Az Országos Atomenergia Hivatal jóváhagyta a paksi atomerőmű-beruházás során „az első beton öntéséhez szükséges előzetes biztonsági jelentést”, ami a projekt újabb fontos lépése – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Az első beton öntésére 2025 elején kerülhet sor. „Az engedélyezett lépés az egyik legfontosabb mérföldkő egy nukleáris létesítmény építése során. Az előzetes biztonsági jelentés elkészítéséhez szükséges volt a résfal megépítése, és szükséges volt begyűjteni a talajszilárdítás során eddig keletkezett tapasztalatokat is – mondta el a miniszter a paks2.hu tudósítása szerint. – Ez egy komoly dokumentum, félmillió oldal összességében. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség sztenderdjei szerint ezen engedély azt is jelenti, hogy az első beton öntése nyomán majd ez az atomerőmű már egy hivatalosan is építés alatt álló nukleáris létesítménynek minősül.”
A paksi bővítés jelenleg a legnagyobb, építési engedéllyel rendelkező nukleáris projekt az Európai Unióban. A munkaterületen már ezren dolgoznak. Zajlik a talajkiemelés 23 méteres mélységig, a talajszilárdítás során a földbe lefúrni szükséges 75 ezer cölöp közül 39 ezer, azaz már több mint fele a földben van.
Az Országos Atomenergia Hivatal honlapján közölte: a Paks II. Zrt. teljesítette a létesítési engedélyben rögzített, valamint a frissített előzetes biztonsági jelentés OAH általi értékelése során vállalt, a visszatartási pont feloldásához kapcsolódó feladatokat, ezért a hatóság a visszatartási pont feloldásáról döntött. A Paks II. Zrt. ezzel megkezdheti a terület-előkészítési munkálatokon felüli további létesítési tevékenységeket az adott tevékenységekhez kapcsolódó engedélyek szerint, az azokban szereplő kötelezések, feltételek teljesítését követően. A létesítés következő jelentős mérföldköve az ún. első beton öntése, amely az új blokk nukleáris sziget betonozási munkáinak a kezdete.
Tavaly közel 585 milliárd forint forráshoz jutottak a gazdálkodók, a vidéki vállalkozások és az önkormányzatok az európai uniós támogatásokból és az ezekhez kapcsolódó, 80 százalékos hazai társfinanszírozásból – tájékoztatott Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.
Szokásos évzáró összegzésünk következik.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: