Itt találod az összes cikket a „TECHNOLÓGIA” témában!
Elképesztő számokat mutatott ki a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) aktuális riportja, ami a professzionális szolgáltató robotok éves forgalmát összegezte.
Négy elektromos meghajtású, felsővezeték nélkül is üzemképes önjáró trolibusszal váltanak le hagyományos dízel autóbuszokat Szegeden a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. támogatásával.
Fedélzeti emberi beavatkozás nélkül tett meg rekordhosszú utat az autonóm komp, ezzel két távoli helyszín közötti járatot helyettesített. A forradalmi eredmény új lehetőségeket nyithat a vízi közlekedésben.
Egy friss jelentés szerint az amerikai vállalat jelentős előrelépéseket tett több újgenerációs akkumulátor fejlesztésében, hogy javítsa a járművei teljesítményét, csökkentse a velük járó költségeket és lehetővé tegye a széles körű bevezetést.
A legfrissebb jelentések szerint az európai félvezetőpiac recesszióban, és különösen sebezhető időszakban van. Erre az év eleji kilátások idején senki nem számított, és messze még a gödör alja – mutat rá egy friss jelentés.
Egy európai reaktor a korábbiaknál nagyobb teljesítményű – ezáltal tényleg életképes – fúziós erőmű létrehozását ígéri, így egy lépéssel közelebb kerültünk hozzá, hogy a technológia nyugdíjazza a hagyományos atomerőműveket.
Gyakran mindössze apró változtatásokkal, digitalizációval, valamint az intelligens technológiák irányába mutató szemléletváltással is jelentős megtakarítási, fenntarthatósági potenciál rejlik az épületekben, legyen szó új építésről vagy felújításról.
A németországi vasúti közlekedés hamarosan forradalmi változáson megy keresztül: a Siemens Mobility által gyártott hét új generációs Mireo Plus H hidrogénvonatot a Saft fejlesztette lítium-titanát-oxid (LTO) akkumulátorok fogják hajtani.
Egy új fejlesztésű víztisztító eszköz ígéretes, költséghatékony megoldást nyújt a városi környezetben is kiépíthető, hidropónia technikával működő gazdálkodás számára, ami hozzájárulhat az élelmiszer-termelés fenntarthatóságához.
Állami szervezetek és magáncégek együttműködésében hozzák létre brit szakemberek azt a megoldást, ami újraírhatja az alumínium felhasználását az autóiparban.
A robotizáció fejlődésével egyre több területen jelennek meg olyan eszközök, melyek célja az emberi munka megkönnyítése. A legújabb innováció a repülő robotkocsi, ami különböző terepeken könnyíti meg a tehermozgatást.
Minden eddiginél fenntarthatóbb útépítési megoldással kísérleteznek: egy olyan aszfalt felhasználásával, ami szakít a korábbi gyakorlatokkal, más összetételű, ezáltal tartósabb lehet, és jelentősen csökkenti az útépítés karbonlábnyomát.
Az élettartam sokkal hosszabb lehet, mint azt korábban feltételezték – mutat rá egy friss tanulmány, amely szerint hosszú távon jelentős költségmegtakarítást is eredményez az e-autózás.
Valós körülmények között is tesztelhetővé vált az az atomreaktor, ami a hagyományos atomerőmű technológiákhoz képest apró méretben, víz felhasználása nélkül termel villamosenergiát.
Öt darab elektromos meghajtású hulladékszállító járművet helyeznek üzembe Nyíregyházán, Debrecenben és Pakson az Elektromos Hulladékszállító Mintaprojekt részeként.
Egy forradalmi agyi implantátum lehetővé teszi egy motoros neuronbetegségben szenvedő férfi számára, hogy csupán a gondolatai segítségével irányítsa az Amazon Alexa virtuális asszisztenst vagy hétköznapi feladatokat lásson el.
Emberi jogi visszaélések tömegét tárta fel egy friss kutatás, amely szerint az akkumulátorgyártás ellátási láncának 75 százalékában elterjedt a kényszermunka és a gyerekmunka.
Növekvő termelékenység és fenntarthatóbb működés jellemzi az 5G hálózattal és az azon működő technológiákkal rendelkező gazdaságokat – ezt igyekszik bizonyítani egy nagyszabású angliai tesztelés, amelyben minden bevetnek a földeken, a szenzoroktól az önvezető traktorokon át a drónokig.
Mivel ma már mintegy 2,2 milliárd ember nem fér hozzá rendszeres ivóvízhez, a globális vízkrízis megoldásához alternatív megoldások kellenek. Egy új, napenergiát hasznosító eszköz a tengerpartok mentén és szigetországokban élőknek adhat új reményt.
Új kapukat nyithat meg a mesterséges intelligencia a jövő mezőgazdaságában, amelynek egyre nagyobb része zajlik majd beltérben – a klímaváltozás és a termőföldek kizsákmányolása miatt.
A forradalmi technológia Távol-Keletről érkezett Európába és nagyon jól teljesít. A robot annak ellenére is rendkívül hatékony, hogy olyan érzékeny termés szedésénél alkalmazzák, mint a paradicsom.
A robotok és az additív gyártás legújabb megoldásával a hagyományos eljárásokhoz képest csaknem kétharmadával tartósabb beton is készülhet. A módszert egy ősi hal pikkelyei ihlették.
Az eszköz a tiszta energia jövőjét formáló újabb mérföldkő lehet: nemcsak kiemelkedő hatékonyságot és tartósságot ígér, hanem alapjaiban változtathatja meg a tiszta energia technológiáit.
Egy új technológia lehetővé teszi, hogy a 6G hálózatok valóban kihasználják azokat az elképesztő sebességeket és adatátviteli kapacitásokat, amelyekről eddig csak elméleti szinten lehetett beszélni.
Nagy-Britanniában először indult útnak akkumulátor üzemű intercity, ami fékezésből nyer vissza töltést és hatékonyan csökkenti az üzemanyag-fogyasztást, valamint a károsanyag-kibocsátást.
Egy friss felmérés szerint a gyártóipar vállalatai közül egyre többen ismerik fel az AI jelentőségét, és tervezik, hogy jelentős összegeket fordítanak erre a technológiára a közeljövőben.
Áramforrásra sincs szüksége annak az új protézisnek, amit kézamputálást elszenvedett betegeknek szán a gyártó. A bionikus kéz piacra juttatásához külső finanszírozóktól kaptak segítséget, így hamarosan a valóságban is megjelenhet a sci-fiket idéző technológia.
Az Astron hidrogénmotorja úgy képes nulla kibocsátással működni, hogy megháromszorozza egy átlagos belső motor hatékonyságát. A hidrogén üzemanyagként történő elégetésének ráadásul csak egy mellékterméke van: a víz.
A vadonatúj megoldás, ami az IoT korszak egyik legfontosabb vívmánya lehet, 140-szer nagyobb teljesítménysűrűséget mutat, mint a hagyományos nanogenerátorok, és bármilyen mechanikai mozgás felhasználásával képes villamosenergia előállítására.
Elindult az első tüdőrák elleni vakcina klinikai tesztelése: egy 67 éves férfi már meg is kapta az úttörő oltást, amit a magyar Nobel-díjat érő mRNS-alapú oltás nyomán fejlesztett ki a BioNTech.
A nukleáris fúzióból felszabaduló neutronok gyorsan károsítják a reaktor tartályát és akár 6-12 hónap alatt repedéseket okoznak rajta. Ennek találták meg az ellenszerét az MIT kutatói.
A vállalat a Swisscom Broadcasttal fogott közös projektbe, amelynek célja egy országos drónhálózat kiépítése. Első lépéseként 300 darab „Drone-in-Box” egység telepítését tervezik: az eszközök katasztrófavédelmi, területvédelmi és infrastruktúra-ellenőrző feladatokat látnak el.
Bár az AI Factories egyelőre kevésbé ismert projekt, kétségtelen, hogy Európa új irányt szab vele a mesterséges intelligencia forgalmának, és már eddig is több ismert eredmény köthető hozzá.
Műholdas felvételek és helyi mérések szerint évtizedenként 0,7 °C-kal emelkedett a Balaton átlaghőmérséklete az elmúlt 20 évben.
Elérte a 100 milliót a visszaváltott italos palackok, dobozok és üvegek száma a magyarországi kötelező visszaváltási díjas rendszerben – tájékoztatott Szabó Szilvia, a MOHU gyártói felelősségi rendszerének vezetője.
Hol kémiai, hol pedig biológiai irtószerekkel rontanánk nyaranta a szúnyogokra, mert ilyenkor csak egy dolog számít: minél kevesebb szúnyoggal és csípéssel megúszni ezeket a hónapokat. A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont vezetője, Garamszegi László Zsolt szerint a nap végén mégsem ez számít, ráadásul a nem őshonos csípőszúnyogokra is oda kell figyelnünk az általuk terjeszthető betegségek miatt.
A BMW Group jelentős lépést tett a jövő gyárai felé azzal, hogy először tesztelt humanoid robotot a termelésben. Két hétig tesztelték a Figure AI által fejlesztett Figure 02-t, ami az autók vázszerkezetébe szánt alkatrészeket összeszerelésében segített.
A kontinens erdői akár évi 309 megatonna szén-dioxid megkötésére is képesek lehetnének 150 éven keresztül, ha ezeket az erdőket nem használnánk tovább, hagynánk azokat növekedni és visszavadulni.
Ahogy világszerte egyre több régió küzd pusztító erdőtüzekkel (most éppen Athén környéke), az innováció új eszközökkel támogatja a tűzoltók munkáját. A kínai fejlesztésű KT-500 új távlatokat nyit a lángok elleni küzdelemben.
A tisztán elektromos pickupok extra hatótávot is nyerhetnek a jármű összecsukható platófedelébe ágyazott napelem révén, de az igazi előnye a magunkkal hordható, bárhol felhasználható energia lesz.
Az évtized végére alig lehet majd látni a csillagokat, annyi műhold kering majd Föld körüli pályán. A dominanciaharc megkezdődött: Kína 15.000 szatellittel nyomná le a Starlinket.
Minden eddiginél hatékonyabban segíthetik az európai és hamarosan a magyar vesebetegek életben maradását a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont kutatóinak közreműködésével kifejlesztett szoftver folyamatosan tanuló algoritmusai.
A már ismert megoldás új, sokkal modernebb változata - amit távirányítással vezérelhet az orvos, hogy élő képet kapjon – nagyon alacsony áron juthat el az egészségügyi rendszerekbe.
A normál esetben konkurens Honda, Nissan és Mitsubishi kezd együttműködésbe az elektromos hajtáslánc és a mesterséges intelligencia fejlesztésében, mielőtt nagyon lemaradnak az amerikai és kínai gyártóktól.
A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet szakemberei szerint jó minőségűek legnagyobb hazai természetes vizeink, de a Párizsban tapasztalt hirtelen vízromlás itthon is bármikor bekövetkezhet.
Az új, lágy, nyújtható akkumulátor természetből vett minta alapján, az elektromos angolna különleges zsákmányszerző tulajdonságának lemásolásával született meg.
„Az eredményeket a klímaváltozás miatti erdőleromlás hatásainak előrejelzésében is hasznosíthatják.”
A sajátos „energiabetakarító” módszer egyszer és mindenkorra átírhatja azt, ahogyan az elektromos eszközök töltését és működtetését ismerjük: rádiófrekvenciás jeleket képes hasznosítható egyenárammá alakítani.
A Jövő Mobilitása Szövetség adatai szerint tavaly június végén a tisztán elektromos hajtású gépkocsik száma 41 386 volt, míg az idén június végén elérte az 59 209-et. Az úgynevezett növelt hatótávolságú külső töltésű hibrid elektromos gépkocsiké 21 874-ról 29 646-ra emelkedett, a külső töltésű hibrid elektromos gépkocsiké (plug-in hibrid) pedig 10 829-ről 12 358-ra.
Brutálisan hatékony, járműre szerelhető, így könnyen mozgatható lézerfegyver tesztjét bonyolította le a brit a hadsereg. Messziről is tűpontos és fillérekből üzemeltethető, így a jövő fontos védelmi eszköze lesz.
Forradalmi Időjárás-előrejelző rendszer érkezik a Google-tól. A NeuralGCM néven emlegetett megoldás fél évszázados meteorológiai gyakorlatokat nyugdíjazhat, fizikai jelenségek modellezésével és mesterséges intelligenciával.
Ahogy a humanoid robotok egyre jobban elterjednek a piacon, számos kérdés merül fel a technológia kapcsán. A „kerekek vs. lábak” vita mellett a költségek is előtérbe kerültek – íme az első számok.
Jó hír, hogy a vízgyűjtő területén csak kis változások következtek be, rossz, hogy a part mentén gyakran továbbra is szabályozatlanul folytatódik a beépítés.
A fejlesztés alatt álló, mesterséges intelligencia által vezérelt robot olyan környezetekben teljesít majd szolgálatot, amelyek túl veszélyesek az emberek számára. Máris állami szponzorációt kapott.
A hangnál gyorsabban, legénység nélkül is képes lesz naponta többször 100 kilométeres magasságban haladni, ami 2,5-szer annyi, mint amire bármely ma létező, kifutóról felszálló repülő képes.
Az MVM Mobiliti Törökbálinton átadta első 600 kilowatt összteljesítményű töltőállomását, amelyet európai uniós támogatásból valósított meg – jelentette be az ország legnagyobb e-töltő-hálózatát működtető társaság.
Az ember-robot interakciók fejlesztésének egyik legújabb eredménye az a humanoid, amit arra képeztek ki, hogy különféle, emberre hajazó módon kifejező mozdulatokat végezzen. Ez új áttörés, ami elfogadhatóbbá teszi a gépeket a mindennapi életben.
A fejlesztés révén a magyar betegek az elsők között férhetnek majd hozzá a precíziós onkológia legkorszerűbb kezelési lehetőségeihez.
A forrástól egészen a csapig vizsgálta a biztonságos csapvizet az a hazai konzorcium, amely nemrég publikálta az eredményeket. A projekt során elemezték az ivóvízbázist, a vízkezelést és az elosztóhálózatot is. Engloner Attila kutatásvezető szerint nem kell attól tartanunk, hogy rövid távon veszélybe kerül a biztonságos ivóvíz Budapesten, de fontos a megelőzés és a tudatos vízhasználat.
Az emberi szem működése inspirálta azt a forradalmi kamerarendszert, ami jelentősen javítja a robotok látását, valamint reakcióképességét a körülöttük lévő világra. A látószervünk akaratlan mozgásait utánozza a tiszta és stabil látás fenntartása érdekében.
A rugalmas mikrorobotok használatának fontos újdonsága, hogy a sejteket a megfogásukhoz nem szükséges semmivel sem kezelni, és a vizsgálat elvégzése után el is lehet engedni azokat.
A könnyűszerkezetes kialakítású szerelvény hét százalékkal csökkenti az energiafogyasztást, és évente 130 tonnával kevesebb szén-dioxidot bocsát ki, mint egy vele nagyjából azonos képességű, de hagyományos anyagokból épített vonat.
Nem csak találmány, hanem már konkrét szolgáltatás szintjén létezik a veterán autók átalakítása, amivel az idős konstrukciókba is lehet elektromos meghajtást integrálni – egyébként jó drágán. Így működik.
A forradalmi eszköz többféle töltőanyag párhuzamos használatával képes rétegezett eszközök gyártására. Ennyire összetett, komplex feladatra eddig egy hasonló 3D nyomtató sem volt képes.
Az úttörő elektromos autó akkumulátor nem csak döbbenetesen tartós, hanem ellenálló is: egészen extrém hőmérsékleti tartományon belül üzemképes.
Az Apple egyik kulcsfontosságú beszállítója, a TDK Corporation olyan új szilárdtest-akkumulátor anyagot fejlesztett ki, ami a hagyományos technológiákhoz képest százszor nagyobb energiasűrűséget kínál.
Egy új, áttörést jelentő kutatás során olyan biomarkereket azonosítottak, amelyek lehetővé tehetik a gyógyszeres terápiák korai megkezdését, ezáltal a Parkinson-kór kialakulásának lassítását vagy akár megelőzését.
Tönkreteszik a Balaton élővilágát az embertől származó mikroszennyezők – hívták fel a figyelmet az „Őszintén a Balatonról” című konferencia résztvevői.
Az XPeng autógyártó egyik leányvállalatának fejlesztésében készülő kétszemélyes, elektromos repülőgép végrehajtotta az első hazai felszállását. A vállalat azt tervezi, hogy a légitaxi 2024 utolsó negyedévében már előrendelhető lesz.
Hamar a gyakorlatban és a világ gyáraiban, illetve összeszerelő üzemeiben találhatja magát az új, viselhető robot, ami felsőruházatként hordható, de szó szerint nagy súlyt vesz le az ember válláról.
A sebész több mint 8000 kilométerre volt a betegétől, mégis valós időben hajtotta végre az operációt. A megoldás az egyik legkorszerűbb sebészrobot volt, ami csak létezik.
Máig lehetetlennek hitt bravúrra képes az az implantátum, amiről a feltalálói azt állítják, megváltást jelenthet a csonttörést szenvedett és daganatos vagy más megbetegedések miatt csonthiányos betegeknek.
A mesterséges intelligencia alkalmazása egyre több területen jelenik meg, és ez alól a mezőgazdaság sem kivétel. Sokmilliárdos veszteséget spórolhat például ez az AI-val felszerelt drón, ami messziről felismeri a kártevőket.
A gépi tanulás máris forradalmi szerepet kapott az antibiotikum-rezisztencia elleni küzdelemben: egy nemzetközi kutatócsoport mesterséges intelligencia segítségével közel egymillió új, potenciális, természetes antibiotikum-forrást fedezett fel.
A Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. két pályázatán összesen 6 modern, környezetbarát autóbusz beszerzésére nyertek lehetőséget 3 városban a Zöld Busz Program keretében.
Meglepően sokféle munkavégzésre alkalmas robot jelenik meg a kínai autóösszeszerelő üzemekben. Kifejezetten trükkös feladatokat bíznak rá: emberek helyett végez el többféle tesztelést és ellenőrzést.
Az új szabályozásnak való megfelelés 50 forintos áremelkedést jelent majd termékenként, amit a fogyasztónak kell viselnie – hacsak vissza nem váltja a kérdéses italosdobozokat és -palackokat.
Leszámolhat a monitorokkal és a nagy munkafelületekkel a legelső olyan laptop, ami kijelző helyett kiterjesztett valóság (AR) szemüveggel érkezik. Ez a megoldás 100 hüvelykes, vagyis 254 centiméteres virtuális képernyőt „vetít” a felhasználó elé.
Nem kérdés, hogy elveszi a munkát az a robot, amivel a Boeing egyik repülőmérnöke állt elő. A PZZA névre keresztelt rendszer tulajdonképpen egy pizza séf, ami közel harmadával növeli egy pizzéria konyhájának hatékonyságát és 90 százalékkal fogja vissza a nyersanyagköltségeket.
A legnagyobb autógyártó új motorjai képesek megfelelni a szigorúbb kibocsátási előírásoknak, és különböző járműveket is meghajtanak, a hibridektől a bioüzemanyaggal működő járművekig.
A Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén hamarosan tiszteletét teszi az első magyar asztronauta, aki több mint 40 év után lép Farkas Bertalan nyomdokaiba. Így formálja a jövőt a hazai részvétel az űrkutatásban.
A következő generációs, vezeték nélküli és elemmentes funkcionalitással felruházható, viselhető eszközök alapja lehet az új anyag, ami úgy mozog, mint a bőr, de közben fenntartja az elektronika jelerősségét.
Az emberszabású robotok bevezető ára 80 000 euró körül várható, de így is nagyjából másfél év alatt megtérül egy ilyen beruházás – írja tanulmányában a stuttgarti központú Horváth csoport.
Nagy áttörés előtt állhat a Neuralink, amelynek „Telepathy” fantázianévre hallgató agyimplantátumát hamarosan újabb, súlyosan mozgássérült páciens fejébe fogják beültetni. Az agy-gép interfész képes visszaadni a kommunikáció képességét és jelentősen feljavíthatja a lebénult betegek életminőségét.
Kifejlesztettek egy új építészeti konstrukciót, ami segíthet megelőzni, hogy egy földrengés helyszínén épületek dőljenek romba. Katasztrófák idején emberek tömegeit mentheti meg az innovatív megoldás, amihez a gyíkok adják a természetben előforduló mintát.
A fejlett ember-gép interakciós eszköznek szánt intelligens kontaktlencsék működése a szemmozgás követésére épül. Az ötletet egy Mission: Impossible mozi adta a tudósoknak.
Kimutatták egy már létező, nem invazív gyógyászati eszközről, hogy a hozzá kifejlesztett új monitorozási technológia alaposan visszafoghatja a mindenhol túlterhelt egészségügyi rendszerre nehezedő nyomást.
A piros, sárga, zöld mellett egy újabb színű fény is feltűnhet a gépjárműforgalmat szabályozó közlekedési lámpákon, amelyek arra is figyelmeztetnének, hogy a területen sok vezető nélküli autó mozog.
A zöld rendszámmal Magyarországon forgalomba helyezett gépkocsik száma 2024. április végére meghaladta a 96 ezret, ebből több mint 55 ezer kizárólag elektromos hajtású jármű – tájékoztatott az Energiaügyi Minisztérium.
A világon elsőként a felső-ausztriai Laakirchenben, az autópálya melletti OMV-töltőállómáson helyezték mindennapos üzembe a Siemens e-kamionok tankolására is alkalmas új csúcstöltőjét.
Egy becsődölt repteret hasznosítanak újra úgy, hogy a területén épülő létesítmények lakhatási, szórakoztató és sportcélokat egyaránt kiszolgáljanak. Az okosváros Athén futurisztikus kertvárosa lesz, ahol legalább 80 ezren dolgozhatnak vagy élhetnek.
A Microsoft elindított egy új kép-videó generáló mesterséges intelligenciamodellt. A VASA-1 névre keresztelt AI-nak mindössze egy képre és egy hangklipre van szüksége ahhoz, hogy beszélő embereket ábrázoló videókat készítsen.
Sikeres tesztet teljesített a Siemens, töltési rendszere 1 MW teljesítményt adott le.
A hagyományos lítium-ion akkumulátorok meggyőző alternatívájának ígérkezik egy anyag, amiről kiderült, hogy forradalmasíthatja az energiatárolást, hiszen másodpercek alatt feltölt eszközöket.
Feltaláltak egy elasztomer alapú tintát, amivel rugalmas eszközök, sőt, akár teljesen életszerűen működő protézisek alkothatók egy kereskedelmi forgalomban kapható 3D nyomtatóval. A mechanikus illesztések nélkül létrehozható tárgyak egyszerre rendelkezhetnek „csontokkal” és köréjük épült, rugalmas „hússal” is.
A világ egyik vezető robotikai fejlesztője váratlanul, magyarázat nélkül köszönt el Atlastól, a humanoidok szupersztárjától. A konkurencia hiába bontott pezsgőt: egy nappal később megjelent egy még fejlettebb robot.
Gyakorlatilag beismerte az amerikai cég, hogy a jelenlegi tempóban nem képes tovább versenyezni a kínai EV-k nyomott árával. Az elszabadult piac, egyben a további növekedés miatt kirúgások jönnek.
Hivatalosan is bejelentette a Facebook, Instagram, WhatsApp tulajdonosa, hogy új AI-chip megjelentetésével jelenik meg abban a piaci szegmensben, aminek ma szinte egyeduralkodója az Nvidia. Már idén elkészül, két új chip.
Olyan nagy logisztikai cégek is foglalkoztatják már a raktáraikban az átlagos embermagasságú humanoid robotot, mint az Amazon vagy a GXO Logistics. A Digit most már felhőplatformmal együtt elérhető, ami még hatékonyabbá teszi.
Lényegében egy összedőlt robottaxi társaság helyére érkezik a piacra az Amazon leányvállalata, a Zoox, viszont másik amerikai nagyvárosban terjeszti ki a szolgáltatása hatósugarát. Ebben az önvezető kocsiban már kormány sincs, az egész enteriőr egy tágas utastér.
Az eredetileg űrhajózási és repülőgép-alkatrészeket gyártó, török Aviterra nagyértékű afrikai és közel-keleti szerződéseket kötött egy forradalmi jármű, a PAL-V Liberty értékesítésére. Utóbbi holland gyártója egy dubaji ügyfél számára készíti el az első nagy flottát.
Óriási előrelépés lehet az ember-robot interakció fejlődésében az a friss fejlesztésű humanoid fej, ami egy az egyben képes lemásolni az arcon megjelenő humán érzelmi reakciókat, ráadásul olyan sebességgel, mintha az emberrel pontosan egyidőben tenné.
Felkerült a világhálóra az egyik első olyan tesztút videója, amit városi környezetben, bonyolult építési területen hajtottak végre a Tesla teljesen önvezető rendszerének legújabb verziójával. Ingyenes próbaidőszak után alapfelszereltséggé válik az egyébként borsos árú szoftver.
Az egyelőre koncepcióautóként létező SAV (sportos életmódhoz idumoló jármű) egyértelműen kijelöli a BMW útját a teljesen elektromos architektúra felé, sőt, ennél is többet jelent: „újradefiniálja a márkát” – mondja maga a gyártó.
Fizikai munkát végző egészséges emberek és mozgáskorlátozottak életét változtathatja meg ez a frissen bemutatott, viselhető robotváz (exoszkeleton), hiszen univerzális vezérlő keretrendszert használ. A kutatók közleménye szerint a szerkezet nem igényel semmilyen képzést vagy kalibrálást, sőt, bonyolult algoritmusok beállítását sem.
A hírt a robotot gyártó Apptronik jelentette be, és bár a robot árát nem árulta el, közölte annak legfontosabb paramétereit, valamint azt, hogy a prémiumautó-gyártó milyen feladatok elvégzésére próbálja befogni. A Mercedes-Benz az Apollo autóipari alkalmazásainak meghatározására törekszik a tesztidőszakban.
A programozó mérnökök rémálma, vagy nélkülözhetetlen társa lesz. Úgy hívják Devin, és ha nyilvánosan is használhatóvá válik, a feje tetejére állíthatja a szoftverfejlesztői piacot. Elég pontos szöveges utasításokat adni neki, hogy milyen programra van szükségünk, és döbbenetes gyorsasággal lekódolja.
Az ultragyors adatforgalmú kommunikáció újabb mérföldkövét teljesíti a kínai gyártó, amelynek eredményét a szakértők a 6G előszobájaként emlegetik. A Huawei még ebben az évben kereskedelmi forgalomba hozná, 5.5G néven, de egyelőre csak ipari megoldásként. A végcél ugyanakkor a fogyasztói piac.
A világelső 3D nyomtatott mecset nem csak egyedi jellege miatt érdemel figyelmet, hanem azért is, mert az arab világban szokatlan módon egy nő finanszírozásával jött létre. A szaúdi üzletasszony kezdeményezése Dubajt is megelőzi.
A fényt mikrohullámmá alakító technológia drámaian javíthatja a globális helymeghatározó rendszereket (GPS), a telefon- és internetkapcsolatokat, valamint a radarok pontosságát – állítják az amerikai Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) forradalmi időmérő mikrochipet kifejlesztő kutatói.
Fejlett technológiákon dolgozó vállalatok egész sora jutott sokmilliós tőkéhez, viszont az idei első két hónap abszolút bajnoka egy humanoid robotgyártó, ami egyelőre párját ritkítja a piacon. Ilyen robotikai befektetések a nyerők eddig 2024-ben.
Ha ez igaz, akkor a fenntartható közlekedés forradalmának következő nagy dobása az ammónia, ami nem elég, hogy tiszta elemekre bomlik, üzemanyagcellákban és belsőégésű motorokban egyaránt használható.
Végleg eldőlt, hogy nem lesz elektromos Apple autó, viszont az iPhone és a Mac termékek sikergyártója jó okkal hagyja ott a tervet, amibe dollármilliárdokat ölt az évek alatt. A kocsin ezrek dolgoztak - közülük sokan átmennek a cég AI-fejlesztő részlegére.
Gyakorlatilag végtelen üzemanyag juthat a műholdaknak, ha a jelenleginél alacsonyabb pályára ereszkednek, hiszen levegővel hajtva jóval tovább használhatók, mint eddig hittük. A felfedezés átírhatja az űripar ma ismert szabályait.
Már nem csak a Tesla vetélytársa, hanem a Ferrari, a Lamborghini vagy éppen a Koenigsegg elektromos alternatívája is lenne a BYD, ami a szuperautó kategóriában versenybe küld egy EV-t, a Yangwang U9-et. A kocsi 2,36 másodperc alatt éri el a 100 km/h-t.
A legnagyobb technológiai vállalatok és a világ egyik leggazdagabb embere is beszállt a Figure AI finanszírozásába. A startup kifejezetten veszélyes feladatok ellátására fejleszt humanoid robotot.
Egy amerikai és egy ázsiai vállalat együttműködésében jön létre a LUFT – PINOY eVTOL, amit a partnerek az együttműködésük csúcspontjának, egyben a közlekedés jövőjének neveznek. Akadnak olyan területek a világon, ahol megváltást jelent majd.
A ChatGPT-vel nagyot robbantó vállalat legújabb fejlesztése a Sora, egy olyan mesterséges intelligencia modell, ami minden korábbinál valósághűbb videókat generál, csupán a bevitt szöveg alapján.
Szenzációs áron vezet be új plug-in hibridet a Szegeden gyárlétesítésre készülő BYD. A kínai autógyártó széles körben megfizethető Glory Editionje egyértelműen a legnagyobb márkák hasonló kategóriájú benzines modelljeit veszi célba.
Először katonai célokra vetik be, két légibázis között, de szinte biztos, hogy a technológia utat talál a civil életbe és a logisztikába is. Az Amerikai Légierő és az Xwing közös programjában készült repülőgép emberi beavatkozás nélkül juttatja célba a rakományt.
A MagicLab robotikai startup több mint ígéretes videót mutatott be legújabb alkotásáról, egy sokoldalú humanoid modellről. A MagicBot azon túl, hogy akár háztartási feladatokat is elképesztő kézügyességgel old meg, ipari automatizálásban, logisztikában vagy szállításban is hasznos lehet.
Egy új riport szerint az AI már napjainkban is jelentős hatással van az energiaszektorra, ráadásul eddig a lehető legpozitívabb értelemben, ugyanis javítja a hatékonyságot, a fenntarthatóságot és a rugalmasságot.
Megtalálták a megoldást a helikopter-balesetek jelentős részére: ki kell vonni a pilótafülkéből az emberi tényezőt – legalábbis olyan repülések és manőverek során, amelyek a legtöbb tragédiát okozzák. A Rotor innovációja nagyot szólhat, mert mai, létező helikopterekben is bevezethető.
Olyan összetételű EV-akkumulátort sikerült építeni, ami a napjainkban forgalomban lévő cellákhoz képest egy csapásra akár másfél-kétszeresére növelheti a hatótávot. Gyártásra kész megoldást tettek le az asztalra a tudósok.
A térben nyomtatott, szétszerelhető és újra összerakható Tor Alva, vagyis Fehér Torony a világ legnagyobb ilyen jellegű épülete lesz. Az ETH Zürich technológiai egyetemen már meg is kezdték az elemeinek legyártását.
A Boston Dynamics fejleszti azt az önállóan dolgozni képes humanoid robotot, ami egy frissen kiadott videó alapján összetett mozdulatsorokra képes, miközben hatékonyan, gyorsan válogat és pakol autóalkatrészeket. És ez még nyilván csak a kezdet.
A Liberty Lifter névre keresztelt repülőgép 100 tonnányi hasznos teherrel száguldhat, akár közvetlenül a víz felett, ahol a különleges szerkezete miatt jobban ki tudja használni a felhajtóerőt. A Boeing egyik vállalata, az Aurora dolgozik rajta.
A vezető ipari vállalatok frissen kötött megállapodásával nagy teljesítményű félvezetők és fejlett vezetéstámogató rendszerek kerülnek a Honda új, teljesen elektromos modelljeibe. A partnerek céljai összetettek: nem csak a modern megoldások integrálását, hanem az ellátási láncok folyamatosságát is szavatolni akarják.
Egy mesterséges intelligencia által vezérelt robotrendszer forradalmasíthatja az infrastruktúra-ellenőrzést, amivel kritikus szerkezetek: különböző épületek, utak és hidak hibáit lehet idejekorán felismerni és elhárítani – még azelőtt, hogy katasztrófa történne.
Nem elég, hogy eleve ez lett volna az első és legnagyobb óriáskerék, ami küllők nélkül működik, a tervezők még nagyobbat álmodtak, és úgy döntöttek, dupla gyűrűt építenek belőle. A mérnöki csoda az otthonára jellemző innováció és hagyománytisztelet összefonódását jelképezi.
A forradalmi biohibridhez készült csontváz teljesen mesterséges, de biológiai izmok tapadnak hozzá, hogy hatékonyan leutánozza a kétlábú mozgásokat, amelyekre máris képes, ráadásul a korábbi próbálkozásoknál sokkal kifinomultabb módon.
Már ilyen is van, pedig ez a megoldás ebben a járműkategóriában ritka, mint a fehér holló. Az egyetlen gramm szén-dioxid kibocsátása nélkül üzemeltethető vontatóhajó minden példánya többezer tonnával csökkenti a globális karbonlábnyomot.
A Google anyavállalatának kifejezetten utolsó mérföldes áruszállításra specializálódott cége, a Wing akár egy pizzarendelés időtartama alatt kézbesít a megszokottnál nagyobb tömegű csomagokat. Az erre a célra kifejlesztett drón annyira új, hogy még neve sincs.
Sokkoló árcímkéje ellenére óriási durranásnak ígérkezik az Apple virtuális valóság headsetje, ami a következő években átalakíthatja azt, ahogy ma gondolunk az IT-eszközökre, ugyanis a Vision Pro több, mint egy VR-tartalmat megjelenítő kijelző. Önálló számítógép, amit sokan értékelnek, hiszen bombasztikus előrendelési hullám indult érte.
A jövő éttermi és otthoni konyháinak egyik legfontosabb vívmánya lehet a nemrég bemutatott AI-vezérelt sütő, amiben hőszenzor sincs, mégis pontosan – és önállóan – tudja, hogy a behelyezett élelmiszert hogyan kell tökéletesen elkészíteni. Ezzel megelőz ételmérgezéseket és tűzeseteket is.
Nem ipari felhasználásra szánt humanoid érkezik a piacra egy európai robotikai gyártótól, a 1X Technologiestól, ahol már 20 AI-vezérelt gép tréningje zajlik. A megtestesült AI-nak is nevezett új robot saját tömegének kétszeresét képes megemelni és folyamatosan tanul.
A német autókonszern a CES 2024-en mutatta be a mesterséges intelligencia alkalmazás, a ChatGPT integrációját. A Volkswagen célja az, hogy az AI nyelvi modell interaktív és vonzó társsá váljon, az autó hangalapú asszisztenseként.
Magyarországon 2022 elejéhez képest megduplázódott a zöld rendszámos járművek száma.
Pár nap és bárki megnézheti az X-59-est, ami teljesen átírhatja a polgári repülés szabályait – feltéve, ha a technológiája beköltözik új utasszállítók meghajtórendszereibe. A NASA és a Lockheed Martin építette jármű az első olyan hangsebességgel szálló repülőgép, ami nem idéz elő hangrobbanást.
Hagyományos mobiltelefonnal is elérhető hang, szöveg és adat, műholdon keresztül, bárhol a világon - ez a végső célja a Starlink szolgáltatást úttörő módon megreformáló SpaceX-nek. Fellőtték az első hat direct-to-cell (DTC) műholdat.
Több nemzetközi gazdasági lap is szemlézte a Nobel-díjas Christopher Pissarides interjúját, amiben a professzor kifejti, hogy a mesterséges intelligenciát fejlesztő mérnökök a saját karrierjüknek ássák a sírt. Nem is javasolja többé a STEM tanulmányokat a fiataloknak.
Nem pontos kifejezés, mégis, jelenlegi ismereteink alapján 5G repülő mobiltoronyként lehet a legjobban leírni azokat a napelemes szerkezeteket, amelyek folyamatosan üzemelő drónok lesznek és nagy sebességű adatkapcsolatot biztosítanak a földi felhasználóknak.
Sokkal hatékonyabb és gyorsabb, mint az ember, és többé senki testi épségét nem kell kockára tenni azért, hogy megtisztítsák a nagy magasságokban lévő üvegfelületeket.
A vezeték nélküli, indukciós otthoni töltő EV-k számára még pár éve is álomképnek tűnt, de a technológia a legnagyobb amerikai gyártónál célegyenesbe fordult. Ha piacra dobják, a megoldás tovább növelheti az elektromos autók értékesítését, de már inkább az önvezetés felé mutat.
A napenergiával működő, mesterséges intelligenciával felvértezett gázérzékelők hálózata a kigyulladástól számított 30 percen belül észlelt egy kibontakozó erdőtüzet, így a lángokat minimális kárral sikerült eloltani. Ez a rendszer átalakíthatja a vad- és erdővédelmi megoldások jövőjét.
A skót Julie és Chris Ramsey szinte az egész évet abban az EV-ben töltötte, amivel megtették a történelmi utat, szó szerint a Föld egyik végéről a másikra. Ugyanez eddig valószínűleg semmilyen autóval nem sikerült, nem hogy egy EV-vel.
Az akár 170 műholdból álló flotta 2025 és 2027 között már titkosított kommunikációt biztosíthat az Európai Unió kormányai számára, és távoli területeken is új szélessávú adatszolgáltatásokat nyújthat. A készülő konstelláció megépítésére kiírják a pályázatokat, de az AI még bekavarhat.
Elon Musk SpaceX vállalata engedélyt kapott az amerikai hírközlési hatóságtól a Starlink mobilszolgáltatás tesztelésére, ami műholdas internet-hozzáférést biztosít, okostelefonokra. De a mobilnet csak az első lépés.
Az nem kérdés, hogy komoly változások vannak küszöbön, de a szakértők szerint jövőre a vártnál is több szegmens működését alakítja át a mesterséges intelligencia. Ezeknek az ágazatoknak és vállalatoknak az élete fordul a legnagyobbat az AI miatt.
Egy közkedvelt ipari kobot megfogó szerszámának készült. Összetett szerkezete és önkenő műanyagai miatt a lehető legsimábban képes utánozni az emberi kéz tulajdonságait.
A Tencent sencseni épületének spirális tornyai 23 ezer dolgozónak biztosítanak helyet, félmillió négyzetméteren. Az impozáns székházat egy német mérnöki iroda tervezi a gigavállalat számára.
Miközben az utóbbi pár hétben az amerikai piacra fókuszált Cybertruck lopta el a címlapokat, a Tesla a pickup technológiáit is felhasználva hamarosan gyártósorra küldi az első 10 millió forintnál olcsóbb EV-jét, a Model 2-t.
A sokoldalúság netovábbja lett a zürichi Swiss-Mile ANYmal műhelyében készült robot, ami kerekes négylábúként képes mozogni, de két lábra is áll, ha kell, hogy a két mellső lábát karként használja. A svájci robotkutya-humanoid máris megkezdte a kiképzését, gyakorlati feladatokra.
A Google régóta várt és jó ideje halogatott mesterséges intelligenciájának debütálása várhatóan egy olyan generatív AI chatbotot ad a felhasználók kezébe, ami túlszárnyalja elődjét, a rossz fogadtatásban részesült Bardot. Az új AI Gemini névre hallgat majd.
Az akkumulátorgyártás számára kritikus fontosságú fémek 2030-ig szükséges mennyiségének csak kevesebb mint ötöde felett rendelkezik az európai autóipar. Vannak persze proaktív vállalatok, de jelen állás szerint nem fognak összejönni az e-mobilitási céljaik.
A máris „a lítium Szaúd-Arábiája” néven emlegetett régióban annyi akkumulátor nyersanyag van, amennyi önmagában képes átírni a világpiaci szabályokat. Pár hónapon belül ez a második, hasonló jelentőségű, újonnan felfedezett lelőhely.
Kimutatták, hogy az ultrafeldolgozott élelmiszer-bevitel igenis növeli az ajak- és torokrák kialakulásának kockázatát, de nem csak azért, mert a fogyasztása elhízással jár. A következtetéshez 450 ezer felnőtt életmódját követték 14 éven át.
Az eddigi legsikeresebb AI influencer egy jobb hónapban már most négymillió forintot termel az őt létrehozó ügynökségnek. Aitana a közösségi média oldala szerint spanyol, 25 éves és Barcelonában él. Vagyis ott élne, ha valóban létezne.
A mesterséges intelligencia már arra is képes, hogy megjósolja a hajóforgalomra nézve akár életveszélyes óriáshullámok kialakulását. Elsősorban azokra a hullámokra hegyezték ki az AI figyelmét, amelyek bármikor felboríthatnak vagy elsüllyeszthetnek egy hajót.
A GAC Motor rendkívül sokoldalú, hidrogén üzemű koncepcióautót mutatott be a nemrég rendezett Kantoni Nemzetközi Autókiállításon. A modell karosszériája óceánból visszagyűjtött műanyagból, tengeri moszatból és más bioalapú anyagokból készült.
Eddig kiaknázatlan területen használják ki az AI és a nehéz terepeken egyre magabiztosabb robotkutya képességeit. Bombák hatástalanítására képzik ki őket, hogy kockázatmentesen csökkentsék a terrorfenyegetettség szintjét.
Kínai kutatók építettek olyan vezeték nélküli töltőt, amit biztonságosan be lehet ültetni az emberi testbe. Biológiailag lebomló, de nem ez a legnagyobb előnye, hanem az, hogy nincs szükség újabb műtétre az implantátum, például egy pacemaker cseréjéhez.
A gyártó az Android rendszerű okostelefonjaival vált ismertté, de most olyan EV-sorozattal jelentkezik, amivel a Tesla babérjaira tör. A Xiaomi szuperautója 265 km/h-s végsebességgel jelenik meg.
A gyártó 100 százalékban fenntartható üzemanyag (SAF) előállításával áll a repülőgépipar és a légiközlekedés emissziócsökkentésének szolgálatába. A napokban sikeresen be is fejezte a speciális hajtómű földi tesztelését.
Olyan alkalmazást fejlesztettek ki a tudósok, amivel a lehelet elemzése nélkül is tűpontosan megállapítható az alkoholfogyasztás mértéke. A gyors vizsgálatra egy okostelefon vagy egy autó fedélzeti számítógépe is képes. Utóbbi letilthatja a jármű beindítását, ami a hatóságok régi vágyát elégítené ki.
Az innovatív, fenntartható üzemű repülőgép vészhelyzetekben, például bozót- és erdőtüzek esetén teheti a legnagyobb szolgálatot, de polgári utazásra is kiváló. A jármű megvalósítása célegyenesbe fordult, miután a tervező házaspár többmillió dolláros támogatást zsebelt be hozzá.
Az MVM Future Talks tudományos sorozat idén a „bolygóhatárokként” emlegetett, legégetőbb globális problémákat veszi górcső alá. A negyedik évad egy dokumentumfilm-sorozattal indul, amelyben hazai hírességek és véleményvezérek a világ különböző részein járnak utána az emberiséget fenyegető legnagyobb kihívásoknak, és mutatják be a lehetséges megoldásokat. Az első két epizód, amely az élelmiszer-ellátás és a közlekedés kérdéseit dolgozza fel, már elérhető a sorozat hivatalos weboldalán.
A katasztrófa helyszínén dolgozó csapatot a Boston Dynamics robotkutyája, Spot segíti eljutni olyan zugokba is, amelyek átvizsgálása létkérdés, de emberek valószínűleg nem élnék túl az ottani körülményeket.
Új, felxibilis érzékelőket fejlesztettek röntgen vizsgálatokhoz - legyenek azok egészségügyi, biztonsági vagy régészeti megoldások. Az eszköz gyakorlatilag egy új anyag, amivel leutánozták az emberi szöveteket.
Egy vizet nukleáris üzemanyagként használó startup azt állítja, olyan nettó energianyereséget sikerült elérnie, ami komoly mérföldkő, egyrészt a fúziós energia, másrészt a tényleg fenntartható energiatermelés terén.
Európai klinikákon tesztelik a módszert, ami teljesen új megoldással képes a neuromuszkuláris állapotok megfigyelésére. Az okosóra szerkezet mágneses érzékelőrendszerrel jelzi előre a Parkinson-kór vagy akár az idegsorvadásos betegség stádiumát.
Az amerikai vállalat Midnight névre keresztelt járműve egy teljesen elektromos, függőleges le- és felszállásra képes (eVTOL) légitaxi, ami négy év masszív tesztelés után ért fontos mérföldkőhöz. Láthatáron a légügyi hatóság engedélye.
Innovatív megoldás született arra, hogy egy sebesen száguldó repülőgép burkolatának és alkatrészeinek felhevülése ne okozzon gyors, akár végzetes anyagfáradást. A módszer a légköri sebességrekordok új szintjét hozhatja el.
Kevésbé invazív, mégis hatékonyabb orvosi kezeléseket és beavatkozásokat tehet lehetővé az egyetemi találmány. A modern gyógyítás új szintjét jelentheti a szervezetben célirányosan gyógyszert vagy sejteket és szöveteket szállító puha robot.
Rövidesen hagyományos okostelefonon is igénybe vehetjük az űrből érkező adatforgalmat, ehhez viszont sokkal-sokkal több műholdat kell pályára állítani. A SpaceX fokozza a fellövéseket: jövőre már minden 2-3. napon indít rakétát.
Góliátok fogtak össze olyan mesterséges intelligencia üzemek létesítésére, amelyekben önvezető autózást támogató alkalmazásokat, még generatívabb AI-eszközöket és újgenerációs robotrendszereket fognak fejleszteni.
27 százalékról 36 százalékra emelkedett azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyek 1 millió dollárt meghaladó értékű adatvédelmi incidenst tapasztaltak az elmúlt egy évben, ennek ellenére a cégek több mint egyharmada nem tett kockázatkezelési erőfeszítéseket, és csak minden negyedik vállalat javította kiberrezilienciáját – derül ki a PwC idei Global Digital Trust Insights felméréséből.
Róma sem egy nap alatt épült fel, de ha a birodalom egyik császáráról elnevezett Hadrian X már akkor rendelkezésre áll, szinte biztos, hogy összejön. Íme, a ma ismert talán leggyorsabb építőipari robot.
Az élelmiszerellátás kritikus pontja lehet, hogy az állattartásban olyan ellenálló fajok jelenjenek meg, amelyek immunisak az ismert fertőzésekre. A madárinfluenza (H5N1) lehet az első, ami génmódosítással eltűnhet a világból.
A brit vállalat 50 százalékkal képes egyszerűsíteni az összeszerelési folyamatot a hagyományos eljárásokhoz képest, hiszen a kisteherautó karosszériáját még csak hegeszteni sem kell. Egyszerűen összepattintható, különböző elemekből, és szó szerint bárhol gyártható.
Egy mesterséges intelligencia iszonyatos mennyiségű adatfeldolgozásra képes, de ennek ára van. A működéséhez szükséges hardverek rengeteg energiát fogyasztanak, ami egyre kritikusabb kérdéseket vet fel.
Váratlan, hogy éppen egy szórakoztatóipari vállalat rukkol elő ennyire forradalmi innovációval, de megtörtént. Az érzelmeket sikeresen kommunikáló robot a Disney kutatócsoportjának találmánya, és egy detroiti intelligens robotikai konferencián mutatták be.
Élő példákkal lehet szemléltetni, hogy mekkora jelentőséggel bírhat egy vagy több robot az éttermi feladatellátásban. Ma is sok robotikai alkalmazás segít a konyhán és a vendégtérben, de vajon végleg helyettesíthetik a humán munkaerőt?
„Mindenki ezt fogja csinálni” - védekezett a vállalatvezető, aki a közösségi médiában osztotta meg, mennyivel olcsóbb és hatékonyabb mesterséges intelligenciával dolgozni, emberek helyett.
A brit fejlesztésű, akár zöld hidrogénnel is repülni képes teherdrónok az egész világon megváltoztathatják a légi áruszállítás ma ismert képét. A fuvarozás költségeinél már csak a karbonkibocsátás mértéke lenne kisebb, ha globálisan is elterjednének.
A puskagolyó vonatnak is becézett Whoosh járatai kb. 40 percre rövidítik a Jakarta és Bandung között húzódó 142 kilométeres pályaszakasz menetidejét. Ez az első szupergyorsvonat Délkelet-Ázsiában.
A Molekuláris- Ujjlenyomat Kutató Központ Dr. Krausz Ferenc vezetésével 2019-ben alakult, amely a díjazott módszer egészségügyi alkalmazásával kapcsolatos kutatás-fejlesztési projektet valósítja meg.
Az Európai Unió kitűzte a célt, hogy legkésőbb mikorra szeretne saját műholdas hálózatot létrehozni, hogy növelje az európai kommunikációs infrastruktúra ellenálló képességét és technológiai szuverenitást szerezzen a világűrben.
Csupán napenergia és hidrogén felhasználásával kerüli meg a Földet a fenntartható repülés új, ikonikus léghajója, a Solar Airship One. A tervezett táv pont annyi, mint a bolygó kerülete (kb. 40 ezer kilométer), viszont az út során nem lesz szükség egyetlen gramm karbonkibocsátásra sem.
Elkészült a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) World Robotics című riportja, ami összegzi, hogy 2022-ben mennyi ipari robotot telepítettek a világ gyáraiban, és ez mekkora növekedést jelent. A globális számok rekordévet mutatnak.
A NASA technológiát alkalmazó gyártó azt állítja, hogy az új megoldással 30 évre tolják ki az akkumulátorok élettartamát. Ez idő alatt 30 000 töltési ciklust is kibírnak, és még mindig 86 százalékos kapacitással fognak rendelkezni, vagyis tovább használhatók.
Ha elterjedne, akár feleakkora töltőinfrastruktúrára se lenne szükség a teljes e-mobilitáshoz, mint amennyit ma vízionálnak a szakértők. Rövid távú közlekedésre az is elég, hogy a napelemes autó kaszniját természetes fény éri.
A digitális ikrek segítségével gyártást optimalizáló és konfiguráló Nvidia Omniverse rendszer a Mercedes-Benz németországi, kínai és magyar üzemeiben egyaránt bevezetésre kerül.
Az üzem elindításával tömeggyártásba kerül a humanoid, amivel a gyártó nem csak ipari célokat szeretne kiszolgálni. Digit az Agility Robotics terméke, és évente rögtön 10 ezer darab készül majd belőle.
Mindössze három centiméter hosszú, így senki sem feltételezné, de valójában apró, irányított robbanásokkal mozog. Az aprócska robot mentő-kutató és megfigyelő feladatokban jelenthet paradigmaváltó lehetőséget.
A japán autógyártó felforgathatja az e-mobilitás ma ismert képét.
Talán még sosem volt egy teremben annyi óriási technológiai céget vezető személy, mint a héten rendezett kongresszusi meghallgatáson, az USA kormányzati épületében, a Capitol Hillben. Az apropó a rettegett mesterséges intelligencia szabályozása volt.
Két vállalat többéves együttműködésében megvalósult, ami eddig a lehetetlennel vetekedett: középtávú árufuvarozásba fognak, önvezető tehergépkocsikkal. Pazar megoldás a sofőrhiányra, ráadásul a robot járművek többet dolgoznak az embernél.
Az SAP csaknem 300 vállalati vezetővel készült felmérése szerint a cégek elsősorban a termelésben, marketingben, ügyfélkapcsolatok területén várnak jelentős AI hatást, míg a hagyományosan humán területeken, mint a jog és a HR, ódzkodnak a mesterséges intelligencia használatától.
Egy új technológia lehetővé teszi, hogy a hidrogén közvetlenül a hengerekbe fecskendezve fejtsen ki, az eddig ismertnél nagyobb hatást. Az áttörés rámutat, hogy a hétköznapi meghajtásokkal rokon megoldás kombinálható tiszta energiaforrással, ami így nagy teljesítményre képes és tömegcikké válhat.
A generatív mesterséges intelligencia fejlődésének munkaerőpiacra gyakorolt hatásáról eddig főleg csak elméletek és becslések jelentek meg. Most egy kutatás konkrét számokkal állt elő arra nézve, hogy milyen és mennyi humán feladatot vehet át teljes egészében az AI.
Az újgenerációs CLA osztály elektromos autóiban várhatóan olyan akkumulátorcsomag lesz, ami 15 perces töltéssel közel 400 kilométerre repíti a járművet. De ez nem a teljes feltöltéssel elérhető futásteljesítmény. Azzal sokkal messzebbre lehet jutni – ígérte a gyártó az IAA Mobility Motor Show-n.
Nincs szükség egy teljes évtizedre ahhoz, hogy megvalósuljon az eddig csak sci-fikben vagy mesékben látott háztartás, amiben egy humanoid robot mos, takarít és rendet rak. A Sanctuary AI lehet az első cég ilyen termékkel.
Önvezető technológiák fejlesztésében jelent mérföldkövet a svájci tudósok legújabb eredménye. Olyan mesterséges intelligenciát alkottak, ami 25-ből 15-ször legyőzte az emberi pilótákat, sőt, új körrekordot állított fel. A modell később közúti járművek és repülőgépek fedélzetén bizonyíthat.
Paradigmaváltó jelentősége lehet az ipari robotok felhasználásában annak az amerikai innovációnak, ami lehetővé teszi, hogy a gépek ne csak az ujjbegyeik segítségével fogjanak meg és mozgassanak különböző tárgyakat, hanem a teljes testükkel.
A mesterséges intelligencia vezérelte nyelvi modell evolúciós szintet lépett. A nagyvállalatok kiszolgálására hangolt AI a legnagyobb jelentőségű bejelentés az eredeti ChatGPT megjelenése óta: a benne rejlő lehetőségek szinte szó szerint korlátlanok.
Az Nvidia hatalmas növekedése megerősíti, hogy a generatív AI és a nagyméretű nyelvi modellek felé való elmozdulás nem egy múló hype, hanem a jövő valós trendje. A vállalat az egyik legnagyobb gyártója a generatív AI-t működtető chiptechnológiának.
Az IBM friss riportja szerint nem a mesterséges intelligencia veszélyezteti azoknak a dolgozóknak a megélhetését, akik nem használnak AI-t, hanem olyan személyek, akik aktívan élnek a benne rejlő lehetőségekkel.
A szakorvosok munkáját kiegészítő (és NEM helyettesítő) da Vinci XI sebészrobottal már közel 300 operációt hajtottak végre egy kórházban. A betegek hihetetlenül rövid ápolási és lábadozási időről számoltak be.
Nehezen lehetne annál is fenntarthatóbb megoldást találni a villamosenergia-termelésre, amire az olasz Enel Green Power új robotalkalmazása képes. A napelemek, amelyeknek a tisztítására fejlesztették, eleve csökkentik a karbonkibocsátást, míg a gép vízfelhasználás nélkül tartja tisztán a paneleket.
A jármű- és gépgyártó közölte: az idei RoboBusiness nemzetközi konferencián a cég új technológiai igazgatója fogja demonstrálni az utóbbi évek kifejezetten mezőgazdasági felhasználásra szánt önvezető megoldásait. Tavaly már bemutattak egy zseniális autonóm traktort.
Egy nemzetközi tudóscsoport olyan mesterséges intelligencia alapú eszközt fejlesztett ki, ami az ismert szennyvízmintavételezés alapján azt is képes kimutatni, hogy a COVID mennyivel növeli meg a kórházi ellátásra szorulók számát.
A hagyományos levél- és csomagkézbesítések alkonyát jelzik előre olyan, máris működő szolgáltatások, mint a britek drónpostája. Az eszközök nyolc kilométeres távolságra kézbesítenek, akár hat kilogrammos küldeményeket.
Az Európai Uniónak olyan környezetet kell biztosítania, amivel elkerülheti a technológiai függést, de kordában tudja tartani a mesterséges intelligenciát – hangsúlyozza az IVSZ – Digitális vállalkozások szövetsége.
Ez a technológia teljesen átalakíthatja az űrhajók tervezését: helyet és hasznos terhet takaríthat meg, miközben javítja a kommunikációs képességeket és új kapukat nyit a kutatás-felfedezés előtt.
Sűrű ködben vagy füstben és koromsötét éjszakában is tűpontos autóvezetést biztosíthat egy amerikai kutatók által frissen kidolgozott technológia. A mesterséges intelligencia alapú, hőképpel támogatott észlelés és távolságmérés, azaz HADAR rendszer teljesen új kamerás képalkotó megoldás, járművekhez és robotokhoz.
Új műholdas megfigyelőrendszer kiépítésére kötött szerződést az Európai Űrügynökség (ESA), hogy valós időben, az űrből tudjon nyomon követni minden egyes légijáratot, felszállástól landolásig. A rendszer létrehozását a Malaysia Airlines 370-es járatának (MH370) katasztrófájával indokolták.
A 3D nyomtatás világa az utóbbi időben határtalan lehetőségeket nyitott meg, és a kutatók most olyan betonfal létrehozására használták, ami segíthet biztonságosabbá, intelligensebbé és fenntarthatóbbá tenni az infrastruktúráinkat.
Amikor az Apple új terméket dob piacra, a versenytársak, a fejlesztők és a fogyasztók is felkapják rá a fejüket. A mesterséges intelligencia (AI) eszközök körül kialakult őrület miatt csak idő kérdése, hogy az iPhone-gyártó is előrukkoljon egy nagy durranással ebben a szegmensben.
A nyolc éve fejlesztés alatt álló, a tervek szerint vegyes felhasználásra alkalmas humanoid kevésbé a kommunikációra, és sokkal inkább a kooperatív feladatokra koncentrál. Az eszköz GR-1 néven kezdheti meg világhódító útját, akár már ettől az évtől.
Távolsági járatokat teljesítene vadonatúj repülő-konstrukciójával a Venus Stargazer, amibe befektetett az Airbus Ventures is. A sugár- és rakétahajtóművek kombinációjával tervezett hiperszonikus gép az űr megközelítésével juthat el egy óra alatt a világ egyik végéről a másikra.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) friss jelentése szerint a mesterséges intelligencia „forradalma” nem feltétlenül a kétkezi, sokkal inkább a szakképzett munkahelyekre lesz a legsúlyosabb hatással. Arra is rávilágítottak, hogy mely szakmák forognak veszélyben.
A frissen bejelentett puha robotikai szenzáció önérzékelő képességekkel rendelkező, „valódi bionikus intelligencia”, amit klinikai alkalmazásra szánnak. Az ember és a robot először az egészségügyben egyesülhet.
A hazánkban debreceni létesítménnyel rendelkező kínai gyártó a világ legnagyobb jármű akkumulátor ellátójaként közölte: olyan új anyagokat fejlesztett ki a lítium-ion eszközökhöz, amelyek jelentősen javíthatják az elektromos járművek töltési hatékonyságát hideg időben.
A NASA X-59-ese, vagy ahogy egyre többen emlegetik: a „Concorde fia” megkezdi a felkészülést az első tesztrepülésre, amit még az idén végrehajthat. Várhatóan új korszakot nyit a szuperszonikus polgári repülésben.
A seattle-i székhelyű Aigen mezőgazdasági technológiai startup bemutatott egy úttörő autonóm, skálázható robotikai platformot, amelyet teljes egészében nap- és szélenergia hajt.
Új világcsúcsot állított fel egy vízgőzzel hajtott motorkerékpár az Egyesült Királyságban. Álló helyzetből indulva 3,878 másodperc alatt tett meg egy 200 méteres szakaszt, aminek a kilépési pontján 262 km/h-val ment. De ez még nem a vége.
Ameca, a világ legemberszerűbb robotja nem csak fenntartja a szemkontaktust a humán megfigyelőkkel, miközben beszélget velük; ki is kéri magának, ha nem tetszik nekik, amit rajzolt. Generatív mesterséges intelligenciával is felruházták – hátborzongató a végeredmény.
Hamarosan a világon elsőként szállíthatnak fizető utasokat, miután megkapták a járműre az amerikai Szövetségi Légügyi Hatóság (FAA) különleges légialkalmassági bizonyítványát. Az engedély birtokában egyrészt megnyílt a lehetőség az éles tesztelésre, amivel tervezhetővé válik a piacra lépés is.
Feleannyiból telepítenek országos közlekedést kiszolgáló elektromos vonatokat Olaszországban, mint amennyibe a Budapest-Belgrád vasútvonal kerül a magyar adófizetőknek. Akkumulátorok eddig is üzemeltek vonatokon, de a Hitachié az első olyan, amelyen ez az elsődleges energiaforrás.
Elég a megfelelő testrészre helyezni, és rögtön ellenőrizni kezd egy sor élettani adatot, a légzésszámtól az izommozgáson át a szívritmusig – ezzel lehetővé teszi az orvosoknak, hogy gyorsabban diagnosztizáljanak egészségügyi problémákat.
Forradalmi hajtóműveinek köszönhetően közel került a megvalósításhoz a szuperszonikus Overture, amivel a gyártó a Concorde-ok kivezetése óta tátongó piaci űrt szeretné kitölteni. Nem csak gyors, környezetbarát is lesz, ha elkészül.
A svájci EPFL kutatói a ChatGPT-3 modell segítségével hoztak létre érzékeny robotmegfogót, ami az első demonstrációja annak, hogy az AI eszközök akár a robottervezésben is képesek együttműködni az emberekkel.
A csomagkezelő és -továbbító, önvezető eszközt kényes repülőtéri környezetben próbálták ki. Egyedi kialakítása révén rendkívül helytakarékos: két keréken rohangálva kézbesít csomagokat, saját szerkezete kiegyensúlyozásával.
A gyorstöltő megoldásokat fejlesztő cég elérte, hogy a Lotus új autója akár egy gyors kávészünet alatt teljesen feltölthető legyen. Az eredmény korszakalkotó, mert a hosszú töltési idő máig az egyik legkomolyabb érv az e-mobilitás piacképességével szemben.
„AI Ashley” a délelőtti műsorvezető, Ashley Elzinga hangjának klónozott változataként kezdte meg a „munkát” az oregoni Portlandben működő Live 95.5 rádióállomáson, ahol élő ember helyett lesz adásban, minden nap 10 és 15 óra között.
Készül egy várhatóan a teljes világpiacra hatást kifejtő törvénytervezet arra, hogy megteremtsék a legális kereteket az elektromos függőleges fel- és leszálló repülőgépek (eVTOL-ok) használatára. Kulcskérdés a pilóták vezetői engedélye, amit külön képzés előz meg.
A bőrrák diagnosztizálására fordított idő jelentősen lerövidülhet a teledermatológia bevezetésével, ami a foltokról, anyajegyekről vagy más elváltozásokról készít nagyfelbontású képeket. Első körben 10 ezer vizsgálathoz már nem is kellett találkozni a bőrgyógyásszal.
Az autonóm áruszállító járműveket fejlesztő, tőzsdén jegyzett cég mostantól rendszeres próbaüzemet végez egy japán gyorsforgalmi úton. A helyszín megjelölésével el is dőlt, hogy inkább az ázsiai piacokra koncentrálnak az USA helyett.
A háborúban álló szomszédos ország egyik automatizálással foglalkozó vállalata saját fejlesztésű megoldást kínál a termőföldek aknamentesítésére. Sok korábbi hadszínteret újra gazdálkodásra alkalmassá tehetnek a robottraktorok.
A hagyományos endoszkópos diagnosztikai eszközökez válthatja fel a jövőben egy miniatűr videokapszula, amivel az orvos távirányítással lesz képes végigmanőverezni a beteg bélrendszerén.
Az Atkins és a COVVI, egy leedsi székhelyű kézprotézis-fejlesztő olyan robotikai megoldást fejleszt, ami közel ugyanolyan kézügyességgel bír, mint az ember. A cél az, hogy erősen sugárzó környezetekben vegyék hasznát, távvezérlésű manipuláló eszközként.
Amíg hazánkban csak fájdalmasan rövid karriert futott (törvénnyel ellehetetlenítették), addig az Uber a világ nagy részén még mindig olcsó és népszerű fuvarozó szolgáltatás. Mostantól regionálisan már Waymo robottaxik is rendelhetők vele.
A hazánkban kevésbé, nemzetközi porondon annál ismertebb médiateoretikus író, dokumentumfilmes Douglas Rushkoff a digitális boom egyik leglelkesebb rajongója volt, de a véleménye mára gyökeresen megváltozott - derült ki a legutóbbi előadásából.
A forralásra megalvó tej inspirálta azokat az amerikai tudósokat, akik a kiváló fehérje- és zsírréteg mintájára hoztak létre gélfóliát. Az új anyag szenzorok és akkumulátorok alapja lehet.
A Bramble Energy egyesítette erőit az Equipmake és az Aeristech vállalatokkal, valamint a Bath Egyetemmel, hogy új hidrogén üzemű emeletes buszt fejlesszenek, nyomtatott áramköri lapra épülő üzemanyagcella (PCBFC) technológia alkalmazásával. Ezzel nem csak jobb, de olcsóbb megoldást is találtak.
Két gyártó közös találmányának köszönhetően olyan elektromos járműplatform született, amivel két- vagy összkerékhajtás mellett is nagyobb tér alakítható ki az utasoknak, vagy a hasznos tehernek. Évek fejlesztése után jelentették be a szabadalmat.
A robotikai kiegészítő eszközök szó szerint nagy súlyt vesznek le a munkások válláról, miközben korszerűsítik, gyorsítják és sokkal hatékonyabbá teszik az árumozgatást.
Annak ellenére, hogy a ChatGPT világszenzációként hatott, már számos nemzetgazdaság tiltólistájára került, ez felveti a kérdést, hogy mik azok a tényezők, amelyek a mesterséges intelligencia térhódításának gátat szabhatnak.
Egyedülálló járműkerék technológiát épített a Hyundai egy Ioniq 5-ös modellbe: az e-Corner névre keresztelt rendszer oldalaz, helyben körbefordítja vagy kifordítja a kocsit, sőt, a sávváltást is megreformálja.
Az okoseszközöket gyártó cégóriás viselhető termékeivel kerülhetünk a mesterséges intelligencia egészségügyi kontrollja alá: hamarosan jön az étrendet, alvási rutint, hangulatot, testmozgást, később a vérnyomást is mérő megoldás.
Svéd kutatók olyan nanocellulóz alapú sebkötszert fejlesztettek, ami a fertőzésnek már a korai jeleit is kimutatja, anélkül, hogy akadályozná a gyógyulási folyamatot, vagy le kellene venni a kötést.
Két gyártóüzeme között már biztos, hogy teljesen karbonmentes teherfuvarozást valósít meg a PepsiCo: a Walkers márka tulajdonosaként a Einride elektromos teherautóival fogja szállítani a snack termékeket, és ezzel sokezer tonna emissziótól szabadítja meg a légkört.
A leggyakoribb zavarforrásokat az NMHH szakértői veszik sorra.
A keresőóriás anyacégének, az Alphabetnek a vezérigazgatója nem csinált titkot belőle, hogy milyen folyamatok indultak el a mesterséges intelligencia térnyerésével. Sundar Pichai az eltűnő állásokról is jóslatokba bocsátkozott.
Amszterdam, Milánó, Róma, Párizs és Athén után Münchenben is üzemet hoz létre a világ legkisebb elektromos autóját gyártó Estrima. Az olasz cég Birò nevű járműve átformálja a mikromobilitás fogalmát.
Többszáz megrendelést kapott egy svéd repülőgépgyártó olyan elektromos és hibrid üzemre képes légi járművekre, amelyekkel többszáz kilométeres járatokat lehet indítani. Sok férőhely nem lesz rajta, de az ingázó közlekedést így is forradalmasíthatja.
Az ágazat éllovasa az öreg kontinensen kétségkívül Nagy-Britannia, ahol évről évre nagyságrendekkel nő a felvett szakemberek száma, illetve most már a pénzforgalom is. Egy év alatt egymilliárd fonttal bővültek.
A Gecko Robotics, a különböző járművek műszaki ellenőrzésére fejlesztett falmászó robotok építője bejelentette, hogy bővíti az amerikai sereggel meglévő együttműködését. Az eszközei egy modern rombolón fognak szolgálni.
Mivel a fúziós energia kereskedelmi forgalomba kerüléséhez elengedhetetlen egy biztonságot szavatoló megfigyelőrendszer, kritikus kérdés a brit projekt sorsa. A megoldást több évtizedes technológia továbbfejlesztése jelentheti.
Sokkal. És erre végre tudományos magyarázat, előrejelzés, pontos számításokon nyugvó bizonyíték is van. A legjobb eredményt persze nagyvárosi környezetben, teljes hálózatkiépítés mellett lehet elérni.
A Sarcos Technology and Robotics Corporation (Sarcos), az emberi lehetőségeket újra definiáló fejlett robotikai rendszerek fejlesztésén és gyártásán dolgozik tovább a gépgyártó óriás Jabillal.
Egy nemzetközi tudóscsoport olyan cink-oxid nanoanyagon dolgozik, ami ultra-vékony, könnyű és hajlítható kijelzők, illetve más eszközök felületre fújható elektronikus alkatrésze lehet.
Minden eddiginél pontosabb műtéti eljárásokra adhat lehetőséget az először anyagvizsgálatra használt technológia, amit tovább gondolva alkalmassá tettek rá, hogy valós idejű képeket készítsen az emberi test belsejéről. Ez szó szerint létfontosságú, például rákos szövetek eltávolításánál.
Egy parabola antennához képest eltörpül, de jóval kisebb a SpaceX által gyártott vevőegységnél is az Amazon űrinternet-szolgáltatásának terminálja. Egyre komolyabb az műholdas adatverseny.
Az űrtechnológiák teljesen átalakíthatják az internetezést, ami az évtized végére várhatóan alig fog hasonlítani arra, ahogy ma ismerjük. Az égből érkező adatforgalommal és egy okostelefonnal szó szerint bárhol online maradhatunk.
Akkor az igény és akkorát fog még nőni pár éven belül, hogy arra már biztosan nincs elég ember – állítja a csomagkezelő robotikai megoldásokra specializálódott Plus One Robotics. Nem véletlen, hogy a cég újabb nagy sikerű befektetői kört zavart le.
A 3D bioprintelés során az orvosbiológiai eszközöket úgynevezett biofestékből állítják elő, hogy természetes szövetszerű struktúrákat hozzanak létre, élő szervek felületén. A műtéteket beprogramozott robotkar segítségével végzik.
A tech milliárdos drasztikus árcsökkentése hatásosnak tűnik: úttörő elektromos autómárkája elsősorban Amerikában adja fel a leckét a konkurenciának, de szenvedni kezdtek tőle a kínai EV-gyártók is.
A milliárdos befektető kifakadt egy friss blogbejegyzésében, ami olcsó technológiákat, de csillagászati árú képzési, egészségügyi és lakhatási költségeket jósol a közeljövőre nézve.
Az újgenerációs, fejlett fedélzeti számítógéppel rendelkező autókat egyre indokoltabb „guruló okostelefonnak” hívni, főleg akkor, ha Audi, Porsche vagy Volkswagen. Nemsokára applikáció bolt is lesz hozzájuk.
A Michigani Egyetem kutatói olyan, mozgásra automatikusan reagáló boka-exoszkeleton algoritmust hoztak létre, ami közvetlen izommérés segítségével kezeli a tempó és a járás változásait.
Ideiglenes megtorpanásról van szó, mert a hatóságok egyelőre úgy ítélik meg, hogy az új gyártmányú kocsikba épített teljes önvezetés ütközésveszélyes körülményeket teremt. Többszázezer autót hívhatnak vissza, de nem kell szervízbe menni.
A népköztársaság egyszerre tekint nemzetbiztonsági kockázatként és gazdasági ellenfélként Elon Musk vállalatának globális internetszolgáltatására, ezért hamarosan felépítheti saját szatellithálózatát.
Innovatív áramellátással üzemel a töltést sem igénylő CaPow autonóm robotrendszer, amely most egy többmillió dolláros tőkebevonással végre elindulhat világhódító útjára.
A Mercedes-Benz az évtized közepéig járműveinek „széles skálájába” építi be a Luminar önvezetés-támogató érzékelőit – jelentette be a vállalat szerdán, egy kaliforniai befektetői rendezvényen.
A megoldás nem csak egy új ötvözet kidolgozását eredményezheti, hiszen készült hozzá egy modell, amivel még az előtt kiderülnek az ötvözetek legfontosabb jellemzői, hogy elkészítenék őket.
Máris vannak olyan szabadúszó foglalkozások, amelyekkel úgy lehet remekül keresni, hogy az ember a meglévő mesterséges intelligenciákkal növeli a hatékonyságát. Nem is olyan nehéz AI-val pénzt keresni.
A célzottan épített autonóm járművekkel foglalkozó Zoox megkezdte az önvezető fuvarok teljesítését. Bár egyelőre csak a cég alkalmazottai vehetik igénybe a szolgáltatást, a tesztprogram így is elég ígéretes.
A reakcióidő réme legyőzhető – állítják kutatók, akik azon dolgoznak, hogy az autonóm járművek gyorsabb és biztonságosabb döntéseket hozzanak, valós időben. A megoldás az ún. „megosztott észlelés” lesz.
Az AI sokkal nagyobb jelentőségű ipari és gazdasági tényező lesz a ma ismert Microsoftnál és Google-nél, amit a két cég időben észre is vett. Évtizedes harc kezdődik közöttük - árulta el a ChatGPT korai befektetője.
A rendszer tudományos és technológiai áttörést, illetve hatékonyabb COVID elleni védekezést eredményezhet, hiszen hetvenszer annyi laborvizsgálatot végez egy nap alatt, mint amire az emberek képesek.
A zéró emissziós gépek a Rotterdam és Hága közelében található nemzetközi repülőtérről indulnak útnak európai célpontok felé, akár már jövőre.
Legutóbb a Dell jelentett be nagyarányú leépítést, de sok embertől válnak meg a többiek is. Durva lesz a 2023-as elbocsátási hullám – mutatjuk a számokat.
Az Apple készülékei 2009-ben is prémium áron találtak gazdára, de mindent egybevetve sokkal többet adunk értük napjainkban, mint akkor. Főleg Magyarországon.
Nem véletlen, hogy milliárdokat fektet bele a Microsoft: a TikTok se szerzett annyi követőt ilyen rövid idő alatt, mint az AI csevegő, amit bármiről kérdezhetünk.
Elon Musk vállalatának egyre nagyobb a konkurenciája a világ legdinamikusabban fejlődő ipari országában, ahol főleg az elektromos SUV-ok népszerűek.
Az amerikai Machina Labs elsősorban honvédelmi eszközök gyártásában jeleskedik: modern megoldásai szabadon méretezhető fémlemeztermékek előállítását gyorsítják fel.
Számlázási láncokat működtető bűnszervezet tevékenységét szakította meg a napokban a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága. A nyomozók vagyonbiztosítási intézkedései eredményeként a költségvetésnek okozott közel 2 és fél milliárd forintos vagyoni hátrány teljes egészében megtérült.
Rendkívüli eredménnyel zárult a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Budapest Borfesztivál közös jótékonysági borárverése.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: