Itt találod az összes cikket a „robotika” témában!
Eddig kiaknázatlan területen használják ki az AI és a nehéz terepeken egyre magabiztosabb robotkutya képességeit. Bombák hatástalanítására képzik ki őket, hogy kockázatmentesen csökkentsék a terrorfenyegetettség szintjét.
A katasztrófa helyszínén dolgozó csapatot a Boston Dynamics robotkutyája, Spot segíti eljutni olyan zugokba is, amelyek átvizsgálása létkérdés, de emberek valószínűleg nem élnék túl az ottani körülményeket.
Kevésbé invazív, mégis hatékonyabb orvosi kezeléseket és beavatkozásokat tehet lehetővé az egyetemi találmány. A modern gyógyítás új szintjét jelentheti a szervezetben célirányosan gyógyszert vagy sejteket és szöveteket szállító puha robot.
Róma sem egy nap alatt épült fel, de ha a birodalom egyik császáráról elnevezett Hadrian X már akkor rendelkezésre áll, szinte biztos, hogy összejön. Íme, a ma ismert talán leggyorsabb építőipari robot.
Váratlan, hogy éppen egy szórakoztatóipari vállalat rukkol elő ennyire forradalmi innovációval, de megtörtént. Az érzelmeket sikeresen kommunikáló robot a Disney kutatócsoportjának találmánya, és egy detroiti intelligens robotikai konferencián mutatták be.
Élő példákkal lehet szemléltetni, hogy mekkora jelentőséggel bírhat egy vagy több robot az éttermi feladatellátásban. Ma is sok robotikai alkalmazás segít a konyhán és a vendégtérben, de vajon végleg helyettesíthetik a humán munkaerőt?
Elkészült a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) World Robotics című riportja, ami összegzi, hogy 2022-ben mennyi ipari robotot telepítettek a világ gyáraiban, és ez mekkora növekedést jelent. A globális számok rekordévet mutatnak.
Az üzem elindításával tömeggyártásba kerül a humanoid, amivel a gyártó nem csak ipari célokat szeretne kiszolgálni. Digit az Agility Robotics terméke, és évente rögtön 10 ezer darab készül majd belőle.
Mindössze három centiméter hosszú, így senki sem feltételezné, de valójában apró, irányított robbanásokkal mozog. Az aprócska robot mentő-kutató és megfigyelő feladatokban jelenthet paradigmaváltó lehetőséget.
Nincs szükség egy teljes évtizedre ahhoz, hogy megvalósuljon az eddig csak sci-fikben vagy mesékben látott háztartás, amiben egy humanoid robot mos, takarít és rendet rak. A Sanctuary AI lehet az első cég ilyen termékkel.
Paradigmaváltó jelentősége lehet az ipari robotok felhasználásában annak az amerikai innovációnak, ami lehetővé teszi, hogy a gépek ne csak az ujjbegyeik segítségével fogjanak meg és mozgassanak különböző tárgyakat, hanem a teljes testükkel.
A szakorvosok munkáját kiegészítő (és NEM helyettesítő) da Vinci XI sebészrobottal már közel 300 operációt hajtottak végre egy kórházban. A betegek hihetetlenül rövid ápolási és lábadozási időről számoltak be.
Nehezen lehetne annál is fenntarthatóbb megoldást találni a villamosenergia-termelésre, amire az olasz Enel Green Power új robotalkalmazása képes. A napelemek, amelyeknek a tisztítására fejlesztették, eleve csökkentik a karbonkibocsátást, míg a gép vízfelhasználás nélkül tartja tisztán a paneleket.
A jármű- és gépgyártó közölte: az idei RoboBusiness nemzetközi konferencián a cég új technológiai igazgatója fogja demonstrálni az utóbbi évek kifejezetten mezőgazdasági felhasználásra szánt önvezető megoldásait. Tavaly már bemutattak egy zseniális autonóm traktort.
A nyolc éve fejlesztés alatt álló, a tervek szerint vegyes felhasználásra alkalmas humanoid kevésbé a kommunikációra, és sokkal inkább a kooperatív feladatokra koncentrál. Az eszköz GR-1 néven kezdheti meg világhódító útját, akár már ettől az évtől.
A frissen bejelentett puha robotikai szenzáció önérzékelő képességekkel rendelkező, „valódi bionikus intelligencia”, amit klinikai alkalmazásra szánnak. Az ember és a robot először az egészségügyben egyesülhet.
A seattle-i székhelyű Aigen mezőgazdasági technológiai startup bemutatott egy úttörő autonóm, skálázható robotikai platformot, amelyet teljes egészében nap- és szélenergia hajt.
Ameca, a világ legemberszerűbb robotja nem csak fenntartja a szemkontaktust a humán megfigyelőkkel, miközben beszélget velük; ki is kéri magának, ha nem tetszik nekik, amit rajzolt. Generatív mesterséges intelligenciával is felruházták – hátborzongató a végeredmény.
A svájci EPFL kutatói a ChatGPT-3 modell segítségével hoztak létre érzékeny robotmegfogót, ami az első demonstrációja annak, hogy az AI eszközök akár a robottervezésben is képesek együttműködni az emberekkel.
A csomagkezelő és -továbbító, önvezető eszközt kényes repülőtéri környezetben próbálták ki. Egyedi kialakítása révén rendkívül helytakarékos: két keréken rohangálva kézbesít csomagokat, saját szerkezete kiegyensúlyozásával.
A háborúban álló szomszédos ország egyik automatizálással foglalkozó vállalata saját fejlesztésű megoldást kínál a termőföldek aknamentesítésére. Sok korábbi hadszínteret újra gazdálkodásra alkalmassá tehetnek a robottraktorok.
A hagyományos endoszkópos diagnosztikai eszközökez válthatja fel a jövőben egy miniatűr videokapszula, amivel az orvos távirányítással lesz képes végigmanőverezni a beteg bélrendszerén.
Az Atkins és a COVVI, egy leedsi székhelyű kézprotézis-fejlesztő olyan robotikai megoldást fejleszt, ami közel ugyanolyan kézügyességgel bír, mint az ember. A cél az, hogy erősen sugárzó környezetekben vegyék hasznát, távvezérlésű manipuláló eszközként.
A robotikai kiegészítő eszközök szó szerint nagy súlyt vesznek le a munkások válláról, miközben korszerűsítik, gyorsítják és sokkal hatékonyabbá teszik az árumozgatást.
A Gecko Robotics, a különböző járművek műszaki ellenőrzésére fejlesztett falmászó robotok építője bejelentette, hogy bővíti az amerikai sereggel meglévő együttműködését. Az eszközei egy modern rombolón fognak szolgálni.
A Sarcos Technology and Robotics Corporation (Sarcos), az emberi lehetőségeket újra definiáló fejlett robotikai rendszerek fejlesztésén és gyártásán dolgozik tovább a gépgyártó óriás Jabillal.
Akkor az igény és akkorát fog még nőni pár éven belül, hogy arra már biztosan nincs elég ember – állítja a csomagkezelő robotikai megoldásokra specializálódott Plus One Robotics. Nem véletlen, hogy a cég újabb nagy sikerű befektetői kört zavart le.
A 3D bioprintelés során az orvosbiológiai eszközöket úgynevezett biofestékből állítják elő, hogy természetes szövetszerű struktúrákat hozzanak létre, élő szervek felületén. A műtéteket beprogramozott robotkar segítségével végzik.
Innovatív áramellátással üzemel a töltést sem igénylő CaPow autonóm robotrendszer, amely most egy többmillió dolláros tőkebevonással végre elindulhat világhódító útjára.
A rendszer tudományos és technológiai áttörést, illetve hatékonyabb COVID elleni védekezést eredményezhet, hiszen hetvenszer annyi laborvizsgálatot végez egy nap alatt, mint amire az emberek képesek.
Az amerikai Machina Labs elsősorban honvédelmi eszközök gyártásában jeleskedik: modern megoldásai szabadon méretezhető fémlemeztermékek előállítását gyorsítják fel.
Az ügyfelek 2024-ben ismét a fenntarthatóságot és a környezetvédelmet helyezik majd előtérbe.
Günzer Tamás idén harmadik alkalommal került a jelöltek közé, így 24 év után ismét villányi borász nyerte a díjat.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: