Itt találod az összes cikket a „ipar/IT/innováció” témában!
Áttörő eredményt ért el az aldehidek hatékony előállítása terén a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont Organokatalízis Kutatócsoportja. A kutatásuk során kifejlesztett katalizátorok forradalmasíthatják a biztonságosabb, hatékonyabb és környezetbarátabb kémiai eljárásokat, amelyek ráadásul a zöldebb és fenntartható mezőgazdasági termelést is támogatják.
A statisztikai hivatal részletes adataiból kiderül, hogyan csökkent éves összevetésben 4,2 százalékkal az ipari termelés volumene 2024. novemberében.
2024 novemberében az ipari termelés volumene 4,2, munkanaphatástól megtisztítva 2,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól; a szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján a kibocsátás az előző hónaphoz képest 1,6 százalékkal csökkent – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Az előző hónaphoz képest 2,0 százalékkal nőtt az ipari termelés 2024. októberben, az egy évvel korábbitól így – a munkanapok számát figyelembe véve – „mindössze” 3,1 százalékkal maradt el – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A KSH részletes adataiból kiderül: a feldolgozóipari alágak közül mindössze kettőben nőtt, tizenegyben visszaesett a termelés.
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
2024 októberében gördült le a gyártósorról a kecskeméti Mercedes-Benz Gyár kétmilliomodik autója, egy tisztán elektromos hajtású EQB. Az üzemben jelenleg a Mercedes-Benz A-osztály modelljeit, a CLA Coupé és Shooting Brake modelleket, valamint a Mercedes-Benz EQB-kat gyártják.
Huszonhat magyar kiállító mutatkozik be az Agrármarketing Centrum három standján a SIAL Párizs élelmiszeripari szakkiállításon, ahol a leginnovatívabb termékek versenyébe négy magyar készítményt is beválogattak.
Az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbitól – a munkanapok számát figyelembe véve – 4,1 százalékkal maradt el az ipari termelés volumene 2024. augusztusban. Az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 3,8 százalékkal volt kisebb, mint 2023 azonos időszakában.
A digitális gazdaság a magyar bruttó hozzáadott érték 18 százalékát adja, és közel egymillió munkavállalónak biztosít közvetlen vagy közvetett megélhetést – derül ki abból a kutatásból, amely az IVSZ és a Századvég együttműködésében a Nemzetgazdasági Minisztérium megbízásából készült.
2024 júliusában az ipari termelés volumene 1,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól; az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított kibocsátás nem változott.
Havi összevetésben stagnált, éves szinten jelentősen visszaesett az ipari termelés 2024. júliusban.
Júniusban az akkumulátorok és szárazelemek gyártásának volumene 31 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól; a járműgyártásban 11,8 százalékos, a „számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása” iparágban 9,6 százalékos volt az éves visszaesés. Részletes adatok a KSH-tól.
Három egymást követő visszaesés után júniusban az előző hónaphoz képest – szerény, 0,5 százalékos mértékben, de – nőtt az ipari termelés volumene, az éves összevetés azonban még nem az idei adatnak kedvez.
Friss Billingo-kutatás: alig minden második cég fejlesztett az utóbbi két évben.
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának munkatársai a 2024. évi nyári olimpiai játékok alkalmából összegyűjtötték azokat az olimpikonokat, akik feltalálóként is bizonyítottak.
Az AI ma már nem egyszerűen eszköz a bankok kezében, hanem a jövő üzleti tevékenységét teljes egészében eköré szervezik.
Világszerte a cégek 23 százaléka használja az AI-t termék- és/vagy szolgáltatás-fejlesztésére, erről Magyarországon nincs adat.
Gondolkoztál már azon, milyen hangja lehet egy festménynek? A MODEM és a Lounge Group innovációja egyedülálló módon egyesíti a vizualitást az audióval: lefordítja a műalkotásokat egyedi zenei kompozíciókra. A SONART projekt interaktív élményét a Művészetek Völgyén próbálhatja ki először a nagyközönség.
A statisztikai hivatal közzétette a részletes májusi ipari adatokat, az akkumulátor- és a járműgyártás volumene egyaránt jelentősen elmaradt az egy évvel korábbitól.
Gianni Romolo: a felhő bevezetése optimalizálja az IT-beruházásokat, csökkenti a költségeket és új bevételi forrásokat szabadít fel.
Áprilishoz képest 1,1 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbitól pedig 5,2 százalékkal – munkanaphatástól megtisztítva 4,9 százalékkal – elmaradt az ipari termelés volumene 2024 májusában – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Mostanáig csaknem 3300 cég igényelt forrást zöld járművek vásárlásához, a beérkezett kérelmek együttesen a teljes, 30 milliárd forintos keretösszeg több mint felét fedik le.
A valóságot és a virtuális valóságot ötvöző interaktív élmények mára elérhetőek, és egyre inkább mindennapjaink és üzletmenetünk részévé válnak. Bár az iparági elfogadása még folyamatban van, a technológiai óriások már milliárdokat fektettek be a metaverzumba.
Az uniós átlag a felét sem éri el a mesterséges intelligenciára épülő technológiák valamelyikét használó vállalkozások aránya Magyarországon.
Németh Balázs: a mesterséges intelligencia alkalmazása egy éve még csak az igazán nagy cégekre volt jellemző, mára azonban már minden cégkategóriában megjelent.
Az évtized elejéhez képest már hétszer több, 57 ezer tisztán elektromos hajtású gépkocsi közlekedik Magyarországon.
Magyarországon a HR szakértők több mint 50 százaléka támogatja azoknak az AI eszközöknek a vállalati használatát, amelyek megkönnyítik és felgyorsítják az alkalmazottak munkavégzését – állapítja meg a Munkahelyeink.hu regionális felmérése.
A KSH részletes ipari adatai jórészt növekedésről szólnak, holott „valójában” (munkanaphatással kiigazítva) a termelés 2,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól 2024 áprilisában.
A GenAI használható többféle eszköz részeként, kiegészíthet más pénzügyi eszközöket, például a gépi tanulást.
A nem túl rózsás gazdasági kilátások és a finanszírozás, a pályázatok hiánya visszafogja a vállalatok innovációs kedvét. Így elsősorban belső hatékonyságuk javítására és ügyfeleik jobb kiszolgálására összpontosítanak – mondja Németh Balázs, a K&H innovációs igazgatója.
A mesterséges intelligencia segítségével monitorozza a koraszülött csecsemők életfunkcióit a HUN-REN SZTAKI fejlesztésében készülő termékcsalád.
A Nemzeti Innovációs Ügynökség és a Startup Genome közös kutatása alapján 41 százalékkal emelkedett a magyar startup ökoszisztéma értéke.
Az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbitól pedig – a munkanapok számát is figyelembe véve – 2,4 százalékkal maradt el az ipari termelés volumene 2024 áprilisában.
A vállalkozások elkezdték beépíteni a napi munkába az MI kínálta eszközöket.
A kedvezőtlen gazdasági kilátások és a drága források miatt a magyar vállalatok kivárnak a termék- és szolgáltatásfejlesztéssel, inkább a meglévő ügyfélkörük megtartására, jobb kiszolgálására, valamint belső folyamataik hatékonyságának javítására törekszenek – derül ki a K&H innovációs index felméréséből.
A pályázaton a cégeknek lehetőségük van önállóan vagy vállalat-vállalat konzorciumban is indulni.
A mai napig vannak olyan feladatok, amelyeket manuálisan végzünk – ahelyett, hogy a már elérhető technológiai megoldásokra bíznánk magunkat.
Magyarországon is versenyhátrányba kerülnek azok a munkavállalók, akik nem képesek alkalmazni a mesterséges intelligenciát (MI), és azok a médiavállalatok, amelyek nem integrálják az új technológiákat a munkafolyamataikba – olvasható a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság friss tanulmányában.
2024 márciusában az ipari termelés volumene (munkanaphatástól megtisztítva) 2,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól; a statisztikai hivatal közzétette a részletes adatokat is.
Megszülettek a támogatói döntések a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal tavaly ősszel kiírt Fókuszterületi innovációs pályázatán.
„Innovációra Magyar!” címmel idén harmadik alkalommal rendezte meg a Joint Venture Szövetség interaktív konferenciáját, amelyen nagyvállalatok első számú vezetői, kormányzati szakpolitikai szakértők és startup vállalkozások alapítói mutatták be az aktuális hazai és nemzetközi trendeket, magyar sikereket és a támogatott programokat az innováció területén.
Május 20-ig töltheti ki a Nemzeti Innovációs Ügynökség kérdőívét.
2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Egy kutatás szerint a cégek 62 százaléka tervezi, hogy foglalkozni fog a mesterséges intelligenciával a közeljövőben.
Az idén 147 milliárd forintnyi pályázati forrás nyílik meg a kutatás, a tudományos innováció támogatására a Neumann János Program keretében – tájékoztatott Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára.
A mikro- és nanotechnológia eszköztárának segítségével készülő új típusú, alacsony fogyasztású mobil, illetve ruhán viselhető érzékelők a kritikus infrastruktúrák és a vészhelyzetek elhárításában részt vevő személyek védelmét segítik.
A kutatás-fejlesztés nyomán létrejövő szellemi alkotások hatékony védelmének és hasznosításának elősegítése a célja a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat megújított együttműködésének.
A kérdőív kitöltése csupán öt percet vesz igénybe.
Pintér Róbert: várakozásunk, hogy a kibontakozó válság erősíteni fogja a hatékonyságot növelő digitalizációt, vágyvezérelt gondolkodásnak bizonyult.
A januárit 3,5 százalékkal, az egy évvel korábbit 1,4 százalékkal haladta meg az ipari termelés volumene 2024 februárjában. A KSH közzétette a részletes adatokat.
A Nemzeti Innovációs Ügynökség csatlakozik az EIT (Európai Innovációs és Technológiai Intézet) Health InnoStars hálózatához.
2024 februárjában az ipari termelés volumene 1,8, munkanaphatástól megtisztítva 1,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit; a szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2024 januárjához mérten 3,5 százalékkal emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
2023-ban a töltőállomások 78 százaléka mindössze hét országban összpontosult Európában.
A Magyar Innovációs Nagydíjat az Egis Gyógyszergyár Zrt. kapta, emellett hét további innovációs díjat is kiosztottak.
Az új gyár Európa egyik meghatározó kutatás-fejlesztési projektje lesz – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Rheinmetall új gyárának alapkőletételén.
Az új technológia forradalmasítja a divatcikkek vásárlásának gyakorlatát, például az MI algoritmusok személyre szabott ajánlatokat jelenítenek meg a felhasználóknak az egyéni ízlésnek és testalkatnak megfelelően.
A Schedl német autóipari vállalat 40 milliárd forintos beruházása nyomán 160 új munkahely jön létre Debrecenben és Kecskeméten.
Az EIT InnoEnergy friss tanulmánya szerint az e-áruszállító kerékpárokból és e-autókból álló vegyes elektromos flották jelentős költségeket takaríthatnak meg a városi logisztikai szolgáltatóknak a 100 százalékban e-autó flotta üzemeltetéséhez képest.
Zala Mihály: minden új technológia bevezetése súlyos kiberbiztonsági kockázatot jelent, különösen igaz ez a mesterséges intelligencián alapuló megoldásokra.
2024 januárjában az ipari termelés volumene 1,1 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest, az egy évvel korábbitól pedig 3,6 százalékkal – munkanaphatástól megtisztítva 4,1 százalékkal – maradt el. A statisztikai hivatal közzétette a részletes termelési adatokat is.
Rusznyák András: a mesterséges intelligenciát használó rendszerek legnagyobb kihívása az adatminőség biztosítása.
Kvantumtechnológia, új félvezetők, kobaltmentes akkumulátor, űrtechnológia – ezek azok a területek, amelyek az idei évtől egyre fontosabb szerepet játszanak majd a gazdaságaink, közösségeink és ökoszisztémáink előtt álló legfontosabb kihívások kezelésében.
2024 januárjában az ipari termelés volumene 3,6, munkanaphatástól megtisztítva 4,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
A teljes beruházás várhatóan két éven belül fejeződik be, a vállalat megduplázza az üzletágban dolgozó munkatársak számát.
A fogyasztói élmény és a színvonalas szoftveres támogatás is fontos szempont lett a vásárlók körében a KPMG kutatása szerint.
2024-ben a technológiára költött összegek többségét a vállalatok várhatóan vezető felhőszolgáltatóknak fizetik a modellek betanításáért.
A világ legnagyobb elektromos autógyártójának számító, kínai BYD szegedi óriásberuházásával immár véglegessé vált, hogy hazánk hosszú idő óta először nem kullogni fog az események után, hanem diktálni fogja egy nagy globális technológiai forradalom tempóját – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a vállalat február 23-i autóátadó ünnepségén.
„A kormány célja, hogy 2030-ra Magyarország az EU tíz digitálisan legfejlettebb országa közé tartozzon.”
2023 decemberében az ipari termelés volumene 13,7 százalékkal – munkanaphatástól megtisztítva 8,7 százalékkal – maradt el az egy évvel korábbitól. csökkent, 2023 egészét tekintve 5,5 százalékos volt a visszaesés. A KSH közzétette a részletes adatokat.
Egyre fokozódik az igény a lakossági okoseszközök iránt: a fogyasztók 67 százaléka tartja szükségesnek ezeket a termékeket, 41 százalékuk pedig azt állítja, hogy ezek a termékek segítenek időt megtakarítani és gördülékenyebbé tenni a mindennapokat – derül a Capgemini Kutatóintézet legfrissebb kutatásából.
A gyártósoron dolgozók akár intelligens szemüvegen át kommunikálnak az ország másik pontján lévő üzemben dolgozó szakértőkkel.
2023 decemberében az ipari termelés volumene 13,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Rusznyák András: Fontos, hogy az első projekteket megfontoltan válasszuk ki és kis lépésekben haladjunk.
Anyanyelvünk használata nincs a nemzetközi technológiai cégek fejlesztéseinek fókuszában.
A 48 megawatt teljesítményű naperőmű 23 milliárd forintból épült meg, amelyet teljes egészében a beruházó Phlegon Csoport fedezett.
Egyre többen ismerik a technológiákat, a felhasználók száma emelkedik, azonban több fontosabb kérdésnél is jelen van a tanácstalanság a hazai kitöltők körében.
A cégeket több mint 130 különböző ágazatból és régióból érkező szakértő értékelte.
A magyar fogyasztók közül sokan számítanak arra, hogy nőni fognak a telekommunikációs költségeik.
A Napenergia Plusz Program a családokat segíti a napelemet és tárolót tartalmazó modern rendszerek létesítésében.
A tervezett ütemezésnek megfelelően január 18-án üzembe helyezték a negyedik kutat a Nyékpuszta szénhidrogén-lelőhelyen.
Extrém hidegben működő, kriogén felvezetők fejlesztésére kötött partnerséget a Siemens, a sureCore és a Semiwise.
32 országba exportálnak, döntően az Európai Unióba, de vannak észak-afrikai és mexikói vevőik is.
A növekvő energiaárak továbbra is jelentős aggodalmat okoznak minden méretű vállalat számára.
Változatlanul a 4 milliárd forint feletti árbevételű cégek a legaktívabb innovátorok.
A BYD nem akkumulátorokat, hanem elektromos autókat fog gyártani Magyarországon
A vállalatok 47 százaléka már most is használja a ChatGPT-t, de jelentős különbségek vannak az egyes ágazatok között.
Pest régióban 8,6 százalékkal nőtt, Észak-Magyarországon 12,5 százalékkal csökkent éves összevetésben az ipari kibocsátás 2023 októberében.
Megjelent a mesterséges intelligencia projekteket tartalmazó első hazai körkép.
Az előző havitól és az egy évvel korábbitól is elmaradt az ipari termelés volumene októberben – derül ki a statisztikai hivatal jelentéséből.
Uniós támogatással, félmilliárd forintos beruházással fejlesztette gyártókapacitását a Szeged határában található üzemében a hőszigetelő és biztonsági üvegeket gyártó CE Glass Zrt.
A hivatal kilencedikként csatlakozik a blokklánc hálózathoz az EUIPO, Portugália, Észtország, Málta, Lengyelország, Olaszország, Lettország és Görögország után, így a publikus hazai adatok is ezen a rendszeren keresztül lesznek elérhetők az Európai Unió védjegy- és designoltalmi adatbázisában.
2023 első tíz hónapjában több mint 1500 megawattal nőtt a hazai naperőművek, napelemes rendszerek összes beépített teljesítménye.
A cég fő exportpiaca Németország, Anglia és Dánia.
A vállalatok mindössze hatoda tervez új terméket vagy szolgáltatást bevezetni a piacra.
Elvárás, hogy a támogatott projektből új szabadalom szülessen, ami képes árbevételt termelni.
A Dokiapp nyerte a Startup Világbajnokság budapesti elődöntőjét, a HoloSapiens a második helyet szerezte meg.
Az Energiaügyi Minisztérium szigorítja az ipari létesítmények kibocsátására vonatkozó határértékeket. Erről egyeztetést kezdeményez az Országos Környezetvédelmi Tanáccsal és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával, illetve társadalmi egyeztetésre bocsájtotta az erről szóló rendelettervezetet.
A statisztikai hivatal közzétette a részletes szeptemberi ipari adatokat.
Új logisztikai központ építésével többéves, mintegy 52 milliárd forint összértékű fejlesztés-sorozat zárul le a Bosch maklári gyárában.
Míg világszerte nagyjából egy százalékkal nőtt, Európában csaknem négy százalékkal csökkent az elsődleges energiafelhasználás 2022-ben.
2023 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 5,8 százalékkal csökkent – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Magyarországon elsőként a Hajdúsági Sütödék-csoport leánycégei jelennek meg a piacon a mesterséges intelligencia (MI) támogatásával fejlesztett sütőipari termékekkel.
Kissé javult a feldolgozóipari üzleti hangulat Magyarországon októberben, az MLBKT Beszerzési Menedzser Index szezonálisan kiigazított értéke 50,5 pontra emelkedett a szeptemberi 47,4 pontról.
20 milliárd forintot fektet a világ egyik legnagyobb autóipari konglomerátuma, a Stellantis az általa tavaly megvásárolt magyar start-upba, az önvezető technológiával foglalkozó aiMotive Informatikai Kft.-be.
Nagyobb pontosságú öntvények gyártását is lehetővé teszi a fémöntéssel foglalkozó Szegedi Öntöde Kft. több mint 500 millió forintos fejlesztése.
A mesterséges intelligencia a HR folyamatokban is egyre nagyobb szerepet kap, új ipari forradalom közepén járunk – vélekednek a Work Force HR szolgáltató szakértői.
A legtöbb mikro- és kisvállalkozás – bár vannak fenntartásai – felismerte, hogy a mesterséges intelligencia (AI) a vállalkozások működtetésére is hatással van – derült ki a Telekom friss, reprezentatív kutatásából.
Júliushoz viszonyítva 2,4 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbitól így 5,3 százalékkal (munkanaphatástól megtisztítva 6,1 százalékkal) maradt el az ipari termelés volumene 2023 augusztusában. A KSH közzétette a részletes adatokat.
Az MVM Zöld Generáció Kft. Oroszlányban átadta országos naperőművi hálózatának új egységét, amely a volt bokodi erőmű zagytározóján épült fel.
Júliushoz képest 2,4 csökkent, az egy évvel korábbitól több mint 6 százalékkal maradt el az ipari termelés volumene 2023 augusztusában.
A LEGO 54 milliárd forintos beruházással 300 új munkahelyet hoz létre Nyíregyházán, illetve a napelemparkját is bővíti, valamint geotermikus projektet tervez.
Számos, egymást kiegészítő technológia fejlődésének köszönhetően az Internet of Things (IoT) egyre gyorsuló növekedési pályán halad. Az 5G megjelenése zökkenőmentesebb végfelhasználói élményt biztosít a nagyobb számú összekapcsolt eszköz számára – állítják a Deloitte szakértői.
Milyen hatása lesz a mesterséges intelligenciának a munkáltatói és a munkavállalói oldalon, milyen feladatokat válthat ki a közeljövőben? A Profession.hu Backstage podcast legújabb része a digitalizáció és főleg a mesterséges intelligencia hatásait járta körül.
Júniushoz képest közel 3 százalékkal nőtt, az egy évvel korábbitól azonban így is 2,5 százalékkal elmaradt 2023. júliusban az ipari termelés volumene. A KSH közzétette a részletes adatokat.
2023 júliusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, munkanaphatástól megtisztítva a termelés 2,5 százalékkal mérséklődött – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A V-Casting Öntödei Termelő és Szolgáltató Kft. 586,1 millió forint értékű beruházással bővítette kapacitását, korszerűsítette eszközparkját és egy 480 kilowatt teljesítményű napelemrendszert is telepített ecseri székhelyén.
Legördült a tízmilliomodik elektromos kormánymű a gyártósorról az 1600 munkavállalót foglalkoztató maklári Robert Bosch Automotive Steering Kft.-nél.
A közép- és nagyvállalatok 31 százaléka rendszeresen, további 19 százalékuk kísérleti jelleggel már most is alkalmaz mesterséges intelligenciát – derült ki a United Call Centers vállalati döntéshozók körében végzett nemzetközi felméréséből.
A mesterséges intelligencia társadalmi, etikai és a biztonsági kockázataitól tartanak leginkább a döntéshozók – mutat rá az EY 1200 vezérigazgató bevonásával készült nemzetközi kutatása.
Nemcsak a fogyasztók, de a cégvezetők bizalmát is elnyerte a mesterséges intelligencia – derül ki a Capgemini Kutatóintézet kutatásából. A statisztikák azt mutatják, hogy jelenleg az AI alkalmazása az egyik legfontosabb kérdés, ha a cég jövőjéről van szó.
Az ügyfélszolgálat az egyik olyan terület, ahol a mesterséges intelligencia a közeljövőben a legnagyobb változásokat eredményezheti.
2023 júniusában az ipari termelés volumene 3,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 6,1 százalékkal mérséklődött – tájékoztatott a KSH. A statisztikai hivatal közzétette a részletes adatokat is.
A mesterséges intelligencia korába léptünk, ami számos kérdést felvet – többek között azt, hogy a nagy technológiai cégek által kifejlesztett megoldásokat hogyan tudják a kisebb, akár induló startupok használni. Hazai szinten is vannak már ígéretes megoldások, amelyek az MI-t alkalmazzák.
Több mint 200 millió forint támogatást nyert el a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból az ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont négy kvantuminformatikai projekt megvalósítására.
2023 júniusában az ipari termelés volumene 3,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 6,1 százalékkal csökkent – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Bár a legtöbben helyi, lakás-óvoda-iskola-munkahely közötti közlekedésre használják hétköznapokon elektromos autójukat, átlagosan 70-100 kilométert megtéve egy nap, a Jövő Mobilitása Szövetség adatai szerint egyre többen hosszabb, külföldi utakra is elindulnak velük.
Mintegy 580 milliárd forint értékű beruházással Nyíregyházán építi fel első európai üzemét a világ egyik legnagyobb akkumulátorgyártója, a kínai Sunwoda, több ezer új munkahelyet teremtve.
A pénzügyi szolgáltatások digitalizációja megkérdőjelezhetetlenül erősödik, melyet az Európai Unióban a szabályozási környezet is egyre jobban támogat. Immár több, mint 170 aktív FinTech vállalkozás van hazánkban – olvasható az MNB új FinTech és Digitalizációs jelentésében.
Megindult azoknak a robotoknak a fejlesztése, amelyek olyan veszélyes helyszíneken képesek ellátni sérülteket, ahová a mentők vagy orvosok nem tudnak eljutni. A készülő gépeket humanitárius katasztrófáknál és háborús övezetekben fogják használni.
A chip- és félvezetőgyártás meghatározó vállalatával, az Infineon Technologies Austria AG-val rendezett workshopot a hallgatók, az oktatók-kutatók és az ipari partnerek számára a Széchenyi István Egyetem.
Az informatikai fejlesztések az elmúlt években számtalan előnyt kínáltak számunkra, de vajon jól járunk-e azzal, ha a nyaralásunk alatt is folyamatosan elérhetőek vagyunk? A felhő alapú informatikai megoldások abban segítenek, hogy távolról is könnyedén elérjük és kezeljük a szükséges információkat.
A mesterséges intelligencia hatékony alkalmazásához minden szinten új készségeket és képességeket kell elsajátítaniuk a munkavállalóknak – közölte az IVSZ - Digitális Vállalkozások Szövetsége.
Az élelmiszeripari és italgyártó cégek háromnegyedénél hozott komoly fejlődést a termelésben a digitalizáció, felüknél pedig még további javulásra számítanak -- olvasható a Schneider Electric tanulmányában.
Kína AI-vezérlésű robot segíthet abban, hogy az agysebészeti beavatkozások minimálisan invazív jelleget kapjanak. A MicroNeuro névre keresztelt rendszer biztosítja a műtéti biztonságot és felszabadítja a sebészeket a terhelő feladatok alól.
Akár a közszféra is kiaknázhatja a fizikai, digitális és társadalmi világok összekapcsolódásában rejlő lehetőségeket, melyek lehetővé tehetik, hogy hatékonyabban szolgálja az állampolgárokat.
A KSH közzétette a részletes adatokat.
Lendületes növekedésben van az európai villanyautó-piac, a közép-európai régióban pedig Magyarország jó eredményeket ért el.
Augusztus 1-jén lép életbe az állami építési beruházások teljes életciklusát szabályozó új törvény, amely a jövőben az összes, legalább 50 százalékban magyar költségvetési, illetve uniós forrásból finanszírozott beruházásra vonatkozik.
A legtöbb szervezet még mindig a manuális tesztelésre támaszkodik, a folyamatos fejlesztés azonban folyamatos tesztelést igényel, ez pedig kizárólag automatizálással érhető el, olvasható a Deloitte elemzésében.
A Deloitte kutatása szerint a sportelemzés piaca 2023-ban várhatóan eléri a közel 4 milliárd dollárt, ahogy a sportolók teljesítményének növelése és a nézőkkel való kapcsolattartás érdekében az adatokat hasznosítják az érdekeltek.
2023 májusában az ipari termelés volumene 6,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 4,6 százalékkal mérséklődött – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Európai viszonylatban Magyarországon a legmagasabb a kinevezett adatkezelési igazgatóval rendelkező nagyvállalatok aránya – állapítja meg tanulmányában a Deloitte.
A magyar gazdaság szerkezetében a high-tech magas arányt képvisel – hangsúlyozta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Bosch Rexroth innovációs élményközpont átadásán.
A digitális átállás jelenti a legnagyobb hajtóerőt a hazai vállalatok innovációs tevékenységében. „A cégek figyelme a digitális fejlesztésekre összpontosul, új termékekkel és szolgáltatásokkal nem most rukkolnak elő” – mondta Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője.
A statisztikai hivatal jelentéséből kiderül, hogyan „jöttek össze” az áprilisi mínuszok.
A digitalizáció tartja szinten a hazai vállalatok innovációs tevékenységét. Új termékek, szolgáltatások bevezetésével kivárnak a vállalatok, inkább saját háttérfolyamataikat igyekeznek hatékonyabbá tenni. Így a K&H innovációs indexe szinten maradt.
Alapjaiban alakítja át a munkahelyeket a mesterséges intelligencia a Microsoft idei Work Trend Index kutatása szerint. Az AI nem veszi el az emberek munkáját, hanem felszabadítja őket a magasabb hozzáadott értékű tevékenységekre.
Márciushoz viszonyítva 2,5 százalékkal csökkent, a 2022. áprilisinál 5,8 százalékkal volt kisebb az ipari termelés volumene 2023 áprilisában (a munkanaphatással kiigazított adatok szerint).
A Dana amerikai gépjárműalkatrész-gyártó körülbelül 36 milliárd forint értékű beruházása nyomán 300 új munkahely jön létre Győrben.
Az elmúlt években számos új technológia jelent meg a pénzügyi szektorban, amelyek forradalmasíthatják a fizetési ökoszisztémát. Az AFR 2.0 és a szupertárcák a legújabb innovációknak tekinthetők ezen a területen, amelyek azt ígérik, hogy alapjaiban változtatják meg a fizetés jövőjét.
Az okosotthon megoldások az elmúlt néhány évben hosszú utat tettek meg, új trendek és technológiák léptek színre a hatékonyság, a kényelem és a biztonság érdekében.
Fejlesztette csomagolástechnológiáját több mint 400 millió forint támogatás segítségével a RotaPack Zrt. a folyamatosan növekvő vásárlói igények kielégítése érdekében.
Az elmúlt években olyan feltörekvő makro-technológiai erők felemelkedésének lehettünk tanúi, mint a core modernizáció, a digitális élmény, az analitika, a blockchain. Ezekre a bennük rejlő lehetőségek optimális kiaknázásához nem elkülönített alkalmazásként kell tekinteni.
A kvantumszámítógépek soha nem látott gyorsasággal oldanak meg rendkívül összetett problémákat. „A hétköznapi felhasználásra még néhány évet várni kell” – mondja Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője.
Dallasban lezárult az International Science and Engineering Fair, a tudományos versenyek világbajnoksága, amelyen a Magyarországot képviselő Barna Benedek László, a budapesti Szent István Gimnázium végzős diákja különdíjban részesült.
A kereskedelmi szektor nagyon, a technológiai és távközlési ágazat kevéssé bízik saját biztonsági ismereteiben.
Kihirdették az MVM Edison startup verseny 2023-as győzteseit. Az innovatív fejlesztéseket két kategóriában értékelte a szakmai zsűri. Az ötlet fázis első helyezettje a ChillWell csapata lett, másodikként a Metrinergy, harmadikként pedig a Beeco végzett. A scale up fázis díjazottja a BitBűvész KKT. lett.
Az ügyfelek egyre növekvő elvárásai, a globális recesszió veszélye, a szigorodó szabályozások – ezekkel a kihívásokkal is szembesül napjainkban a távközlési szektor. A KPMG ágazati döntéshozókat kérdezett nemzetközi Future of Telco kutatásában.
A feldolgozóipari alágak többségében csökkenést mért a KSH, ugyanakkor a legnagyobb súlyú járműgyártásban és a villamos berendezés gyártásában jelentősen nőtt a termelés volumene.
A dél-koreai Sang-A Frontec tovább bővíti az elektromos akkumulátorokhoz szükséges műanyag alkatrészeket gyártó üzemét Szadán. A tízmilliárd forint értékű projektet a magyar állam 1,4 milliárd forinttal támogatta, hozzájárulva 55 új munkahely létrehozásához.
2023 márciusában az ipari termelés volumene 4,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 4,0 százalékkal mérséklődött – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A kecskeméti gyár akkumulátorbeszerelő-üzemmel bővül. Így tovább erősíti szerepét a Mercedes-Benz globális termelési hálózatában a magyarországi csapat elektromos járművek terén szerzett szaktudására építve.
A Smapp Lab két külföldi vállalkozással együtt kapta meg az élelmiszer-technológiai startupok versenyének fődíját az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank pályázatán.
Az ELKH Energiatudományi Kutatóközpont Energia- és Környezetbiztonsági Intézete Sugárkémiai Laboratóriumának kutatói kínai partnerükkel együttműködésben elektrongyorsító alkalmazásával minden eddiginél hatékonyabb technológiát fejlesztettek ki a szennyvíz utókezelésére.
Letették az alapkövét a dél-koreai EcoPro mintegy 280 milliárd forintos beruházásának Debrecenben. Az elektromos akkumulátorokhoz szükséges katódokat gyártó vállalat üzemében 630 új munkahely jön létre.
Az Európai Bizottság Digitális Európa Programjának keretében tagállami társfinanszírozással öt Európai Digitális Innovációs Központ kezdheti meg működését Magyarországon.
Sok vállalkozásnál alábecsülik felhőrendszerek hatékonyságát és hozzáadott értékét, ezzel jelentős digitalizációs lemaradást halmoznak fel a versenytársakhoz képest.
A megújuló energiaforrások terjedésével egyre több napelempark létesül Magyarországon is, jelenleg is több ezer megawattnyi összkapacitású új naperőmű vár a hálózati csatlakozásra. A növekedés miatt azonban egyre instabilabbá válik az elektromos hálózat. Az optimális és nyereséges működéshez számos fejlesztés szükséges a hálózaton.
Száz ifjú innovátor dolgozta ki természettudományos, illetve műszaki projektjét a 32. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia második fordulójában.
A Mercedes magyarországi üzeme a gyártóterület megduplázásával járó fejlesztés nyomán a konszern egyik legjelentősebb egységévé válik.
A hazai közepes és nagyvállalatok vezetése nyitottan és érzékenyen viszonyul a fenntarthatóság problémaköréhez, a szavakat azonban kevés tett követi. A K&H fenntarthatósági indexe rámutat arra, hogy a kedvezőtlen gazdasági helyzetben a vállalati programok minden bizonnyal halasztást fognak szenvedni.
Az ipari termelés volumene 2023. februárban 4,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól; a statisztikai hivatal jelentéséből kiderül, melyik ágazat hogyan teljesített.
Közel negyedmilliárd forintos beruházással gyártócsarnokot épített, eszközöket szerzett be és informatikai fejlesztéseket hajtott végre a pécsi Somapak Csomagolástechnikai Gépgyártó Kft.
Jelentősen előmozdíthatná a hazai cégeknél az elektromos autók használatát a töltési infrastruktúra fejlesztése – derül ki a Schneider Electric kutatásából.
Ahogy januárban, februárban is elmaradt az ipari termelés volumene az egy évvel korábbitól.
Az ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont (Wigner FK) is részt vesz az 1000 qubites kvantumszámítógép kifejlesztése céljával 2023. március 1-jén indított, 10 ország 28 európai kutatópartnerét egyesítő OpenSuperQPlus projekt megvalósításában.
Annyira előrehaladott állapotban van a globális felmelegedés, hogy a pontos hőségriasztás a mindennapok részévé válik. A legnagyobb keresőmotort üzemeltető cég hamarosan be is indít rá egy hasznos alkalmazást.
Mivel senki sem sérült meg, elvileg semmi oka nincs, hogy egy koccanásos baleset bejárja a világsajtót, ám itt egy AI-vezérelt, automatizált fuvarozószolgáltatás robotautójáról van szó. Vajon veszélyes?
Nyolcszázmillió forint értékben hajtott végre fejlesztést a magyar családi tulajdonban lévő mindszentgodisai Caadex Kft. európai uniós támogatással.
A felhőalapú IT rendszerekkel a vállalatok gyors, megbízható és könnyen elérhető technológiai szolgáltatásokhoz jutnak. A felhőtechnológia alkalmazása ugyanakkor biztonsági kihívást is jelent a hozzáférések kezelése szempontjából.
Nemzetközi élvonalba tartozó magyar és külföldi kutatók felkeresését és hazahozatalát célozza az ELKH Titkárság új kiválósági pályázata.
A makettezés mellett úttörőnek számító területeken is használja a file to factory és a reverse engineering megoldásokat egy magyar cég.
A szigetországban nem csak kitalálták, hanem egy egész település bevonásával bizonyították be, hogy ténylegesen el lehet szakadni a fosszilis energiahordozóktól. Akárkitől kellett is importálni eddig.
Minden évben Bangkokban rendezik meg a világ egyik legnagyobb mezőgazdasági és állattenyésztési szakkiállítását és vásárát. Idén egy magyar cég szakemberei is ott voltak, hogy felkutassák és beszerezzék azokat az innovatív termékeket, amelyeket a hazai takarmánypiacon hasznosíthatnak.
Átadták a 2022. évi Magyar Innovációs Nagydíj pályázat elismeréseit. A jelentős üzleti haszonnal járó, kiemelkedő műszaki, gazdasági innovációs teljesítmény elismerésére a nagydíjat a Mediso Kft. kapta.
Az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének kutatói egy új, mesterséges hőforrást alkalmazó poloskacsapdát fejlesztettek ki.
A Mvule Gardens otthonait kivitelező építőipari-technológiai cég 52 darab 3D-nyomtatott házból álló negyedet hoz létre Kilifiben: az egyenként két-három hálószobás otthonok falai 18 óra alatt elkészülnek és döbbenetesen olcsón kaphatók.
Egyre ambiciózusabb szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési célokat fogalmaznak meg a vállalatok. Azonban ahhoz, hogy érdemi lépéseket tegyenek a nettó zéró kibocsátás felé, precíz adatszolgáltatásra van szükségük: a mesterséges intelligencián alapuló megoldások már erre is megoldást nyújthatnak.
Az ELKH Wigner Fizikai Kutatóközpont által vezetett konzorcium mintegy 3,5 milliárd forint támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal pályázatán a Kvantuminformatika Nemzeti Laboratórium fejlesztésére.
Nem jellemezte magas cégfluktuáció a faipari szektort 2022-ben, alapvetően stagnált az itt működő cégek száma. Az egyéni vállalkozók köre tavaly közel 100 fővel tovább csökkent. A jövő rövidtávon várhatóan nem hoz jelentős kiugrást, 2023-ban csökkenő cégszámmal érdemes számolni – írja elemzésében az Opten.
2023. március 24-én, az „Innováció 2023” című rendezvényen adják át a 31. Magyar Innovációs Nagydíjat.
A Schneider Electric francia elektronikai vállalat 16 milliárd forintos beruházása nyomán a következő években 500 új munkahely jön létre Dunavecsén – jelentette be pénteken Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Hozzáértő adatelemzőkre, szoftvermérnökökre lenne szükségük a cégeknek, mivel napjainkban a szakemberhiány nehezíti meg leginkább a digitális technológiák alkalmazását – állapítja meg a KPMG Global Tech Report 2022 felmérése.
Hétfőn megjelent és kedden már hatályba is lépett a kormány rendelete „a nemzetgazdaság védelmi és biztonsági felkészítésének, mozgósításának, valamint a tartalékolás végrehajtásának szabályozásáról”.
2023 januárjában az ipari termelés volumene a nyers adatok szerint 0,2 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 3,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól; a KSH közzétette a részletes adatokat is.
Az MVM Csoport nyílt, feltételes közbeszerzési eljárásokat indít kombinált ciklusú gázturbinás erőművi blokkok megépítésére a Borsod és Heves vármegyei helyszíneken.
Az ELKH Természettudományi Kutatóközpont (TTK) vezetésével magalakult a Nemzeti Gyógyszerkutatási és Fejlesztési Laboratórium (PharmaLab), melynek célja terápiás és diagnosztikai megoldások, valamint gazdaságos és környezetbarát hatóanyag- és gyógyszerkészítmény-gyártásra alkalmas eljárások fejlesztése onkológiai, immunológiai és idegrendszeri betegségek kezelésére.
A kormány ezermilliárd forintra emeli a Baross Gábor-program keretében biztosított vállalati hitelek forrását – közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön a Kormányinfón.
2023 januárjában az ipari termelés volumene 0,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 3,2 százalékkal csökkent – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A gyártási folyamatok digitalizációjának sikerességét négy tényező befolyásolja – olvasható a Roland Berger tanulmányában. A tanácsadócég szerint a folyamatos priorizálás, a dedikált csapatok, az összehangolt céltérképek és a munkavállalók folyamatos képzése a legfontosabb.
A magyar vállalatok innovációs aktivitása elmarad a szükségestől és az európai átlagtól. Az EU 2022 második felében publikálta innovációs eredménytábláját, amely egybecseng a K&H innovációs index eredményeivel.
Az adatok nem támasztják alá a hazai iparpolitika sikerességét. A gazdaságpolitika az autógyártásban és a hozzá kapcsolódó iparágakban látja a jövőt, miközben a növekedést eddig is elsősorban a szolgáltatások adták – írja elemzésében a GKI.
Egy éve alakult meg a győri Széchenyi István Egyetemen a Széll Kálmán Közgazdasági Adattudományi Szakkollégium, amely már az első évében jelentős sikereket ért el. Taglétszáma meghaladja a száz főt.
2023. február 7. és 11. között, Svájcban, Lausanne-ban, 12. alkalommal rendezték meg a Swiss Talent Forumot, amelynek témája a körforgásos gazdaság volt, és amelyen Magyarországot Kovács Nóra-Anna, a 31. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny I. díjasa képviselte.
Csaknem 70 milliárd forintos beruházást jelentett be a Robert Bosch Power Tool Kft. Magyarországon. 2024 végéig logisztikai központot hoznak létre, illetve bővítik a kéziszerszám- és akkumulátorgyártást Miskolcon.
Február 10-én minden korábbinál többet, közel 2000 megawattot termeltek a hazai naperőművek.
2022 egészében 5,8 százalékkal nőtt éves összevetésben az ipari termelés, decemberben az autógyártás diktálta az ütemet.
Kibővíti stratégiai együttműködését a BMW az SAP-val, hogy felgyorsítsa digitális fejlődését.
Magyarországon szerencsés helyzetben vannak a kutatás-fejlesztési tevékenységet végző vállalatok, hiszen számos ösztönző érhető el részükre adókedvezmények, hazai és európai uniós támogatások, juttatások formájában.
A Magyar Innovációs Nagydíj pályázati felhívására sok jelentős, és több kiemelkedő innovációs teljesítményt, összesen 35 pályázatot nyújtottak be különböző magyarországi cégek – tájékoztatott a Magyar Innovációs Szövetség.
A Magyar Precíziós Gazdálkodási Egyesület idén is díjakat ad át az agrárgazdasági digitalizáció terjesztésének elismeréseképp.
2022 decemberében az ipari termelés volumene 2,0 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 5,7 százalékkal haladta az egy évvel korábbit – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Alig történt elmozdulás az elmúlt két évben a magyarországi vállalatok eleve visszafogott innovációs aktivitásában. A kutatás-fejlesztés, az innovációt és a környezetbarát beruházások leginkább a nagyvállalati szférát jellemzik. Az innovációt a pályázati rendszer sem élénkíti.
A szabad- és szigetelt vezetékek gyártására szakosodott miskolci székhelyű FUX Zrt. mintegy másfélszeresére növelte a 2022-es árbevételét az egy évvel korábbihoz képest, ezzel történetének legnagyobb árbevételét produkálta.
DNS4EU néven új európai doménnévrendszer-feloldó szolgáltatást fejleszt egy nemzetközi konzorcium az ELKH Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet részvételével.
Magyarországon is óriási lehetőséget látnak a dróntechnológiában, amelynek számszerűsítették a várható hatékonyságát: a GDP-növelő hatása 280 milliárd forint, a potenciális új munkahelyek száma közel 18 ezer fő.
Napelemekhez gyárt majd forgatórendszeres tartószerkezetet a Solar FM Kft. Komlón, a csaknem 3 milliárd forintos beruházáshoz 1,5 milliárd forint támogatást nyert el a társaság a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretében.
Több mint egymilliárd forintot fordított a darukban használható hajtóműcsalád kifejlesztésére a napkori székhelyű, fémszerkezetek gyártásával foglalkozó Gémtech Gépészeti Mérnöki Technológiai Tervező és Gyártó Kft.
A statisztikai hivatal közzétette a részletes adatsort, amelynek „eredőjeként” 2022. novemberében éves szintem 0,5 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest viszont 0,7 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene.
A csúcsokat döntő 2021-es év után tavaly újabb magasságokat várt a világ a digitális pénzügyek piacától. Erre azonban még sokáig kell várni, a 2022-es év ugyanis a negatív rekordoké volt.
Az októberi mínusz 3,6 százalék után 2022. novemberben 0,7 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene hó/hó alapon – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Élelmiszerre kevesebbet, üzemanyagra viszont sokkal többet költöttünk 2022 novemberében, mint egy évvel korábban.
A magyar vállalatok az utóbbi hónapokban alaposan visszafogták innovációs elképzeléseiket. A K&H innovációs index enyhe visszaesést mutat.
Január 1-jétől is áramhoz juthatnak a jövőre egyelőre ellátatlan, idén 2 GWh-nál kevesebbet fogyasztó vállalkozások, önkormányzatok, társadalmi szervezetek.
Megszületett az a négyoldalú megállapodás, amelynek eredményeként Magyarország Azerbajdzsánból Georgián és Románián keresztül egy új vezetéken zöld villamos energiát tud majd importálni a jövőben.
Közép-Európa leggyorsabban bővülő technológiai vállalatainak elitklubjához csatlakozott a gyorsan bevezethető és skálázható nagyvállalati informatikai megoldásokat szállító magyar cég.
A feldolgozóipari alágak többségében nőtt a termelés volumene.
A pánikhangulat helyett a tudatos tervezés, fejlesztés és a menekülőutak keresése dominál a magyar vállalatok körében. Ennek egyik legfőbb eszközét a digitalizációban látják.
2022 októberében az ipari termelés volumene 5,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 5,1 százalékkal emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Idén március óta mindegyik magyar mobilszolgáltató lakossági kínálatában elérhető a virtuális SIM kártya.
Közép-Kelet-Európa legfontosabb ipari elektronikai és mozgásvezérlési konferenciáján nyert különdíjat a győri Széchenyi István Egyetem három kutatója-oktatója.
Százszorosára nőtt és tovább gyarapodhat az elektromos töltőhálózat Magyarországon.
Önálló energiaügyi minisztérium létrehozásáról döntött a kormány – jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter hétfőn a Karmelita kolostorban.
2022 szeptemberében az ipari termelés volumene a nyers adatok szerint 11,3 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 11,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit; a statisztikai hivatal a részletes adatokat is közzétette.
Fluxuskondenzátor, földradar, 3D fémnyomtatás – csak néhány innováció azok közül, amelyek támogatást nyertek a győri Széchenyi István Egyetemen futó Proof of Concept pályázaton.
A kormány a már bejelentett Gyármentő programon túl, újabb segítségként 200 milliárd forintos keretösszegű Gyármentő garancia- és hitelprogram megindításáról döntött.
2022 szeptemberében az ipari termelés volumene 11,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 11,6 százalékkal emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A Revolut üzenetküldő funkcióval bővítette alkalmazását, így már a Facebook Messenger, a Snapchat, a Telegram és a WhatsApp versenytársaként is számon tartják.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal a szokásos helyszíni ellenőrzések keretében idén szeptemberben és októberben kiemelt figyelmet fordított az olajtüzelésre alkalmas nagyerőművekre.
A mobilszolgáltató az Óbudai Egyetem területén 5G technológiát alkalmazó mobilkommunikációs hálózatot épít ki, valamint oktatási és munkaerő-toborzási területeken is együttműködik a felsőoktatási intézménnyel.
A Promatech Célgépgyártó Kft. 1,952 milliárd forintos zöldmezős beruházással 3800 négyzetméteres csarnokot épít nagytarcsai telephelyén.
Napelemparkot adtak át a Hajdu Hajdúsági Ipari Zrt. téglási telephelyén; a 180 millió forintos beruházás egy több mint 1,6 milliárd forintos fejlesztés részeként valósult meg, amelyhez a Nagyvállalati Beruházási Támogatási Program keretében összességében csaknem 780 millió forint támogatást nyújtott a kormány.
Az energiakrízis vethet véget a magyar autóipari beszállítók növekedésének – hívja fel a figyelmet az EY.
A beruházások gyorsabbá, tervezhetőbbé és költséghatékonyabbá válása létfontosságú kérdés, ehhez pedig az építőipar digitalizációján, és ezen belül is a BIM-re, vagyis az építményinformációs modell alapú működésre való áttérésen keresztül vezet az út.
A Technológiai és Ipari Minisztérium közreműködésével az Audi Hungaria Zrt. győri üzemében megvalósult pilotprojekt bebizonyította, hogy az 5G maradéktalanul képes kiszolgálni a kifejezetten vezetékes működésre tervezett, szigorú autóipari protokollok igényeit is.
Mikortól beszélhetünk okos városról, hogy kapcsolódik ez az IoT-hez és 5G-hez és mit hozhat a jövő? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a Deloitte Tech Talks legújabb része.
2022 augusztusában az ipari termelés volumene 14,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 9,3 százalékkal bővült – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A FreeDee regionális vezető szerepre tör a 3D nyomtatás piacán; a mikrovállalkozásként 2012-ben indult cég az elmúlt 10 évben nemzetközi cégcsoporttá fejlődött, amely már 4 országban van jelen.
A hazai cégek 66 százaléka tervezi visszafogni informatikai fejlesztéseit az energiaárak jelentős növekedése miatt – derül ki az IVSZ és a Makronóm Intézet közös kutatásából.
Átadták pénteken a Greenergy-csoport tíz megawatt teljesítményű naperőművét, amely tízmillió eurós beruházással épült Paks mellett.
Mozgásában korlátozott emberek életét megkönnyítő impact-befektetést zár le az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures. Portfoliója egyik tagjára, a kerekesszékek innovatív vezérlőberendezéseiben utazó NowTechnologies-ra egy világcég vetett szemet.
Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Energiatudományi Kutatóközpontban (EK) működő Környezetfizikai Laboratórium Energiastratégia és Környezeti Hatások Kutatócsoportjának munkatársa, Soha Tamás vezető térinformatikai fejlesztőként vett részt a főváros hivatalos napenergia-potenciál téradatbázisa, a Budapest Szolár Térkép megalkotásában.
Űrtechnológiai központ létrehozását kezdte meg Magyarország egyik vezető űripari magánvállalata, a REMRED Kft., amelyben komplett kisműholdak és az azokat működtető rendszerek gyártását, összeszerelését, integrációját és tesztelését végzik majd.
A verseny által kikényszerített folyamatos költségcsökkentési spirál, a munkaerőhiány pótlására fejlesztett informatikai megoldások és robotizáció, valamint a technológia fejlődése mind a digitalizáció irányába hat. Ennek következtében komplex, sok területet lefedő, integrált rendszerek és célrendszerek jelennek meg a vállalati IT-környezetben.
2025-ig akár 9 milliárd euróval is nőhet a magyar GDP, ha sikerül felgyorsítani a digitalizációt, valamint az intelligens megoldások bevezetését a településeken és a vállalkozásokban – hangzott el a Huawei Innovation Day 2022 nemzetközi konferencián.
A CETIN Hungary Gyálon, Dunaharasztiban és Érden teszteli, hogy bázisállomásainak villamosenergia-ellátása milyen hatékonysággal oldható meg helyben termelt zöldenergia használatával.
Az egyik nagyolvasztó hetekkel ezelőtti leállítása után, a Dunaferr arra kényszerült, hogy leállítsa a másik nagyolvasztóját is.
2022 júliusában az ipari termelés volumene 4,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 6,6 százalékkal bővült. A statisztikai hivatal közzétette a részletes adatokat is.
Az NMHH idén februárban indította el programját, melynek keretében eddig már több mint ötvenezer elavult mobiltelefont cseréltek modern, 4G- vagy 5G-képes eszközre.
Ismét meghirdették a HTE Fekete László-díjat. A hazai távközlési és informatikai szakma kiemelt tagja, Fekete László emlékére létrehozott díj az infokommunikációs innovátorok elismerésére hivatott.
Az ELKH Energiatudományi Kutatóközpont közreműködésével mintegy 46 millió eurós költségvetéssel elindult a PIANOFORTE Európai Sugárvédelmi Kutatási Partnerség program.
Nyilvános konzultáció indult a természetalapú megoldásokra vonatkozó európai kutatási és innovációs menetrend tervezetéről.
2022 júliusában az ipari termelés volumene 4,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 6,6 százalékkal emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Bár a metaverzum még sci-finek tűnhet, vannak városok, amelyek már most a metaverzumban való térnyerésre törekednek.
Védelmi célú, öntanuló mesterséges intelligenciát kutató nemzetközi projektben vesz részt az ELKH Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet.
A Credobusok gyártása mintegy félezer munkahelyet jelent, és további 100 magyar kkv-nak ad munkát.
A növekvő inflációs nyomás és emelkedő működési költségek világszinten ésszerűsítésre sarkallják a cégvezetőket, melynek egyik eleme az informatikai kiadások felülvizsgálata. Az IT működés átvilágítását 5 évente el kellene végezni, de a cégek jellemzően ezt tíz évente vagy sosem teszik meg.
A magyar cégek 62 százaléka innovatívnak látja magát, a legpozitívabban pedig a kereskedelemben tevékenykedők értékelték a működésüket e szempontból. Lényegesen kisebb összeg ment azonban fejlesztésekre.
Digitális talaj-vízgazdálkodási térképek létrehozásával támogatják az ATK TAKI kutatói a természetes vízvisszatartás tervezését az aszály hatásának ellensúlyozására.
Kiemelt beruházássá nyilvánította a kormány a Békés megyei Nyékpuszta térségében elhelyezkedő, nem hagyományos földgázmező további kutatását, fejlesztését célzó Corvinus projektet. A gyorsított hatósági engedélyezés mellett így az első, már lefúrt kút 2023 januárjáig termelésbe állhat.
Magyarország legnagyobb beruházása valósul meg Debrecenben, ahol a kínai CATL, a világ legnagyobb akkumulátorgyártója hozza létre második európai üzemét mintegy 3 ezer milliárd forint értékben.
Júniusban a feldolgozóipari alágak többségében csökkenést mért a KSH, ugyanakkor a legnagyobb súlyú alágakban a termelés volumene nőtt, a legerőteljesebben a villamos berendezés gyártásában.
A Deloitte vezető minősítést kapott a Gartner Magic Quadrant for Public Cloud IT Transformation Services 2022 jelentésében.
A Z generáció és a millenniál generáció digitális szórakozása egyre inkább előtérbe kerül világszerte. Ma már a videós streaming szolgáltatásokkal fej-fej mellett versenyez a közösségi média és a gaming a fogyasztók figyelméért
A rövid távú innovációk kerültek fókuszba a magyar vállalkozások körében, míg a hosszabb távra szóló fejlesztések háttérbe szorultak.
2022 júniusában az ipari termelés volumene 1,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 4,8 százalékkal emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Az IoT segítségével egy gyártóvállalat ma már lényegesen célirányosabban, olcsóbban, csökkentett állásidővel és kevesebb meghibásodással képes fenntartani és működtetni gépeit.
Az idei év eddig bejelentett legnagyobb beruházása keretében a Mercedes 400 milliárd forint értékben új gyártósorokkal bővíti magyarországi összeszerelő és karosszéria üzemét.
Az Európában tapasztalható energiabizonytalanság, valamint a még elérhető állami támogatások miatt eddig is fokozott érdeklődés övezte a háztartási és vállalati napelemes beruházásokat. A múlt heti kormányzati bejelentés hatására valósággal berobbant a kereslet a napelemes rendszerek iránt.
Sem a drón, sem a 3D nyomtatás nem számít ma már újdonságnak. Azonban most először kezdték el Magyarországon az építőipari tervezés, kivitelezés és ellenőrzés területén is bevetni ezeket, ami rövid időn belül a szektor átrendeződéséhez vezethet.
2022 májusában az ipari termelés volumene 9,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 3,4 százalékkal emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal, amely közzétette a részletes májusi adatokat is.
Csökkentek a PC-eladások a világon 2022 második negyedévében is, akárcsak az első negyedévben.
A magyar kormány és az ipar szereplőinek kapcsolata magas szintű, és ezt a kiváló együttműködést a jövőben is folytatják.
Változatos eszközökkel segíti a kutatói, hallgatói innovációkat és a startup-ökoszisztéma építését a Széchenyi István Egyetem.
2022 májusában az ipari termelés volumene 9,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 3,4 százalékkal emelkedett.
Csökkent az új terméket vagy szolgáltatást tervező magyar cégek aránya, mindössze 27 százalék rukkolna elő ezzel a következő egy évben. A tervezett innovációk közül viszont több az új vagy jelentős mértékben továbbfejlesztett háttérfolyamatban gondolkozó vállalkozás – derült ki a K&H innovációs indexből.
A 2020-as, világjárvány okozta 2,3 százalékos csökkenést követően a globális szórakoztató- és médiaipar bevételei 2021-ben erőteljesen, 10,4 százalékkal emelkedtek, 2120 milliárd dollárról 2340 milliárd dollárra.
Thierry Klein, a Nokia Bell Labs elnöke volt a BME Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ (FIEK) által szervezett Innovációs Nap és Kompetenciavásár keynote előadója. Klein a 6G technológia kihívásairól és üzleti lehetőségeiről tartott előadást.
Az Audi mintegy 120 milliárd forintos beruházással elektromos meghajtásért felelős gyáregységet épít Győrben, ötszáz újabb munkahelyet hozva létre.
A közelmúltban sikeresen lezárult EFOP projekt eredményeként jelentős oktatási-képzési fejlesztések valósultak meg a Budapesti Gazdasági Egyetemen (BGE) és a Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központjában (PE ZEK).
A legmodernebb technológiák már nemcsak a tech cégek kiváltságai: a hazai startupok a fejlesztés során is alkalmazzák és a termékeik, szolgáltatásaik használatába is beépítik azokat – derül ki a Start it @K&H inkubátor tapasztalataiból.
Bár az informatikai infrastruktúra üzemeltetése kapcsán az IT vállalkozások mintegy negyede már rendelkezik fenntarthatósági programmal, annak megvalósítását jóval kevesebben kezdték meg – derült ki a Schneider Electric kutatásából.
Ötből négy ember észreveszi a mindennapokban az MI alkalmazását, de a férfiak körében még ennél is magasabb az arány.
A villámgyorsan digitalizálódó mindennapokban a blokklánc jelentheti a hálózatokban megosztott információk biztonságának és hitelességének zálogát.
2022 áprilisában az ipari termelés volumene 3,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 4,7 százalékkal emelkedett – a KSH közzétette a részletes adatokat is.
Innovatív CT képfeldolgozó kutatásban tudományos sikereket ért el már a diploma megszerzése előtt, azóta pedig saját céggel és további szakmai sikerekkel halad előre karrier útján Dorogi Gábor.
Magyarország a jelenlegi GDP-arányos 1,6 százalékról 2030-ra 3 százalékra növeli a kutatás-fejlesztésre és innovációra szánt forrásokat.
A Digitális Kereskedelmi Szövetség tevékenységének első fontos mérföldköve a GKID-vel közösen végzett átfogó Online Export Kutatás, amely rámutatott a sokszínű és különböző érettségi szintű hazai e-kereskedők legfontosabb kihívásaira.
2022 áprilisában az ipari termelés volumene 3,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 4,7 százalékkal emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Folytatódik a hulladékgazdálkodási rendszer megújítása és a víziközmű-ágazat fenntartható üzemeltetésének megteremtése.
Az ingatlanszektor és a technológia találkozásából egyre izgalmasabb megoldások születnek, amelyek globális viszonylatban tavaly rekordszintű, 32 milliárd dollárnyi befektetést vonzottak.
Átadták szerdán az Ipar 4.0 szakmai érmeket, amelyekkel az innovatív tevékenységükkel a gyártásban, oktatásban és kutatás-fejlesztésben sikereket elérő vállalatok és szervezetek kimagasló teljesítményét díjazzák.
A Jövő Mobilitása Szövetség szakértői szerint megfelelően töltve egy elektromos autó akkumulátora akár két-háromezer ciklust is kibír a teljesítmény csökkenése nélkül, 10-15 éves folyamatos használattal.
A csalók ugyanúgy célba vehetik a fiatalok bankszámláit, mint a felnőttekét. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a diákok képben legyenek a legfontosabb biztonsági teendőkkel.
Egyre meghatározóbb szerepet tölt be az autonóm közlekedési rendszerek és az elektromobilitás kutatásában a győri Széchenyi István Egyetem Járműipari Kutatóközpontja, amit nemzetközi színvonalú laborháttér, tesztpálya és berendezések segítenek Győrben és a zalaegerszegi ZalaZONE Parkban.
2022 márciusában az ipari termelés volumene 3,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. munkanaphatástól megtisztítva a termelés 4,2 százalékkal nőtt – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A Chervon Auto kínai járműipari vállalat újabb 17 milliárd forintos beruházást hoz Miskolcra, ahol csúcstechnológiás berendezésekkel fém öntvényeket fog előállítani elektromos járművek számára.
A telefonok élettartamának meghosszabbítása segítene csökkenteni az okostelefonok környezeti hatását, és átformálhatja az okostelefon-ipar bevételi és nyereségtermelő képességét.
2022 márciusában az ipari termelés volumene 3,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 4,2 százalékkal nőtt – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Az amerikai The Cloud 100 lista mintájára idén először Magyarországon is összegyűjtötték a legsikeresebb felhőtechnológiát használó szolgáltatókat.
Javulhat a vállalati együttműködés és nőhet a munkaerő-hatékonyság az edge computing (peremhálózati számítástechnika) használatával.
Egyre jobban terjed a helyhez kötött vezeték nélküli internethozzáférés, főként annak 5G verziója. Sok esetben alternatívát jelent a meglévő megoldásokra, de ki is egészítheti azokat, a szünetmentes internet elérés érdekében. A technológia hatással lesz a fogyasztókra, szolgáltatókra és ipari szereplőkere egyaránt – áll a Deloitte Global előrejelzésében.
A Login Autonom Kft. tovább erősíti a kutatási és fejlesztési tevékenységet Magyarországon, amelyhez a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap is hozzájárul több, mint 189 millió forint támogatással.
Egy nemzetközi kutatás szerint a megkérdezettek 84 százaléka úgy véli, hogy a vállalkozások nagyobb előrelépést érnének el a fenntarthatósági és társadalmi célok felé a mesterséges intelligencia segítségével.
Automatizált, élethelyzet alapú, valós idejű döntéstámogató keretrendszert fejlesztett a digitális banki szoftvercég, a W.UP Kft. és a Budapesti Corvinus Egyetem konzorciuma.
Világviszonylatban a vállalatok közel egynegyede már dolgozik valamilyen kvantumtechnológián, amelyből számításaik szerint 3-5 éven belül kereskedelmileg is profitálhatnak.
2022 februárjában az ipari termelés volumene 4,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit; a feldolgozóipari alágak döntő többségében éves összehasonlításban bővülést mért a KSH, a legnagyobb súlyú járműgyártás termelése ugyanakkor kismértékben csökkent.
Kiválasztották a V0 teherforgalmi vasútvonal nyomvonalsávját; az új teherforgalmi folyosó Budapestet délről elkerülve kelet-nyugati irányban biztosít majd összeköttetést meghatározó ipari és gazdasági központok között – tájékoztatott Palkovics László innovációs és technológiai miniszter.
Mit értünk pontosan metaverzum alatt? Mely iparágak a leginkább érintettek? A kérdésekre kerestek választ a Deloitte szakértői.
Át kell gondolni az adatmenedzsment stratégiát, hogy profitáljunk az elmúlt két év digitális befektetéseiből – állapítja meg The Data Imperative felmérésében a KMPG.
A legújabb kormánydöntések értelmében összesen 10 milliárd forint hasznosul világszínvonalú kutatás-fejlesztési projektekben és a Kooperatív Doktori Programban.
Magyar startupok és inkubátorok számára újra megnyílik a lehetőség, hogy a visegrádi országok innovátoraival közösen izraeli tanulmányúton vegyenek részt.
Magyarország a lengyelekkel holtversenyben a legtöbb nyertes pályázattal büszkélkedhet, öt hazai fejlesztési terv valósulhat meg összesen több mint 11 milliárd forint értékben.
A K&H rendhagyó összeállításában ismerteti, hogy milyen hatalmas rendszer szükséges a tranzakciók százmillióinak biztonságos kiszolgálásához.
Bár az 5G kapja a nyilvánosság oroszlánrészét, a Wi-Fi 6 készülékek csendben nagy fölénnyel előzik meg az 5G eszközöket, a trend a következő néhány évre is jellemző lesz. A Deloitte Global előrejelzése szerint 2022-ben mintegy 2,5 milliárd Wi-Fi 6-os készüléket szállítanak majd, szemben a 1,5 milliárd 5G-s készülékkel.
Már több mint 4 millióan menekültek el Ukrajnából a háború elől. Vannak, akik közép- vagy hosszabb távra terveznek, és akár Magyarországon kezdnének új életet. Az ő megsegítésükre hozták létre fiatal önkéntes szakemberek a HelpHUB platformot.
2022 februárjában az ipari termelés volumene 4,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A tavalyi évhez képest közel megduplázódott a Hack&Heal nemzetközi ötletversenyen résztvevők és a benyújtott projektek száma: a 48 órás kihívás fókuszában ezúttal is a testi-lelki egészséget célzó szoftveres és hardveres megoldások álltak, a hackathon egyik idei fő témája, az ukrajnai krízis áldozatainak és menekültjeinek támogatása pedig különösen megmozgatta a fejlesztőket és ötletgazdákat.
A GLAMI divatkereső partnereinek körében végzett kutatása szerint a hirdetési költségek emelkedése jelenti 2022 legnagyobb kihívását a divat e-kereskedelemmel foglalkozó vállalkozások számára, ezért a versenyképesség érdekében a cégeknek növelniük kell az ügyfélhűségre szánt erőforrásokat. Az egyik legköltséghatékonyabb ilyen megoldás a hiperperszonalizált marketinget lehetővé tévő okos algoritmusok használata lehet.
Öt éven belül Kelet-Magyarország iparosodottsági szintje elérheti a nyugat-magyarországit – mondta az innovációs és technológiai miniszter egy vállalkozói fórumon vasárnap a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szerencsen.
Három adatintegrációs projekt közül legalább egynél azon csúszik (el) az élesbe állás, hogy valamelyik rendszerben a többitől eltérően időzítették a szükséges feladatok elvégzését. Valós idejű integrációs képességei miatt a felhőalapú MuleSoft hatékonyan és a lehető legrövidebb idő alatt képes előállítani éles környezet szintű integrációt.
Az elektromos teherautók beszerzésének és fenntartásának teljes költsége már 2025-ra, a hidrogénhajtású üzemanyagcellás teherautóké pedig 2030-ra alacsonyabb lesz a belsőégésű teherautókénál – derül ki a brit Cambridge Econometrics budapesti irodájának legutóbbi elemzéséből.
A világkiállítás magyar pavilonjában megrendezett Puskás-napon a sportinnovációban érdekelt technológiai cégek mellett három hazai egyetem mutathatta be a sporttal kapcsolatos tevékenységeit. A győri Széchenyi István Egyetem a sport és a műszaki innovációk összekapcsolódását szemléltette az eseményen.
A folyamatosan ránk zúduló „tartalomcunami" a hagyományos média számára egyre nagyobb kihívást jelent: a streaming szolgáltatók, a közösségi oldalak és a klasszikus sajtótermékek egyszerre versenyeznek az emberek figyelméért. A legújabb trendekről is beszélgettek a téma szakértői a Protechtor videósorozatának legújabb epizódjában.
A navigációról elsősorban az útvonaltervezés jut eszünkbe, pedig a műholdas navigációs rendszerek máshogyan is segítik a mindennapi emberek életét. Az NMHH összeszedte azokat a legfontosabb területeket, ahol a hétköznapokban is találkozhatunk a helymeghatározáshoz szükséges navigációs rendszerekkel.
Határon átnyúló magyar-szlovák együttműködésben az E.ON Hungária Csoport részvételével öt év alatt újul meg az Észak-Dunántúl és Nyugat-Szlovákia villamosenergia-hálózata.
2022 januárjában az ipari termelés volumene 8,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 7,1 százalékkal emelkedett, a járműgyártás hathavi csökkenés után újra nőtt – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Bemutatták a háztartások és felhasználók számára a jelenleg elérhetőhöz képest huszonötszörös (!) interenetes használati sebességnövekedést elérését biztosító technológiát a világ legnagyobb távközlési kiállításán.
A győri Széchenyi István Egyetem fontos szereplője a hazai drónkutatásnak, és a szakemberek oktatásában is jelentős szerepet játszik. A hallgatók bevonását, a kutatói utánpótlás biztosítását a közelmúltban megalakult SZEviation hallgatói csapat is segíti. A fiatalok drónfejlesztéssel és versenyzéssel foglalkoznak, sőt versenyeket is szerveznek.
2022 januárjában az ipari termelés volumene 8,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 7,1 százalékkal emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A Széchenyi István Egyetem egészségtechnológiai campust és kompetenciaközpontot alakít ki a győri Zrínyi utcai, volt kórházi épületegyüttes megújításával, ahol az oktatás, a kutatás-fejlesztés és a szolgáltatások egy helyen lesznek megtalálhatók. Az intézmény ebben olyan elismert partnerekkel működik együtt, mint a budapesti Semmelweis Egyetem és a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház.
Ismét eseménydús hónapot zártak a fintech szektor szereplői. A tőkebevonások száma csökkent januárhoz képest, a visszaesés mértéke azonban nem jelentős és a rövidebb hónapra is visszavezethető. Februárban a legforróbb terület a kriptovaluták világa volt.
Hol tart az MI-alapú videókontent gyártás globálisan és a hazai piacon? Milyen kockázatokat tartogathat és merre mutat a jövő? A sokakat foglalkoztató kérdéseket a Protechtor online eseménysorozat legutóbbi kiadásában szakértő vesézte ki.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság tematikus aloldalán térképen kereshető a közel 700 regisztrált üzlet, az igénylés folyamatán pedig kisfilm vezeti végig az érdeklődőket.
2021 decemberében az ipari termelés volumene 5,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 3,6 százalékkal emelkedett – jelentette a statisztikai hivatal.
Három-öt éven belül megjelenhetnek azok a kisméretű, ultraalacsony fogyasztású eszközök, amelyek a működésükhöz szükséges energiát a környezet rádiófrekvenciás jeleiből gyűjtik össze – olvasható az OPPO okoseszköz márka tanulmányában.
A HUMDA Magyar Autó-Motorsport és Zöld Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. szervezésében a Volánbusz üzemelteti majd a Kőbánya-Kispest és Vecsés között közlekedő Solaris Urbino 12 electric H2 típusú, üzemanyagcellás buszt.
Egyre jellemzőbb az okoseszközök terjedése és a fizikai feladatok automatizálása. Ez kiterjeszti az IT hatáskörét a hálózatra kapcsolt intelligens gyári berendezésekre, ipari robotokra, drónokra, a szenzorokba beágyazott eszközökre és számtalan egyéb, az üzlet szempontjából kritikus eszközre. Az ilyen innovatív, de még fejlődő fázisban lévő fizikai technológiai eszközök leállása vagy meghibásodása azonban üzleti és emberi szempontból is veszélyes lehet, ezért a legmagasabb szintű rendelkezésre állást és rugalmasságot követelik meg.
Februárban elkészül az a javaslat, amely alapján dönteni lehet a V0 vasútvonal Kecskemét és Székesfehérvár közötti nyomvonaláról – jelentette be Palkovics László.
Látványos karriert futnak a tisztán elektromos autók nemzetközi szinten, egyre nagyobb részesedést szereznek maguknak a piacon, de a darabszámokat tekintve még lemaradásban vannak.
2021 decemberében az ipari termelés volumene 5,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 3,6 százalékkal emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A helyi kis- és közepes vállalkozásoknak bemutatkozási lehetőséget biztosító innovációs központ létrehozásáról írt alá együttműködési megállapodást a Baranyai Megyei Önkormányzat, a Pécsi Tudományegyetem, a megyei gazdaságfejlesztő társaság és az iparkamara hétfőn.
Átadták az Innovációs és Technológiai Minisztérium és az OTP Bank együttműködésével megvalósult szuperszámítógép hardverének első, önállóan működő egységét; a gép Palkovics László innovációs és technológiai miniszter hangján szólalt meg az OTP Bank székházában.
Segítheti a fenntartható erdőgazdálkodást az ASK-M Műszertervező, Gyártó és Szolgáltató Kft. fejlesztése, amely gyorsan, pontosan meghatározza az élő fák tömegét és térfogatát.
A Magyar Biztosítók Szövetségének kárbejelentő alkalmazása, valamint a Billingo online számlázó nyerte el a Pénzügyminisztérium támogatásával meghirdetett elismerést, az Év technológiai megoldása díjat.
Lassan két éve, hogy globális szinten teret hódított a home office, a helytől független munkavégzést ma már sok cég alapvetésként kezeli. A magyar vállalkozások között azonban óriási különbségek vannak ezen a téren: sokaknál még mindig „tűzoltásszerű”, a problémákat ideig-óráig áthidaló megoldások maradtak meg, ez azonban hosszútávon egyáltalán nem célravezető, és jelentősen rontja a teljesítményt, a munka élményét.
A Széchenyi István Egyetem innovatív kutatóüvegházában és feldolgozó épületében egyrészt kutatás zajlana a termésmennyiség és a szén-dioxid-megkötő képesség növelése érdekében, másrészt a növények gyógyászati és étrendkiegészítő-fejlesztése, feldolgozása is megvalósulna.
Újabb attrakciókkal bővült a Széchenyi István Egyetem győri kampuszán működő Mobilis Interaktív Kiállítási Központ. A Mobileum digitális alkotóműhely lehetőséget ad a látogatóknak, hogy maguk hozzanak létre működő alkotásokat.
Az elmúlt évtizedben számos ígéretes virtuális- és kiterjesztett valóság (VR/AR) alapú megoldás született, a mindennapjainkat azonban mégsem szőtte át eddig a technológia. A Protechtor szakértői összeszedték a következő évek legfontosabb trendjeit a területen.
Az egykori Győri Keksz- és Ostyagyár ikonikus „kockaépülete” átalakítva, felújítva a város új szimbóluma, ékköve lesz.
Világszerte forradalmasítani fogják a városi közlekedést a légitaxik. A drónfuvarozás a következő évtizedben sokfelé már teljesen általános lehet. Az első járművek ugyan még csak csomagot szállítanak, de onnantól nincs megállás – az évtized végén talán már utazhatunk a repülő taxikkal. De mennyire állnak készen ennek a szolgáltatásnak a beindítására a különböző országok, térségek? A választ a KPMG szakértőitől olvashatjuk.
A Deloitte szakértői szerint a blokklánc technológia alapvetően változtatja meg a telekommunikáció, média és szórakoztatás, termelés, egészségügy és kereskedelem területeit, ahol alkalmazásában jelentős növekedés tapasztalható.
Elektromos töltőhálózat menedzselő platformot fejleszt konzorciumban a Smart Service Kft., a 302 millió forintos összköltségű projekthez 209 millió forint támogatást nyert a piacvezérelt kutatás-fejlesztési és innovációs projektek támogatására szóló pályázaton.
Az ELI ALPS Lézeres Kutatóközpont mellett elterülő Science Park Szeged első létesítményeként átadták a Szegedi Tudományegyetem Inkubátorházát.
2021 novemberében az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 2,1 százalékkal emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Az „információs rendszer vagy adat megsértése” típusú bűncselekmény gyakorisága néhány év alatt a négyszeresére emelkedett Magyarországon. A jelentős bővülés oka a profit, amit a másik oldalon okozott kár mértéke akár sokszorosan is túlléphet.
Az 5G, majd a 6G, kvantumszámítógépek, blockchaintechnológia – bár most még kezdetlegesek, a következő években egyik pillanatról a másikra jelenhetnek meg az életünkben – derül ki a K&H jövőkutatásból. Amikor ez megtörténik, onnantól sokkal gyorsabb tempó jellemzi majd a mindennapokat.
Befejeződött a Nexogen Kft., a Waberer’s International Nyrt. és a győri Széchenyi István Egyetem közös projektje. A projekt célja egy olyan döntéselőkészítő szoftver megalkotása volt, amelynek segítségével a közúti fuvarozás folyamatai költség- és energiatakarékosabbá válhatnak.
Kétéves kihagyást követően született döntés az új terápiák társadalombiztosítási támogatásba való befogadásról, további 75 új terápia közvetlen döntés előtt áll.
2021 novemberében az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 2,1 százalékkal nőtt – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Az INPUT Program és az Express Innovation Agency közös szervezésében tizenkét magyar startup mutatkozhat be a Consumer Electronics Show-n (CES), Las Vegasban, 2022. január 5-7. között. A résztvevők a rendezvényt követően nemzetközi befektetőkkel és szakmai partnerekkel is találkozhatnak a Szilícium-völgyben.
Ha „ráadják” az emberre a robotot, olyan képességeket szerezhet, amelyek alkalmassá teszik különleges feladatok ellátására.
Biztonságos és hatékony testedzésre kínál lehetőséget egy új magyar találmány, a Smart Infratrainer gép, amely a kerékpáros edzést speciális infraszauna-hatással kombinálja.
2021 októberében az ipari termelés volumene 3,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 2,7 százalékkal csökkent – jelentette a statisztikai hivatal.
Erősen megrengette a vállalkozók jövedelmét a COVID-19 járvány, de nem mindenkinek negatív irányba – derült ki a Budapesti Gazdasági Egyetem friss kutatásából. A digitalizációra viszont sajnos a pandémia sem vette rá a hazai kkv-k jelentős részét.
A Google-vezér, Sundar Pichai szerint amellett, hogy a cég szolgáltatásainak működését zöldebb alapokra helyezik, a felhasználókat is szeretnék fenntarthatóbb életmódra ösztönözni.
Először készült komplex, már létező kutatások tényadatainak elemzésére épülő index arról, hol állnak a közép-kelet-európai régió országai a digitális transzformáció főbb folyamataiban.
Az adat világdevizává kezd válni, de sok cég még nem igazán foglalkozik vele – derül ki a K&H jövőkutatásból és a K&H innovációs indexből.
A kutatási ismeretek rendszerezéséhez, illetve feldolgozásához, valamint a fenntartható óceánfejlesztési kezdeményezések támogatásához a mesterséges intelligencia is segítséget nyújthat.
Míg idén másfél billió dollárt költöttek a cégek a digitális transzformációra világszerte, előrejelzések szerint jövőre 1.800 milliárd, 2025-ben pedig már 2.800 milliárd dollárnál állhat meg a mérleg.
Az International Data Corporation (IDC) amerikai kutatócég rontotta az okostelefon-kiszállítások idei és jövő évi növekedésére vonatkozó előrejelzését a világban. Az IDC előrejelzése szerint 2021-ben 5,3 százalékkal, mintegy 1,35 milliárd darabra nő a globális okostelefon kiszállítás.
A vállalatok közel kétharmada úgy véli, működése adatvezérelt, azonban csupán 23 százalékuknál kap kiemelt szerepet az adathasználat az egész szervezetre kiterjedően – derül ki a Forrester Consulting nemzetközi kutatásából.
2021 októberében az ipari termelés volumene 3,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 2,7 százalékkal csökkent – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A fiatal innovátorokat támogató Hungarian Startup University Program kapta idén a „Most Innovative Business Development Project of Europe 2021” díjat. A rangos nemzetközi elismerést a program egyik alapítója, Kölkedi Krisztián, az Express Innovation Agency vezérigazgató-helyettese vehette át a 2021-es Fiatal Vállalkozók Hete keretében.
„Magyarországon 2020-ban rekordmennyiségű forrást hasznosult a kutatás-fejlesztésben és innovációban.”
A vállalkozások jellemzően saját pénzből vagy a családtól, barátoktól kapott tőke segítségével indulnak el; a fejlődéshez, növekedéshez viszont már szükség lehet külső forrásra.
A megújuló energiaforrásokkal és a digitális megoldásokkal együtt ez a leggyorsabb út a dekarbonizáció felé – állítja az idén a világ legfenntarthatóbb vállalata címet elnyerő Schneider Electric.
Az Európai Kutatási Térség jövőbeli irányításáról egyeztettek a Versenyképességi Tanács kutatási szekcióülésén 2021. november 26-én, Brüsszelben.
„e-ULTIMATE” a neve annak az 13 európai városra kiterjedő projektnek, amelynek keretében az elektromos buszok különböző töltési és működtetési módszereit tesztelik és hasonlítják össze napi működtetésük költségeit a dízel buszok költségeivel.
A Daimlerrel kötött megállapodás az európai elsőség felé vezető utat nyitotta meg. A GuideVision budapesti irodája 25 százalékos létszámbővülést tervez.
A felhasználóknak egyelőre nem sürgős átállni az 5G-s technológiára – derül ki a Deloitte felméréséből.
„Magyarország többek között a távol-keleti cégek magyarországi tevékenysége révén Európa második legjelentősebb akkumulátorgyártó országává válik. Az élénk ipari tevékenység ösztönzi a kutatás-fejlesztést is” – mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter az OECD fenntartható fejlődésről szóló online kerekasztalán.
A győri Széchenyi István Egyetem az elmúlt években egyre fontosabb szereplőjévé vált a drónok kutatásának. Ezt a területet erősíti tovább, hogy az intézmény az ABZ Drone Kft.-vel és az MIB Invest Group Kft.-vel közösen új céget alapított.
A 3M idén 30 éve, az elsők között érkezett Kelet-Európába, ma pedig az innováció, a környezetvédelem, a fenntarthatóság és ‒ többek között ‒ a női egyenjogúság nagykövete a régióban több mint 4400 főt foglalkoztató amerikai multi.
A Volkswagen megduplázza a töltő- és energiarészlegén dolgozók létszámát, jövőre új fizetési technológiát vezet be, és újabb szövetségeket köt, hogy felvegye a harcot a Teslával az elektromos járművek kulcsfontosságú terepén, az energiainfrastruktúrában.
Két újdonsággal bővült a Simple by OTP alkalmazás.
Minden vállalatot érhet súlyos informatikai támadás, de nincs minden szervezet felkészülve a krízis elhárítására és a károk minimalizálására. A T-Systems CTRL SWAT csapata ezekre a helyzetekre kínál azonnali helyszíni megoldást.
A K&H innovációs indexe 28 pontot ért el az idei második félévben, ami 3 ponttal elmarad az első féléves eredménytől.
A szakmai és szakmaközi tudásátadás fontosságáról, az új gazdálkodási modellek kialakításának szükségességéről, valamint a kutatás és a gyakorlati gazdálkodás kapcsolatának szorosabbá tételéről beszélt Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért felelős államtitkára a Magyar Tudományos Akadémia „A jövő erdei és az erdők fenntartása a változó környezetben” című tudományos rendezvényén.
A globális fintech piacon belül a mesterséges intelligencia szegmens mérete a 2020-as 7,7 milliárd dollárról 2030-ra várhatóan 46,9 milliárdra nő, ami ebben a tíz évben 19,8 százalékos éves növekedést jelent.
2021 szeptemberében az ipari termelés volumene 2,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 1,7 százalékkal csökkent – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Az Alphabet új cége mesterséges intelligencia módszereket fog alkalmazni a gyógyszerkutatásban – jelentette be a Google anyavállalata.
A magyarországi GDP-arányos kutatás-fejlesztési ráfordítások 1990 óta nem tapasztalt magasságba, 1,61 százalékra nőttek 2020-ban. A tavaly felhasznált forrásmennyiség a 2009-es tétel több mint két és félszerese, mintegy 771 milliárd forint volt.
2021 szeptemberében az ipari termelés volumene 2,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 1,7 százalékkal csökkent – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A magyar digitális ingatlanközvetítő cég rendelkezésére álló 70 ezer adatponttal pontos becslést tud adni az ingatlanok irányáráról. Az innovációt azért tartják fontosnak, mert néhány éven belül várhatóan a régióban is egyre több cég vásárol majd ingatlanokat kizárólag online értékbecslés alapján.
A nagy technológiai vállalatoknak hamarosan jelentős adókat kell fizetniük, függetlenül attól, hogy korábban milyen adókulcsoknak megfelelően fizettek.
A globális chiphiány a magyarországi autógyártóknál is termelésingadozást okozott, a rendelések teljesítésének korábban megszokott rendje nem tartható.
Nincs időnk tovább várni! Hajtsuk végre mielőbb a digitális átállást, lehetővé téve a zöld fordulatot, növelve Magyarország versenyképességét és megerősítve ellenállóképességét.
Egyedüli magyarként nyert nemzetközi díjat az a termék, amely megoldhatja az étrendkiegészítő piac 40 éves kihívását.
Több mint 300 fiatal fejlesztő csillogtatta meg kreativitását és szakmai felkészültségét a hétvégén a magyar CraftHub által szervezett hibrid hackerversenyen.
Magyarországon az idén 115 ezer tonna ipari paradicsom termett, aminek több mint 70 százalékát a kecskeméti Univer Product Zrt. vásárolta fel.
Ünnepélyes keretek között mutatták be Kecskeméten Magyarország első tisztán elektromos, sorozatgyártásban készülő autóját, az új EQB kompakt SUV modellt.
Az innovációs és technológiai miniszter szerint a szövetség létrehozása egybevág a 2050-re kitűzött klímasemlegességi célokkal, illetve a gazdaság egyidejű fellendítésével.
Tíz éve a vállalatok felhőre való átállása leginkább az adattárolást és a hálózati működést érintette. Azóta robbanásszerűen fejlődik a felhőalapú innováció, ám sok európai cég még mindig csupán a sávszélesség-bővítés és a költségmegtakarítás eszközeként tekint a felhőre.
Egy új megoldással, az A.Identify mesterséges intelligenciájával a háromdimenziós tárgyak azonosítása automatizálható számos területen, az ipari minőség-ellenőrzéstől és karbantartástól kezdve az arcfelismerésen alapuló egyedi azonosításon át a közbiztonságig.
Európa legnagyobb szuperszámítógépének fejlesztésébe kezd az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) és az OTP Bank – jelentette be Palkovics László innovációs és technológiai miniszter az Infotér konferencia nulladik napján tartott előadásán.
A Magyar Divat & Design Ügynökség a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel közösen létrehozta a Budapest Design Material Libraryt.
A megkérdezett fiatalok kevesebb mint fele alkalmazza a legújabb fizetési megoldásokat – derül ki a K&H ifjúsági indexéből.
A kormány újabb tőkebefektetéssel támogatja a növekedési szakaszban lévő hazai startup cégeket, a Széchenyi Alapokon keresztül 5,6 milliárd forintot fektetnek be az egyik legsikeresebb hazai kockázati tőkebefektető, a Euroventures legújabb alapjába – jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter.
A hazai digitalizációt furcsa kettősség jellemzi: miközben az alkalmazottak és cégvezetők magánemberként a legmodernebb digitális eszközöket és szolgáltatásokat használják, addig munka közben sokszor nélkülözik ezeket.
Október 13-án ünnepli alapításának tizedik évfordulóját a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt., amely leányvállalataival a hazai infokommunikációs iparág központi szereplőjeként az elmúlt években a digitalizáció motorjává, az e-közigazgatási szolgáltatások kulcsfejlesztőjévé és üzemeltetőjévé vált.
2021 augusztusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 0,6 százalékkal emelkedett.
A megújuló energiaforrások széleskörű elterjedésével kapcsolatos egyik legnagyobb kihívás az időjárásfüggőség, és az ebből fakadó ellátási bizonytalanság. Szakértők középtávon a hagyományos- és a megújuló energiaforrások vegyes használatában látják a megoldást.
A világ legnagyobb kriptopénzének, a bitcoinnak a készlete 21 millió érmében van maximalizálva, amelynek közel 90 százalékát már kibányászták.
Hová vezetnek minket a tárolás, az adatátvitel és a logisztika innovációi? A Deloitte 2021-es Technology Futures kutatása a lehetséges jövőképeket járja körül, és többek között erre keresi a választ.
2021 augusztusában az ipari termelés volumene 2,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 0,6 százalékkal emelkedett.
Az autóvásárlók kevesebb mint negyede vásárolna dízel meghajtású gépkocsit, legtöbben pedig hibrid üzemű autót vennének. Az autómegosztó szolgáltatások iránt is növekszik az érdeklődés.
A Rollin Technologies olyan töltő és dokkoló állomásokat fejleszt és gyárt, melyek segítségével az e-roller megosztó rendszerek hatékonyabban tudnak működni. Az új közlekedés-támogató eszköz hozzájárulhat a gyakran “szétdobált” e-rollerek rendezett tárolásához.
Egy összehasonlító tanulmány alapján a Sia Partners független nemzetközi kutatóintézet a KBC Mobile-t a világ legjobb mobil banki alkalmazásának választotta.
Részben magyar know-how-val és összeszereléssel készülő elektromos buszokat mutattak be Ráckevén.
Számos műanyagipari vállalatnál likviditási gondok léphetnek fel, és a kapcsolódó ágazatokban – főleg a jelentős csomagolóanyag-hányaddal dolgozó élelmiszeriparban – a gyártók részben vagy egészében a fogyasztókra háríthatják át a költségnövekedést.
A fenntartható üzleti működés iránti elkötelezettségével összhangban, a BAT elindította a Légy a beszállítónk! (Be a Supplier) programját.
A kiválasztott települések a technológia lehetőségeit kihasználva teremtenek élhetőbb lakókörnyezetet.
Magyarország a 34. a Szellemi Tulajdon Világszervezete idei Globális Innovációs Indexében.
Az alapító okirat aláírásával 2021. szeptember 20-án létrejött a Bay Zoltán Nemzeti Alkalmazott Kutatóintézet-Hálózat.
A Microsoft for Startups Programba a vállalatirányítási rendszerekkel foglalkozó startupok közül elsőként és eddig egyedüliként egy ígéretes magyar vállalkozás, a prodHost is bekerült.
Az internet okozta környezeti terhelés csökkentése kihívást jelent az informatikai szektorban is, a fenntarthatóság kérdésköre az egyik legfontosabb prioritás lehet a következő években a szektor számára.
A drónnal való szállítást forradalmasíthatja egy magyar fejlesztésű, könnyű szállítódoboz, amiben a tárgyak rögzíthetők, így többek között folyadékok biztonságos szállítását is lehetővé teszi.
A földeken dolgozó high-tech agrárgépek ezentúl még pontosabban „közlekedhetnek”. Az Európai Űrügynökség támogatásával elindult szolgáltatással centiméter pontossá válik a műholdas helymeghatározás.
A 2020 októberében indult, gyorsan bővülő felhasználói körrel rendelkező Samsung SmartThings Find szolgáltatás elérte a 100 millió regisztrált készüléket. A SmartThings rendszerét használó, egyedülálló technológiával naponta átlagosan 230 ezer készüléket találnak meg a felhasználók világszerte.
Egyre több pénzügyi intézmény kerül kiberbűnözők célkeresztjébe. Ha a támadásuk sikeres, annak súlyos következményei lehetnek, hiszen nagy mennyiségű érzékeny pénzügyi és személyes adathoz férhetnek hozzá. Az Európai Bizottság a kibertámadások elleni védekezés összehangolása érdekében egyéges törvényi szabályozást készít elő.
Tavasz óta fizethetnek a K&H-sok az androidos okostelefonjukra telepített Google Pay (GPay) alkalmazással, szeptember 7-től pedig új távlatok nyíltak meg, hiszen a Wear OS letöltésével androidos órával is fognak tudni fizetni.
A zsarolóvírusok jelentette állandó fenyegetés, valamint a feltörekvő technológiák, például a felhőalapú alkalmazások, a Kubernetes-tárolók és a mesterséges intelligencia használata számos adatvédelmi kihívást állít a szervezetek elé.
A nemzetközi oktatási intézmények előre gondolkodnak már: a kutatásukban résztvevő iskolák a digitális oktatásra szánt költségvetésük egyharmadát már audiovizuális megoldásokra fordítják.
A felhőbe költözéssel olyan nagy teljesítményű infrastruktúrához jutnak a cégek, amely igény szerint képes az erőforrásokat bővíteni, hogy kielégítse az összes forgalmi igényét. De mi a helyzet a biztonsággal?
A termelés szintje hasonló volt, mint a járvány előtt, 2019 júliusában – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Magyarország első okosplázájában a hazai tervezésű, világújdonságot jelentő rendszer, az Ariadné is segíti majd a látássérült és vak látogatókat a tájékozódásban.
Míg néhány évvel ezelőtt a mezőgazdasági vállalatok körülbelül 80 százaléka elzárkózott a drón technológiától, ma már 80 százalék nyitott az alkalmazására..
Bár a technológia gyorsan fejlődik, a Process Solutions előrejelzése alapján még sokáig lesz szükség emberi erőforrásra a könyvelés területén.
Az autóipar jobb koncepciókat követel a politikusoktól az ágazat elektromos mobilitás irányába történő átalakítása érdekében.
Hatezer milliárd forintot szánnak a következő években vasútfejlesztésre, a források kétharmadát a vasúti infrastruktúra korszerűsítésére, egyharmadát pedig az úgynevezett „gördülő állomány”, vagyis a vasúti kocsik minőségi cseréjére fordítanák – mondta Mosóczi László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium közlekedéspolitikáért felelős államtitkára Kőszegen, a Homlok Építő Zrt. által rendezett gépbemutató szakmai napon.
A Hungarian Startup University Program (HSUP) első évének kilenc döntőse azt mutatja, hogy rövid idő alatt is lehet piacképes startupokat indítani, amihez érezhető segítséget nyújt az ezreket elérő, professzionális információkat átadó új egyetemi képzés.
Közel egy évtizede kisebb vihart kavart az Apple döntése, hogy az iOS 6-ban eltávolítja a YouTube-ot és a Google Mapset az iPhone előre telepített alkalmazásai közül.
A magyar cégek 36 százaléka fontosnak tartja a digitális fejlesztéseket, míg 45 százalékuknak ez nem lényeges – áll a K&H innovációs indexéhez készült felmérésben.
Világviszonylatban is egyedülálló az a magyar fejlesztésű applikáció, amelyet két pénzügyi szakember alkotott meg, hogy segítsenek vele megalapozni a gyerekek pénzhez való viszonyát.
Innovatív termékek fejlesztése a vevők igényeinek kiszolgálása, a termékminőség javítása, a versenyelőny megszerzése, stabilizálása, a pályázati források elérése – ezek mind az innováció motorját jelenthetik a magyar vállalatoknál a K&H innovációs indexéhez készült reprezentatív kutatás szerint.
A világ egyik legnagyobb gyógyszeripari vállalata, a Novartis magyar digitális egészségügyi innovációk számára startupversenyt hirdet. A Digital Health Startupversenyre ötletekkel és már működő megoldásokkal is várják a pályázatokat.
Egy kiberbiztonsági incidens jelentős pénzügyi következményekkel járhat, és a helyzet csak rosszabb lesz a jövőben.
Uniós forrásból 1,2 milliárd forintot nyert el a gyulai önkormányzat az épülő Airbus-gyár melletti utca fejlesztésére.
A pénzügyi szolgáltató vállalatok hosszú ideje a kiberbűnözők népszerű célpontjai, az ESET kiberbiztonsági szakértői szerint ennek jó oka van, hiszen a pénz mellett rengeteg bizalmas ügyféladatot is kezelnek.
A magyar fejlesztésű vállalati belső kommunikációs platformot, a CHEQ-et mostantól a világ valamennyi részéről egyszerűen megvásárolhatják az ügyfelek.
2021 júniusában az ipari termelés volumene 22 százalékkal meghaladta az előző év júniusának alacsony bázisszintjét; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 18,6 százalékkal emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
2021 júniusában az ipari termelés volumene 22,0 százalékkal meghaladta az előző év júniusának alacsony bázisszintjét; munkanaphatástól megtisztítva a termelés 18,6 százalékkal emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Kisebbségben vannak Magyarországon azok a cégek, amelyek az utóbbi időszakban új terméket dobtak a piacra, a K&H innovációs indexe szerint 100-ból 43 cégre volt ez igaz.
Közel 50 százalékkal javul az emlékezőképesség, ennek következtében a teljesítmény is azon szellemi munkát végzők körében, akik háromdimenziós térben dolgoznak – mondja a 2016 óta a virtuális valóság és a kognitív, azaz megismerő funkciók kapcsolatában rejlő hatékonyságnövelést alkalmazó magyar startup, a MaxWhere.
Jelentős léptékkel halad az alpesi ország a klímasemleges tömegközlekedés fele: a közeljövőben két nagyvárosban is komoly fejlesztések indulnak az elektromobilitás terén a Siemens segítségével.
A kkv-k internet ellátottsága magas szintű, ugyanakkor komoly fejlesztési lehetőség látszik az informatikai alkalmazások üzleti folyamatokba integrálásába.
Az online térben zajlott le a VETATHON verseny az Állatorvostudományi Egyetem és az Óbudai Egyetem közös szervezésű, 24 órás hackatonja, „Az állatok és a pandémia” témakörében.
Cégmérettől, iparágtól és digitális HR érettségtől függetlenül intenzív informatikai fejlesztési hullámra lehet számítani a HR területén – derül ki a Deloitte Digitális HR 2021 kutatásából.
A kritikus infrastruktúrában működő szervezetek esetében azonban a megfelelő képzés nélkül a mérnökök azok, akik a kiberbiztonsági kockázat frontvonalában vannak.
Több mint a duplájára, mintegy 50 milliárd forintra emelkedett a kutatóhálózat költségvetési támogatása, átlagosan 30 százalékkal növekedtek a kutatói bérek, átláthatóbbá vált a forráselosztás, amelyet az intézmények kutatási teljesítménye is befolyásol, ezzel ösztönözve a kutatás eredményességét.
Azok a vállalatok, amelyek elsősorban költségmegtakarítás miatt állnak át a felhőre, lemaradhatnak a versenyelőnyökről.
Fiatal technológiai vállalkozók egy csoportja összefogott 2019-ben, hogy búcsút intsenek a jelszavaknak. Elindították a Cottert, a jelszó nélküli hitelesítés élvonalbeli alkalmazását.
A vállalatok sikeres működéséhez elengedhetetlen az ellátási láncok megfelelő menedzsmentje. A folyamatot segítheti egy felhőalapú ERP rendszer bevezetése, amely az ellátási lánc valós idejű monitorozását teszi lehetővé.
A neobankok, bigtechek és a hagyományos pénzintézetek arra keresik a megoldást, hogyan sűríthetnének bele egyetlen appba a pénzügyi szolgáltatások mellett mindent, amire a felhasználónak szüksége van.
Az OPPO által létrehozott dedikált kutatócsoport felvázolja a 6G hálózatok modelljének műszaki jellemzőit, szolgáltatási és rendszerkövetelményeit, valamint a gépi tanulás felhasználási lehetőségeit.
A madridi UC3M egyetemen repülésirányító rendszert fejlesztettek ki drónrajok számára. Egyetlen operátor egyetlen földi állomásról irányíthasson egy 10 drónból álló kis flottát.
„Azon dolgozunk, hogy Magyarországot a vállalati szektor hatékonyságának fokozásával 2030-ra Európa jelentős innovátorai közé léptessük előre.”
Első ízben tartotta a NIOK Alapítvány teljes egészében virtuálisan a civil szervezeteknek szóló Civil Tech Hub kurzusait.
A következő tíz évre 36 milliárd forintot különített el a kormány zöld buszok vásárlásának és üzemeltetésének támogatására.
A raklaphiányt egy világon egyedülálló magyar innováció oldhatja meg: a mindössze 5 kilogrammos ATTA papírraklap a hagyományos raklapok összes funkcióját képes ellátni.
Robot tengeralattjáróval, biodegradációs rendszerrel, vakoknak és látássérülteknek segítő eszközzel és újrahasznosított esernyőkabátok ötletével nyertek 21 év alatti fiatalok az első alkalommal megrendezett Év Felfedezettje díjért folyó versenyen.
A Mapei Kft. a hazai igények zavartalan kielégítése érdekében fékezte kivitelét. Az intézkedés hatására stagnál a vállalat kivitele.
A Capgemini Kutatóintézet szerint az 5G tulajdonságai teljesítik vagy meg is haladják a legtöbb korai alkalmazó elvárásait. A szervezetek optimisták az 5G nyújtotta lehetőségeket illetően.
A ZTE szerint az 5G-vel megvalósulhat a 21. századi ipari forradalom, amely egyúttal a fenntartható fejlődést is biztosít. Mostantól az életünk minden területét áthatják az 5G megoldások.
A mezőgazdaságban ma már olyan csúcstechnológiás, sokszor önvezető gépek végzik a munkát, mint amilyenek lassan az utakon is megjelenhetnek.
Megvan a barcelonai Mobil Világkongresszus (MWC) talán egyik legizgalmasabb terméke! A kínai ZTE high-tech okospólói úgy vigyáznak a hétköznapokban az egészségünkre, hogy azt észre sem vesszük.
A belföldi sportinnovációk nemzetközi sikerét készíti elő a SportTech Hungary, hogy a magyar sportolók mellett a magyar sporttechnológia is világszintű elismerést szerezzen.
A Haris Digital díjnyertes IoT megoldásával az ipar bármely szereplője 20-30 százalékos növekedést érhet el teljes eszközhatékonyságban.
Lehet, hogy az atomenergia-felhasználás új paradigmájának küszöbén állunk – hívta fel a figyelmet nukleáris szakemberek egy csoportja a The Bridge című folyóiratban.
A virtuális valóság és az agyműködés kapcsolatában rejlő hatékonyságnövelést használja ki az a magyar startup cég, amely a virtuális valóság megreformálását és hétköznapi felhasználását tűzte ki célul.
A digitális fejlettség vált a magyar vállalkozások versenyképességének legfontosabb mozgatórugójává a pandémia alatt.
A Stanford Natural Capital Project kutatói olyan szoftvert fejlesztettek ki, amely megmutatja a várostervezőknek, hol érdemes befektetni a természetbe.
A Sophos kutatói azonosítottak egy Epsilon Red–nek nevezett zsarolóvírust. Az újonnan felfedezett vírus nyomokban hasonlít a REvil zsarolóvírus egyes részeihez, de nem tartalmaz nyelvtani hibákat.
A koronavírus-járvány alatt jelentősen megnőtt az otthoni internethasználat. Sokakat aggaszt, hogy mindez miként hat az egészségükre és a személyes adataik biztonságára.
Bejelentette együttműködését a szurkolói képküldő alkalmazást fejlesztő magyar Seyu Solutions és a Blue United Corporation.
A világ legnagyobb vállalati innovációs és akcelerátor platformját megteremtő, amerikai központú Plug and Play-jel lép együttműködésre a Lead Ventures.
A világjárvány a fogyasztói tendenciákban is érezteti hatását, ezt jól mutatja, hogy az idei, márciusi lezárást követően a házhoz szállítások száma több mint duplájára nőtt a megelőző időszakhoz képest.
Az Üzletem.hu összefoglalója.
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: