan sok hulladékkal járó gasztronómiai rendezvényt vagy milyen egyszerű ételekkel tudnak nagyot alkotni a Gourmet Fesztiválon bemutatkozó konyhák mesterei. Ha mindez nem lenne elég, kifejti, hogy a fine dining milyen vonásokkal ruházta fel a magyar vendéglátást az utóbbi pár évben és például hogyan lehet „veganizálni” megszokott fogásokat, amelyek ettől csak még jobbak lesznek! Vigyázat, étvágygerjesztő epizód!
Miközben a világ e-személyautó gyártói egyre élesedő versenyt vívnak a vásárlók kegyeiért, nem szabad elfelejteni, hogy a közlekedés károsanyag-kibocsátásának jelentős részéért a teherfuvarozás felel. Egyre több középtávú áruszállítást és utolsó mérföldes kézbesítést kiszolgáló depó elektrifikálja a járműflottáját és alakít ki hozzá megfelelő infrastruktúrát, ám nagyon nem mindegy, hogy az üzemeltetés mennyire tud hatékony és gazdaságos lenni – mutat rá ebben az epizódban Négyesi Szilárd, a Siemens Zrt. szakértője.
Újabb különleges hazai vállalkozás, az Ország Söre szavazást alapító Beerselection mutatkozik be a csatornán. A budapesti sörszaküzletbe hetente több tucatnyi újdonság érkezik, köztük akár olyan különlegességekkel, amelyekből egyszerre csak pár darab érhető el az egész országban. A sörkultúra hazai terjesztése fontos küldetés a tulajdonosoknak, hiszen akár 800-féle sörstílus létezik, miközben a legtöbb ember egyedül a lágert ismeri fel. A magyar sörrajongók által idén összeállított recept sorsáról, a kissé elhasznált „kézműves” kifejezés mögötti igazságról, illetve arról, hogy miért érdemes szaküzletben venni a sört a nagy áruházak helyett, Bárkai Péter mesél a BeerSelectiontől. Az ügyvezető persze igazságot tesz az örök, csapolt, palackozott, vagy dobozos kérdésben is...

  Rovathírek: GUSTO

13 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak a vendéglátóhelyek, elsőként az egész évben nyitva tartó, vidéki éttermeknek nyílik meg a lehetőség május 27-től.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS