Halad az 5. blokk reaktortartályának kovácsolása Szentpéterváron. A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor. A novemberi gyártásfelügyelet alkalmával a Paks II. Zrt. szakértői pozitív tapasztalatokra tettek szert.
Miközben Pakson, a munkaterületen már ezren dolgoznak, a külföldi gyártóbázisokon is folyik a munka, Szentpéterváron kovácsolják a reaktortartályt. Megtörtént az 5. blokk reaktortartályának alsó és felső csonkzónáján található négy-négy darab, 850 mm átmérőjű csonk kialakítása, ún. „kihúzása”. A teljes műveletsor öt napig tartott, a folyamatot a Paks II. Zrt. szakemberei mellett az Országos Atomenergia Hivatal munkatársai is a helyszínen ellenőrizték.
„A novemberi gyártásfelügyeleti esemény alkalmával a hazai felügyeleti csoport jelen volt a reaktor acélötvözetéből kiemelt ún. próbatestek kiválasztásánál és jelölésénél is, majd felügyelte az előírt roncsolásos anyagvizsgálatok végrehajtását. A vizsgálatok során rendkívül pozitív kép alakult ki a gyártómű személyzetének minőségi kultúrájáról, illetve az alkalmazott eszközök magas műszaki színvonaláról. Az acél vizsgálata során a legkülönbözőbb mintavételi pontokon mért eredmények magabiztosan és kiegyensúlyozottan teljesítik az elvárt követelményeket, világviszonylatban is kimagasló szintre emelve ezzel a Paks II. Atomerőműben alkalmazott acélok minőségét” – mondta el Kolonics Gábor vezető program minőségügyi szakértő.
A reaktorgyártás folyamata a speciálisan a nukleáris ipar követelményeihez kifejlesztett alapanyag öntésével kezdődik. A megfelelő acélminőség az ötvöző anyagok – többek közt króm, nikkel, vanádium, molibdén, szilícium, mangán, nióbium – megfelelő és előírt arányának „összekeverésével” jön létre, melyet olvadt állapotában egy speciális üstbe, kokillába öntenek a gyártandó alkatrész méreteinek figyelembevételével. Az így megszilárdult „tömb”, az ún. buga különböző kovácsolási és hőkezelési folyamatokon esik át, melynek eredményeképpen kialakul a reaktor hat főelemének hozzávetőleges, gyűrűszerű alakja.
Elsőként, 2024 novemberében a reaktor legösszetettebb formájú csonkzónái készültek el, majd 2025 tavaszán a további gyűrűk kovácsolási műveletei következnek. A csonkgyűrűk és a további főelemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után az AEM-Technologies volgodonszki üzemébe kerülnek, ahol a reaktortartály elemei összehegesztésen és végső megmunkálási folyamatokon – többnyire gépi forgácsolási műveleteken – esnek át számtalan minőségi vizsgálat kíséretében. Az atomerőművi blokkok számos fővízköri berendezése ugyancsak itt készül.
„A kohászati tevékenység leglátványosabb művelete maga a kovácsolás, amit hozzávetőleg 1050 °C-os hőmérsékleten végeznek” – számolt be Kolonics Gábor. A novemberben végzett csonkkihúzási művelet – ami a reaktor 850 mm-es hűtővízcsonkjainak kialakítását jelenti – ezek közül is a legkülönlegesebb. A csonk kezdetben egy 260 mm átmérőjű, forgácsológépen – a megközelítőleg 100 tonna tömegű gyűrűn – kialakított furat, melyet 4500 és 8000 tonna közötti erővel, egy sajtoló tüske segítségével, az acélgyűrű izzó állapotában „kitágítanak”.
A kohászati alapanyagok megmunkálásáért felelős szentpétervári üzem – a látványos melegalakítási technológiák végrehajtása mellett – az alapanyag, illetve félkésztermékek nagyon fontos minőségi igazolásait is elvégzi, mégpedig ún. roncsolásos és roncsolásmentes anyagvizsgálatok alkalmazásával. Ezek a vizsgálatok hivatottak igazolni a berendezés tervezője által az igénybevételhez kiválasztott acélötvözet minőségének vegyi összetételbéli, szilárdsági és egyéb speciális követelmények szerinti megfelelőségét. A vizsgálatok és mért értékek megfelelőségét minőségi bizonyítványban foglalják össze, amely – egy minden ipari berendezés üzemeltetési életciklusát végigkísérő „anyakönyvi” dokumentumnak tekinthető. Esetünkben, egy atomerőművi reaktornál, ahol az ionizáló sugárzás igénybe veszi az acélt – különös jelentőséggel bír a hosszú (60 év) üzemeltetési ciklus során, az alapanyagokról rendelkezésre álló mindennemű információ, mert ezek a későbbi rendszeres állapotellenőrzési vizsgálatok során bázisként szolgálnak majd.
Az atomerőmű berendezéseinek gyártási és ellenőrzési folyamatait a helyszínen maga a gyártómű; a berendezésgyártásokat megrendelő, egyben a Paks II. projekt teljes kivitelezését végző orosz fővállalkozó Atomsztrojexport; az atomerőműprojekt engedélyeseként a Paks II. Zrt. és a magyar nukleáris hatóság, vagyis az Országos Atomenergia Hivatal felügyeli, a gyártási folyamatok előírások szerinti megfelelőségét az erre a célra kialakított minőségügyi ellenőrző dokumentumban, az ún Quality Planben aláírásukkal is igazolják.
Forrás: Atomszféra
Zöldmezős beruházás keretében hozza létre új, modern csirkevágó- és feldolgozó üzemét a Hungerit Zrt. A 97,6 millió euró értékű és mintegy 23.000 m2-en elterülő ipari komplexumnak köszönhetően 2026-tól a vállalat képes lesz megduplázni az éves feldolgozókapacitását a szentesi brojlerüzemében.
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: