Találkoztál már olyan álláshirdetéssel, hogy „fiatal titkárnőt”, „csinos pultos lányt” vagy „férfi targoncást” kerestek? Mi a baj ezekkel? Mit nem vett figyelembe a hirdetés feladásakor a munkáltató? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó válaszol,
Egyenlő bánásmód: mit jelent ez?
A munkában és már azt megelőzően a munkatárs keresés, felvétel folyamata alatt is fontos a munkajogi szabályok betartása – kezdi friss bejegyzését az Érthető Jogon dr. Kocsis Ildikó.
Az egyenlő bánásmód követelményének betartása a munkáltatók részére is kötelező.
A Munka Törvénykönyve általános szabályként írja elő, hogy
Az egyenlő bánásmódról külön törvény rendelkezik részletesen. Megadja, hogy milyen esetben tekinthetjük úgy, hogy azt megsértették.
Tartalmazza, hogy nem részesülhet valaki kedvezőtlenebb bánásmódban a következők miatt:
Minden megkülönböztetés tilos?
A fentiek nem jelentik azt, hogy bizonyos ésszerű, a munkához, a feladatokhoz, vagy a munkáltatóhoz kapcsolódó különbségeket ne lehetne figyelembe venni.
Ha női fehérnemű üzletbe keresnek eladót, akkor lehet kikötés, hogy a pályázó nő legyen, hiszen a feladatból adódóan ezt egy férfi eladó nem tudná ellátni. A vevők minden bizonnyal nem néznék jó szemmel, ha egy férfi eladó sertepertélne a próbafülkék között. Nem igaz azonban ez egy cipőüzlet esetében, ahol akár jogszerűtlen hátrányos megkülönböztetés is megvalósulhat, ha a férfi pályázót azért utasítják el, mert férfi.
Ugyanígy lehet ésszerű indoka annak, ha egy férfi focicsapat mellé nem nő, hanem férfi gyúrót választanak.
A megkülönböztetést csakis a munka jellege, természete indokolhatja, és az is csak olyan mértékben, hogy a megkülönböztetés még arányos legyen.
Számíthat a munkahely szellemisége a kiválasztás során?
A munkahely szellemiségéből adódó és arányos különbségtétel vallási, világnézeti meggyőződés, vagy nemzeti, etnikai hovatartozás alapján indokolhatja a megkülönböztetést. De csak akkor, ha az ésszerű és arányos. Ez nem minden munkakör esetén áll fenn. Fontos, hogy az tényleg indokolt legyen.
Ne gondoljunk, hogy a pályázók világnézeti, vallási hovatartozása minden esetben megkérdezhető, vagy döntő súllyal figyelembe vehető a kiválasztás során. Ez alapján választani a legtöbb esetben továbbra is jogellenes lenne.
Mikor vehető figyelembe a jelentkező világnézete?
A jogellenes megkülönböztetés alól csak olyan esetben lenne kivétel, mint például egy katolikus egyházi iskola tanári álláshelye. Itt ugyanis lényeges és ésszerű követelmény lehet, hogy a pályázó az iskolai világnézettel megegyező felekezethez tartozónak vallja magát. Természetesen ez nem feltétlenül kell, hogy lényeges követelmény legyen.
Egy karbantartói munkakörnél viszont már nem igazán tekinthető ésszerű megkülönböztetésnek, ha a jelentkező vallása alapján döntenek. Gondoljunk csak bele ésszerűen! A kalapács használata nem kívánja meg, hogy a személy katolikus legyen.
A „fiatal, csinos titkárnő kerestetik”, vagy a „férfi éjjeliőrt felveszünk” és hasonló jeligéjű álláshirdetések bár lehet, hogy jó ötletnek tűnnek, de a legtöbb esetben nem jelentenek jó választást.
dr. Kocsis Ildikó
ügyvéd
Érthető Jog
Szokásos évzáró összegzésünk következik.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.