Itt találod az összes cikket a „régió” témában!
Elkezdődött a kolozsvári könnyűszerkezetű metróvonal építése, amely átszeli majd az erdélyi várost, és összeköti annak metropolisz-övezetével. Az ünnepélyes építőtelep-avatón Marcel Ciolacu román kormányfő is jelen volt.
A júliusi 11,3 százalékról 8,6 százalékra lassult az éves inflációs ráta Ukrajnában 2023 augusztusában.
Utolsó előtti állomásához érkezett a román mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium pályázati útmutatója a júniustól megjelenő pályázatok meghirdetéséhez. A teljes csomagot áprilisban közvitára bocsátják.
A legszükségesebb kiadásokra sem elegendő az országos közútkezelő társaság kasszájába egy év alatt befolyó útdíj Romániában.
Jóval a határidő lejárta előtt, még idén átadhatják az észak-erdélyi autópálya Aranyosgyéres és Maroskece közötti szakaszát.
A fogyasztás jelentős csökkenése, a magas infláció és a körbetartozás terjedése miatt idén minden korábbinál magasabbra emelkedhet a bajba jutott cégek száma Romániában.
Elkerüli idén a recessziót Románia gazdasága, a GDP növekedése azonban 2023-ban 2,5 százalékra lassul, ami elmarad az egy évvel korábban becsült 4,7 százaléktól – olvasható egy elemzésben.
Továbbra is a kolozsvári lakások a legdrágábbak Romániában. Tavaly 14 százalékos drágulás volt tapasztalható a kincses városban, ahol 2410 euró/négyzetméter (954 ezer forint/nm) az átlagár.
Horvátország január 1-jén csatlakozott az euróövezethez. Miután lejárt a kéthetes átmeneti időszak, vasárnaptól már csak euróban lehet fizetni az országban.
Bár Románia a második legnagyobb gázkitermelő Európában, továbbra is függ az orosz importtól, ugyanis vészesen apadnak a tározókban tavaly felhalmozott készletek.
Jövőre nőhet az éjszakai, hétvégi és ünnepnapi munkavégzésért járó bérpótlék. A szakszervezetek üdvözlik a törvényjavaslatot, a munkáltatók elégedetlenek.
Románia nem emeli tovább az Európai Unión kívülről újonnan befogadható külföldi vendégmunkások számát, a csütörtökön elfogadott kormányhatározat azt 2023-ra is 100 ezerben szabta meg.
Átfogó fejlesztés keretében bővíti és újítja meg a Marosvásárhelyen található plázáját az Indotek Group.
Kedvező gazdasági környezet jellemezte a közép- és kelet-európai régiót 2021-ben: a térség GDP-je 5,7 százalékkal nőtt éves összevetésben, szemben az egy évvel korábbi 3,7 százalékos hanyatlással – áll a Coface hitelbiztosító CEE Top 500 kiadványában.
A román cégbíróság adatai szerint 2022 első kilenc hónapjában 32,6 százalékkal 5523-ra nőtt az újonnan alapított külföldi tőkéjű vállalatok száma 2021 azonos időszakához képest.
Második alkalommal szervezték meg Marosvásárhelyen az Erdélyi Gazdasági Fórumot, amelynek az volt a fő célja, hogy párbeszédre ösztönözze a vállalkozókat.
Török társaságok vezette konzorciumok jelentkeztek a kolozsvári metró tervének elkészítésére és megépítésére.
A tervek szerint 2024 nyarán Marosvásárhelytől Kolozsvárig megszakítás nélkül sztrádán lehet majd közlekedni. A munka jövő februárban kezdődhet.
A kormány a jövő évi állami költségvetés elfogadásától tette függővé a vállalkozásoknak nyújtott energiatámogatásokat Szlovákiában.
Kedvezményes számlázási kategóriába kerülhetnek azok a romániai fogyasztók, akik idén kevesebb áramot fogyasztanak, mint tavaly.
Rekordszámú feketén foglalkoztatott munkavállalót értek tetten szeptemberben a munkaügyi felügyelők Romániában.
Rugalmasságot, megbecsülést, a szakmai fejlődés lehetőségét, tisztességes, de nem extrém fizetést várnak el az Y és Z generációnak a munkaerőpiacra bekerülő tagjai Romániában.
A román kormány által tervezett ársapka nem oldja meg a tűzifa piacán kialakult helyzetet a faipari ágazat képviselői szerint. Növelni kellene a belföldi kitermelést.
Az energiapiaci helyzet tarthatatlan, ha nem javul a helyzet, a szlovákiai vállalatok kénytelenek lesznek korlátozni a termelésüket – állítja Peter Mihók, a Szlovák Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Kezdődhet a munka az észak-erdélyi autópálya hiányzó szakaszán.
2022 elején több mint 94 ezer magyar állampolgár élt Ausztriában, 29 ezerrel többen, mint 2015 január 1-jén – derül ki az osztrák statisztikai hivatal közleményéből.
Az egyetemisták többségének Romániában is a szülők fizetik a lakbért. A legtöbben havonta 200 eurónyi lejt szánnak a lakhatásra.
A szlovákiai háztartások több mint fele arra számít, hogy az életszínvonaluk az elkövetkező egy évben olyan mértékben fog romlani, amihez foghatót az elmúlt 20 évben nem tapasztaltak.
Módosította az energiaárak korlátozásáról szóló, tavasszal kiadott rendeletét a román kormány.
Továbbra is nagyok a különbségek Románia különböző régiói, megyéi között a gazdaság teljesítőképességét mutató GDP tekintetében, bár az elmúlt húsz év alatt történtek elmozdulások. Bukarest bebetonozta magát az élen.
Módosította az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) a földgáz esetében a végső szolgáltatókra vonatkozó szabályzatot Romániában.
Az energiaár-robbanás haszonélvezőinek többletadóval való sújtását fontolgatja a román kormány. Részleteket azonban csak a törvénytervezet nyilvánosságra hozatalát követően közölnek.
A romániai mikro-, kis- és közepes vállalkozások augusztus 23-tól és 24-től pályázhatnak az állami, illetve de minimis támogatást biztosító kiírásokra.
Romániában a tulajdonos akkor is megkapja a 3 ezer lejes támogatást a leadott 15 évesnél idősebb kocsija után, ha nem akar új autót vásárolni.
A szlovákiai vállalkozások képviselőinek szeptember 30-ig frissíteniük kell az adataikat a cégjegyzékben. Az állam korábban azt ígérte, hogy ezzel már nem lesz gondjuk. A bürokratikus kötelezettség 140 ezer vállalkozást érint.
A vállalatok Romániában is felfedezték a távmunkában rejlő lehetőséget – olvasható a Babeș–Bolyai Tudományegyetem gazdasági kutatócsoportjának elemzésében.
Tavaly 5683 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, az egy főre jutó jövedelem pedig 2243 lej volt. Ez 8,9, illetve 10,5 százalékos növekedést jelent 2020-hoz képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet.
Romániában egyre több elektromos, valamint plug-in hibrid autót adnak el, a töltőállomások hálózatának fejlesztését is erőteljesen támogatják mind a hatóságok, mind a magánszektor.
Az osztrák OMV schwechati finomítóját az üzem leállásával járó rendszeres karbantartása után nem tudják időben újraindítani – írta a VG iparági forrásokra hivatkozva, amelyek szerint ez a helyzet ellátási gondokat vetít előre.
Lezárult Romániában a pályázás arra a programra, amelynek keretében tömbházlakások és közintézmények energiatakarékossá, földrengésbiztossá tételére kérhettek finanszírozást az önkormányzatok.
Nagyon kedvező áron tud a következő három évben Szerbia gázt vásárolni Oroszországtól – jelentette ki Aleksandar Vucic szerb elnök vasárnap azt követően, hogy telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
A romániai alkalmazottak alig 13 százaléka elégedett a fizetésével, 40 százalékuknak szándékában is áll béremelést kérni az elkövetkező egy év alatt – derül ki a PwC felmérésből.
Növekvő infláció, emelkedő kamatok, romló gazdasági kilátások – egyre több irányból érkeznek a korábbiaknál jóval pesszimistább forgatókönyvek Románia gazdaságának alakulásával kapcsolatban.
Az Új otthon lakásvásárlási program iránt sokkal kevesebben érdeklődnek Romániában, mint egy évvel ezelőtt. Felére csökkent az igénylések száma, a kiszámíthatatlan helyzet, a hatalmas mértékű infláció és a növekvő kamat elbizonytalanítja a lakásvásárlókat.
Szlovákia az EU-tagországokkal egyeztetve vásárol földgázt Oroszországtól – szögezte le Eduard Heger szlovák miniszterelnök vasárnap éjjel a Facebookon.
Meg kell találni az egyensúlyt, hogy ne legyen túlszabályozott az ágazat, de minőségi és élelmiszer-biztonsági szempontból követhető, ellenőrizhető legyen – értékelt Daragus Attila, az ANTREC faluturisztikai szövetség Kovászna megyei elnöke.
Válságban minden kormánytámogatás úgy jön a vállalkozói szféra számára, mint a betegnek az oxigén, levegővételhez juttatja őket – értékelt a Krónika megkeresésére Debreczeni László adószakértő.
Újabb lehetőséget kínál a szerb kormány azoknak, akik kötelesek áttérni az új számlázási modellre, de eddig még nem kérték az állami támogatást az új pénztárgépek beszerzéséhez.
Hétfőtől ellenőrzések kezdődtek Romániában azoknál a bevásárlóközpontoknál és online forgalmazóknál, amelyek az utóbbi napokban indokolatlanul megemelték az étolaj árát – jelentette be Florin Spătaru gazdasági miniszter.
Újra a kormány térfelén pattog a labda a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás árplafonját célzó jogszabályjavaslat kapcsán Romániában. A nagy fuvarozócégek elégedetlenek a közvitára bocsátott tervezetben szereplő díjszabásokkal.
A csökkentett heti munkaórákkal dolgozók boldogabbak, egészségesebbek és hatékonyabbak – áll a Belgrádban és Újvidéken tevékenykedő ManpowerGroup közleményében, amelyben összegzik a néhány hónapos kísérleti projektjük eredményeit.
Szlovéniában a Nova Ljubljanska Banka (NLB), Horvátországban a Hrvatska Postanska Banka (HPB) vásárolta meg a Sberbank Europe AG ottani leányvállalatait – közölte a két ország nemzeti bankja szerdárán.
2022. március 1-től a cégek és a vállalkozói engedéllyel rendelkező magánszemélyek csak online tarthatják a kapcsolatot a román Országos Adóhatósággal (ANAF) a Privát Virtuális Tér platformon keresztül.
A vidombáki reptér november 1-jén készen áll az utasok és a repülők fogadására. Brassóban javában tárgyalnak a légitársaságok képviselőivel.
Jóváhagyták a kormánypártok, hogy Romániában ideiglenesen a felére csökkentsék az üzemanyagokra kivetett jövedéki adót – jelentette be Adrian Caciu pénzügyminiszter.
Tavaly két és félszeresére nőtt az eladó szálláshelyek száma Romániában. Idén viszont már fellendülésre lehet számítani.
Kezdő vállalkozók számára szervez képzést magyar nyelven a Pannonreg Regionális Fejlesztési Ügynökség a vállalkozásfejlesztések támogatásával kapcsolatos tevékenységei keretében a Vajdaságban.
Látványos terjeszkedésbe kezdtek Szlovákiában a magyarországi vállalkozások – olvasható egy tanácsadó társaság felmérésében.
Néhány éven belül New York-i járattal is büszkélkedhet a kolozsvári nemzetközi repülőtér, ha sikerül fejleszteni a légikikötőt.
A következő két évben felszedik a síneket ott, ahol évtizedekkel korábban megszűnt a vasúti forgalom. A Szerbiai Vasúti Infrastruktúra vállalat több mint 400 kilométeren tervezi elvégezni a munkát.
A horvát kormány egy hónapra ismét rögzítette az üzemanyagok árát, a mostani rendelet a 95-ös oktánszámú benzinre, valamint a dízelre vonatkozik, a prémium üzemanyagok szabadárasak maradnak.
Jelentősen megugrott 2021-ben Romániában azoknak az alkalmazottaknak a száma, akik önként felmondtak munkahelyükön. Veres Valér szociológus szerint tetten érhető a Nyugaton „nagy felmondásnak” nevezett jelenség.
Románia 2,503 millió tonna kőolaj-egyenértékű földgázt importált 2021. első 11 hónapjában, ami 67,4 százalékkal több az előző év azonos időszakában behozott mennyiségnél.
Az elszabaduló energiaárak és a számlák kompenzálása kapcsán várat magára a gyors megoldás Romániában. Az energiaügyi miniszter szerint a szolgáltatók több millió számlát állítottak ki helytelenül.
Az Atradius hitelbiztosító elemzése szerint a régió cégeinek 39 százaléka tart attól, hogy a kormányzati mentőcsomagok várható kivezetésével több lesz idén a csőd.
Tizennyolc éven belül kell elkészülnie a Bukarest–Kolozsvár–Budapest-gyorsvasútnak a legújabb elvárások értelmében. Az uniós pénzek hatékony felhasználásával tartható a célkitűzés.
Alacsony felvásárlási árak, sertéspestis, tisztességtelen külföldi konkurencia, silány állami támogatás – egyre nagyobb bajban vannak a szlovákiai sertéstenyésztők. Az üzletekben árult sertéshús alig ötöde hazai, és idén tovább romolhat a helyzet.
Az egy évvel korábbinál 4,1 százalékkal kevesebb új autót helyeztek forgalomba Romániában 2021-ben.
A bankfiókok bezárása megnehezíti a vidéken élők hozzáférését a pénzintézetek szolgáltatásaihoz – állapította meg a román Verseny¬tanács jelentése.
Elemzők szerint 2022 a folytatódó drágulások éve lesz Szlovákiában. Az élelmiszerek már eddig is a legnagyobb mértékben drágultak a régiónkban, január 1-től pedig az energiaárak is nőttek a családok számára.
Tizenkét regionális repülőtérnek, köztük 7 erdélyinek az anyagi támogatását javasolta keddi ülésén a kormány – közölte Nicolae Ciucă román miniszterelnök.
Már nyomtatják a megemelt nyugdíjakról szóló szelvényeket – jelentette be Facebook-bejegyzésében Marius Budăi román munkaügyi miniszter.
Jóváhagyta a román kormány szerdai ülésén azt a sürgősségi rendeletet, amely lehetővé teszi az Európai Bizottságtól érkező 14,94 milliárd eurós hitel felvételét.
2021. októberében négyszer annyi külföldi turista kereste fel Szlovákiát, mint egy évvel korábban.
Tavaly a korábban közölt adathoz képest kisebb mértékben, 3,7 százalékkal csökkent a román gazdaság a 2019-es évhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet adataiból.
A szerbiai turisztikai cégek már másfél éve vergődnek, hogy kikeveredjenek abból a gödörből, amibe a járványhelyzet miatt jutottak. A megoldást az államtól várják.
Idén az év első tíz hónapban 129.338 céget és egyéni magánvállalkozást jegyeztek be Romániában, ami 40,31 százalékos növekedést jelent a tavalyi év ugyanezen időszakához mérten.
Hétfő délután különösebb ceremónia nélkül megnyitották az A3-as észak-erdélyi autópálya Marosvásárhely melletti szakaszát.
A fiatalok nem akarnak traktort vezetni, az idősebbek tartanak a korszerű, angolul „beszélő” masináktól – többek között emiatt alakult ki traktoristahiány a mezőgazdaságban tevékenykedő vállalkozásoknál Romániában.
A szerb kormány kedden a 2021. november 15-ei árszinten rögzítette a kristálycukor, a T-400-as liszt, a napraforgóolaj, a sertéscomb és a 2,8 százalék zsírtartalmú pasztőrözött tej árát.
Példátlan helyzet alakult ki a földgázszolgáltatók piacán Romániában. Egyre több kisebb kereskedő mond le az engedélyéről, a fogyasztóknak védőhálót jelentő végső szolgáltatói státus is inog, a nagyok sem akarnak újabb ügyfeleket.
Míg a világpiaci tőzsdéken a gabona ára döntögeti a rekordokat, addig Szerbiában a burgonya ára szökött az egekbe. Az újvidéki piacokon jelenleg kilogrammja 60 és 90 dinár között mozog, nagyobb mennyiségben viszont 40–60 dinárért lehet hozzájutni.
A kolozsvári önkormányzati testület hétfői rendkívüli ülésén elfogadta a kolozsvári metró megvalósíthatósági tanulmányát. A metróvonal 21 kilométer hosszú lesz, és 2,053 milliárd euróba (759 milliárd forint) kerül – közölte a polgármesteri hivatal.
Raluca Turcan román munkaügyi miniszter megoldást ígért a munkanélküli-segély biztosítására valamennyi előadóművész számára.
A csalók a bankok nevében elektronikus levélben vagy telefonos üzenetben keresik meg az áldozatokat, így próbálnak felhasználói vagy személyes adatokhoz jutni, megszerezni a jelszavakat, bankkártyaadatokat Romániában.
Különleges fekete pénteki parancsnokság létrehozását jelentette be csütörtökön a román Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság, céljuk a kecsegtetőbbnél kecsegtetőbb akciók non-stop ellenőrzése.
„Amit az Országos Egészségbiztosítási Pénztár egyik kezével ad, a másikkal vissza is veszi” – összegzett Seres Lucia, a Kovászna megyei háziorvosok szövetségének elnöke. Az új keretszerződésbe foglalt extra szolgáltatásokat nem számolja el a biztosító a háziorvosoknak, ha a vizsgálatra munkaidőn belül kerül sor.
Azoknak is mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk, akik fával fűtik ki otthonukat, a földgáz és az áram mellett ugyanis a tűzifa ára is jelentős mértékben megemelkedett tavalyhoz képest Romániában.
2022-től a motor hengerűrtartalma helyett a járművek évjáratát veszik alapul a regisztráláskor felszámolt adó nagyságának meghatározásakor – jelentette be Siniša Mali szerb pénzügyminiszter.
A romániai lakosságnak az elmúlt években folyamatosan nőtt a megtakarítási hajlandósága, több mint kétharmaduk azonban csak esetlegesen tesz félre pénzt – derül ki az Erste Group közép-kelet-európai országokban végzett felméréséből.
Az erdélyi magyarok 85 százalékának van internet-hozzáférése, de csak 30 százalékuk rutinos digitális ügyintéző – derül ki egy szerdán közzétett felmérésből.
Újra lesújtottak a koronavírus-világjárvány megfékezése miatt bevezetett korlátozások a romániai vendéglátóiparra. Mivel alacsony az átoltottság, továbbá egyre többen betegszenek meg és szorulnak kórházi ellátásra, ismét térdre kényszerült a gazdaság egyik ágazata.
A cseh Skoda Auto – egyetlen gyártószalag kivételével – hétfőtől két hétre leállítja a termelést mindhárom csehországi üzemében a globális alkatrész- elsősorban chiphiány következtében.
Az eddigi ár dupláját, sőt, akár tripláját is elkérik a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításért a romániai cégek.
A munkaerőhiány miatt már egyre több erdélyi kis- és közepes vállalkozó is külföldiek, többnyire távol-keletiek alkalmazására kényszerül.
Szerbiában az emberek nem gazdagok, az állam viszont igen – hangzott el egy kerekasztal-beszélgetésen.
A nagyüzemekben és kisgazdaságokban egyaránt megviselte a disznótartást az afrikai sertéspestis. Szakemberek vészharangot kongatnak: a hazai sertéshúsfogyasztás 70 százalékát már importból szerzi be Románia.
A román kormány elfogadta azt jogszabályt, amely értelmében zöld rendszámtáblával látják el az elektromos autókat – közölte Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.
Sürgősségi rendelettel módosította hétfői ülésén a román kormány a munkatörvénykönyvet. E szerint alkalmazottanként 8000 és 10 000 lej közötti bírsággal sújthatók a munkáltatók a foglalkoztatottak munkaviszonyának részleges eltitkolása miatt.
Az országos bruttó minimálbér közel 11 százalékos megemelését és olyan képlet alkalmazását javasolja 2022. január 1-től a román kormány, amely alapján a következő évekre is kiszámítható a minimálbér összege – közölte Florin Cîţu miniszterelnök.
Két-három év múlva egyszerűbb lesz orvost találni Romániában, mint víz-gáz szerelőt – kongatták meg a vészharangot az építőipari munkáltatók. Úgy tűnik, hogy a fiatalok körében nem népszerűek az építőipari szakmák.
Továbbra is a koronavírus-világjárvány alakítja a nagyobb egyetemi központoknak számító erdélyi városok albérletpiacát.
Silány szolgáltatások, indokolatlan költségek, nem képzett, kimerült és ingerlékeny személyzet, a szolgáltatás–ár–tisztelet kapcsolatát nem értő vállalkozók – így jellemzi a Fekete-tenger romániai partszakaszát Paul Anghel, a román Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság igazgatója.
Az idénymunka bejelentésére vonatkozó könnyítések miatt 2-3 év múlva megszűnhetnek a bejelentett munkahelyek a vendéglátóiparban Szerbiában – figyelmeztették az illetékeseket a szakszervezetek.
Folyamatosan nő az üresen álló állategészségügyi rendelők száma Romániában. A csökkenő állatlétszám miatt számos szakembernek nem éri meg anyagilag körzeti állatorvosként dolgozni.
Az országos bruttó átlagbér 5780 lej volt júliusban Romániában, egy lejjel több, mint az előző hónapban. A nettó átlagbér 4 lejjel (0,1 százalékkal) növekedett júniushoz képest, és elérte a 3545 lejt.
Aggodalommal tölti el a politikai válság a romániai üzleti szférát. A Romanian Business Leaders több mint 200 vállalkozó nevében kéri Klaus Iohannis államfőtől, hogy teremtsen újra stabilitást.
Az állattenyésztési ágazat jelentősen megszenvedte a koronavírus-járványt Szerbiában.
Ősz elején egyre több szerbiai polgár fordul a bankokhoz, hogy hitelhez juthasson. A banki tisztviselők szerint ezek a kölcsönök általában kisebbek, leggyakrabban 1000 euróról, illetve ennek az összegnek a két-háromszorosáról van szó.
A látványos gazdasági növekedés a fizetéseken is éreztette a hatását Szlovákiában. A Statisztikai Hivatal legfrissebb felmérése szerint több mint 16 éve nem nőttek olyan gyorsan a bérek, mint az idei második negyedévben.
Erőteljesen nőtt a tíz legnagyobb romániai bank profitja az első félévben, együttesen 3,8 milliárd lejes nettó nyereségre tettek szert, ami 43,9 százalékos növekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához mérten.
Romániában 52 százalékkal, 10 242 millióra nőtt a vendégéjszakák száma az első hét hónapban a tavalyi év azonos időszakához képest. Az adat 35 százalékkal maradt el a járvány előtti szinttől.
Az utóbbi években egyre nagyobb mennyiségű fagylaltot gyártanak Szerbiában. A Szerbiai Gazdasági Kamara adatai szerint 2019-ben történt egy nagy ugrás, amikor 51 százalékkal több jeges édességet állítottak elő, mint egy évvel korábban.
A koronavírus-világjárvány begyűrűzése után teret hódított a házhoz szállítás, az étterem-tulajdonosok nagy része ezentúl sem akar erről a bevált receptről lemondani. Az étlap módosítása is szerepel a tervekben, az infláció miatt pedig azok is drágítani készülnek, akik eddig nem tették meg ezt.
A román fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős minisztérium javaslatára döntött a kormány arról a jogszabály-tervezetről, amely az építkezési alapanyagok áremelkedése miatt előállt helyzetet hivatott hosszú távon kezelni.
Ismét akut munkaerőhiánnyal szembesül a romániai gazdaság, a munkáltatók emiatt egyre nagyobb mértékben szorulnak EU-n kívüli, ázsiai, afrikai munkavállalókra. A lakosság 20 százaléka tervezi, hogy külföldön vállaljon munkát.
Csíkszeredán épít termelői egységet a magyar tulajdonban lévő Caola Zrt. kozmetikai vállalat. A cég képviselői, a városvezetés és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara augusztus 27-én pénteken írta alá az erről szóló szándéknyilatkozatot.
A szlovák Statisztikai Hivatal jelentése szerint a szlovák gazdaság tavaly tavaszi 11 százalékos visszaesését követően az idei második negyedévben éves szinten már 9,6 százalékkal nőtt a GDP, amire Szlovákiában 13 éve nem volt példa. A növekedést az autóipar lassulása fékezheti.
Baklövésnek nevezte kedd este a kormányfő a pénzügyminiszternek azt a téves állítását, hogy Romániában a nettó országos minimálbér jelenleg 1600 lej.
A szárazság ellenére is lesz elegendő élelmiszer a következő időszakban Szerbiában – nyilatkozta Branislav Nedimović szerb mezőgazdasági miniszter.
Alacsony jövedelmű lakosok milliói kerülhetnek nehéz helyzetbe Romániában az energiahordozók drasztikus drágulása miatt.
Romániában hiába megfelelő minőségű a búzatermés, óhatatlanul drágul a kenyér, ugyanis az árakat főként a világpiaci trendek alakítják. Az energia és a munkaerő drágulása is hozzájárul a dráguláshoz.
Dan Vîlceanu új román pénzügyminiszter legfőbb feladata 7,16 százalék alatt tartani az államháztartási hiányt – közölte Florin Cîţu miniszterelnök.
Agrártámogatásokra az idén mintegy 400 millió eurót fordít a szerb állam, többet mint valaha.
Bő egy év alatt duplájára nőtt a rönkként értékesített romániai kitermelésű fa ára, amely a világpiaci árakat is messze túlszárnyalta.
Az egészségügyi, a fejlesztési, az oktatási és a pénzügyi tárca kapja a legnagyobb összeget a költségvetés kiigazításakor Romániában.
Ha Szerbia az idén valóban 7 százalékos gazdasági növekedést ér el, mint ahogyan a kormányzat tervezi, az infláció pedig nem haladja meg a 3 százalékot, akkor a nyugdíjak 5 százalékkal növekedhetnek.
Szeptembertől a közintézményeknek elektronikusan számláznak a cégek – jelentette be Florin Cîţu miniszterelnök.
Mintegy 2,5 millió engedély nélküli épület legalizálását szeretnék lebonyolítani Szerbiában, ám ezeknek mintegy 10 százalékát le kell majd bontani, mert nem lehet bejegyezni – mondta Aleksandar Vučić államfő.
Tavaly 25 189 hektárnyi területen történt erdőfelújítás Romániában, ebből 17 162 hektár (68,1 százalék) volt természetes felújítás, ami 1146 hektárral több, mint 2019-ben, és 8027 hektár (31,9 százalék) mesterséges felújítás (416 hektárral kevesebb).
A romániai vállalatok több mint háromnegyedét megkárosítják az alkalmazottaik – derül ki egy elemzésből.
A német–orosz üzlet, de Washington rábólintása is azt mutatja, hogy az érdekek mindennél fontosabbak – összegzett a Krónika által megkeresett szakértő az Északi Áramlat–2 nevű gázvezeték kapcsán hosszú idő után megszületett megállapodással kapcsolatban.
Szerbiában a bruttó átlagbér májusban 89.720 dinár volt, nettóban kifejezve 65.025 dinár – közölte a Köztársasági Statisztikai Hivatal.
Ételfutár, fuvarmegosztó sofőr, podcastgyártó, teleorvos – egy elemzés szerint többek között ezek az új állások jelentek meg az utóbbi években az átalakuló romániai munkaerőpiacon.
A szélsőséges időjárás a gazdákat Szlovákiában sem kíméli, a károk egyre nagyobbak, ezért sürgősen rendszerszintű megoldásokra van szükség.
A Volkswagen az elöregedett erdélyi autópark piacvezető márkája, a Székelyföldön még Opelből is több fut, mint Daciából – derül ki az Erdélystat legfrissebb elemzéséből.
Csak azok élvezzenek védelmet, akik valóban nem tudják kifizetni a villany- vagy gázszámlát – javasolja Nagy-Bege Zoltán, a román Országos Energiaár-szabályozó Hatóság alelnöke.
Tavaly 6 százalékkal gyarapodott 2019-hez képest és történelmi csúcsot ért el a romániai háztartások nettó vagyona.
Szerbia gazdaságának legveszélyeztetettebbjei azok a kistermelők, akik legfeljebb 5 hektáron gazdálkodnak – állítja Milan Prostran agrogazdasági elemző.
A romániai pénzintézeti TOP 10-be tavaly annak köszönhetően került be az állami EximBank, hogy bekebelezte az éppen az OTP-től „megfosztott” Banca Romăneascát.
Ellehetetlenítené a kistermelők tevékenységét Romániában az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság által kidolgozott sürgősségirendelet-tervezet, amelynek célja a sertéspestis terjedésének megakadályozása.
Tilos az állatot maradékkal etetni, az istállóba belépéskor fertőtleníteni kell a lábbelit.
Összegyűjtötte a nyári utazások legnépszerűbb célországainak autópályadíj-fizetéssel összefüggő tudnivalóit az e-autopalyamatrica.hu.
Júliusban 1400 alkalmazottjától válik meg a Román Vasúttársaság teherszállító ágazata (CFR Marfă) – jelentette be Cătălin Drulă közlekedésügyi miniszter.
Erdélyben egyelőre nincs ok aggodalomra, nem kell áremelkedésre számítaniuk azoknak, akik valamilyen oknál fogva nem tudták július elsejéig megkötni a szabadpiaci szerződést villanyáram-szolgáltatójukkal.
A vendéglátásban tevékenykedők szerint legalább három évre van szükség a talpra álláshoz. Nagy problémát jelent a munkaerőhiány.
A Vajdasági Magyar Szövetség igennel fog szavazni a szerb parlament előtt szereplő törvénymódosításra, amely a mezőgazdasági termelést, illetve a termelőket érinti.
Másfél évvel a korlátozó intézkedések bevezetése után igényelheti az állami támogatást a járvány miatt leginkább bajba került HoReCa-ágazat, a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők Romániában.
Mintegy 140 millió eurónak megfelelő kártérítést folyósított a román állam 2019 óta az autópálya-építőknek és az országutak felújításán dolgozó vállalkozóknak, többnyire az állami hivatalok hibájából.
Lejárt ja területalapú egységes kérelmek benyújtásának határideje Romániában.
A szerbiai Költségvetési Tanács értékelte a 2022-es évre vonatkozó országos pénzügyi stratégiát értékelte. A tanács szerint bérek, nyugdíjak emelése és egyéb állami középtávú tervek kivitelezése véleményük szerint lehetséges, de talán kissé elbizakodott.
A közszféra nem minden területére terjed ki a román kormány által szerdán elfogadott törvénytervezet, amely megtiltja a nyugdíjkorhatár betöltése után is a munkában maradó közalkalmazottaknak, hogy halmozzák a fizetést a nyugdíjjal.
Óriási eltérést látunk az erdélyi megyék között, ha azt vesszük górcső alá, mennyire sínylette meg gazdaságuk a rendkívül nehéz tavalyi évet.
Egy hónap alatt megkétszereződött a faanyag ára Romániában, az árrobbanás hátterében a világszinten megnövekedett kereslet és a csökkenő kitermelés áll, vélik az érintettek.
Belgrádban az ingatlanárak a járványhelyzet ellenére is folyamatosan emelkednek. A szerb főváros az ingatlanárak tekintetében az ötödik legdrágább város Európában, világszerte pedig a 44.
Jelenleg nincs szó a nyugdíjkorhatár növeléséről Romániában, a kormánykoalíció egy új nyugdíjtörvény kidolgozásáról egyeztet, amely fenntarthatóvá és kiegyensúlyozottá tenné a rendszert – jelentette ki Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes.
Nagyjából 2 milliárd eurót fordíthat Románia a méltányos átállás biztosítására az olyan bányavidékeken, ahol a környezetszennyező tevékenységet a következő időszakban csökkenteni kell, majd idővel teljesen fel kell számolni.
Erdélyben is megszenvedik a kerékpározás szerelmesei és a kereskedők a piacra világszerte jellemző alkatrészhiányt, amely a kínálat beszűkülését, megnövekedett várakozási időt és drágulást eredményezett.
Egyre nagyobb gondot okoz a szlovákiai gyártóknak a félvezető csipek hiánya, csütörtöktől az ország legkisebb autógyártója, a nyitrai Jaguar Land Rover is leállítja a gyártást.
A földművesek nyugdíjai azért alacsonyak Szerbiában, mert a termelők nem fizették a járulékot, úgyhogy egyfajta ajándéknak is tekinthetők.
Több mint 155 ezren regisztráltak a háztartási gépek roncsprogramjára, amelyre csütörtökön éjfélig lehet iratkozni – jelentette be a román környezetvédelmi miniszter.
A koronavírus-járvány második hulláma ellenére már az idei első negyedévben nőtt a szlovák gazdaság teljesítménye. Az elemzők szerint a tavalyi 5,2 százalékos visszaesést követően idén 4 százalékkal nőhet a gazdaság.
Eddig a romániai utazni vágyók számottevő többsége csak odaútra váltott jegyet, ma már nő a menettérti jegyek eladása, egyre többen utaznak turisztikai céllal egy utazási iroda elemzése szerint.
Raluca Turcan román munkaügyi miniszter bejelentése szerint az elmúlt öt év alatt ötszörösére nőtt a minimálbérért dolgozó alkalmazottak száma.
Évek óta lehetőség nyílik arra, hogy a romániai munkavállalók a befizetett jövedelemadójuk egy része felett rendelkezzenek. Idén május 25-éig lehet felajánlani a jövedelemadó 3,5 százalékát.
A magyar házhoz szállítási piac megújítására készül a DoDo, s ennek érdekében már több hazai városban is elérhetővé tette szolgáltatásait. A cseh startup most ünnepli sikeres magyarországi működésének első évfordulóját.
A vagyon eredetének megállapításáról és a különadóról szóló, március 12-től hatályos törvény végrehajtásáért felelős adóhatóság jelenleg több mint 1.000 fő ingatlanadatait dolgozza fel Szerbiában.
Elkezdődött Romániában a tízévenként végzett agrárcenzus, amelynek során várhatóan 3,2 millió gazdaságról és farmról gyűjtenek adatokat a számlálóbiztosok.
A várakozásokkal ellentétben nem hatott ki negatívan a koronavírus-világjárvány, illetve az azzal együtt járó gazdasági válság a romániai ingatlanpiacra. A bankszektor és az ingatlanpiaci szereplők egybehangzóan állítják, hogy a piac stabil, mint ahogy az árak is.
Hónapról hónapra lejjebb csúszik Románia azon a listán, amely aszerint rangsorolja a világ gazdaságait, hogy mennyi támogatást nyújtottak a koronavírus-világjárvány miatt bajba jutott gazdaságnak.
A szerb kormány év eleji döntése értelmében idén az állam 30–45 százalékban támogatja az új vállalkozások befektetéseit. A fiatalok Szerbiában maradásának ösztönzését célzó startuppályázatokra 100 millió dinárt különítettek el a közös büdzséből.
Sokak számára okozott fejtörést minden fronton a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások jelenlegi romániai szabályozása, ezt a helyzetet szeretné rendezni a román kormány több lényeges előírás módosításával.
Romániában sokat fejlődtek a bérek az uniós csatlakozás óta, de az átlagos órabér még kevesebb mint harmada, a dolgozói szegénység pedig majdnem kétszerese az európai uniós átlagnak – írta Facebook-bejegyzésében Raluca Turcan munkaügyi miniszter.
A koronavírus-járvány ellenére Szerbiában egyre emelkednek az ingatlanárak. Belgrád egyes városrészein a lakások négyzetméterének ára meghaladta a milánói ingatlanárakat, ám Újvidéken, Szabadkán, sőt a közép- és dél-szerbiai árak is napról napra emelkednek.
Május 31-én nyújtják be az Európai Bizottsághoz jóváhagyásra a romániai helyreállítási csomagot, amelyen még mindig dolgoznak a különböző minisztériumok. A román kormány reméli, hogy sikerül közös nevezőre jutni, és kezdődhetnek a rég várt fejlesztések.
Romániában még mindig sokan vásárolnak használt gépkocsit, de egyre kevesebben dízelt. Az újabb gépkocsik minősége műszaki szempontból nem javul, szándékosan rövidebb élettartamúra tervezik, hiszen így lehet ösztönözni a vásárlást.
Május 7-én kapják meg a 30 eurós segélyt a börtönbüntetésüket töltők és a szociális segélyt élvező személyek Szerbiában.
A 2020-as év végén a romániai autópályák hossza 920 kilométer volt, ami alig 6,2 százalékos növekedést jelent a 2019 végi adathoz viszonyítva. Tavaly 54 kilométernyi sztrádát adtak át a forgalomnak.
A világjárvány költségei és az alacsonyabb adóbevételek már tavaly felforgatták a szlovák államkasszát. Idén folytatódik a mélyrepülés.
Két éve le nem olvasott villanyórák, számlázási gondok, elmulasztott tájékoztatás – számos gondot találtak a román Országos Energiaár-szabályozó Hatóság ellenőrei a villanyáram-szolgáltatóknál az elmúlt időszakban végzett ellenőrzések során.
Több mint száz szálloda nyit meg május 1-jére a Fekete-tenger romániai partszakaszán, már javában zajlanak az előkészületek.
Elemzi a román Versenytanács, hogy áll-e kartellezés az elmúlt egy év élelmiszer-drágulásai mögött. Az idei elemzés a koronavírus-világjárvány miatt más lesz, mint az eddigiek.
Szerbiában a járványügyi körülmények nem akadályozzák a külföldi beruházások folyamatosságát. Ana Brnabić szerb miniszterelnök nyilatkozott a japán Nidek cég újvidéki beruházási terve kapcsán.
Az agrárpályázatok gyökeres átalakításával lehetne megmenteni a kisgazdákat, akik a járvány időszakában anyagilag még nehezebb helyzetbe kerültek – állítja Hupka Félix, az Erdélyi Magyar Gazdák Egyesületeinek Szövetségének vezetője.
Berendezések beszerzésére írt ki nyilvános pályázatot a szerb Gazdasági Minisztérium a mikro-, kis- és középvállalkozások számára, valamint a szövetkezetek részére.
A legnagyobb földmágnás Szerbiában továbbra is Petar Matijević 28 ezer hektár jó minőségű vajdasági szántóval.
Erdélyben magasabb az alkalmazottak termelékenysége, mint az országos – Bukarest nélküli – átlag, ám nagy különbségek vannak a különböző régiók között.
A szerb Nemzeti Foglalkoztatási Hivatal nyilvántartása szerint az országban pillanatnyilag 534.000 munkanélküli van. Számuk az év eleje óta enyhén emelkedett, évközi szinten a növekedési arány 3,9 százalék.
A Magyar Ifjúsági Központ és a K plusz tehetséggondozó program újra elindította a Kwork Q&A című eseménysorozatát Erdélyben, amelynek idei központi témája a diákok pénzgazdálkodása.
Zöld jelzést kapott a kínai Sinohydro cég a bukaresti közlekedési minisztériumtól a zilahi körgyűrű 5,5 kilométeres szakaszának megépítésére.
A szerb gazdaságügyi minisztérium pályázatot hirdetett a kis-, közép- és mikrovállalkozásoknak, valamint a szövetkezeteknek vissza nem térítendő támogatásra, amely a kis- és középvállalkozásoknak eszközbeszerzési támogatásáról szóló program keretében valósul meg.
Szerbia az idén 738 millió eurót tervez beruházni a repülőterek fejlesztésébe – jelentette be Tomislav Momirović építésügyi, közlekedési és infrastrukturális miniszter.
„A dízelgépkocsik egyértelműen nagyobb megterhelést jelentenek a szennyezés szempontjából, mint a benzines autók, ezért az európai rendelkezések is elmozdultak abba az irányba, hogy valamikor teljesen megszüntessék a dízelmotorok gyártását” – mondta Szép Róbert, a román környezetvédelmi minisztérium államtitkára.
Április 2-án zárul a nyugdíj- és rokkantsági biztosításról szóló törvény módosításának közvitája Szerbiában. Megszüntetnék például a büntetőpontokat, vagyis a levonást azok számára, akik kénytelenek voltak az öregségi nyugdíjkorhatár előtt nyugállományba vonulni, mert vállalatuk csődbe ment vagy valamilyen átalakításon esett át. Ők megkapják a teljes öregségi nyugdíjat.
Pénteken elrajtolt az Új otthon program: idén több mint 18 ezer lakás vásárolható az 1,5 milliárd lejes állami garanciával. E az összeg 500 millió lejjel kisebb a tavalyi keretnél.
Elfogadta a román szenátus a 2021/10-es sürgősségi kormányrendeletet, amely anyagi támogatást nyújt a koronavírus-járvány által sújtott turisztikai vállalatoknak.
Tavaly a negyedik negyedévben a szerb Gazdasági Minisztérium a támogatási szerződések alapján 5,7 milliárd dinárt, a korábban érvényes előírások szerint pedig még 479 millió dinárt fizetett ki.
Egy gyergyószentmiklósi cég is belevágott a a négynapos munkahét tesztelésébe. A Krónikának nyilatkozó közgazdász szerint ha hatékonyabban tudnánk beosztani a munkát, ennek semmilyen negatív gazdasági következménye nem lenne.
A tavalyi utolsó negyedévben Romániában a nyugdíjasok átlaglétszáma 5,123 millió főt számlált, kétezerrel kevesebbet, mint az előző negyedévben, az átlagnyugdíj 1636 lej volt, ami 8,7 százalékos emelkedést jelent a harmadik negyedévhez képest.
A tartományi kormány és az Újvidéki Vásár új rendezvénysorozatot indít el, amelynek célja a kis- és középvállalkozók közötti információcsere és az üzleti légkör javítása.
A távmunka, az online munkavégzés tavaly még inkább felpörgette a negyedik ipari forradalomra jellemző automatizációs folyamatokat, jelentősen átrendezve a jövő munkaerőpiacát. A Krónikának nyilatkozó szakember az online munkavégzéssel járó változások következményeit ismertette.
A román Országos Diáktanács azt kéri a pénzügyi, az oktatási, a belügy- és az igazságügyi minisztériumtól, hozzanak meg minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy garantálják, a tanárok minden magánóra után adóznak.
A romániai lakosság nagyjából 83 százaléka próbál több pénzt félretenni, így alkalmazkodva a koronavírus-világjárvány miatt kialakult bizonytalansághoz – derül ki az ING nemzetközi felméréséből. Az európai átlag 66,5 százalék.
Idén is folytatódik Romániában a régi autók újra váltását, és ezáltal a légszennyezés csökkentését célzó roncsautó program.
270 millió dinárral támogatja az idegenforgalmi ágazatot Vajdaságban az illetékes titkárság – mondta Nenad Ivanišević gazdasági és idegenforgalmi titkár. A pályázatokkal a járványhelyzet által leginkább érintett gazdasági ágazat talpra állását kívánják segíteni.
A román nem foglalta bele az aszálykár-támogatásokat az idei költségvetési törvénybe. A romániai mezőgazdasági termelők felhívást intéztek Klaus Iohannis államelnökhöz, hogy járjon közben annak a konfliktusnak a megoldása érdekében.
A valamivel nagyobb, mint 500 eurós havi átlagjövedelemhez viszonyítva Szerbiában igen nagy az ingatlanpiac készpénzforgalma: a lakások mintegy 80 százalékát ilyen módon fizetik ki a vásárlók.
Romániában mostantól hivatalosan is jelezhetik, ha nem elégedettek az internet sebességével. A panaszokat az Országos Távközlési Hatóságnál várják.
A Szatmári Termék nevű projekt nemcsak a helyi termelőket és azok termékeit népszerűsíti: célja erősíteni a lokálpatriotizmust, ezáltal hozzájárulva Szatmár megye gazdasági életének fejlődéséhez – mondta Kovács Beáta programvezető.
Szinte nincs olyan felnőtt Szerbiában, akinek ne lenne folyószámlája, van, aki többet is nyitott különböző bankokban. Az alapszámla megnyitása és megszüntetése díjmentes, de fenntartása havonta 95–295 dinárba kerül.
Innovatív bankfiókot nyitott Temesváron az OTP Bank Románia, amely folytatja ezáltal országos fiókhálózatának bővítését – közölte kedden a pénzintézet.
Az összes eladott új gépjárművek számához viszonyítva a környezetkímélő járművek aránya 14,3 százalékra nőtt idén januárban Romániában a tavaly januári 5,4 százalékhoz mérten.
Nem egész fél év után ismét megváltoztatják a bírságok kiküldésének rendszerét Szlovákiában.
Lehet, hogy Romániában a nagyvárosok és a gazdag községek fenn tudják tartani magukat a befolyó adókból és illetékekből, ám a 2800 kisközség háromnegyedének a működését sem fedezik a saját bevételei.
Hét pályázati kiírást jelentetett meg a Tartományi Mezőgazdasági Titkárság: az első körben 864 millió dinárral segítik a vajdasági gazdákat.
Zsemberi János topolyai vállalkozó lett 2020 legsikeresebb vajdasági üzletembere. Az elismerést február elején, a Vajdasági Gazdasági Kamara 102 éves fennállása alkalmából megrendezett díszülésen adták át.
Több mint egymilliárd eurót vittek ki az offshore paradicsomokba tavaly a Szerbiában tevékenykedő vállalatok.
Meghosszabbítja a kormány a vendéglátó- és szálláshelyek állami támogatását, és új eszközöket is bevet Romániában.
A 4,9 millió romániai nyugdíjas átlagosan 1500 lejt kap havonta, miközben a különleges nyugdíj átlagösszege 9600 lej.
Nagyon hasznos lehetne a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer, ám a tapasztalatok szerint soha nem volt akarat, hogy ezek átláthatóan működjenek – mondta Hans Hedrich, a segesvári Neuer Weg környezetvédelmi egyesület elnöke.
Nagyjából 1,4 millió romániai lakosnak van 100 000 dollárt meghaladó vagyona – derül ki a Credite Suisse elemzéséből.
A három állami segélycsomag – amelyet a koronavírus-járvány kitörése óta folyósítanak – összesen 953,4 milliárd dinár értékű Szerbiában.
Florin Cîțu román miniszterelnök sokadik ígérete ellenére tovább késik a 2021-es évi állami költségvetés tervezetének közvitára bocsátása.
A szállodák, éttermek és kávézók üzemeltetői készek beperelni a kormányt, és 500 millió euró kártérítést követelni – jelentette be Dragoș Petrescu, a romániai hotel- és vendéglőüzemeltetők munkáltatói szövetségének (HORA) elnöke.
Egy sor pótlék és a közalkalmazottaknak biztosított juttatás lefaragására készül a román kormány, amely szerdán dönthet a megszorításokról.
A Serbia Zijin Copper vállalat tavaly 698 millió dollár nyereséget ért el azzal, hogy termékeit értékesítette a hazai és a külföldi piacokon.
Idén nem nőnek a nyugdíjak, a nyugdíjpont értéke 2022. január 1-jén emelkedik Romániában – jelentette be Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt elnöke a bukaresti kormánykoalíció ülése után.
Szlovákiai családok tízezreit fenyegeti a szegénység, az ország délkeleti, magyarlakta járásaiban élők vannak a legrosszabb helyzetben.
Sokaknak csak a nyugdíjazáskor jut eszükbe felkutatni a 2010 előtt ledolgozott éveket igazoló munkakönyveket, holott ezeket már tíz évvel ezelőtt elkezdték eljuttatni tulajdonosaikhoz Romániában.
Módosított szabályzattal próbálja felpörgetni a román környezetvédelmi minisztérium a Zöldház programot. Eddig még egyetlen kivitelező sem kapta meg a pénzét, hiába nyújtották be az elszámolási dokumentumokat.
A Szlovén Köztársaság Belügyminisztériuma az Airbus konzorciumát választotta a szlovén állami hatóságok és a rendőrség számára épülő Tetra digitális rádióinfrastruktúra kiépítésére és üzemeltetésére.
Nem kell többletadót fizetniük Romániában azoknak a cégeknek, amelyeknek idén lejár az ingatlanfelértékelésük. A hatályos jogszabályok szerint csak ötévente kell megújítani a dokumentumokat.
A 2016–2020-as időszakban 60 százalékkal nőttek a különleges nyugdíjakra fordított kiadások Romániában olyan körülmények között, hogy a legkisebb fizetések adója az egyik legmagasabb az Európai Unióban.
0,2 százalékponttal 4,9 százalékra csökkent 2020 decemberében a munkanélküliségi ráta az előző havi 5,1 százalékról Romániában.
Hasznukra tudják fordítani az erdélyi és partiumi szállásadók azt a tényt, hogy a koronavírus-világjárvány sem szegte a lakosság utazási kedvét. A Covid–19 elleni vakcina megjelenésével tavasszal, illetve nyáron többen tervezik az útra kelést.
A Szerbiai Idegenforgalmi Ügynökségek Szövetsége (UTAS) bejelentette, hogy a koronavírus-járvány okozta válság miatt eddig mintegy 200 ügynökség volt kénytelen beszüntetni a munkáját.
Élelmiszer-szemafor néven Szlovákiában olyan digitális élelmiszer-katalógust hoznak létre, amelynek köszönhetően a fogyasztók állítólag könnyebben juthatnak majd hozzá az élelmiszerek összetevőiről és gyártóiról szóló információkhoz.
A román kormány továbbra is a GDP 7-7,1 százalékára rúgó államháztartási hiánnyal számol az idei évi költségvetés kidolgozásakor – jelentette ki Florin Cîţu miniszterelnök.
Elemzők szerint jó kiindulópontot jelent Romániának a Joe Biden vezette washingtoni adminisztrációval kialakítandó kapcsolatokban az a tény, hogy Románia az Amerikai Egyesült Államok segítségével tervezi korszerűsíteni a cernavodai atomerőmű egyes blokkját.
Szembetűnő különbségek vannak a különféle gazdasági tevékenységekben elért átlagfizetések között Szerbiában.
Illúzió a nyugdíjak 40 százalékos emelése – véli a román munkaügyi miniszter. Raluca Turcan szerint másfél év alatt újraszámolnak minden nyugdíjat.
Tavaly is tovább nőtt a banki termékeket és szolgáltatásokat használó romániai polgárok köre.
A nemzeti beruházási terv a következő öt évre 5 milliárd eurót irányoz elő Szerbiában az infrastruktúra kiépítésére vidéki településeken.
Egyes munkahelyeken a munkaadó elrendelheti az időszakos tesztelést Romániában, azonban a cégek nem fogadhatnak el belső szabályzatot, nem kérhetnek oltási igazolást az alkalmazottaktól.
Január 31-én üzembe helyezik a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer (SUMAL) új verzióját Romániában – jelentette be Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.
Ha megugrik a liszt ára, tavasszal elkerülhetetlen lesz a kenyér árának emelése Romániában.
Egyelőre nem született megoldás a külföldre dolgozó szerb állampolgárok adókötelezettségeinek teljesítéséről – közölte a Dolgozók Egyesülete, miután tárgyalt a szerb kormány képviselőivel.
Nagyszebent is jelölték a legjobb 20 európai utazási célpont listájára, a végső rangsor szavazással dől el.
Bár a minimálbér bruttó 70 lejjel nőtt Romániában, a növekedés még azt sem fedezi, amennyivel nőtt az élelmiszerek ára.
A legtöbb kézműves sörfőzde Erdélyben tavalyig főként vendéglőkben, sörözőkben értékesítette termékeit, ám a járvány ezt lehetetlenné tette.
Továbbra is a külföldi webáruházak a népszerűbbek Szlovákiában. Az internetes vásárláskor elköltött minden 100 euróból 57 külföldi cégekhez vándorolt.
A koronavírus-járvány miatti gazdasági gondok gyorsabb áthidalását szolgáló idei kormányintézkedések keretében a munkanélküliek is számíthatnak egyszeri támogatásra Szerbiában.
Ellenőrzéseket helyezett kilátásba Raluca Turcan románmunkaügyi miniszter, mert hat-hét különböző állami segélyben is részesülnek az emberek.
A nyers adatok szerint Romániában 16,7 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene a tavalyi első tizenegy hónapban 2019 azonos időszakához mérten Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet adataiból.
A stabil közpénzügyek lehetővé teszik, hogy az állam újabb gazdaságélénkítő csomaggal segítse a vállalatokat és a polgárokat – nyilatkozta Siniša Mali szerb pénzügyminiszter. Aleksandar Vučić államfő bejelentette, hogy az idén is számítani lehet válságenyhítő kormányintézkedésekre.
Jóváhagyta szerdai ülésén a román kormány azt a jogszabályt, amely 2300 lejben szabja meg a bruttó minimálbér összegét 2021-re – jelentette be Florin Cîţu miniszterelnök.
A tavalyi év harmadik negyedében 5302 lej volt egy romániai háztartás havi átlagjövedelme, a kiadások pedig 4444 lejre emelkedtek, a bevételek 83,8 százalékát téve ki.
A koronavírus-járvány okozta gazdasági válság miatt Szlovákiában tavaly emberek tízezrei veszítették el az állásukat. Az állásajánlatok száma évek óta nem látott mélypontra zuhant.
Mindössze a vállalkozások túlélését szolgálják a bukaresti kormány által elfogadott támogatások, szakértők szerint ennél többre lenne szüksége a versenyszférának a továbblépéshez.
Szerbia számára különösen nagy előrelépésnek ígérkezik a Budapest–Belgrád vasútvonal felújítása. 2021 végére befejeződhet az újvidéki szakasz építése.
2020 novemberében 462 ezer, míg 2019 novemberében 361 ezer munkanélkülit regisztráltak Romániában, elsősorban a koronavírus-járvány következményeként.
A 21. század kezdete óta tart a szerbiai közvállalatok reformja, de egyhamar nem fejeződik be – nyilatkozta Ljubodrag Savić, a Belgrádi Egyetem Közgazdasági Karának tanára.
A szerbiai munkavállalók bizonytalansággal kezdték az új évet, a járvány mellett úgy tűnik, hogy elbocsátási hullám is veszélyeztet az országban – mondta a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke.
2021-ben nem adnak át túl sok autópályát Romániában az út- és vasútépítéseket monitorozó Pro Infrastruktúra Egyesület szerint.
Túl sok optimizmusra nem ad okot a 2021-es esztendő a román gazdaságot és ezzel együtt saját mindennapjainkat illetően a Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint.
Vagyonának háromnegyedét elveszítheti az, aki nem tudja bizonyítani, hogy törvényes úton jutott-e a javakhoz – így rendelkezik az a szerbtörvény, amely révén felülvizsgálható a megszerzett vagyon származása.
Liberalizálták január elsejétől a romániai energiapiacot, vagyis a lakossági fogyasztók már nem az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság által megszabott, hanem a piaci verseny által kialakított árat fizetik az áramért.
A Szerbiai Munkaadók Uniója (UPS) felmérése szerint a vállalatok 54 százaléka állítja, hogy a járvány negatív hatással volt vállalkozásukra.
A román energetikai minisztérium január 15-e után dönthet, hogy sürgősségi kormányrendelettel hosszabbítja meg azt a határidőt, ameddig a lakosság kiválaszthatja a legelőnyösebb ajánlattal kecsegtető áramszolgáltatót.
A szerbiai törvények értelmében az elhunyt nyugdíjas személy havi járandóságát a házastárs vagy az élettárs, a gyermek vagy a szülő örökölheti meg – bizonyos feltételek mellett.
A Brassó belvárosában kereskedelmi egységeket működtetők egyesülete a Brassó Smart City Egyesülettel közösen 10 százalékos kedvezményt biztosít a városközpontban található vendéglátóipari egységekben mindazoknak, akik már beoltatták magukat koronavírus ellen.
A vajdasági és a szerbiai fogyasztóvédelmi egyesületek közzétették azoknak az online kereskedőknek a feketelistáját, akik az egyesületek szerint nem tartják be a törvényes előírásokat.
A koronavírus-járvány miatt egyre súlyosabb a helyzet az építőiparban Szlovákiában. A következő hónapokban 30 ezer építőipari alkalmazott veszítheti el a munkáját.
Nem csökkennek a közalkalmazotti bérek 2021-ben, de befagyasztják a fizetéseket a 2020. decemberi szinten – jelentette ki a román kormányfő.
Húsz százalékkal nő a gyermekpénz néven közismert gyermeknevelési támogatás január 1-jétől Romániában – jelentette be Raluca Turcan munkaügyi miniszter.
Miután elkészült a Brassó–Bákó-autópálya öt lehetséges nyomvonala, az útügyi szakhatóság tárgyalásokat kezdeményez a helyi hatóságokkal.
A koronavírus-járvány második hullámának a negatív hatása az elmúlt hetekben már a szlovák munkapiacon is meglátszott: egyre többen veszítik el a munkájukat.
Huszonkét százalékkal, több mint 7300-ra nőtt az eladott környezetkímélő autók száma az év első tizenegy hónapjában a tavalyi esztendő ugyanezen időszakához képest Romániában.
A téli sportok szerelmesei útra kelnének Romániából. Számukra egyelőre a belföldi sívakáció tűnik biztosabbnak.
Egy felmérés szerint a megkérdezett munkavállalók negyedének duplájára nőtt a stressz-szintje a koronavírus okozta világjárvány idején.
A román alkotmánybíróság nem talált kivetni valót a különleges, úgynevezett luxusnyugdíjak folyósításában.
Az Air Serbia semmilyen szempontból nem jelent pénzügyi kockázatot a szerb számára – jelentette ki Siniša Mali szerb pénzügyminiszter.
A koronavírus-járvány miatt óriási nyomás nehezedik a szlovákiai kórházakra. Több mint tízezer nővér hiányzik az egészségügyből.
A román hatóságok nem tájékoztattak megfelelően, így a fogyasztók több mint 90 százaléka nem tudja, hogy 2021. január 1-től liberalizálják a villanyáram árát – közölte az Intelligens Energia Egyesület (AEI).
A szerb adóhivatal megjelentette azoknak a cégeknek a listáját, amelyek igényelhetik a veszélyeztetett gazdasági ágazatoknak ígért, államilag támogatott minimálbért.
Romániában folytatódott az éves inflációs ráta csökkenése novemberben is, a pénzhígulás üteme 2,1 százalékra mérséklődött az októberi 2,2 százalékhoz képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet adataiból.
Hamarosan rajtol Románia legnagyobb ingatlanberuházása: Transilvania Smart City néven okos városnegyed épül Kolozsváron.
A dolgozó, állapotos nők, illetve az állapotos diákok jövő áprilistól újféle támogatást igényelhetnek, a terhességi segélyt vagy terhességi ösztöndíjat Szlovákiában. A parlament jóváhagyta az erre vonatkozó jogszabály-módosítást.
Az idei harmadik negyedévben erőteljes növekedésnek indult a román gazdaság. A szakértő szerint az új kormány számára mégis elkerülhetetlenek lesznek a megszorítások.
Kihirdette Klaus Iohannis román államfő a 2020/132-es sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvényt, amely az új koronavírus okozta járvány körülményei között nyújt támogatást a munkavállalóknak és munkaadóknak.
A szlovákiai pékek szakmai szervezete szerint állami támogatás híján jövőre kénytelenek lesznek megemelni a kenyér árát.
Egyre rosszabb hatással van Szlovákiában a használt autók piacára a koronavírus-járvány. Az előző évekhez képest körülbelül 60 ezer autóval kisebb és drágább a kínálat.
Egy-egy havi minimálbért fizetnek ki a leginkább sújtott ágazatokban dolgozóknak – jelentette be Aleksandar Vučić szerb államfő.
A szerb Gazdasági Minisztérium a jövőre rendelkezésére álló költségvetési összeg legnagyobb részét a gazdaságtámogató programokra fordítja – közölte Anđelka Atanasković tárcavezető.
Változatlanul Teszári Zoltán a leggazdagabb romániai magyar – 1,9 milliárd lejes vagyonával a Forbes által kiadott 500-as toplista 5. helyét szerezte meg.
A román jegybank arra szólította fel a pénzintézeteket, kisebb mértékben számolják be a jövedelembe az osztalékból, kiadott ingatlan béréből, a szellemi jogdíjból származó bevételeket.
Nem emelkedik az elektronikus autópálya-matricák ára 2021. januárjától Szlovákiában – jelentette be Andrej Doležal közlekedési miniszter.
A román kormány 2021. december 31-éig hosszabbította meg a 2019-ben és 2020-ban kibocsátott üdülési utalványok érvényességi idejét.
A jövő évtől eltörlik a 13. és a 14. fizetés társadalombiztosítási járulékok alóli mentességét és befagyasztják a minimálnyugdíjat Szlovákiában.
Teljes logikátlanság jellemzi a sertéshús romániai piacát. A vendéglátásban számottevően visszaesett a kereslet, és a farmoknál regisztrált árak is csökkentek, a lakosság drágábban vásárolja a tarját, a karajt vagy a felvágottat, mint tavaly ilyenkor.
2021-től legkevesebb három évig az eddiginél könnyebben lehet majd elhelyezkedni a közszférában Szerbiában. Bizonyos szinten feloldják a 2013 óta érvényben lévő közalkalmazotti foglalkoztatás tilalmát.
Nem V alakú lesz a koronavírus-járvány okozta válságnak a gazdaságra gyakorolt hatása Romániában, leghamarabb 2022-ben állhat be a visszarendeződés Szász Levente kolozsvári közgazdász szerint.
Belgrádban bemutatták a Külföldi Befektetők Tanácsának (FIC) 2020. évi Fehér könyvét, amelynek sarkalatos megállapítása, hogy Szerbiában mérsékelten, de javul az üzleti légkör.
A tűzoltás jellemezte a román kormány pénzügyi politikáját a szükségállapot márciusi bejelentése óta eltelt időszakban. „Ha Románia azt akarja, hogy komolyan vegyék nemzetközi szinten, akkor a törvényalkotás szintjén is kiszámíthatónak, következetesnek kell lennie” – mondta Debreczeni László adószakértő.
Kisebb európai uniós támogatásra számíthatnak a régi borszőlőfajta lecserélésére és az új területek szőlővel való betelepítésére Szlovákiában. Emiatt sokan nem tudják majd visszafizetni az erre előre felvett hitelt.
Jóváhagyta kedden a bukaresti képviselőház a személyi jövedelemadóból befolyó összegek visszaosztásának módosításáról szóló törvényjavaslatot.
A szabadúszók csoportosulása levélben fordult a szerb kormányhoz és az adóhivatalhoz, sürgős találkozó összehívását szorgalmazva.
A koronavírus-járvány első hulláma okozta tavaszi sokkot követően a harmadik negyedévre már javult a szlovák gazdaság teljesítménye.
Január 1-jétől nő a gyereknevelési támogatás – jelentette be Ludovic Orban román miniszterelnök.
Az idei év nehéz, a jövő esztendő még nehezebb lesz – hangsúlyozta Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója egy online sajtóbeszélgetésen, amelynek témája a bankszektor által a koronavírus-világjárvány idején tapasztalt kihívások volt.
Még drámaibbá vált Romániában a helyzet a vendéglátóiparban a koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett újabb korlátozások miatt.
A koronavírus-járvány első hulláma okozta tavaszi fennakadások a szlovákiai autógyártók értékesítését is megakasztották. Szeptemberre viszont látványosan megugrott az autók exportja, így a külkereskedelmi mérleg is jelentősen javult.
Újabb árzuhanás sújtja a szerbiai húspiacot: a járvány második hulláma miatt a kis- és nagytermelők forgalma 15–25 százalékkal csökkent országunkban.
Az Orange Románia megállapodást kötött a Telekom Romania Communications többségi, 54 százalékos részvénycsomagjának a megvásárlására. Az Orange 268 millió eurót fizet.
Minden idők egyik legjelentősebb beruházása előtt áll Szerbia. Az elektromos autók szerkezetgyártására és egyéb műszaki fejlesztésre szakosodott Japán székhelyű Indec Corporation 1,9 milliárd dollárt fektet a gyár építésébe Szerbiában.
A román Országos Stratégiai és Előrejelző Bizottság arra számít, hogy 2021-ben nagyjából 45 százalékkal magasabb lesz a bruttó átlagbér a közszférában, mint a magánszektorban.
Két új kategóriával bővítjük a háztartási gépek roncsprogramját: táblagépeket és a laptopokat is lehet majd a program keretében vásárolni – jelentette be, átvételekor Mircea Fechet, Románia új környezetvédelmi minisztere.
Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Szlovákia „A” szintű – elsőrendű befektetői kategóriás – államadós-besorolásának kilátását a Fitch Ratings.
Az októberi volt az idei év második legjobb hónapja az új autók értékesítése terén Romániában. Háromszor annyi személygépkocsi talált tulajdonosra, mint a leggyengébb hónapnak számító áprilisban.
Romániában 49,5 százalékkal, 12,075 millióra csökkent a vendégéjszakák száma az idei első három negyedévben a tavalyi azonos időszakához képest – közölte az országos statisztikai intézet.
Szlovákiában az országos tesztelést követő napokban, vagyis ezen a héten alkalmazottak tízezrei kényszerülhetnek karanténba, ami súlyos gondot jelent majd az iparvállalatoknak, mezőgazdasági cégeknek és a kisvállalkozásoknak is.
A Fitch Ratings változatlan negatív kilátással megerősítette Románia „BBB mínusz”, épphogy befektetői ajánlású szuverén besorolását.
Alaposan átalakította Romániában a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások piacát, hogy a két legnagyobb biztosítótársaság, amely a kötvények mintegy 80 százalékát birtokolja, árat emelt.
A román kormány még a múlt héten elfogadta az adóbefizetési kötelezettség felfüggesztéséről szóló rendeletet, ám azt „elfelejtette” megjelentetni a Hivatalos Közlönyben.
Richard Sulík gazdasági minisztert tartják a legmegbízhatóbb kormánytagnak Szlovákiában, míg a legtöbben Igor Matovič kormányfő szavában kételkednek – derül ki a Focus legújabb közvélemény-kutatásából.
Tíz perc alatt 7 ezer vállalkozás jelentkezett az európai uniós alapokból finanszírozott vissza nem térítendő forgótőke-támogatásra a rajtot követően.
A szeptember 18-ai rajt óta 1400 lakásvásárlási hitelszerződést kötöttek a román polgárok a programban részt vevő 27 bank valamelyikével az Új otthon program keretében.
A romániai városlakók 80 százaléka elégedett a lakóhelyével, derül ki egy felmérésből.
Az Enterprise Investors (EI) által kezelt Polish Enterprise Fund VII magántőkealap megállapodást írt alá a PAN-PEK piacvezető horvát pékárukészítő és -kiskereskedelmi társaság fennmaradó 35 százalékos tulajdonrészének megvásárlásáról.
A koronavírus-járvány a tavaly és az idei év első két hónapjában dinamikusan bővülő, egyre több látogatót vonzó szlovákiai bevásárlóközpontok gazdálkodását is fenekestül felforgatta Szlovákiában.
Üdvözlik Romániában a kormánynak a munkaviszony digitalizálásáról szóló terveit, főként olyan körülmények között, hogy a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett óvintézkedések miatt egyre többen dolgoznak távmunkában.
Az év végéig további 45 kilométer autópályát adhatnak át a forgalomnak – becsülte meg Lucian Bode román közlekedésügyi miniszter.
Elveszíti Románia a Dacia Sandero gyártását: a Renault illetékesei elismerték, hogy a ferde hátú személygépkocsi gyártási folyamatát a mioveni-i üzemből Marokkóba, Casablancába és Tangerbe költöztetik.
Egy százalékkal drágulhat Romániában a földgáz ára azt követően, hogy ingyenessé vált a lakosság csatlakoztatása a földgázhálózatra.
Akik a koronavírus-járvány okozta nehézségek miatt későbbre halasztották az idei jövedelemadó-bevallásukat Szlovákiában, azoknak nem egész három hetük maradt az adózási kötelezettségük teljesítésére.
Románia az Egyesült Államok segítségével tervezi korszerűsíteni a cernavodai atomerő egyes blokkját, illetve megépíteni a 3-as és a 4-es blokkot.
A lazítások és a támogató intézkedése elmaradása miatt nehéz időszakra készülnek a turizmusban Romániában. A bukaresti kormány kezében az idegenforgalomban vállalkozók és az ágazat alkalmazottai.
A szlovákiai éttermek a koronavírus-járvány által leginkább sújtott vállalkozások közé tartoznak, ezért égető szükségük lenne az állam támogatására – figyelmeztet a Mentsük meg a gasztroágazatot kezdeményezés a kormánynak címzett levelében.
Ideje visszatérnünk a fából készült tartós fogyasztási cikkek minél szélesebb körű használatához, ezzel ugyanis jelentős mértékben enyhíthetjük az éghajlatváltozás negatív hatásait – derül ki a szlovák Nemzeti Erdészeti Központ és a Zólyomi Műszaki Egyetem kutatásából.
A nagy érdeklődés miatt meghosszabbította a jelentkezési határidőt a szerbiai kormány az Első fizetésem elnevezésű programra. Az érdeklődők október 8-ától november 8-áig jelentkezhetnek.
A szlovákiai gazdák legnagyobb érdekvédelmi szervezete, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) a szaktárca sorozatos elhibázott lépéseire hivatkozva sztrájkkészültséget hirdetett.
A vajdasági gazdaságfejlesztési program szerepe az idén még inkább felértékelődött – mondta Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője.
Romániában 1,76 százalékkal, 5,173 milliárd euróra csökkentek a külföldi közvetlen tőkeberuházások 2019-ben – derül ki a Román Nemzeti Bank által nyilvánosságra hozott adatsorokból. Az előző évben 5,266 milliárd euró áramlott a román gazdaságba.
Eléri a 14,4 milliárd lejt (3 milliárd eurót) az a tartozás, amelyet a romániai kereskedelmi társaságok halmoztak fel ebben az évben az adóhatósággal szemben.
A legrégebbi magyar kártevőirtó cég, a Bábolna Bio Kft. szlovákiai leányvállalata irthatja a patkányokat Pozsonyban, miután megnyerte a helyi vízmű által kiírt tendert.
Hetvenezren támogatták aláírásukkal Pozsonyban a hazárdjátékok betiltását célzó kezdeményezést. A parlament törvénymódosítása után az önkormányzatok egyszerűbben harcolhatnak a játéktermek ellen.
Négy külföldi járattal tér vissza decembertől Nagyváradra a Ryanair írországi székhelyű fapados légitársaság – jelentette be a nagyváradi önkormányzat.
Szerbiában az augusztus 1-jétől szeptember 30-áig érvényben levő moratóriumot a polgárok 82 százaléka fogadta el. A vállalkozók 69 százaléka is két hónappal elhalasztotta a kölcsönrészletek törlesztését.
A koronavírus-járvány okozta nehézségek miatt a szlovákiai vállalkozások csaknem fele még mindig nem nyújtotta be az idei jövedelemadó-bevallását. Erre már csak egy hónapjuk maradt.
Idén augusztusban 3,3 százalékon állt a munkanélküliségi ráta Romániában, ez 0,26 százalékkal magasabb, mint az egy évvel korábban regisztrált szint.
Lezárult az Első fizetésem foglalkoztatásserkentő kormányprogram első szakasza Szerbiában. Szeptember 17-e óta azok a munkaadók jelentkezhettek, akik vállalják, hogy kezdő fiatalokat foglalkoztatnak 9 hónapon keresztül.
Annyira magas az átlagfizetés Bukarestben és az ország négy megyéjében, hogy gyakorlatig ezek alakítják az országos átlagbért, miközben a további 37 megyében az országos átlagszint alatt marad az átlagfizetés.
Átalakította ugyan az üdülési szokásokat a koronavírus-világjárvány Romániában (is), de az utazni vágyók elmentek nyaralni, még ha többnyire inkább belföldön.
Szakértők szerint Románia felminősítése ugyan nem azt jelenti, hogy a befektetési alapok már holnap elkezdik „önteni a pénzt”, de tény, hogy már a tavalyi bejelentés jelzésértékű volt számukra.
Olcsóbb, kényelmesebb és megbízhatóbb utazás az ingázóknak, több tízezer euró megtakarítás az államnak – ezt várja a szlovák közlekedési minisztérium az Osztrák nemzeti vasúttársaságtól, az ÖBB-től és a Szlovák Vasúttársaságtól (ZSSK) a Pozsony–Dunaszerdahely–Komárom vonalon.
Közvitára bocsátotta hétfőn a román környezetvédelmi minisztérium a háztartási gépek 2020-as roncsprogramjának útmutatóját – jelentette be Bákóban Costel Alexe tárcavezető.
Több mint 6600-an regisztráltak Romániában eddig az Energetikailag Hatékony Lakás programra, amelynek keretében mintegy kilencezer család kaphat egyenként 15 ezer eurós támogatást a lakások energetikai hatékonyságának növelésére.
A Profi kiskereskedelmi üzletlánc vette át a vezetést 2019-ben a romániai magánszektor legnagyobb munkáltatóinak a rangsorában. A második a Dacia autógyár, a harmadik pedig RCS&RDS távközlési vállalkozás.
A romániai lakosság 40 százalékának semmilyen kapcsolata nincs a pénzintézetekkel, még folyószámlája sincs. A 10 százalékot sem éri el azoknak az aránya, akik részletfizetésre, hitelből vásárolnak.
A szerbiai költségvetés 11 millió euróval lett szegényebb szeptember 15-én. Az összeg azoknak a hiteleknek a törlesztésére vándorolt, amelyeket még a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság vett fel 40-50 évvel ezelőtt.
Az elnöki palota 2030-ra szeretne Szlovákia első karbonsemleges állami intézményévé válni. A szakemberek szerint a klímaváltozás közben rendkívüli mértékben fenyegeti Szlovákiát.
Tizenöt bank várja Romániában azoknak az érdeklődését, akik állami garanciával, kedvező feltételek mellett szeretnének lakást vásárolni.
Rendhagyó az idei ősz a turizmusban, Romániában az utazásszervezők abban bíznak, hogy még szeptemberben is folytatódik a későn elrajtolt nyári idény. Igaz, inkább csak belföldi célpontok jönnek szóba.
Siniša Mali szerb pénzügyminiszter megerősítette, hogy a vállalatok külön erre a célra nyitott számlájára az állam pénteken fizeti be a minimálbér 60 százalékát, azaz munkásonként a 18 000 dinárt.
A szlovák parlament tavasszal fogadta el, hogy a bankoktól kérhető a hiteltörlesztés felfüggesztése. Ügyfelek tízezrei éltek a lehetőséggel, de ügyelniük kell arra, hogy újra tudjanak törleszteni.
Az európai uniós pénzek elköltése kapcsán felmerülő csalás gyanújával vizsgált száz eset több mint tíz százaléka romániai vonatkozású.
A koronavírus-járvány idején a szlovákiai kisbefektetők körében ugyan nem tört ki pánik, a lakosság nagy része azonban továbbra sem képes hatékonyan fialtatni a megtakarításait.
Ki van zárva a fizetések és nyugdíjak csökkentése – jelentette ki szerdai sajtótájékoztatóján Klaus Iohannis román államfő.
A koronavírus-járvány okozta sokkot követően nyárra újra termelni kezdtek a legnagyobb hazai autógyártók Szlovákiában. Az idei gazdasági visszaesés várhatóan mégsem lesz olyan drasztikus, mint amire a második negyedéves adatok alapján számítottak.
A román kormány nem készül befagyasztani a minimálbér szintjét, ennek értéke a gazdasági lehetőségeknek megfelelően akár nőhet is.
Átadták a Magyarország és Románia közötti második autópálya-határátkelőt pénteken a magyar és a román külügyminiszter, valamint a román szállításügyi miniszter jelenlétében.
Szeptember elsejétől újra kinyithatnak az éttermek és kávézók belső terei, újra fogadhatnak közönséget a színházak és mozik, nagyobb lehet a magánrendezvényeken részt vevők száma, a klubok és bárok viszont zárva maradnak.
A nyári turisztikai szezon idén szeptember végéig tarthat Romániában A belföldön utazók már eddig is több mint 23 ezer vendégéjszakát foglaltak le.
A szlovák pénzügyminiszter szerint legkésőbb október végéig mindenkinek be kellene nyújtania a bevallását, az adóbefizetés végső határidejéről azonban még nem döntöttek.
Szerbia négy városában szerveztek békés sétákat a turisztikai ügynökségek. Az állam segítségét kérik a munkahelyek megtartásához.
Főként vietnami, törökországi és nepáli állampolgárok érkeznek Romániába munkavállalás céljával.
A koronavírus-járvány okozta bevételkiesések miatt a hitelfizetés felfüggesztését igénylő családok csaknem tizede került nehéz anyagi helyzetbe – figyelmeztet a szlovák jegybank.
Az idei év első hét hónapjában 6177 cég függesztette fel tevékenységét Romániában a román Országos Cégbíróság adatai szerint.
A román állam 2007-től napjainkig több mint 2 milliárd eurót költött az autópálya-építéssel megbízott vállalkozók különböző követeléseire.
A román kormányzati szereplők hozzá nem értésével és a felelősségvállalás teljes hiányával magyarázza Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke az amúgy is nehéz helyzetben lévő vendéglátóipart sújtó beltéri tiltás folyamatos fenntartását.
A nők álláskereséskor már az első perctől fogva hátrányos helyzetben vannak Szlovákiában – derül ki egy felmérésből.
Bár júliusban enyhén nőtt a kötvények száma, továbbra sem túl népszerű a romániai lakosság körében a kötelező lakásbiztosítás.
Az idei év első felében több mint ezer bűnvádi eljárást kezdeményeztek törvénytelen fakitermelés miatt Romániában – tájékoztatott a környezetvédelmi minisztérium.
A munkanélküli járadék folyósításának meghosszabbított ideje az érvényes törvények értelmében legkésőbb 2020. augusztus 31-ével véget ér Szlovákiában, függetlenül attól, hogy a koronavírus okozta rendkívüli helyzet folytatódik-e vagy sem.
A fekete-tengeri gáz kitermelésének megvalósulása esetén a magyar–román interkonnektor bővítésével a régióban nemcsak az energiaforrás, de az útvonal-diverzifikációja is megvalósulna – hangsúlyozta a magyar innovációs és technológiai minisztérium.
Az elemzői várakozásoknál valamivel kevésbé esett vissza Szlovákia gazdasági összteljesítménye az idei második negyedévben, ennek ellenére ez az ország történetének legerőteljesebb gazdasági hanyatlása.
Egy évvel elhalasztaná a kormány a pedagógusok szeptember elsején esedékes fizetésemelését Romániában – derül ki a pénzügyminisztérium által ismertetett költségvetés-kiegészítési tervezetből.
„A románok által eddig látott legnagyobb összeggel nőnek a nyugdíjak 2020-ban” – jelentette ki Florin Cîţu pénzügyminiszter. Az időskori juttatás 14 százalékkal emelkedik a törvény által megszabott 40 százalék helyett.
Júliusban a légi szállítási szolgáltatások, a cigaretta és a gyümölcskonzervek ára emelkedett a legnagyobb mértékben júniushoz képest Romániában.
A koronavírus-járvány miatti utazási korlátozások tovább súlyosbították az évek óta válságban lévő Tarom helyzetét. A társaságnak a román kormány dobhat mentőövet.
A romániai autópiac 34,2 százalékkal esett vissza az év első hét hónapjában a tavalyi esztendő ugyanezen időszakához képest.
A szlovákiai autógyártók magasabb sebességbe kapcsoltak, a tavaszi hónapok drasztikus visszaesését követően a Szlovákia számára mérhetetlenül fontos külkereskedelem is kezd visszazökkenni a régi kerékvágásba.
Sok esküvőszervező cég nem fogja megérni a jövő évet Romániában – állítják az ágazatban dolgozók.
Európai uniós viszonylatban sörgyártásban az első változatlanul Németország – derül ki az EU statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adataiból.
Összeomlás előtt a húsipar Szerbiában. A vendéglátóipari létesítmények idei forgalma meg sem közelíti az előző évek forgalmát. Nincs, aki vásárolja a disznó-, a marha- és a baromfihúst. Ráadásul a kiszállítás is leállt.
A szlovák pénzügyminisztérium a járvány okozta gazdasági nehézségek ellenére sem faragja le a lakás-takarékpénztárak ügyfeleinek folyósított állami támogatást.
A koronavírussal újonnan fertőzöttek számának csökkenésétől teszi függővé Ludovic Orban román kormányfő a vendéglátóipari egységek belső tereinek megnyitását.
Drámai mértékben megsínylette a koronavírus-világjárványt a romániai turizmus, bár sok helyen már kezd erőre kapni az idegenforgalom.
Csalódtak, akik arra számítottak, hogy a koronavírus-járvány miatt a lakóingatlanok ára is elkezd zuhanni Szlovákiában. Ennek most az ellenkezője jött be: az árak 12 éve nem látott ütemben nőttek.
Átadták kedden a nagyváradi nemzetközi repülőtér új terminálját, és további fejlesztéseket is ígér a légikikötő vezetősége.
Nem csökkentek a lakásárak az erdélyi városokban. Szakemberek szerint a kormány által most elfogadott Új otthon program nem fog dráguláshoz vezetni.
Az egyetemi hallgatók több mint fele nem dolgozik a szakmájának megfelelő munkakörben tanulmányai idején Szlovákiában – derül ki egy felmérésből.
Leegyszerűsíti a munkaadó és a hatóságok életét az, hogy ettől a héttől kizárólag elektronikusan vezethető a napszámosok nyilvántartása Romániában.
A csapadékban bőséges június miatt az idén később került az üzletekbe a hazai termesztésű görögdinnye Szlovákiában. Ezért is van az üzletekben nagyrészt külföldi termesztésű dinnye.
Több mint ötmilliárd euró értékű nagybefektetés valósul meg a következő időszakban a Szerbia 2020–2025 program keretében.
A romániai lakosság csaknem fele nem tervez idén szabadságra menni. Sokan a koronavírus-járvány miatt tettek le az idei nyaralásról.
Elkerülhető halálesetek, elhanyagolt szűrések, elvándorló orvosok – a Szlovák Takarékpénztár elemzői szerint ezek tartoznak a szlovák egészségügy legnagyobb kihívásai közé.
Egy lépésre van a kolozsvári székhelyű Transilvania Bank attól, hogy megvásárolja a Garanti Bankot. A romániai top 10-be tartozó pénzintézetet az OTP Bank Románia is szívesen megvásárolná.
A kis- és közepes vállalatok foglalkoztatottjai számára a szerb államkasszából augusztus 10-éig befizetik a minimálbér 60 százalékát, majd szeptemberben ugyanennyit – jelentette be Siniša Mali pénzügyminiszter.
Minden szlovákiai lakos tavaly átlagban 435 kilogramm háztartási hulladékot termelt ki. A szemét jelentős része nem ott végzi, ahol kellene.
Pesszimista hangulat jellemzi az üzleti szférát Romániában. A cégek többsége az üzleti forgalom 10-25 százalék közötti csökkenésére számít idén.
A járvány után átalakulhatnak a globális ellátási láncok: több ágazat nagyvállalata áthelyezheti a gyártóbázisait, ebben a folyamatban pedig célpontot jelenthetnek a régiós országok, így Magyarország is – írják a Coface szakértői.
A koronavírus miatt a járványügyi szakértők Szlovákiában sem ajánlják a külföldre utazást. A hazai pihenés mellett döntő nyugdíjasok üdülési hozzájárulást kaphatnak az államtól.
Megszavazta a román szenátus azt a tervezetet, amely több mint tíz év után jelentősen növelné a szociális referenciamutatót, ami alapján kiszámolják az állami segélyek többségét.
A RegioJet és a Szlovák Vasúttársaság (ZSSK) is mérlegeli, hogy jelentkezik-e a Pozsony–Dunaszerdahely– Komárom vasútvonalra meghirdetett új pályázatra.
Jó hír: megkezdődtek az építési munkálatok az észak-erdélyi autópálya újabb Maros megyei szakaszán. Rossz hír: „becsúszott a domb” az épülő A10-es sztrádára.
Annak a nagyjából 2 ezer mezőgazdasági vállalkozásnak, amelyek bérbe vették a Szlovák Földalap tulajdonában levő földeket, a napokban alá kellett írniuk a bérleti díjak növeléséről szóló szerződést.
Az euróövezetben 0,3 százalékos inflációt jegyeztek júniusban a májusi 0,1 százalékossal szemben, az Európai Unióban pedig 0,8 százalékot, az egy hónappal korábban regisztrált 0,6 százalékhoz képest.
Már a nyugdíjemelés nélkül is meghaladhatja a 9 százalékot a román költségvetés mérleghiánya – figyelmeztetett Eugen Rădulescu, a Román Nemzeti Bank stabilitási igazgatóságának vezetője.
Tavaly 456 millió eurós kiesést okozott a hamisított áruk piaci jelenléte Szlovákiában, ez a vizsgált ágazatok értékesítéseinek a 12 százalékát teszi ki.
Több mint 40 százalékkal nőtt Romániában a nyers tej importja az év első öt hónapjában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatsorából.
Halálos csapást mérhet a falusi turizmussal foglalkozókra a koronavírus-járvány új hulláma Szerbiában. Sok vállalkozónak még semmilyen jövedelme nem volt az idén, megmaradásukat pedig az állam sem támogatja.
Nagy vonalakban beindult ugyan a kolozsvári ingatlanpiac a lazítások következtében, de nem épp olyan, mint a járvány miatt bekövetkezett válság előtt – vázolta a helyzetet a Krónika megkeresésére Bónis Endre, a Reform ingatlanközvetítő cég tulajdonosa.
Július 9-én megnyílhatnak a romániai vendéglők, kávézók belső helyiségei is – írja a Krónika.
A szlovákiai üzletláncok egész reklámkampányokat építenek arra, hogy milyen fontosnak tartják a hazai élelmiszereket, ezek aránya azonban továbbra is elenyésző a behozottakhoz képest.
A megváltozott jövedéki adó alkalmazása idén február 1-jétől kezdődött volna, de előbb június 1-jére, majd július 1-jére halasztották annak megfizettetését Szerbiában.
Újjáépítjük Romániát – ez a címe a bukaresti kormány által kidolgozott országos befektetési és gazdaságfellendítési tervnek, amelyet szerdán mutatott be Klaus Iohannis államfő, Ludovic Orban miniszterelnök és a kabinet tagjai.
Hidegzuhanyként érte a vendéglátásban érdekelt vállalkozókat Romániában, hogy a kormány július 1-től nem léptet életbe újabb lazításokat. A korlátozások fenntartása jelentős anyagi veszteségeket okoz.
A romániai gazdaság számos ágazatában vállalkozók és dolgozók sínylették meg máris a koronavírus-járvánnyal érkező gazdasági válságot.
A hazai úthálózat fejlesztése 3200 milliárd forintból valósul meg 2024-ig, ebből 1800 milliárd forint hazai költségvetési forrás – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium közlekedésért felelős helyettes államtitkára Rajkán, az M15-ös autóút autópályává történő bővítésének záró-sajtótájékoztatóján.
Miközben a román kormány és az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) arra buzdítja a lakosságot, hogy ne maradjanak passzívak, válasszák ki a számukra legmegfelelőbb árajánlatot és gázszolgáltatót, a fogyasztók több mint fele nem is hallott erről.
A szlovákiai cégek közül több tízezer vállalkozás köthető külföldi tulajdonosokhoz, akik között a csehországi és magyarországi cégek, magánszemélyek dominálnak.
A koronavírus-járvány miatt a szlovák gazdaság idén a legjobb esetben is a tizedével esik vissza, miközben 76 ezer ember veszítheti el a munkáját – derül ki a pénzügyminisztérium legfrissebb előrejelzéséből.
Kolozsvár és Temesvár, illetve a két nagyváros környéke áll a legjobban az erdélyi piacon a szolgáltatói szektor fejlettsége terén.
Nagyobb az érdeklődés a környezetkímélő személygépkocsik vásárlását támogató romániai Roncsautó Plusz kormányprogram iránt, mint tavaly.
Még mindig nem tudni, hogy mekkora mértékű lehet a szeptemberben esedékes nyugdíjemelés Romániában.
Átlagosan 20–30 százalékkal bővült a webáruházak forgalma a koronavírus-járvány begyűrűzése óta Romániában – derül ki az MTH Digital digitálismarketing-ügynökség által készített felmérésből.
Ódzkodnak a fizetésképtelenségi eljárás beindításától Romániában a cégek tulajdonosai, pedig ha ezt időben meglépik, megmenthetnék a vállalkozást a csődtől.
Bár a június 15-ei lazítások nyomán hétfőtől kinyithattak a plázákban működő kereskedelmi egységek – kivéve a vendéglőket és a mozikat –, nem minden boltra került ki a „Nyitva” tábla Romániában.
Ana Rost, a Hisa Franko étterem séfjét 2017-ben a világ legjobb női konyhafőnökének választották. „Ez egy olyan páratlan sikertörténet, amely folytatódni fog, ezt megígérhetem” - monda Ros, miután elnyerte a kulináris világ Oscar-díját.
A három hónapnyi teljes leállás után hétfő délután landolt a kassai repülőtéren az első személyszállító repülőgép. A Prágából érkező Czech Airlines fedélzetén háromtucatnyi utas érkezett Kassára.
Románia nem közeledik, inkább távolodik az eurózónától – állítja egy egyetemi adjunktus az Európai Bizottság jelentésére reagálva.
Szerbia bizonyította, hogy megbízható, stabil, a beruházók számára vonzó ország – jelentette ki Siniša Mali pénzügyminiszter.
A koronavírus-járvány Szlovákiában is formálta a vásárlási szokásokat. Jóval többen részesítik előnyben a hazai élelmiszereket, és a járvány okozta gazdasági nehézségek miatt az árakra is jobban odafigyelnek.
A Szlovák Kül- és Európai Ügyek Minisztériuma azt javasolja a szlovák állampolgároknak, hogy csak abba a 19 országba utazzanak, amelyek felé Szlovákia megnyitotta a határait. A világ többi országába egyelőre nem ajánlott utazni.
Ha az ígéretekkel ellentétben mégsem nyithatnak meg június 15-én, készek pert indítani a kormány ellen az idegenforgalomban érdekelt vállalkozók Romániában.
Optimisták lehetünk a gazdaság helyreállásával kapcsolatban, de minden az egészségügyi probléma megoldásától függ, attól, hogy sikerül-e megtalálni a vakcinát vagy a megfelelő kezelést – jelentette ki Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója.
Online vásárlásaik során a szlovákiai fogyasztók jóval környezettudatosabbak az európai átlagnál – derül ki a csomagszállítással foglalkozó DPDgroup megbízásából készített nemzetközi felmérésből.
Kettős diszkrimináció éri Romániában a versenyszférában dolgozókat hiszen amellett, hogy a legtöbb esetben maguknak kell állniuk a nyaralással járó kiadásokat, a közszférában biztosított üdülési csekkek még fel is verték tavaly a belföldi idegenforgalomban az árakat.
Miközben a kereskedelmi bankok a világjárvány okozta gazdasági visszaesés miatt folyamatosan szigorítanak a hitelnyújtás feltételein Szlovákiában, az állam továbbra is kedvező feltételekkel nyújt előnyös kölcsönt a pedagógusoknak.
Nem valószínű, hogy Romániában a lakossági földgáz árának július 1-jei liberalizációja után azonnal emelkedni kezdenek a gázárak – közölte Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.
A szlovákiai idegenforgalmat idén már a gyors határnyitás sem mentheti meg – állítja a Szlovák Idegenforgalmi Szövetség.
Közzétette a 10-es osztályzatú romániai városok listáját a Világbank. A rangsorban hét erdélyi város szerepel.
A szerb pénzügyminiszter szerint 2025-re 900 eurós átlagbérre és 400 eurós átlagnyugdíjra számíthatnak.
Igor Matovič szlovák kormányfő újabb enyhítéseket jelentett be hétfőn a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban.
A román kormány három hónapos időtartamig megtéríti valamennyi, kényszerszabadságról munkába visszaálló alkalmazott bérének a 41,5 százalékát.
Jövő hétfőtől újra ingyen vonatozhatnak a diákok Szlovákiában. Andrej Doležal közlekedésügyi miniszter már aláírta a rendeletet.
Munkahelyeinek 10 százalékát felszámolja a Renault francia autógyár a következő három évre tervezett mintegy 2 milliárd eurós megtakarítási programja keretében, ez körülbelül 15 ezer állást jelent.
Az elmúlt napok csapadékosabb időjárását követően némiképp enyhült az aszály Szlovákiában, a mezőgazdaságban azonban így is hatalmas károkkal számolnak. Az elemzők szerint egyes cégek mellett a lakossági befektetők is nyerhetnek a szárazságon.
A hivatalos statisztikák szerint egyre nő az elektromos autók száma a romániai utakon, jelenlétük azonban alig észlelhető. Az utcai töltők hiányában egyelőre inkább csak a kertes házban lakóknak éri meg az elektromos gépkocsi.
A romániai vasúthálózat csaknem háromnegyede javításra szorul, miközben az elmúlt években a szaktárca alig hívott le támogatást az erre a célra felkínált európai uniós forrásból.
Mintegy 1,6 millió hektár termőterületet sújtott a szárazság Romániában – közölte Adrian Oros mezőgazdasági miniszter.
A román parlament „szuperpopulista” döntésének tekinti Ludovic Orban kormányfő a gyermeknevelési támogatás megkétszerezését, amire szerinte nincs költségvetési fedezet.
Útblokádra készülnek hétfőn az edzőtermek tulajdonosai Szlovákiában, mivel kihagyták őket az enyhítések negyedik fázisából. Elsősorban Pozsonyba nehéz eljutni a reggeli órákban.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a Facebook-oldalán közölte: péntek reggeltől átkelhetnek a szlovák-magyar határon a szlovák állampolgárok.
Azokon a gazdasági területeken, ahol újrakezdik a munkát, a kényszerszabadságot új intézkedés váltja fel Romániában. Megtérítik valamennyi, munkahelyére visszatérő alkalmazott bruttó fizetésének a 41,5 százalékát.
Csütörtöktől azok, akik átlépik az országhatárt, és 24 órán belül visszatérnek Szlovákiába, nem kell karanténba vonulniuk – jelentette Igor Matovič kormányfő hétfő délután.
Az elmúlt két hónapban 317 ezer jogi és természetes személy kérte hitelei törlesztőrészleteinek ideiglenes felfüggesztését Romániában. A kereskedelmi bankok eddig 265 ezret, a kérelmek 83 százalékát hagyták jóvá.
A koronavírus-járvány miatt az idei első negyedévben látványosan zuhant a szlovák gazdaság teljesítménye, aminek következtében emberek ezrei veszítették el a munkájukat.
Úgy tűnik, hogy az ingatlanpiac nagyon lassan reagál a gazdasági válságra Romániában: bár az emberek vennének lakásokat, a tulajdonosok ragaszkodnak a régi árakhoz, és nem adják el ingatlanjaikat.
Azoknak a kulturális rendezvényeknek a szervezői, amelyeket a koronavírus-pandémia miatt kellett törölni, 2021 végéig meghosszabbíthatják az eladott belépők érvényességét Szlovákiában.
Akadályokba ütközött az egyéni vállalkozók, szabadúszók, szerzői jogdíjban részesülők, ügyvédek, sportolók egy része a kényszerszabadságra járó állami támogatás igénylésekor Romániában.
Június 8-ig vagy június 15-ig a csehek számára újra megnyílhatna a szlovák és az osztrák államhatár – jelentette ki Andrej Babis cseh miniszterelnök a Blesk hírportálnak adott interjúban.
Kedvezményes kamattal juthatnak hitelhez azok a gazdák, akiknek tevékenységét hátráltatta a koronavírus-járvány – jelentette be Adrian Oros román mezőgazdasági miniszter.
Szlovákia az uniós támogatások kihasználása terén az Európai Unió három legrosszabbul teljesítő országa közé tartozik.
Úgy tűnik, június elseje előtt nem nyithatják meg a teraszaikat a romániai vendéglők, kávézók, bárok. Pedig az ágazat képviselői két hónap kényszerszünet után nagyon várják, hogy újra vendégeket fogadhassanak.
Csak az ellátásért fizetnek a hatósági karanténközpontokban elhelyezett állampolgárok Szlovákiában, a szállásköltségeket az állam állja.
Felpörgette márciusban a fogyasztást a koronavírus-járvány és az amiatt bevezetett szükségállapot Romániában. Megugrott az élelmiszerek iránti kereslet, a nem élelmiszer jellegű termékek viszont kevésbé voltak népszerűek.
A kenyér és más sütőipari termékek drágulásához vezet, hogy a szárazság miatt nagyon gyenge gabonatermésre számíthatnak idén Romániában.
Az új kormányprogram szerint Szlovákiában a Matovič-kabinet díjkedvezményekkel szeretné rávenni a családokat a lakás-takarékpénztári megtakarításaik növelésére. A lakás-takarékpénztárak vevők az ötletre.
A romániai vállalkozóknak valós gondokat okozott a koronavírus-járvány, és nem szabad őket magukra hagyni – jelentette ki sajtónyilatkozatában Klaus Iohannis államfő, miután a Cotroceni-palotában találkozott az üzleti szféra képviselőivel.
Egy átlagos szlovákiai évente több mint 400 eurót költ alkohol vásárlására. A koronavírus-járvány alatt eddig alig nőtt az italfogyasztás.
Május 4-én 902.678-ra nőtt Romániában a szükségállapot miatt felfüggesztett munkaszerződések száma.
A koronavírus-világjárvány miatt kialakult válság miatt minden bizonnyal gyengülni fog a lej. Egy pénzügyi szakember azt tanácsolja, megtakarításainkat, már ha vannak, fektessük aranyba, részvénybe, akinek pedig sok van, ingatlanba.
A szlovák parlament által elfogadott bérletfizetési moratórium a szakemberek szerint foghíjas, sokakat nem véd meg attól, hogy kitegyék őket az általuk bérelt ingatlanból, ha nem fizetnek időben.
Számos németországi munkaadó visszaél azzal, hogy a külföldi, többek között romániai idénymunkások hozzájuk vannak kötve a járványügyi helyzetben – mondta Sepsi Szabolcs, a Faire Mobilität szakszervezeti tanácsadó iroda dortmundi munkatársa.
Szlovákia több régiójában február vége, március eleje óta nem volt kiadós eső. A legnagyobb szárazság a dél-szlovákiai járásokat sújtja. Idén emiatt a gyümölcs és a zöldség is drágulhat.
Még nem tudni, hogy Romániában a 2020-as állami költségvetésbe foglaltaknak megfelelően nőni fog-e szeptembertől a nyugdíjpont értéke.
Már benyújthatják kérelmeiket a kis- és nagyvállalkozók Szerbiában a gazdaságserkentő intézkedéscsomag igénylésére.
Turizmusért Szövetség alakult Romániában, amelynek célja felkészíteni az idegenforgalmi ágazatot a válság leküzdésére.
Egyre több az otthoni munkavégzést kínáló álláshirdetés Szlovákiában – derül ki egy munkaközvetítő portál elemzéséből.
A koronavírus-járvány okozta gazdasági károk enyhítésére hozott állami mentőcsomagok miatt Szlovákia alaposan eladósodik – figyelmeztet a pénzügyminiszter.
Ezer romániai munkavállaló vállalhat idősgondozást hamarosan Ausztriában a koronavírus-járvány idején foganatosított korlátozások enyhítéséről szóló megállapodás értelmében.
A szlovákiai munkáltatóknak, illetve a kötelező betegbiztosítással vagy nyugdíjbiztosítással rendelkező, önálló kereső tevékenységet végző személyeknek áprilisban sem kell járulékot fizetniük.
Harmadik hete folyamatosan nő a szükségállapot bevezetése után felbontott munkaszerződések száma Romániában.
Már ezen a héten megkezdődhet az egyes korlátozások enyhítése Szlovákiában. Az egészségügyi szakemberek és epidemológusok által kidolgozott terv négy fázisból áll – jelentette Igor Matovič kormányfő hétfőn.
Több mint 3000 bejelentés érkezett a megnövekedett árak miatt a szerbiai fogyasztóvédőkhöz.
A koronavírus-járvány miatt hirtelen piacvesztést elszenvedő cégeket segíti a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara új internetes oldala, a NAK Piactér.
Az Üzletem.hu összefoglalója.
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: