Illetékmentes ingatlanvásárlás: így maradhatnak milliók a családok zsebében

2024. 04. 18., 13:10

A teljes visszafizetést nézve több tízmillió forintot is megspórolhat az, aki a CSOK Plusz támogatott hitelkonstrukciót és az ezzel járó illetékmentes ingatlanvásárlási lehetőséget választja. Számos kérdés érkezik be a Credipass pénzügyi szakértőihez a téma kapcsán, ezért a szakértők összefoglalták a legfontosabb tudnivalókat a jogosultak körével, az esetleges utólagos fizetési kötelezettséggel, illetve a ténylegesen megspórolható összeg mértékével kapcsolatban.

A szabályozás folyamatos változásai miatt sok új vevő fejében felmerülhet a kérdés: valóban illetékmentesen vásárolhatom meg az új otthonomat a CSOK Plusz segítségével? Egyáltalán mit jelent ez az illetékkedvezmény? És milyen előnyei lehetnek a támogatott hitellel kombinált illetékmentességnek, szemben mondjuk egy piaci lakáshitellel való vásárlással?

„A kétgyermekes CSOK Plusz támogatott hitel összegét alapul véve egy 30 millió forintos, 25 éves futamidejű hitelösszeg esetét vizsgálva jelentős eltéréseket láthatunk: havonta több, mint 50 ezer forintos a törlesztőrészlet-különbség, amely éves szinten több, mint 600 ezer forintot jelent a családoknak – és ebbe még nem számítottuk bele az illetékmentesség hozta előnyt.” – mondta Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője.

„Egy 6,3 százalékos kamatozású piacilakáshitellel összehasonlítva, és a hitel teljes visszafizetését tekintve, közel 20 millió forint maradhat az ügyfelek zsebében a futamidő leteltével. Ez tartalmazza a megspórolt vagyonszerzési illeték összegét is, amely minden esetben az ingatlan vételárának 4 százaléka” – tette hozzá a szakértő.

A Duna House idei első negyedéves értékesítési adatai alapján a fővárosban átlagosan 54 millió forintért vásároltak ingatlant az érdeklődők – ennél a vételárnál az illeték összege 2 160 000 forint, amely a példánkban is szerepel. Ez mind a CSOK Plusszal, mind pedig a falusi csokkal történő lakásvásárlások esetében teljes mértékben elengedésre kerül. A Credipass szakértőinek tapasztalatai alapján az ügyfelek körében bizonytalanságot okozhat, hogy hogyan alakul az illetékfizetés, ha ennél magasabb összegért történik a vásárlás.

Fontos, hogy bár tavaly év végén még arról szóltak a hírek, hogy az új CSOK Plusz esetén az ingatlan vételárának 80 millió forintot meghaladó részére szükséges illetéket fizetni, azonban ezt a felső korlátot december végével kivezették, így a mostani jogszabályban már nincs ilyen típusú vételárra vonatkozó korlátozás, illetve az is fontos kitétel, hogy a CSOK Plusz maximum 150 millió forintos vételárig vehető igénybe. Így mindenképp érdemes megvizsgálni, hogy jogosultak vagyunk-e a támogatott hitelekre – figyelmeztetnek a Credipass szakértői. Azt is érdemes hozzátenni: ma már a pénzügyi szakértők segítségével 5,5-6 százalék közötti kamatokon elérhetőek a legjobb piaci lakáshitel ajánlatok is, így az sem jár rosszul, aki esetleg nem jogosult az államilag támogatott konstrukciókra.


Ugyanakkor mindenképpen szükséges arra is kitérni, hogy érdemes az ügyfeleknek tisztában lenni azzal a ténnyel, hogy a vásárlást követően a NAV helyszíni szemlét tarthat az ingatlanban, (ugyanis az illeték kiszabásáról szóló határozatot akkor is megkapják az ügyfelek, ha illetékmentes a vásárlás.) Helyszíni szemlét általában akkor tart a hatóság, amennyiben az ingatlan vételára jelentősen eltér a piaci ártól.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Miközben a világ e-személyautó gyártói egyre élesedő versenyt vívnak a vásárlók kegyeiért, nem szabad elfelejteni, hogy a közlekedés károsanyag-kibocsátásának jelentős részéért a teherfuvarozás felel. Egyre több középtávú áruszállítást és utolsó mérföldes kézbesítést kiszolgáló depó elektrifikálja a járműflottáját és alakít ki hozzá megfelelő infrastruktúrát, ám nagyon nem mindegy, hogy az üzemeltetés mennyire tud hatékony és gazdaságos lenni – mutat rá ebben az epizódban Négyesi Szilárd, a Siemens Zrt. szakértője.
Újabb különleges hazai vállalkozás, az Ország Söre szavazást alapító Beerselection mutatkozik be a csatornán. A budapesti sörszaküzletbe hetente több tucatnyi újdonság érkezik, köztük akár olyan különlegességekkel, amelyekből egyszerre csak pár darab érhető el az egész országban. A sörkultúra hazai terjesztése fontos küldetés a tulajdonosoknak, hiszen akár 800-féle sörstílus létezik, miközben a legtöbb ember egyedül a lágert ismeri fel. A magyar sörrajongók által idén összeállított recept sorsáról, a kissé elhasznált „kézműves” kifejezés mögötti igazságról, illetve arról, hogy miért érdemes szaküzletben venni a sört a nagy áruházak helyett, Bárkai Péter mesél a BeerSelectiontől. Az ügyvezető persze igazságot tesz az örök, csapolt, palackozott, vagy dobozos kérdésben is...
Az egészségpénztári befizetések ugyan nem a legelsők a fontossági sorrendben, amire félre akarunk tenni, de előkelő helyre kúsztak fel az utóbbi években Magyarországon. Annak ellenére, hogy milyen kedvező – és a közhiedelemmel ellentétben elérhető – megoldásokat nyújtanak a magáncélú megtakarítások, a magyar társadalom iszonyatos összeget fizet ki zsebből a magánegészségügyben. Dr. Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének elnöke az ÖPOSZ legutóbbi közvélemény-kutatási eredményei nyomán vázolja honfitársaink hozzáállását a kérdéshez és egyértelmű választ ad rá, hogy hogyan járhatnánk jobban, ha tudatosabban tennénk félre. Fontos: akár havi párezer forintnak is van értelme, sőt!

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS