A tb-kifizetőhelyek számára új időszámítás kezdődött 2024. április 1-jétől, ami jelentősen hozzájárul a társadalombiztosítási kifizetőhelyek adminisztratív terheinek csökkentéséhez – hívja fel a figyelmet az RSM Hungary.
A TB-ellátások kifizetése bizonyos esetekben a társaságok, munkáltatók feladata, melyet megoldhatnak kiszervezett keretek között, TB-kifizetőhelyi szolgáltatást nyújtó szolgáltató segítségével – kezdi friss bejegyzését Pentz Edina, az RSM Hungary
A Magyar Államkincstár 2024. március 28-án tette közzé TB kifizetőhelyi tájékoztatóját, amely a társadalombiztosítási kifizetőhelyek részére a segélyezési egyéni lap vezetésével kapcsolatos jelentős változtatásokat tartalmaz.
A 2023. november 20-án publikált „Tájékoztató a társadalombiztosítási kifizetőhelyek részére”* című kiadvány kiegészült a 1.12.6. A segélyezési egyéni lap vezetésének szabályai résszel, ami részletezi a Segélyezési egyéni lap és a pótlapok (KPE 200, KPE 210 és KPE 220 r. sz. nyomtatványok) vezetésének megszűnését 2024. április 1. naptól.
Annak a társadalombiztosítási kifizetőhelynek, amely az Ebtv. 79/B. § (4) bekezdése szerinti havi adatszolgáltatását .xml előállításával teljesíti, 2024. április 1-jétől nem kötelező vezetnie a KPE 200 számú „Segélyezési egyéni lap”, a KPE 210 számú „Gyermek ápolása címén igénybe vett táppénz nyilvántartási pótlap”, valamint a KPE 220 számú „Segélyezési egyéni lap (pótlap)” elnevezésű nyomtatványokat.
Az a kifizetőhellyel rendelkező foglalkoztató, amely nem .xml előállításával teljesíti a havi adatszolgáltatását, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai és a baleseti táppénz folyósításáról az egyénenkénti nyilvántartást a KPE 200 számú „Segélyezési egyéni lap”, a KPE 210 számú „Gyermek ápolása címén igénybe vett táppénz nyilvántartási pótlap”, valamint a KPE 220 számú „Segélyezési egyéni lap (pótlap)” elnevezésű nyomtatványokon továbbra is köteles vezetni.
A tb-ügyintézők és az tb-ellenőrök munkáját is alapjaiban változtatja meg a jövőben a bejelentett változás azoknál a társadalombiztosítási kifizetőhelyeknél, akik a havonkénti kifizetőhelyi adatszolgáltatási kötelezettségüknek .xml állomány megküldésével tesznek eleget.
A tb-ügyintézők válláról lekerült a rengeteg adminisztrációs teherrel járó segélyezési egyéni lapok vezetése.
Kihívást jelent azonban ez a változás a kifizetett ellátások utólagos átláthatóságának teljesítésében. Tasakok hiányában a tb-kiskönyvek, ÜB iratanyagok és CSED/GYED ellátásokhoz tartozó iratanyagok, elutasító határozatok, táppénz lejárati értesítők rendszerezésének feladata is új kihívás elé állítja az ügyintézőket.
Ez a gyors, egyik napról a másik napra történő bejelentésnek köszönhetően a munkafolyamatok hosszútávon hasznosítható, megfontolt és átgondolt átalakítására van szükség, amihez elengedhetetlen a digitalizáció bevezetése.
A munkafolyamatok digitalizációs megvalósításához szükséges informatikai ismeretek és digitális alapokra a tb-ügyintézők részéről. Ezek az új kihívások, új ismereteket adnak és új tudás megszerzését várják el az ügyintézőktől a hatékony munkavégzés érdekében, ezáltal alapjaiban rengeti meg ez a változtatás az ügyintézők feladatmegoldásának teljesítését.
Továbbá a tb-ellenőrzések lefolytatásának gyökeres változtatását fogja maga után vonni ez az környezetbarát, papírmentes újítás.
RSM-szakértők véleménye szerint a segélyezési lapok vezetésének megszűnése maga után vonja, hogy az ellenőröknek már az iratanyag személyes ellenőrzésére kevesebb időt kell a jövőben fordítani, mivel minden adatot elektronikusan is rendelkezésre állnak. Ez a személyes ellenőrzések időtartalmának nagymértékű csökkenését hozza maga után, miközben az ellenőrzések a Kormányhivatal épületén belül is könnyedén megvalósíthatók lesznek.
Ez a változtatás gyorsítja a munkavégzést a tb-ügyintézők részére, könnyíti az ellenőrzést a Kormányhivatalok részére és a digitalizáció óriás léptékben történő elindítása lehetővé teszi a papírmentes munkafolyamatok bevezetését.
Szokásos évzáró összegzésünk következik.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.