InvestEU: így folytatódhat a Juncker-terv

2019. 01. 17., 20:03

Az Európai Parlament elfogadta álláspontját az EU új, beruházásösztönző és forrást biztosító programjáról a 2021 és 2027 közötti időszakra.

A program a pénzügyi válság nyomán létrehozott és jelenleg futó Európai Stratégiai Beruházási Alap (ESBA) programot váltja fel és viszi tovább.

A képviselők az Európai Bizottság által beterjesztett javaslathoz többek között az alábbi módosító indítványokat fogadták el:

  • az unió által nyújtott garanciát (folyó árakon számolva) 40,8 milliárdra emelték, amely 698 milliárd euró külső befektetést generál majd Európa szerte (a bizottság 38 milliárd euró garanciát javasolt, amely 650 milliárd euró befektetést mobilizálna);
  • egyértelműbb célkitűzéseket és új befektetési területeket határoztak meg, ilyen például az uniós foglalkoztatási ráta emelése, a Párizsi Éghajlategyezmény céljainak elérése, és gazdasági, területi és szociális kohézió;
  • egy irányítóbizottság létrehozása annak érdekében, hogy a program lebonyolítása során a banki és a szakpolitikai szakértelem egyensúlyba kerüljön. A bizottságban a parlament egy jelöltje is helyet foglalna;
  • az európai polgárok előtti elszámoltathatóság érdekében a bizottság és az irányítóbizottság évente beszámolna a parlamentnek és a tanácsnak az InvestEU program előrehaladtáról, hatásáról és tevékenységéről.

A jelentést 517 szavazattal, 90 ellenszavazat és 25 tartózkodás mellett fogadták el.

A képviselők tárgyalásokat kezdenek a tagállamok minisztereit tömörítő tanáccsal annak érdekében, hogy első olvasatban megállapodásra jussanak.

A jelentéstevők szerint

„Az InvestEU program összefogja az uniós költségvetés összes pénzügyi eszközét. Az InvestEU létrehozását inspiráló ESBA, avagy a Juncker-terv már eddig is több mint 850 ezer kis- és középvállalkozást támogatott. A Bizottság 650 milliárd eurónyi új beruházásnak szeretne ösztönzést nyújtani a 2021 és 2027 közötti időszakban, mi viszont csaknem 700 milliárd eurót célzunk meg. Az InvestEU a gazdasági növekedés, a munkahelyteremtés, a vállalkozói kedv és az Európai Unió szociális, gazdasági és területi kohéziójának nagyon fontos eszköze lesz”monda José Manuel Fernandes (EPP, Portugália), a költségvetési szakbizottság társ-jelentéstevője.

„Az InvestEU nem pusztán a korábbi programok és az ESBA eredményeit viszi tovább. Ez a program a kis- és középvállalkozások, a kutatás, az innováció és a fenntartható infrastruktúra-fejlesztések támogatásán túl a szociális infrastruktúrák terén tátongó szakadékot is szeretné áthidalni az oktatás, az egészségügy és a szociális lakhatás területére koncentráló projektekkel” – mondta Roberto Gualtieri (S&D, Olaszország), a gazdasági szakbizottság elnöke és társ-jelentéstevője.

Több beruházásra van szükség

Az Európai Unióban még mindig jóval kevesebb beruházás indul útjára, mint szükséges lenne, annak ellenére, hogy számos kezdeményezés próbálta ösztönözni a befektetéseket. Az InvestEU program (amely a 2021-2027 közötti hosszú távú költségvetés „A jövő uniós költségvetése” fejezetének része) ezt a problémát kívánja orvosolni.

A program a jelenleg rendelkezésre álló uniós pénzügyi eszközöket (többek között az Európai Stratégiai Beruházási Alapot, az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz vonatkozó részeit, a kis- és középvállakozások versenyképességét támogató COSME program speciális eszközeit, illetve a Foglakoztatási és Társadalmi Innováció program egyes garanciáit és eszközeit) fogja össze a méretgazdaságosság kiaknázása céljából, és kibővíti a Juncker-terv modelljét (azaz az uniós költségvetés által nyújtott garancia felhasználását külső befektetés bevonzására).

Az InvestEU az InvestEU alapból, az InvestEU tanácsadó csoportból és az InvestEU portálból épül fel – zárul az Európai Parlament közleménye.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS