Itt találod az összes cikket a „Európai Bizottság” témában!
„A kiszorításra irányuló visszaélések magasabb árakhoz, visszafogottabb innovációhoz, valamint az áruk és szolgáltatások minőségének romlásához vezetnek.”
Az Európai Bizottság nyilvántartásba vett két európai polgári kezdeményezést: „Vessünk véget az állatok kegyetlen levágásának!” és „Elég a hamisított élelmiszerekből: eredetmegjelölés a címkén”.
Az Európai Unió innovációs teljesítménye egyenletes ütemben javul, 2017 óta 10 százalékos, 2023 és 2024 között pedig 0,5 százalékos növekedést ér el.
Az Európai Bizottság két európai polgári kezdeményezést vett nyilvántartásba: a „Légi kvóta” és a „Mentsük meg a videojátékokat” elnevezésűeket.
Az Európai Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az Észak-Magyarországon létesített új autóipari alkatrészgyár megépítéséhez Magyarország által nyújtani tervezett támogatás nincs összhangban az uniós állami támogatási szabályokkal.
Az Európai Bizottságnak kamatot kell fizetnie azon bírságok után, amelyeket a versenyjog területén jogosulatlanul szabott ki, és amelyek összegét ideiglenesen beszedte – mondta ki friss ítéletében az Európai Unió Bírósága.
Az Európai Bizottság Margrethe Vestager alelnök és Arto Satonen finn foglalkoztatási miniszter jelenlétében aktiválta a Destination Earth (DestinE) rendszert.
„A javasolt célzott módosításoknak köszönhetően a tagállamok egyszerűbben és gyorsabban nyújthatnak majd kis összegű támogatásokat.”
„Az új egységes szabadalmi rendszer egyablakos ügyintézést biztosít a szabadalmak európai bejegyzéséhez, ezáltal erősebbé, egyszerűbbé és olcsóbbá teszi a szabadalmi oltalmat, ami valamennyi vállalat, különösen a kkv-k javát szolgálja.”
A legfrissebb éves fürdővízminőség-jelentés szerint az európai fürdőhelyek 96 százaléka 2023-ban megfelelt az Európai Unió legszigorúbb, „kiváló” fürdőminőségi előírásainak.
Az Európai Bizottság „májusi kötelezettségszegési eljárási csomagjában” a főbb határozatok között négy magyar ügy szerepel; problémásnak találtatott (egyebek mellett) a digitális platformokon keresztül szerzett jövedelmek adózási átláthatóságának biztosítása is.
Az Európai Unió GDP-je 2024-ben 1,0, 2025-ben 1,6 százalékkal nőhet, Magyarországé pedig 2,4, illetve 3,5 százalékkal – az Európai Bizottság tavaszi gazdasági prognózisa szerint.
Az Európai Bizottság nyilvántartásba vette a „Mentsük meg bolygónkat – A munka helyett az üvegházhatásúgáz-kibocsátást adóztassuk inkább” elnevezésű európai polgári kezdeményezést.
„Arra számítunk, hogy a légitársaságok és az iparág minden más szereplője felelősen alkalmazzák majd a környezetbarát jellegre vonatkozó állításokat.”
Három ügyben is szerepel Magyarország az Európai Bizottság áprilisi kötelezettségszegési eljárási csomagjában.
A Szlovákia által a Volvo Carsnak nyújtott 267 millió eurós támogatás összhangban van az uniós szabályokkal – állapította meg az Európai Bizottság.
Az Európai Bizottság kezdeményezéseket terjesztett elő a felsőoktatási intézmények közötti transznacionális együttműködés előmozdítására, amelyek végső célja az „európai diploma” létrehozása.
23 város kapta meg az uniós küldetési címkét, amely a klímasemlegesség elérésére kidolgozott terveket ismeri el.
Az Európai Bizottság ajánlást fogadott el az offline és online hamisítás elleni küzdelemről, valamint a szellemitulajdon-jogok érvényesítésének megerősítéséről.
Az Európai Bizottság által 2023 szeptemberében kapuőrnek minősített hat vállalat – az Apple, az Alphabet, a Meta, az Amazon, a Microsoft és a ByteDance – március 7-től köteles teljes mértékben eleget tenni a digitális piacokról szóló jogszabályban foglalt összes kötelezettségnek.
A játékok biztonságára vonatkozó harmonizált európai műszaki szabványoknak hozzáférhetőknek kell lenniük az uniós polgárok számára – mondta ki ítéletében az Európai Bíróság.
Bár a veszélyhelyzeti szabályok egy hónap múlva hatályukat vesztik, a tagállamoknak folytatniuk kell a gázmegtakarítást az ellátás biztosítása és a piacok stabilizálása érdekében – javasolja az Európai Bizottság.
Az Európai Bizottság előterjesztette a 800 milliárd euró összegű Next Generation EU terv központi elemét képező uniós helyreállítási alap, a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz félidős értékelését.
„Európában még mindig 27 nemzeti távközlési van, amelyek különböző hálózati architektúrákkal, eltérő szintű hálózati lefedettséggel, eltérő nemzeti spektrumgazdálkodással és eltérő szabályozásokkal működnek.”
Február 17-től az Európai Unióban működő online közvetítőkre alkalmazandó vált a digitális szolgáltatásokról szóló rendelet, amelynek célja, hogy biztonságosabbá, méltányosabbá és átláthatóbbá tegye az online környezetet.
Mindössze 2,4 százalékos GDP-növekedést jósol a magyar gazdaságnak 2024-re az Európai Bizottság, szemben a kormány által várt 3–4 százalékkal.
Az Európai Bizottság azt javasolja, hogy 2040-ra az 1990-es szinthez képest 90 százalékkal csökkentsék a nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátást.
Az antitröszt- és fúziós szabályok végrehajtása továbbra is fontos szerepet játszik abban, hogy az európai betegek számára a megfizethető és innovatív gyógyszerek szélesebb választéka álljon rendelkezésre – olvasható az Európai Bizottság jelentésében.
„Megérett az idő arra, hogy a mezőgazdasági termelők, a vidéki közösségek és az uniós agrár-élelmiszeripari lánc minden más szereplője között új konszenzus alakuljon ki.”
„Az európai üzemi tanácsok biztosítják, hogy a munkavállalókkal konzultációt folytassanak az őket érintő jelentős döntésekről, például az új munkamódszerek bevezetéséről vagy a szerkezetátalakításról.”
„Az oktatás lehetővé teszi az egyének és a társadalmak számára a fennmaradást és a kibontakozást, valamint a 21. század kihívásaira és lehetőségeire való felkészülést” – írja az oktatás nemzetközi napja alkalmából Josep Borrell.
Az Európai Bizottság új higiéniai minimumkövetelményeket fogadott el az ivóvízzel érintkezésbe kerülő anyagokra és termékekre vonatkozóan.
„Az európai strukturális és beruházási alapokkal támogatni kívánjuk a kutatást és az innovációt, a digitális technológiákat, a kkv-kat és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságot az EU-ban. A 2023. évi éves összefoglaló jelentés azt mutatja, hogy sikeresen teljesítjük ezt a küldetést.”
„Az új esztendővel új korszak veszi kezdetét a nagy multinacionális vállalatok adóztatásában.”
Január 1-jén új átláthatósági szabályok lépnek hatályba, amelyek segítségével az uniós tagállamok határozottabban fel tudnak majd lépni a hozzáadottérték-adóval („héa”, Magyarországon: áfa) kapcsolatos csalások ellen – olvasható az Európai Bizottság közleményében.
A világ tíz legnagyobb teljesítményű szuperszámítógépe között van a decemberben Barcelonában átadott MareNostrum 5.
Az akár 170 műholdból álló flotta 2025 és 2027 között már titkosított kommunikációt biztosíthat az Európai Unió kormányai számára, és távoli területeken is új szélessávú adatszolgáltatásokat nyújthat. A készülő konstelláció megépítésére kiírják a pályázatokat, de az AI még bekavarhat.
„A kutatásba és innovációba való beruházás kulcsfontosságú Európa sikeréhez a globális technológiai versenyben.”
Az Európai Bizottság szakértői kérdés-felelet formában foglalták össze, hogyan áll (halad) Magyarország a jogállamisággal és uniós finanszírozással kapcsolatos ügyekben.
Az Európai Bizottság „úgy ítéli, hogy Magyarország igazságügyi reformja orvosolta a bírói függetlenséggel kapcsolatos hiányosságokat, a költségvetési feltételrendszert érintő intézkedések azonban érvényben maradnak”.
„Az Uniós Termékbiztonsági Díj azokat hivatott reflektorfénybe állítani, akik a fogyasztók érdekeit helyezik tevékenységük középpontjába.”
Az állatok szállítás közbeni jólétére vonatkozó uniós szabályok 20 év óta eddigi legnagyobb reformjára, a kedvtelésből tartott állatként tenyésztett, tartott és forgalmazott kutyák és macskák jólétére és nyomonkövethetőségére vonatkozóan pedig új uniós szabályokra tett javaslatot az Európai Bizottság.
Az Európai Bizottság, az Európai Beruházási Bank és a Bill Gates által alapított Breakthrough Energy Catalyst program közötti partnerség bejelentette első közösen finanszírozott éghajlatvédelmi technológiai projektjeit.
Az uniós oktatási, képzési, ifjúsági és sportprogram, az Erasmus+ keretében 2022-ben több mint 73 000 szervezet/intézmény mintegy 26 000 projektje kapott támogatást. A program több mint 1,2 millió hallgatónak, tanulónak, egyetemi tanárnak, tanárnak, oktatónak, ifjúságsegítőnek és fiatalnak kínált tanulási célú mobilitási lehetőségeket.
Hamarosan módosulhat az utazási csomagokról szóló uniós irányelv; a legfontosabb tudnivalókat az Európai Bizottság szakértői foglalták össze.
„Ezzel a javaslattal konkrét megoldásokat találunk a konkrét problémákra.”
Az Európai Bizottság 166 határokon átnyúló energiaprojektet javasol uniós támogatásra az európai zöld megállapodás megvalósításának elősegítése érdekében.
„Ezek a városok a legkiemelkedőbb példái annak, hogy a városok a lakosságuk javát szem előtt tartva miként állíthatják szolgálatukba az innovációt a városi terek átalakítására, valamint a demográfiai és gazdasági kihívások kezelésére.”
„Ez egy fenntartható modell, amely csökkenteni fogja a kibocsátásokat és fokozza az európai ipar versenyképességét.”
Az Európai Bizottság jóváhagyta a Magyarország helyreállítási és rezilienciaépítési tervét kiegészítő, 4,6 milliárd euró összegű REPowerEU-fejezetet.
Hat hónappal meghosszabbította az Európai Bizottság az állami támogatásokra vonatkozó ideiglenes válság- és átállási keret egyes rendelkezéseit, köztük a korlátozott összegű (de minimis) támogatásokra vonatkozó előírásokat.
„Folytatnunk kell erőfeszítéseinket, amelyek arra irányulnak, hogy a világ minden részéből idevonzzuk a megfelelő készségekkel rendelkező, tehetséges munkavállalókat.”
Az Európai Bizottság 171 új projektet hagyott jóvá a LIFE környezetvédelmi és éghajlat-politikai programkeretében, amelyek összértéke meghaladja a 396 millió eurót.
November 14. a diabétesz világnapja. Sztella Kiriakídisz, az egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős biztos a következő nyilatkozatot tette ebből az alkalomból:
„EU Live Bus Stop Info” (Valós idejű utastájékoztatás a buszmegállókban EU-szerte), „Trust and Freedom (Bizalom és szabadság), „I'm Going European”: An ECI to Connect your National and European Citizenship” (Európa polgára vagyok: európai polgári kezdeményezés a nemzeti állampolgárság és az európai polgárság összekapcsolására), „Creation of a European Environment Authority” (Az Európai Környezetvédelmi Hatóság létrehozása).
Az Európai Bizottság üdvözli, hogy a G7-ek vezetői megállapodtak a Mesterséges Intelligenciára (MI) vonatkozó Nemzetközi Vezérelvekről, valamint a hirosimai mesterségesintelligencia-folyamat keretében a Mesterséges Intelligencia fejlesztői számára kidolgozott önkéntes Magatartási Kódexről.
Az Európai Bizottság intézkedéscsomagot fogadott el az uniós szintű súlyos gyógyszerhiányok megelőzése, illetve kezelése érdekében.
Új, több mint egymilliárd eurós garanciaprogram segíti a magyar kis- és középvállalkozásokat – tájékoztatott a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
A jogellenes online tartalmakra való hatékonyabb reagálás érdekében gyorsítsák fel a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály alkalmazását – javasolja az Európai Bizottság a tagállamoknak.
„Az elért eredmények megőrzéséhez és további országokra való kiterjesztésükhöz lankadatlan éberségre van szükség.”
Az Országos Atomenergia Hivatal október 10–13. között fogadta a Bizottság szakértőit.
Az Európai Bizottság először mutatott be javaslatcsomagot olyan intézkedésekkel, amelyek hosszútávom felszámolnák a plasztik granulátumok okozta mikroműanyag-szennyezést. A természetes ökoszisztéma, benne a legtöbb folyó és tenger lassan belefullad a mikroműanyagokba, ha nem teszünk valamit.
Tíz európai város kapott uniós küldetési címkét a 2030-ig tartó időszakra szóló klímasemlegességi tervéért.
Az Európai Bizottság által odaítélt Lorenzo Natali médiadíj idei nyerteseit október 11-én, a brüsszeli Solvay Könyvtárban rendezett ünnepségen hirdették ki.
Az Európai Bizottság, az Európai Beruházási Bank és a Bill és Melinda Gates Alapítvány új finanszírozási partnerséget jelentett be, amelynek célja a gyermekbénulás felszámolása és annak biztosítása, hogy az egészségügyi innovációk hozzáférhetőbbek legyenek a leginkább rászorulók számára.
A megújuló energiáról és az energiahatékonyságról szóló uniós irányelv felülvizsgálatáról az Európai Bizottság szakemberei foglalták össze a legfontosabb tudnivalókat.
Az Európai Bizottság szubvencióellenes vizsgálatot indított az akkumulátoros elektromos járművek Kínából történő behozatala kapcsán.
A 2005. január 1. és 2005. december 31. között született sikeres pályázók az elnyert bérletet maximum 30 napos utazásra használhatják fel Európában a 2024. március 1. és 2025. május 31. közötti időszakban.
Négy kritikus technológiai területen kockázatértékelést javasol az Európai Bizottság.
Az Európai Bizottság megnyitotta a pályázatokat a 2024-es új európai Bauhaus-díjakra.
A digitális évtized helyzetéről szóló első jelentés átfogó képet ad arról, hogy milyen eredmények születtek a digitális átállás megvalósítása terén, és mennyire sikerült elősegíteni, hogy az Unió digitális szempontból szuverénebbé, reziliensebbé és versenyképesebbé váljon.
Az „Európai talajmegállapodás” keretében 17 projekt összesen 90 millió eurós támogatásban részesült.
Szeptember 21-én hatályba lépett a chipekről szóló európai jogszabály, amelynek célja, hogy a félvezető-technológiák és -alkalmazások terén biztosítsa az EU ellátásbiztonságát, rezilienciáját és technológiai vezető szerepét.
Az Európai Bizottság új rendeletjavaslata egyetlen 30 napos maximális fizetési határidőt vezet be valamennyi kereskedelmi ügyletre vonatkozóan, beleértve a vállalkozások közötti ügyleteket, valamint a hatóságok és a vállalkozások közötti ügyleteket is. Ez a határidő valamennyi tagállamban azonos lesz.
Az Európai Bizottság által javasolt „kkv-segélycsomag” a fizetési határidőt 30 napban maximálja, a határon átnyúló tevékenységet „központi iroda szerinti adórendszer” bevezetésével könnyíti meg, csökkenti az adminisztrációt és kilátásba helyezi a kkv-minősítés sarokszámainak felülvizsgálatát is.
Az európaiak nagy többsége szerint az ukrajnai háború rávilágított arra, hogy az EU-nak gondoskodnia kell energia- és gazdasági biztonságáról (85 százalék), valamint fokoznia kell a tagállamok közötti katonai együttműködést (75 százalék), miközben továbbra is szolidaritást kell tanúsítania Ukrajnával (71 százalék).
Az Európai Bizottság javítaná a kritikus infrastruktúrák megzavarására tett kísérletekre való uniós reagálás koordinációját.
„Most a tagállamokon a sor, hogy megfelelően éljenek az új lehetőségekkel és csökkentsék az adminisztratív terheket”
„A fogyatékossággal élő személyek jogai nem szűnhetnek meg az országhatárok átlépésével.”
„Eljött az ideje, hogy Európa előre meghatározza a játékszabályokat annak érdekében, hogy a digitális piacok tisztességesek és nyitottak legyenek.”
„Az így elért évi 770 millió eurós adminisztratív költségmegtakarítás a gazdaság és a civil társadalom javát egyaránt szolgálja.”
Az Európai Bizottság engedélyezte a BioNTech-Pfizer által kifejlesztett, a Comirnaty XBB.1.5-re adaptált Covid19-oltóanyagot.
Az Európai Bizottság elfogadta a Balti-tengerre vonatkozó 2024. évi halászati lehetőségekre vonatkozó javaslatát.
Az Európai Bizottság elfogadta az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus végrehajtására vonatkozó szabályokat az átmeneti szakaszra vonatkozóan, amely 2023. október 1-jén kezdődik és 2025 végéig tart.
Az Európai Bizottság nyilvántartásba vette „Az ukrán kultúra, oktatás, nyelv és hagyományok megőrzése és fejlesztése az uniós tagállamokban” elnevezésű európai polgári kezdeményezést.
Az augusztus 12-i nemzetközi ifjúsági nap alkalmából az Európai Bizottság közzétette annak a 25 fiatalnak a nevét, akiket kiválasztott a nemzetközi partnerségek 2023–2025 között működő európai uniós ifjúsági véleményező testületébe.
„A javaslatnak köszönhetően gyermekeink játékai még biztonságosabbá válnak, többek között felhasznált a káros vegyi anyagok tekintetében.”
Az Európai Bizottság olyan intézkedéseket javasol a gépjárműipar körforgásos jellegének fokozására, amelyek kiterjednek a járművek tervezésére, gyártására és életciklusuk végén történő kezelésére.
„A HERA Invest további magán- és állami beruházásokat fog vonzani, és kellő biztonságot nyújt az európai vállalkozásoknak ahhoz, hogy befektessenek a kiemelt egészségügyi veszélyek kezelését célzó, úttörő innovációba.”
Az Európai Bizottság 2027. április 4-ig meghosszabbította annak lehetőségét, hogy a tagállamok működési támogatást nyújthassanak egyes regionális repülőterek számára a repülőtereknek és a légitársaságoknak nyújtott állami támogatásokról szóló 2014. évi iránymutatás alapján.
Az Európai Bizottság előterjesztette a 2023. évi stratégiai előrejelzési jelentést arról, hogy miként kerülhet „a fenntarthatóság és az emberek jólléte Európa nyitott stratégiai autonómiájának középpontjába”, és tíz konkrét intézkedést javasol e célkitűzés elérése érdekében.
A korrupció továbbra is komoly aggályt jelent mind az uniós polgárok, mind a vállalkozások számára – szögezi le az Európai Bizottság 2023. évi jogállamisági jelentése.
„Bár a független hatóságok óriási munkát végeznek, itt az ideje biztosítani, hogy gyorsabban és határozottabban működhessünk.”
„Az »Európai Egyetemek« kezdeményezés alapjaiban forradalmasítja a felsőoktatást, miközben előmozdítja az európai értékeket és identitást.”
A biztonságos és kényelmes segítségével minden uniós polgár, lakos és vállalkozás megbízható hozzáférést kaphat majd mind a köz-, mind a magánszféra által kínált online szolgáltatásokhoz Európa-szerte.
Az Európai Bizottság javaslatot terjesztett elő, amely meghatározza az euró lehetséges új digitális formájának kereteit.
Az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa megállapodott az Európai Bizottság által 2022 februárjában előterjesztett európai adatmegosztási jogszabályról.
107 közlekedési infrastrukturális projektnek ítélt támogatást az Európai Bizottság összesen több mint 6 milliárd euró összegben az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközből, a közlekedési infrastruktúrába történő stratégiai beruházások uniós eszközéből.
„Az uniós költségvetés teljesítőképességének határához érkezett, aminek következtében újabb, akár sürgős kihívásokra már nem tud megfelelően reagálni.”
A 2023. június 5-től hatályos bizottsági rendelet 2023. szeptember 15-ig meghosszabbítja a Bulgária, Lengyelország, Magyarország, Románia és Szlovákia területére történő, Ukrajnából származó búza, kukorica, repcemag és napraforgómag („gabonafélék”) bevitelének tilalmát. Az érintett országok területén a gabonafélék tranzitszállítmányai továbbra is áthaladhatnak – hívják fel a figyelmet a PwC Magyarország szakértői.
Az Európai Bizottság megnevezte azokat a tagállamokat, amelyek esetében fennáll a kockázata annak, hogy nem teljesítik a települési és az összes csomagolási hulladék újrahasználatra való előkészítésére és újrafeldolgozására vonatkozó 2025-ös, valamint a hulladéklerakásra vonatkozó 2035-ös célértékeket.
Javult az uniós igazságszolgáltatási rendszerek hatékonysága, de továbbra is kihívást jelent az igazságszolgáltatás függetlenségének közmegítélése – derül ki az uniós igazságügyi eredménytábla tizenegyedik kiadásából.
Június 1-jén érvénybe lépett az új egységes szabadalmi rendszer, amelynek révén a vállalatok számára könnyebb és egyszerűbb lesz megvédeni az innovációikat Európában és kiaknázni a szellemi tulajdonukat.
Az idei erdőtűzszezonban a rescEU megkétszerezi légi tűzoltási flottáját – jelentette be Janez Lenarčič válságkezelésért felelős biztos.
„Ez a jelentés megbízható adatokkal szolgál a középtávú céljaink eléréséhez szükséges előrehaladás nyomon követéséhez.”
Az Európai Bizottság jóváhagyta a projekt kivitelezési és finanszírozási szerződését.
Az Európai Bizottság is üdvözölte, hogy 2023. május 22-én teljes hosszában átadták az utasforgalomnak a felújított budapesti M3 metróvonalat.
Az irányelv az EU-ban székhellyel rendelkező kriptoeszköz-szolgáltatók számára előírja, hogy tegyenek jelentést az EU-ban lakóhellyel rendelkező ügyfelek ügyleteiről.
Az Európai Unióban 1 százalékos lehet az idei GDP-növekedés az Európai Bizottság tavaszi gazdasági előrejelzése szerint.
Az Európai Bizottság tavaszi előrejelzése szerint Magyarország GDP-je 2023-ban 0,5 százalékkal, 2025-ben 2,8 százalékkal növekedhet.
„A kereskedelmi célú online kalózkodás veszélyezteti a kreatív és a sportágazatok életképességét.”
„A szabadalmak jogosultjainak és felhasználóinak javát szolgáló, méltányos szabályok bevezetésére teszünk javaslatot, továbbá hatékony szellemitulajdon-jogi eszközöket bocsátunk a kkv-k rendelkezésére.”
Az elmúlt 20 év legnagyobb reformjának célja, hogy a gyógyszerek elérhetőbbé és megfizethetőbbé váljanak.
Az európai vállalatok az „AggregateEU” mechanizmuson keresztül regisztrálhatják gázbeszerzési igényüket, és így hozzájáruljanak az uniós szintű közös gázbeszerzés előkészítéséhez.
A digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály értelmében az Európai Bizottság nyilvántartásba veszi az „online óriásplatformok” és a „nagyon népszerű keresőmotorok” első csoportját.
Az EU és Norvégia zöld szövetséget hozott létre az éghajlat-politikára és a környezetvédelemre irányuló közös erőfeszítéseik, valamint a tiszta energia és az ipari átállás területén folytatott együttműködésük megerősítése érdekében.
Az Európai Bizottság javaslatot tett több agrár-élelmiszeripari termékre, például a gyümölcsökre és zöldségekre, a gyümölcslevekre és lekvárokra, a mézre, a baromfira és a tojásra vonatkozó meglévő forgalmazási előírások felülvizsgálatára.
Az Európai Bizottság elfogadta a kiberbiztonsági szolidaritásról szóló uniós jogszabályra irányuló javaslatot, bejelentette, hogy létrehozza a Kiberkészségek Akadémiáját és javaslatot tett a kiberbiztonsági jogszabály módosítására.
Az Európai Bizottság nyilvántartásba vette a „Valamennyi európai főváros és polgár nagy sebességű vasúthálózat révén történő összekapcsolása” elnevezésű európai polgári kezdeményezést.
„A digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály olyan jogi eszközöket biztosított, melyek betekintést engednek a platformok által használt algoritmusok »fekete dobozába«.”
Az Európai Bizottság jóváhagyta az Oroszország Ukrajna elleni háborújával összefüggésben megemelkedett energiaköltségekkel szembesülő vállalkozások támogatására irányuló 1 milliárd euró összegű magyar programot.
„Az európai üzemi tanácsok fontos szociális párbeszédet tesznek lehetővé a nagy multinacionális vállalatokon belül, és ezáltal biztosítják, hogy kiegyensúlyozott megoldások szülessenek, továbbá előmozdítják a bizalmat és a partnerséget a munkavállalók és a munkáltatók között.”
A Kohéziós Alap segítségével az elmúlt 30 év alatt közel 179 milliárd eurót fordított az EU a gazdasági, társadalmi és területi kohézió megerősítésére.
„A szabályok egyszerűsítésével és további digitális eszközökkel segítjük a vállalatok EU-n belüli üzleti tevékenységét.”
„A kibocsátásmentes mobilitásra való átállást a megfelelő, ott és akkor rendelkezésre álló infrastruktúrával kell támogatni, ahol és amikor arra szükség van.”
Az átdolgozott regionális versenyképességi mutató szerint még mindig nagy különbségek vannak az uniós régiók között, ugyanakkor javulás mutatkozik a kevésbé fejlett régiók versenyképességében.
A beruházási bizottság jóváhagyja az EBRD első InvestEU-projektjeit, amelyek célja a zöld mobilitás és energia támogatása – tájékoztatott az Európai Bizottság.
„Már most alig várjuk, hogy láthassuk ennek a gyönyörű kezdeményezésnek a kibontakozását az elkövetkező években.”
A vállalkozások környezetbarát jellegre vonatkozó önkéntes állításai jelenleg nincsenek egységesen szabályozva, ami zöldrefestéshez vezet és egyenlőtlen versenyfeltételeket teremt az uniós piacon, ennélfogva hátrányosan érinti a valóban fenntartható vállalkozásokat.
Az Európai Bizottság a Technikai Támogatási Eszköz keretében 151 új projektet hagyott jóvá, hogy 2023-ban valamennyi tagállamot támogassa a mintegy 326 korszerű reform előkészítésében, megtervezésében és végrehajtásában.
Az Európai Bizottság intézkedéscsomagot terjesztett elő, amellyel arra törekszik, hogy biztosítsa az EU hozzáférését a kritikus fontosságú nyersanyagok biztonságos, diverzifikált és fenntartható beszerzéséhez.
Az Európai Bizottság javaslatot tett az uniós villamosenergia-piac szerkezetének reformjára, hogy felgyorsítsa a megújuló energiaforrások térnyerését és a földgáz kivezetését. Magyarország nem teljesen ezt az irányt követi.
A csoport feladata az lesz, hogy előmozdítsa az Európai Bizottság és az európai magánszektor közötti strukturált együttműködés megerősítését.
A WhatsApp a jövőben átláthatóbban tájékoztatja felhasználóit a szerződésmódosulásokról és tiszteletben tartja döntéseiket.
„A külföldi tanulás lehetőségének – életkortól, iskolázottsági szinttől, háttértől és pénzügyi erőforrásoktól függetlenül – mindenki előtt nyitva kell állnia.”
„A regionális beruházási támogatás hozzájárul a munkahelyteremtéshez, valamint egy hátrányos helyzetű régió gazdasági fejlődéséhez és versenyképességéhez.”
„A tagállamok nemzeti helyreállítási tervein keresztül megvalósuló reformok kulcsfontosságúak az Európai Unió korszerűsítéséhez és megerősítéséhez.”
2022-ben mintegy 20 600 ember vesztette életét közúti balesetekben – derül ki az Európai Bizottság által a 2022-ben bekövetkezett halálos kimenetelű közúti balesetekről kiadott előzetes adatsorból.
Az Európai Bizottság keresetet indított a Bíróságon Csehországgal, Németországgal, Észtországgal, Spanyolországgal, Olaszországgal, Luxemburggal, Magyarországgal és Lengyelországgal szemben az uniós jog megsértését bejelentő személyek védelméről szóló irányelvet ((EU) 2019/1937 irányelv) a jogi keretükbe átültető nemzeti intézkedések meghozatalának és azok közlésének elmulasztása miatt.
Az Európai Bizottság 2030-ra kibocsátásmentessé tenné az új városi buszokat, az új tehergépkocsik esetében pedig 2040-re 90 százalékos kibocsátás-csökkentést javasol.
A munkavállalók védelmének javítása érdekében az ólomra és a diizocianátra vonatkozóan új expozíciós határértékeket állapított meg az Európai Bizottság.
Az Európai Unió egészében 0,8 százalékos, Magyarországon 0,6 százalékos GDP-növekedést valószínűsít 2023-ra az Európai Bizottság.
„A nyelvek munkalehetőségek széles köréhez nyitnak utat és segítenek hidat építeni a különböző kultúrák között.”
„Annak érdekében, hogy ellen tudjunk állni a sokkhatásoknak, javítanunk kell az EU ellenálló képességét.”
„331 millió euró összegű új beruházás fogja támogatni a nagy kockázatú, mélytechnológiás induló vállalkozásokat, hogy innovációikat piacra dobják és felfuttassák.”
A Föld erdőinek kiirtásáért az „európai igények” is felelősek, az Európai Unió több intézkedéssel igyekszik orvosolni a helyzetet.
A 2014–2020-as időszakban az európai strukturális és beruházási alapok (esb-alapok) összesen 731 milliárd euró összegű beruházást szabadítottak fel, amelyből 535 milliárd eurót az EU finanszírozott, előmozdítva a tartós társadalmi-gazdasági konvergenciát, a területi kohéziót, a szociális Európát és a zökkenőmentes zöld és digitális átállást – tájékoztatott az Európai Bizottság.
Az „online ellenőrzési akció” során átvilágított 399 európai webáruházból 148 alkalmazott manipulatív gyakorlatot.
A Google kötelezettséget vállal arra, hogy az uniós szabályokkal összhangban világosabb és pontosabb tájékoztatást fog nyújtani a fogyasztóknak – tájékoztatott az Európai Bizottság.
„Ahhoz, hogy Európa versenyképes és inkluzív maradjon, erős szociális párbeszédre és erős szociális partnerekre van szükségünk.”
„A külföldi támogatásokról szóló rendelet lehetővé teszi, hogy kivizsgáljuk azokat a pénzügyi hozzájárulásokat, amelyeket nem uniós kormányok nyújtanak az EU-n belül működő vállalkozásoknak, és megtiltsuk a közbeszerzési szerződések odaítélését olyan vállalkozásoknak, amelyek jogosulatlan előnyre tettek szert a külföldi támogatásokból.”
„Azért hoztuk létre az EIT Campust, hogy mindazok a hallgatók és szakemberek, akik sokféle témakörben szeretnék elmélyíteni az ismereteiket, egy helyen megtaláljanak mindent.”
„Ezt a digitális évtizedet most Európa digitális évtizedévé kell tennünk, hogy minden polgár és vállalkozás a lehető legjobb digitális világhoz férhessen hozzá.”
Az Európai Bizottság javaslatot fogadott el, amely több időt biztosít az orvostechnikai eszközök tanúsítására.
Az Európai Unió 2023-ban ünnepli egységes piacának 30. évfordulóját. Az 1993. január 1-jén létrehozott európai egységes piac lehetővé teszi az áruk, a szolgáltatások, a személyek és a tőke szabad mozgását az EU-ban, megkönnyítve az emberek életét és új lehetőségeket teremtve a vállalkozások számára.
„Hivatalosan is helyükre kerültek az európai egészségügyi unió alkotóelemei.”
Működésének második évében a Modernizációs Alap összesen 4,11 milliárd eurót fizetett ki 61 projekt támogatására nyolc kedvezményezett országban.
Az Európai Bizottság újabb mérföldkőhöz érkezett az „Áfa a digitális korban” elnevezésű intézkedéscsomagjának december 8-ai előterjesztésével. A „Javaslat” legfontosabb elemeit a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.
A Tanács elfogadta az Ukrajna elleni agresszió miatt Oroszországgal szemben hozott szankciókat tartalmazó kilencedik csomagot.
186 millió eurót irányoz elő az Európai Bizottság kiváló minőségű és fenntartható uniós agrár-élelmiszeripari termékek támogatására.
„Új, átlátható rendszer jön létre, amely az Unió és polgáraink személyes adatainak védelmén alapul.”
Minden állami beruházásnak legalább meg kell háromszoroznia a rendelkezésre álló letöltési sebességet, és a verseny jellemezte területeken legalább 1 Gbps letöltési sebességet és 150 Mbps feltöltési sebességet kell biztosítania.
„A közös standard bevezetése segíteni fogja a nemzeti közigazgatásokat abban, hogy a kriptoeszközökből származó bevételeket is figyelembe véve hatékonyabban szedjék be az adókat.”
„A rákszűrésre vonatkozó új uniós ajánlások elfogadása mérföldkő a rákkezelés terén mind nemzeti, mind európai szinten.”
Az Európai Bizottság több intézkedést is javasolt annak érdekében, hogy a digitalizáció felkarolása és előmozdítása révén korszerűsítse és hatékonyabbá tegye az EU hozzáadottértékadó- (héa, „áfa”) rendszerét a vállalkozások számára, valamint ellenállóbbá tegye a rendszert a csalással szemben.
„Hat olyan női vállalkozót ünnepelünk, akik áttörést jelentő innovációk mögött állnak; hat sikeres női vállalkozót, akik piacra vitték az innovációt; hat tehetséges női vállalkozót, akik inspirálni fogják a fiataljainkat és a holnap nyerteseit.”
Az Európai Bizottság elfogadta a Horizont Európa 2023–2024. évi fő munkaprogramját, amely mintegy 13,5 milliárd euróval támogatja az európai kutatókat és innovátorokat abban, hogy áttörést jelentő megoldásokat találjanak a környezeti, energetikai, digitális és geopolitikai kihívásokra.
Az Európai Bizottság új uniós szintű szabályokat javasolt a csomagolásra vonatkozóan, hogy kezelje ezt a folyamatosan növekvő hulladékforrást és a fogyasztók frusztrációját.
Az Európai Bizottság jóváhagyta Magyarország 5,8 milliárd eurós helyreállítási és rezilienciaépítési tervét, azzal a feltétellel, hogy teljesíteni kell a jogállamiságra vonatkozóan meghatározott mérföldköveket. A testület egy részletes értékelést is nyilvánosságra hozott.
Az Európai Bizottság megállapítása szerint Magyarország nem ért el kellő előrehaladást a reformok terén, és teljesítenie kell a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközből származó forrásokra vonatkozó alapvető mérföldköveket.
Nyílt pályázati felhívások alapján az oktatás, a képzés, az ifjúság és a sport területén tevékenykedő bármely köz- vagy magánszervezet projektje pályázhat finanszírozásra.
„A biztonságos és hatékony oltóanyagok mellett a terápiás készítmények is kulcsfontosságúak a Covid19 leküzdéséhez.”
„Figyelmeztető jelek is megjelennek, amelyek hosszabb távú rendszerszintű erőfeszítéseket tesznek szükségessé a méltányosság javítása és a tanárhiány kezelése érdekében.”
„A nyertesek megmutatták, hogy az uniós finanszírozású projektek milyen sokrétűek, átfogóak és innovatívak a munkahelyteremtés és a polgárok életminőségének javítása terén.”
„Eljött az ideje annak, hogy Bulgária, Románia és Horvátország – az őket megillető joguknál fogva – teljes jogú schengeni taggá váljon.”
A készségfejlesztési paktum tagjai eddig 6 millió ember képzésének elősegítésére tettek ígéreteket.
„A piac meghatározásáról szóló felülvizsgált közleménytervezet célja, hogy megerősítse azokat a szilárd elveket, amelyek kiállták az idő próbáját, szükség szerint pontosítsa a részleteket és pótolja iránymutatásunk hiányosságait.”
Az Európai Bizottság rendeletjavaslatot fogadott el, amelynek célja a rövid távú szálláshelykiadás átláthatóbbá tétele és a hatóságok támogatása.
Az EU konkrét intézkedésekre szólít fel minden részes felet a globális felmelegedés 1,5°C-ra való korlátozása és a Párizsi Megállapodás tiszteletben tartása érdekében.
Az Európai Bizottság 3 milliárd eurót fektet be a tiszta technológiákkal kapcsolatos innovatív projektekbe a REPowerEU megvalósítása és Európa orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való energiafüggetlenségének felgyorsítása érdekében.
Az Európai Bizottság elfogadta az állami támogatásokra vonatkozó ideiglenes válságkeret módosítását, amely lehetővé teszi a tagállamoknak, hogy az állami támogatási szabályokban előirányzott rugalmassággal élve az Ukrajna elleni orosz háború kontextusában is támogassák vállalkozásaikat.
„Semmi sem indokolja, hogy sok polgár és vállalkozás az unióban ne tudjon azonnal pénzt küldeni és fogadni, hiszen az ehhez szükséges technológia 2017 óta rendelkezésre áll.”
Az Európai Bizottság részletes vizsgálatot indított annak értékelésére, hogy az Észak-Magyarországon létesítendő új gépjárműalkatrész-gyár építéséhez Magyarország által nyújtani tervezett állami támogatás összhangban van-e az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokkal. Az intézkedés kedvezményezettje a Rubin NewCo Kft. lenne.
Az Európai Bizottság iránymutatásokat tett közzé annak érdekében, hogy segítse a tanárokat a mesterséges intelligenciával kapcsolatos tévhitek eloszlatásában és a mesterséges intelligencia etikus használatának előmozdításában.
Az Európai Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy a magyar program szükséges, megfelelő és arányos az érintett tagállam gazdaságában bekövetkezett komoly zavar megszüntetéséhez.
Az európaiak komolyan aggódnak a levegőminőség miatt és határozottabb fellépést sürgetnek.
„Szabályaink célirányos módosításai támogatni fogják Európa zöld és digitális átállását azáltal, hogy elősegítik az áttörést jelentő innovációba és kutatásba, valamint a tesztelési és kísérleti infrastruktúrákba irányuló köz- és magánberuházásokat.”
Az Európai Bizottság nyilvántartásba vette az „Európai polgári kezdeményezés a vegán étkezésért” elnevezésű európai polgári kezdeményezést.
Az Európai Unió és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége átfogó légiközlekedési megállapodást írt alá, amely több légiközlekedési lehetőséget nyit meg és javítja a két térség közötti közvetlen összeköttetést, miközben korszerűsíti az érintett járatokra vonatkozó szabályokat és szabványokat.
„Az uniós jog az, ami az EU-ban érvényre juttatja a szabadság, a méltányosság és az egyenlőség elveit. E nélkül nem teremthetjük meg azt a zöldebb, virágzóbb és digitálisabb Európát, ahol a polgárok biztonságban és védett környezetben érezhetik magukat, amihez kivétel nélkül minden európainak joga van.”
Az uniós vállalatok több mint háromnegyede nehézségekbe ütközik a szükséges készségekkel rendelkező munkavállalók toborzása terén, felnőtteknek pedig csupán 37 százaléka vesz részt rendszeresen képzésben.
„A tanárok és oktatók az egyik legfontosabb példaképek a fiatalok számára, és nagyon fontos, hogy képzettek legyenek, hogy segíteni tudjanak a fiataloknak megkülönböztetni, hogy mi a hír és mi a dezinformáció.”
A finanszírozás egy része az innovatív megoldások más európai városokba történő átültetésének támogatására szolgál majd.
Az európai parlamenti képviselők figyelmeztették az Európai Bizottságot: meg kell védenie Magyarországon az EU pénzügyi érdekeit.
Az Európai Bizottság elfogadta az antitröszt-szabályokkal kapcsolatos, rugalmasabb informális iránymutatást és visszavonta a Covid-válság nyomán felmerülő, antitröszt kérdések vizsgálatára vonatkozó ideiglenes keretet.
Az Európai Bizottság szeptember 14-én közzétett egy jelentős rendeleti javaslatot, amely átmeneti jelleggel, de igen mélyen érintheti majd az energiapiacot. A javaslatot Gombkötő Bálint, a PwC Magyarország adóigazgatója mutatja be.
Az Európai Bizottság iránymutatást fogadott el az uniós versenyjognak az egyéni önfoglalkoztatók munkafeltételeire vonatkozó kollektív szerződésekre történő alkalmazásáról.
Az egységes szabályozás megkönnyítené a mesterséges intelligencia okozta károk károsultjai számára, hogy kártérítést kapjanak.
Az azbeszt rendkívül veszélyes, rákkeltő anyag, amely a mai napig sok épületben megtalálható, és számos olyan halálesetért felelős az EU-ban, amely elkerülhető lenne.
Az Európai Bizottság felszólította a tagállamokat, hogy a szegénység és a társadalmi kirekesztés csökkentésére irányuló jelenlegi kötelezettségvállalás részeként korszerűsítsék minimáljövedelem-rendszereiket.
Megkezdi munkáját az a magas szintű szakértői csoport, amely az alacsony és közepes jövedelmű országokban keresi a fenntartható finanszírozás lehetőségeit.
„Az Ausztriából, Belgiumból, Horvátországból, Franciaországból, Németországból, Olaszországból, Spanyolországból és Svédországból érkező nyertesek mindegyike aktívan hozzájárul az európai ökológiai ágazat és értéklánc növekedéséhez, innovációjához, valamint ahhoz, hogy az ágazatnak köszönhetően a mezőgazdaság mérsékelt hatást gyakoroljon az éghajlatra és a környezetre.”
„Az európai innovációs eredménytábla jól mutatja, hogy az EU és tagállamai elkötelezettek a kiválóságon alapuló, versenyképes, nyitott és tehetségvezérelt kutatás és innováció mellett.”
A Globális Alap az AIDS, a tuberkulózis és a malária elleni küzdelmet célzó nemzetközi partnerség, amely már 50 millió ember életét mentette meg az elmúlt 20 évben.
Az új uniós megközelítés támogatni fogja a tagállamokat abban, hogy 2025-re az emlő-, méhnyak- és vastagbélrákszűrésre jogosult uniós népesség 90 százaléka vegyen részt szűrésen.
Az uniós kereskedelmi intézkedések 2021-ben 462 ezer munkahelyet védtek meg olyan kulcsfontosságú feldolgozóipari ágazatokban, mint az alumíniumipar, az acélgyártás, a kerámiagyártás és a zöld technológia.
A Covid19-világjárvány idején az európaiak fele ritkábban sportolt, vagy fel is hagyott a testmozgással.
„Az egyoldalú intézkedések széttagoltságot okoztak, súlyosbították a válságot, és különösen a kkv-kat érintették.”
„A javasolt korrekciós intézkedések elvben alkalmasak arra, hogy kezeljék a felvetett kérdéseket, de csak akkor, ha megfelelő módon és kellően részletesen bekerülnek a törvényi és rendeleti szabályozásba, és megfelelő módon végre is hajtják őket.”
Az Európai Bizottság elfogadta a médiaszabadságról (hivatalos nevén „a tömegtájékoztatás szabadságáról”) szóló európai jogszabályt, amely az EU-n belüli médiapluralizmus és -függetlenség védelmét szolgáló új szabályrendszert alkot.
A becslések szerint az adatvédelmi incidensek miatt felmerülő éves költség legalább 10 milliárd euróra rúg, míg az internetes forgalom megzavarására irányuló rosszindulatú kísérletek miatti költség évente legalább 65 milliárd eurót tesz ki.
Az Európai Bizottság javaslatot tett a kényszermunkával előállított termékek uniós piacon való betiltása érdekében.
A legfontosabb tudnivalókat az Európai Bizottság szakértői foglalták össze.
„Biztosíthatom Önöket, hogy továbbra is ragaszkodni fogunk az igazságszolgáltatás függetlenségéhez, emellett a kondicionalitási mechanizmus révén költségvetésünket is meg fogjuk védeni” – hangsúlyozta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Unió helyzetéről tartott értékelő beszédében.
A Covid19-világjárvány 2020 eleji kitörése óta az EU, az uniós tagállamok és az európai pénzügyi intézmények az „Európa együtt” égisze alatt 47,7 milliárd euró összegben folyósítottak segélyeket a partnerországoknak a világjárvány és következményei kezeléséhez.
2020-ban az EU-tagállamok az állami támogatási intézkedések keretében valamennyi célkitűzésre 384,33 milliárd eurót nyújtottak, amelyből 227,97 milliárd euró segített a koronavírus-világjárvány által súlyosan érintett vállalkozásoknak abban, hogy életképesek maradjanak.
„Bízom benne, hogy ennek a stratégiának köszönhetően mind a professzionális, mind az informális gondozás megkapja azt a tiszteletet, amelyet érdemel, és ezt megfelelő beruházások is kísérik majd.”
Az Európai Bizottság nyilvántartásba vett két európai polgári kezdeményezést, amelyek címe: „Minden európai lakóház legyen felszerelve 1 kW-os fotovoltaikus rendszerrel és 0,6 kW-os szélturbinával kizárólag a települési önkormányzatok által igénybe vett uniós források finanszírozásával” és „Az EU vidéki örökségének, élelmezésbiztonságának és élelmiszer-ellátásának védelme”.
Az orosz állampolgárok hosszabb, drágább és nehezebb vízumkérelmezési eljárásnak néznek elébe.
„A Koreai Köztársaság és az EU közötti kereskedelem újraindítását nagy sikerként, erőfeszítéseink elismeréseként könyvelhetjük el, és a jelenlegi nehéz gazdasági körülmények között az nagy előnyökkel jár majd az európai termelők számára.”
„Most együtt, összehangoltan és kitartóan kell fellépnünk, hogy elkerülhessük a súlyos Covid19-esetek számának újbóli megugrását.”
A külföldi befektetések átvilágítása és az exportellenőrzés döntő szerepet játszik az európai biztonság és közrend megőrzésében – hangsúlyozzák az Európai Bizottság által elfogadott jelentések.
Az Európai Bizottság jóváhagyta a KAP stratégiai tervek első csomagját: Dánia, Finnország, Franciaország, Írország, Lengyelország, Portugália és Spanyolország terveit.
Az új jogszabály legfontosabb rendelkezéseit a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal foglalta össze.
Az Európai Bizottság új közleményt fogadott el az új európai innovációs menetrendről – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal.
„A Covid19 elleni védőoltások és emlékeztető dózisok arányának növelése döntő fontosságú lesz az őszi és a téli hónapok előrehaladtával.”
„A következő hónapokban elengedhetetlen a védőoltások és emlékeztető oltások számának növelése.”
„Ez egy valódi példa arra, hogy miként működik a gyakorlatban az európai egészségügyi unió.”
Az Európai Bizottság közzétette az uniós tagállamok digitális téren elért eredményeinek nyomon követésére szolgáló, a digitális gazdaság és társadalom fejlettségét mérő 2022. évi mutató (DESI) eredményeit.
Az Európai Bizottság közzétette az „Európai Egyetemek” kezdeményezésre vonatkozó 2022-es felhívás eredményeit: az Erasmus+ programból származó 272 millió eurós rekordköltségvetésből 16 meglévő európai egyetem továbbra is támogatásban részesül, négy új szövetség pedig megkezdheti együttműködését.
Az Európai Bizottság előterjesztette a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó uniós környezetvédelmi és éghajlat-politikai célok megvalósítása terén elért eredmények nyomon követésére szolgáló kiemelt mutatók listáját, valamint a 2050-ig tartó időszakra vonatkozó hosszú távú jövőképét.
Az Európai Unió több mint 1,8 milliárd eurót fektet be 17 nagyszabású, innovatív tiszta technológiákkal kapcsolatos projektbe, az innovációs alap keretében odaítélt díjak harmadik körében – jelentette be az Európai Bizottság.
A 2021-ben közzétett több mint 4500 élelmiszer-biztonsági bejelentésnek csupán töredéke vonatkozott magyar előállítású termékre.
Az új biztonsági intézkedések 2038-ig várhatóan több mint 25 000 emberéletet mentenek meg, és legalább 140 000 súlyos sérülést segítenek elkerülni.
Az Európai Bizottság közzétette a tudományos, kutatási és innovációs teljesítményről szóló (SRIP) 2022. évi jelentést.
Az Európai Bizottság határozata lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy ideiglenesen eltekintsenek a háború által sújtott ukrán állampolgároknak szánt élelmiszerek, takarók, sátrak, elektromos generátorok és más létfontosságú felszerelések harmadik országokból történő behozatala után fizetendő vámoktól és hozzáadottérték-adótól.
„A kibocsátásmentes légi közlekedésért létrehozott szövetség segíteni fogja a vállalatok és szervezetek azirányú erőfeszítéseinek összehangolását, hogy a légiközlekedési ágazat versenyképes és fenntartható maradjon.”
Az Európai Bizottság javaslatokat fogadott el a károsodott ökoszisztémák helyreállítása és a természet regenerálása érdekében Európa-szerte, a mezőgazdasági földterületektől és tengerektől kezdve az erdőkig és a városi környezetig.
Az új kezdeményezés 60 000 euróig terjedő közvetlen pénzügyi támogatást nyújt legalább 200, a mélytechnológia (deep tech) területén tevékenykedő ukrán induló vállalkozás számára.
„A minimálbérekre vonatkozó új szabályok megvédik a munka méltóságát és biztosítják, hogy a munkavégzés kifizetődő legyen” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Az Európai Bizottság nyilvántartásba vette a „Good Clothes, Fair Pay” (Jó ruhák, tisztességes fizetés) elnevezésű európai polgári kezdeményezést.
Az Európai Bizottság megállapította, hogy Horvátország készen áll arra, hogy 2023. január 1-jén bevezesse az eurót, így az euróövezeti tagállamok száma húszra emelkedik.
Az EU által az Oroszország ukrajnai inváziójára adott válasz részeként az Európai Bizottság hivatalosan bejelentette a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramon belül a Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) részét képező MSCA4Ukraine program elindítását.
Az Európai Bizottság 2022. május 23-án közlekedési vészhelyzeti tervet fogadott el annak érdekében, hogy válság idején megerősítse az uniós közlekedés rezilienciáját.
Az Európai Unió növekedési kilátásait lefelé, az inflációs előrejelzést viszont felfelé kellett módosította az Európai Bizottság.
„A gyermekbarát internet új stratégiájával a gyerekeknek olyan kompetenciákat és eszközöket biztosítunk, amelyek segítségével biztonságosan és magabiztosan tudnak eligazodni a digitális világban.”
„Az Európa jövőjével kapcsolatos elképzelésünk középpontjában a polgárok – különösen a fiatalok – állnak.”
„Kezdeményezésünk célja, hogy tovább csökkentsük mind a vállalkozások, mind a Bizottság adminisztratív terheit, és hogy az erőforrásokat a részletes vizsgálatot igénylő összefonódásokra tudjuk összpontosítani.”
A Covid19-fertőzés jelenlegi alacsonyabb szintje lehetőséget kínál a tagállamoknak arra, hogy megerősítsék járványügyi felügyeleteiket, egészségügyi rendszereiket és a világjárványokra való általános felkészültségüket. Az Európai Bizottság javaslatokat fogalmazott meg a tagállamoknak és közbeszerzési felhívást írt ki az mRNS-, a fehérje- és a vírusvektor-vakcinák gyártásához szükséges tartalékkapacitások biztosítása érdekében.
„Tiszta levegőt biztosít számunkra, szabályozza az éghajlatot, a biológiai sokféleség nagy részének otthont ad a Földön, és kulcsfontosságú a gazdaságunk számára.”
Június 21–22-én rendezik meg az Európai Fejlesztési Napok 2022. évi eseményeit, amelyeken a világ minden tájáról érkező résztvevők tekintik át a Global Gateway stratégia végrehajtása terén elért eredményeket.
Az Európai Bizottság hivatalos értesítést küldött Magyarországnak arról, hogy elindítja az európai uniós források folyósítását a jogállamisághoz kötő úgynevezett feltételességi mechanizmust – jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Pozsonyban üléseztek a Visegrádi Országok és más közép-kelet-európai államok agrárkamarái és -szervezetei. A megbeszélésen hangsúlyozták: az ukrajnai háború destabilizálta az amúgy is törékeny agrár-élelmiszerpiacokat, ezért sürgősen át kell gondolni az Európai Zöld Megállapodás célkitűzéseit, módosítani kell az időzítésüket, különösen azokat, amelyek jelentősen csökkentik az élelmiszer- és alapanyag-termelést.
Az Európai Bizottság előterjesztette az európai zöld megállapodáshoz kapcsolódó javaslatcsomagját, amelynek célja, hogy a fenntartható termékek normává váljanak az EU-ban, fellendítse a körforgásos üzleti modelleket, és támogassa a fogyasztók zöld átállásban vállalt szerepét.
Az Európai Bizottság öszesen 2,17 milliárd eurót folyósított a SURE keretében Magyarországnak, Lengyelországnak és Portugáliának.
Az Európai Bizottság felvázolta azokat az intézkedéseket, amelyek célja a tagállamok támogatása az Ukrajna és az ukrán nép elleni háború elől menekülők szükségleteinek kielégítésében.
„Európának gyors lépéseket kell tennie annak érdekében, hogy a jövő télre biztosítsuk energiaellátásunkat, és enyhítsük a magas energiaszámlák okozta, a polgárainkra és vállalkozásainkra nehezedő terheket.”
Magyarország közel 6,4 milliárd forint összegben részesül az összesen 500 millió eurós válságkezelési csomagból – tájékoztatott Nagy István agrárminiszter.
Az Európai Bizottság megállapította, hogy a Magyarország által az SK On Hungary részére nyújtandó 209 millió euró összegű támogatás összhangban van az uniós állami támogatási szabályokkal.
Az Európai Bizottság március 18-án iránymutatást terjesztett elő annak érdekében, hogy segítse a tagállamokat az átmeneti védelemről szóló irányelv alkalmazásában.
Az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy a Brexit miatti kiigazításokra képzett tartalékból több mint 2 milliárd eurót folyósítsanak 12 tagállam számára.
Az Európai Bizottság 225 projektet hagyott jóvá, hogy támogassa a tagállamokat a modern és reziliens közigazgatást, fenntartható növekedési stratégiákat és reziliens gazdaságokat célzó reformok előkészítésében, megtervezésében és végrehajtásában, valamint hogy fokozza a jelenlegi és a jövőbeli válsághelyzetekre való reagálási képességüket.
Az EU közvetlen humanitárius segítségnyújtással, veszélyhelyzeti polgári védelmi segítségnyújtással, a határon nyújtott támogatással, valamint az EU-ban azonnali védelmet biztosító, egyértelmű jogállás megadásával segíti a háború elől menekülőket.
Az Európai Bizottság olyan tervet vázolt, amelynek célja, hogy Európa jóval 2030 előtt függetlenné váljon az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól, mindenekelőtt a földgáztól.
Az Európai Bizottság szakértői tíz pontban foglalták össze a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszerről közzétett iránymutatást.
Az Ukrajna Donyeck és Luhanszk régiójának nem kormányzati ellenőrzés alatt álló területeiről származó áruk Unióba történő behozatalával kapcsolatban két közleményt is kiadott az Európai Bizottság.
Az Európai Bizottság valamennyi gazdasági ágazatra kiterjedően új szabályokat javasolt arra vonatkozóan, hogy az EU-ban előállított adatokat ki használhatja fel és ki férhet hozzá azokhoz.
Az Európai Bizottság megállapította, hogy Magyarország azon döntése, amellyel megtiltotta az AEGON csoport magyar leányvállalatainak a Vienna Insurance Group AG Wiener Versicherung Gruppe általi felvásárlását, megsértette az összefonódás-ellenőrzési rendelet 21. cikkét, amely az uniós léptékű összefonódások tekintetében kizárólagos hatáskört ruház a Bizottságra.
Több mint 110 millió eurót fordítanak a LIFE program integrált környezet- és éghajlatvédelmi projektjeire, amelyeket a 2020. évre vonatkozó pályázati felhívást követően választottak ki – jelentette be az Európai Bizottság.
Az Európai Bizottság rendeletjavaslatot tett közzé az űralapú biztonságos konnektivitásról, a rendszer teljes költsége várhatóan 6 milliárd euró lesz.
A 2022. téli gazdasági előrejelzés szerint az uniós gazdaság – a 2021. évi jelentős, 5,3 százalékos növekedést követően – 2022-ben 4,0 százalékkal, 2023-ban pedig 2,8 százalékkal fog növekedni. 2022-ben az euróövezetben is 4,0 százalékos növekedés várható, amely 2023-ban 2,7 százalékra mérséklődik.
Az új Egészségügyi Szükséghelyzet-felkészültségi és -reagálási Hatóság (HERA) bemutatta első éves munkatervét, amelynek költségvetése 2022-re 1,3 milliárd euró, célja pedig a határokon átnyúló egészségügyi vészhelyzetek megelőzése, az azokra való felkészülés és gyors reagálás.
„A chipekről szóló európai jogszabály gyökeres változást fog hozni az európai egységes piac globális versenyképessége szempontjából”
Az Európai Bizottság feltételek előírása mellett járult hozzá, hogy a Facebookot is üzemeltető Meta irányítást szerezzen a Kustomer, egy feltörekvő ügyfélkapcsolat-kezelő szoftvercég felett. A magyar piacokat is érintő tranzakció versenyhatásainak értékelésében a Gazdasági Versenyhivatal is közreműködött.
A szabványoknak köszönhetően bízhatunk abban, hogy egy áru vagy szolgáltatás a céljának megfelelő, biztonságos és nem károsítja az embereket vagy a környezetet. A harmonizált szabványoknak való megfelelés garantálja, hogy a termékek megfelelnek az uniós jognak.
Az Európai Bizottság javasolja az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, hogy csatlakozzon az Európai Unióban megvalósítandó digitális átalakulásra irányadó jogokról és elvekről szóló nyilatkozathoz.
„2024 közepére az uniós költségvetés akár 60 európai egyetemi szövetséget is támogatni fog, amelyek Európa-szerte több mint 500 egyetemet foglalnak magukban.”
Az Európai Bizottság elfogadta a Kreatív Európa 2022. évi munkaprogramját; a program a 2021 évit közel 100 millió euróval meghaladó, mintegy 385 millió eurós költségvetésből fogja növelni a kreatív és kulturális partnereknek nyújtott támogatást.
Az Európai Unió 47 millió eurós alapot hoz létre az uniós kkv-k szellemi tulajdonának a Covid19 utáni helyreállítás, valamint a zöld és digitális átállás során történő védelme céljából.
Miért minősülhet agresszív kereskedelmi gyakorlatnak egy influenszer-hirdetés? A tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok tilalmáról szóló irányelvhez kapcsolódó új bizottsági közleményt a CERHA HEMPEL Dezső és Társai Ügyvédi Iroda fogyasztóvédelmi szakértői ismertetik.
Az első a kibocsátáskereskedelemből (ETS) származó bevételeken, a második az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó, javasolt uniós mechanizmus által generált forrásokon, a harmadik pedig a multinacionális vállalatok reziduális nyereségének azon részén alapul, amely visszakerül az uniós tagállamokhoz.
A tisztább, környezetbarátabb és intelligensebb mobilitásra való átállás érdekében az Európai Bizottság négy javaslatot fogadott el.
Intézkedéscsomagot terjesztett elő az Európai Bizottság a platformalapú munkavégzés munkakörülményeinek javítása és az unióban működő digitális platformok fenntartható növekedésének támogatása érdekében.
Új javaslatokat tett közzé az Európai Bizottság az egész életen át tartó tanulás és a foglalkoztathatóság javítása érdekében.
„A szociális gazdaság a helyi közösségekkel együtt és a helyi közösségekért dolgozik, és hatalmas munkahely-teremtési potenciállal rendelkezik.”
„A nyomásgyakorlás elleni eszköz elsődleges célja az elrettentés. Ám akkor is több lehetőségünk lesz, ha cselekedni kényszerülünk.”
„A 2020-ra becsült 6,1 százalékos áfarés nagyon bíztató érték, feltéve, hogy a végleges adatokban nem lesz szükség az ideihez hasonló korrekcióra.”
Az Európai Unión belüli biztonságos utazás koordinációjának megerősítését javasolja az Európai Bizottság.
„Míg a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz biztosítja a finanszírozási struktúrát, a tagállamok az európai szemeszterre mint a követendő út szakpolitikai iránytűjére is támaszkodhatnak.”
„Most minden eddiginél nagyobb szükség van a hatékony versenypolitikára, hogy az európai gazdaság megfelelő agilitással és lendülettel tudja leküzdeni az előtte álló kihívásokat.”
Az Európai Bizottság új javaslatokat fogadott el az erdőirtás megállítására, a fenntartható hulladékgazdálkodás megújítására és a talajok egészségesebbé tételére az emberek, a természet és az éghajlat érdekében.
A Valneva vállalattal kötött szerződés 2022-ben közel 27 millió Covid19 elleni vakcianaadag vásárlását teszi lehetővé az uniós tagállamok számára.
Az Európai Bizottság új intézkedéseket jelentett be az európai piacon forgalmazott vezeték nélküli eszközök kiberbiztonságának javítása érdekében.
Az Európai Bizottság újraindította az uniós gazdasági kormányzási keret felülvizsgálatáról szóló nyilvános vitát. A Bizottság korábban felfüggesztette a 2020 februárjában indított első nyilvános vitát, hogy a Covid19-világjárvány gazdasági és társadalmi hatásainak kezelésére összpontosítson.
A rövid távú nemzeti intézkedések közé tartozik a háztartásoknak nyújtott sürgősségi jövedelemtámogatás, a vállalatok által igénybe vehető állami támogatás és a célzott adócsökkentés.
A borágazatot támogató intézkedések közé tartozik a kockázatkezelési eszközök – például a betakarítási biztosítás és a kölcsönös kockázatkezelési alapok – fokozott támogatása, valamint a már hatályban lévő rugalmassági intézkedések 2022. október 15-ig történő meghosszabbítása. A zöldség- és gyümölcságazatban a termelői szervezeteknek nyújtott támogatás – amelyet rendszerint a termelési érték alapján számítanak ki – nem lesz alacsonyabb a tavalyi szint 85 százalékánál.
Az Európai Bizottság elindította a HealthyLifestyle4All elnevezésű kampányát, amely korosztályoktól és társadalmi csoportoktól függetlenül a lehető legszélesebb körben hivatott az egészséges életmódot népszerűsíteni.
A megosztott tapasztalatok hozzájárulhatnak például a több adóhatóságot is érintő transzferár-megállapítási, állandó telephellyel kapcsolatos kérdések gyorsabb rendezéséhez.
Újabb mérföldkőhöz érkezett az Erasmus+ program digitalizálása.
Az Európai Bizottság létrehozta az Egészségügyi Szükséghelyzet-felkészültségi és -reagálási Hatóságot, hogy megelőzze és felderítse az egészségügyi veszélyhelyzeteket.
Az Európai Bizottság elfogadta „Az EU cselekvési képessége és mozgásszabadsága” című stratégiai előrejelzési jelentést.
Az Európai Unió felnőtt lakosságának 70 százaléka már az összes szükséges dózist megkapta a védettség eléréséhez; EU-szerte összesen több mint 256 millió felnőtt az oltóanyag összes dózisát megkapta.
Az Európai Bizottság a határokon átnyúló adóügyek egyszerűsítéséhez az uniós kis- és középvállalkozások véleményét kéri.
Az Európai Bizottság felülvizsgálja a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni szabályokat.
Az Európai Bizottság uniós iránymutatást tett közzé a kulturális és kreatív ágazatok tevékenységeinek EU-szerte történő biztonságos újraindítása érdekében.
Új közös kiberbiztonsági egység létrehozására irányuló elképzelést vázolt fel az Európai Bizottság.
Az Európai Bizottság 11 új európai partnerséget hozott létre az érintett iparágakkal közösen azzal a céllal, hogy lendületet adjon a kutatással és az innovációval kapcsolatos beruházásoknak.
Az Európai Bizottság javaslatokat a dezinformáció visszaszorítását célzó gyakorlati kódex megerősítésére.
Az Európai Bizottság úgy támogatná a Covid19-világjárványból való kilábalást, hogy a megfelelő állami bevételek is biztosítottak legyenek a következő években.
Az Európai Bizottság közzétette az új Európai Szolidaritási Testület (2021–2027) keretében meghirdetett első pályázati felhívást.
Az Európai Bizottság javasolja, hogy a válságok idején az EU által biztosított alapvető áruk és szolgáltatások élvezzenek áfamentességet.
Az Európai Bizottság elfogadta el a 2021–2027-es időszakra szóló Erasmus+ program első éves munkaprogramját. A program (amelynek 2014–2020-as költségvetése 14,7 milliárd euró volt) 26,2 milliárd euróból gazdálkodik, ez az összeg az EU külső finanszírozási eszközei révén további 2,2 milliárd euróval egészül ki.
Az Európai Bizottság javaslatot terjesztett elő egy digitális zöldigazolvány létrehozására, amely megkönnyíti a Covid19-világjárvány alatt a polgárok biztonságos szabad mozgását az Európai Unión belül.
A műveletek részeként Csehország 1 milliárd, Spanyolország 2,87 milliárd, Horvátország 510 millió, Olaszország 3,87 milliárd, Litvánia 302 millió, Málta 123 millió, Szlovákia pedig 330 millió eurót kapott.
Az Európai Bizottság elfogadta a Horizont Európa első stratégiai tervét.
Rendkívül aktív küzdelmet folytatott az elmúlt években az agresszív adótervezési struktúrák ellen az Európai Bizottság. Tiltott állami támogatások vonatkozásában több nemzetközi cég által alkalmazott struktúrát megtámadtak, több esetben azonban a Bizottság álláspontját az Európai Unió Bírósága nem osztotta.
Az Európai Bizottság kétszáznál is több olyan tagállami projekt 102,6 millió eurós (mintegy 37 milliárd forint) támogatását hagyta jóvá, amelyek célja a gazdasági növekedést ösztönző nemzeti reformok kidolgozása és végrehajtása. Az uniós bizottság tíz új magyarországi kezdeményezés támogatásáról döntött.
Az Európai Bizottság meghatározta és közzétette következő évekre vonatkozó kereskedelmi stratégiáját. A legfontosabb pontokat „kérdés-felelet” formában is összefoglalták.
Európa továbbra is a koronavírus-járvány szorításában van. Az esetszámok ismételt növekedése és a koronavírus új, fertőzőbb törzseinek megjelenése miatt számos tagállamnak újra be kellett vezetnie, illetve szigorítania kellett a járvány megfékezésére irányuló intézkedéseket. Ugyanakkor EU-szerte elkezdődött a védőoltások beadása, ami óvatos optimizmusra ad okot – olvasható az Európai Bizottság közleményében.
Az Európai Bizottság fontos intézkedéseket jelentett be a Covid19 elleni egységes fellépés érdekében.
Az Európai Bizottság listát állított össze a hatékony oltási stratégiák és a védőoltások alkalmazásának legfontosabb lépéseiről.
Az Európai Bizottság tanácsi ajánlásra irányuló javaslatot fogadott el annak érdekében, hogy biztosítható legyen a tagállamok által a koronavírus-világjárvány miatt hozott, a szabad mozgást korlátozó intézkedések uniós szinten történő összehangolása és egyértelmű kommunikálása a lakosság felé.
Az új szabályozás fokozza a típusjóváhagyások és vizsgálatok minőségét és függetlenségét, az uniós piacon már forgalomban lévő gépkocsik ellenőrzését, és megerősíti a teljes európai felügyeleti rendszert.
Az Európai Bizottság az európai nyersanyagellátás biztonságosabbá és fenntarthatóbbá tételét célzó intézkedéseket jelentett be.
Az Európai Bizottság 81,4 milliárd euró pénzügyi támogatást javasol 15 tagállam számára a SURE keretében.
Az Európai Bizottság nyilvántartásba vette a „Jog a gyógykezeléshez” elnevezésű európai polgári kezdeményezést.
Több mint 50 hazai energetikai és ipari szolgáltató, illetve az Európai Bizottság képviselőinek részvételével online tájékoztató napot tartott az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) 2020. július 7-én, amelyen bemutatták a zöldgazdaság-fejlesztést uniós forrásokból támogató Innovációs Alapot és Modernizációs Alapot.
Új program indul azoknak a magyar vállalatoknak a támogatásáért, amelyek hajlandóak legalább 560 millió forint beruházást végrehajtani a koronavírus-járvány miatt veszélybe került munkahelyek megvédéséért – jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter.
Az Európai Bizottság szerdától elérhetővé teszi negyedik, egyben utolsó pályázati felhívását az ingyenes WiFi4EU hozzáférési pontok kiépítésére fordítható uniós finanszírozásról – közölte az Európai Bizottság.
Az Európai Bizottság banki csomagot fogadott el az unióbeli háztartásoknak és vállalkozásoknak történő hitelezés megkönnyítése érdekében.
A kiemelt fontosságú munkát végző, valamint a határ menti munkavállalók tagállamok közötti szabad mozgásának elősegítése érdekében adott ki gyakorlati útmutatót az Európai Bizottság.
Az Európai Unió a globális partnereivel összefogva 2020. május 4-én útjára indítja a koronavírussal kapcsolatos globális válaszintézkedésekre irányuló adománygyűjtést.
Az uniós tagállamok az Európai Bizottság támogatásával uniós eszköztárat fejlesztettek ki a fertőzöttekkel érintkezett személyek felkutatására és figyelmeztetésre szolgáló mobilalkalmazások használatára vonatkozóan.
Az EU közös fellépése a közvetlen egészségügyi krízishelyzet kezelését és az abból fakadó humanitárius igények kielégítését, a partnerországok egészségügyi, vízellátási és köztisztasági rendszerének, valamint a világjárvány kezeléséhez szükséges kutatási és készültségi kapacitásainak megerősítését, illetőleg a társadalmi-gazdasági hatások enyhítését célozza.
Az Európai Bizottság javaslatot tett arra, hogy az uniós költségvetésből 75 millió eurót bocsássanak rendelkezésre annak érdekében, hogy segítséget nyújtsanak az uniós tagállamoknak az uniós polgárok hazaszállításához, valamint hogy növeljék a rescEU-készletre szánt költségvetést.
Annak biztosítására, hogy az uniós szintű ellátási láncok továbbra is működjenek, a tagállamoknak a transzeurópai közlekedési hálózat mentén haladéktalanul ki kell jelölniük valamennyi megfelelő belső határátkelőhelyet („zöldsávos” határátkelőhelyek) – áll az Európai Bizottság „gyakorlati útmutatásában”.
Az Európai Bizottság közzétette a COVID-19-járvány társadalmi-gazdasági hatásainak enyhítésére irányuló azonnali válaszlépések listáját, amelynek az összehangolt európai reagálás áll a középpontjában.
Az Európai Bizottság új stratégiát terjesztett elő annak érdekében, hogy az európai ipar élen járhasson a klímasemlegességre és a digitális vezető szerepre való kettős átállás során.
Az Európai Bizottság stratégiája olyan digitális megoldásokra épülő európai társadalmat vázol fel, amelyek az embert helyezik előtérbe.
Az Európai Bizottság 101,2 millió eurót fordít a LIFE környezetvédelmi és éghajlat-politikai program keretében megvalósuló legújabb projektekre.
Az Európai Bizottság február 13-án közzétett 2020. téli gazdasági előrejelzése szerint az európai gazdaság a stabil és mérsékelt növekedés pályáján marad. Az euróövezetet az euró 1999-es bevezetése óta a leghosszabb tartós növekedési időszak jellemzi.
Az európai zöld megállapodáshoz kapcsolódó beruházási terv mozgósítja az uniós forrásokat, és olyan keretrendszert alakít ki, amely elősegíti és ösztönzi a klímasemleges, zöld, versenyképes és inkluzív gazdaságra való átálláshoz szükséges köz- és magánberuházásokat – olvasható az Európai Bizottság közleményében.
A szellemitulajdon-jogok megsértése több milliárd eurós bevételkiesést okoz az európai vállalatoknak, és munkahelyek ezreit veszélyezteti. Az EU három országcsoportra fog összpontosítani.
Az Európai Bizottság közzétette elemzéseit 30 ország egészségügyi rendszerének helyzetéről.
Az Európai Bizottság 2020-ban 200,9 millió eurót fog fordítani az európai agrár-élelmiszeripari termékek népszerűsítésének finanszírozására, az unión belül és kívül egyaránt.
Elnyerte az Európai Parlament támogatását Paolo Gentiloni. A 65 éves volt olasz miniszterelnöknek Ursula von der Leyen a gazdasági ügyeket felügyelő portfóliót szánja az új Európai Bizottságban.
A teljes műanyagipari értéklánc több mint 100 állami és magánszereplője írja alá a Műanyagkörforgási Szövetség nyilatkozatát, hogy önkéntes lépésekkel tegyék zökkenőmentesebbé az uniós műanyag-újrafeldolgozási piacot.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság megválasztott elnöke bemutatta csapatát és a következő Európai Bizottság új felépítését.
Az uniós országok áfakiesése 2017-ben 137 milliárd euró volt az Európai Bizottság tanulmánya szerint.
Három új európai polgári kezdeményezést vett nyilvántartásba az Európai Bizottság, egyről pedig megállapította, hogy elfogadhatatlan.
Az Európai Bizottság közzétette „utolsó figyelmeztetését” az összes uniós polgár és vállalkozás számára az Egyesült Királyság 2019. október 31-i kilépésére való felkészülésről.
Az uniós tagállamok több támogatási intézkedést is elfogadtak, amelyekre az Európai Bizottság azért tett javaslatot, hogy enyhítse a mezőgazdasági termelők kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt felmerült pénzügyi nehézségeit, és javítsa az állatok számára szükséges takarmány hozzáférhetőségét.
A Pénzügyminisztérium Munkavédelmi Főosztálya közétette az Európai Bizottság „A munkahelyi egészségvédelem és biztonság mindenkit érint” című gyakorlati útmutatóját.
Az Európai Bizottság bejelentette a Japánnal együttműködésben megvalósuló Erasmus Mundus közös mesterképzési partnerségekre vonatkozó, 2018 októberében közzétett pályázati felhívás eredményét.
Megjelent az uniós jog alkalmazásának ellenőrzéséről szóló éves jelentés és az egységes piaci eredménytábla.
Hét hónappal azután, hogy új szabályok léptek életbe az indokolatlan területi alapú tartalomkorlátozás ellen, már most magas szintű általános fogyasztói tudatosságot tapasztalhatunk az online vásárlások és határon átnyúló értékesítések korlátozása elleni új szabályokat illetően.
Az Európai Bizottság bejelentette, hogy melyek azok az Európa különböző részein működő felsőoktatási intézmények, amelyek az első „európai egyetemi” szövetségek részét képezik majd. Ezen intézmények révén az európai felsőoktatás minőségi szempontból javulni fog és vonzóbbá válik, valamint fokozódik az intézmények, a diákok és a dolgozók közötti együttműködés – olvasható a bizottság közleményében.
Az Európai Bizottság javaslatot terjesztett elő, amelynek célja, hogy alapvető információkat bocsássanak rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy az élelmiszer-ellátási lánc egyes szakaszaiban miként határozzák meg az agrár-élelmiszeripari termékek árait.
Újabb 3400 európai, köztük 63 magyarországi település létesíthet ingyenes vezeték nélküli internetkapcsolati pontokat a WiFi4EU elnevezésű uniós finanszírozási program keretében – jelentette be az Európai Bizottság.
Május 15-től maximalizálva lesz az EU-n belüli nemzetközi hívások és SMS-ek díja. Ennek köszönhetően a jövőben az uniós országok közötti telefonhívásokért percenként legfeljebb 19 eurocentet (+áfa), az SMS-ekért üzenetenként legfeljebb 6 eurocentet (+áfa) kell majd fizetni.
Magyarországon a huszonnyolc EU-tag között az állampolgárok hátulról a tízedik helyre, míg a cégek a második legrosszabbra értékelték a bíróságok függetlenségét – derül ki az idén immár kilencedik alkalommal közzétett igazságügyi eredménytáblából.
Az Európai Bizottság bemutatta, mik lehetnek a mesterséges intelligencia iránti bizalom erősítésének következő lépései.
Az Európai Bizottság közzétette 2018. évi jelentését a veszélyes termékek biztonsági riasztó rendszeréről („Safety Gate”, korábbi nevén „RAPEX”).
Az Európai Bizottság mérlegelési folyamatot indít a jogállamiság unión belüli helyzetéről, valamint a jövőbeni fellépések lehetséges irányvonalairól.
Az Európai Parlament és a Tanács ideiglenes megállapodásra jutott a fogyasztóvédelmi szabályok megerősítéséről és érvényesíthetőségének javításáról.
Az Európai Bizottság 4 milliárd eurós beruházási csomagot fogadott el 10 tagállam infrastrukturális projektjei számára.
Az Európai Bizottság 2014 novemberétől 2018 decemberéig 95 piacvédelmi intézkedést rendelt el. 2018 végén az EU-ban 93 végleges dömpingellenes intézkedés és 12 szubvencióellenes intézkedés volt hatályban.
Az EU a piacvédelmi intézkedései révén Európa-szerte 320 000 közvetlen munkahelynek biztosít védelmet a tisztességtelen külföldi versennyel szemben – tájékoztatott az Európai Bizottság.
A megállapodás nélküli Brexittel kapcsolatos legfontosabb információkat az Európai Bizottság foglalta össze.
Az Európai Bizottság 1,49 milliárd euró bírságot szab ki a Google-ra az online reklámtevékenységek során alkalmazott visszaélésszerű gyakorlatai miatt.
Az Európai Bizottság a felhasználók rendelkezésére bocsátotta azt az új online eszközt, amely a társaságok és jogi képviselőik számára megkönnyíti, hogy kartellügyekkel kapcsolatos engedékenységi és vitarendezési eljárások és nem kartellügyekben folytatott együttműködés keretében nyilatkozatokat és dokumentumokat nyújtsanak be.
2 milliárd eurót szán az Európai Bizottság az Európai Innovációs Tanács létrehozásának felgyorsítására.
Számos kulcságazatban nő a harmadik országbeli tulajdonban lévő vállalatok aránya az Európai Unióban, ahol Kína és más feltörekvő gazdaságok egyre több pénzt fektetnek be – írta jelentésében az Európai Bizottság.
Az Európai Bizottság a nemzetközi nőnap alkalmából közzétette a nők és a férfiak közötti egyenlőségről szóló 2019. évi uniós jelentését, amely szerint Európa haladást ér el a nemek közötti egyenlőség terén; a változások üteme azonban nem elég gyors.
A 2015-ben útnak indított cselekvési terv mind az 54 eleme megvalósult vagy folyamatban van a végrehajtása. Ez erősíteni fogja a versenyképességet, a gazdaság és ipar korszerűsítése révén megvalósuló munkahelyteremtést, a környezet védelmét és a fenntartható növekedést – tájékoztatott az Európai Bizottság.
Rossz és egyenetlen az adók eloszlása a lakosság egyes csoportjai között Szlovákiában – állítja az OĽaNO ellenzéki mozgalom.
Online vásárlás során sok fogyasztó nem talál egyértelmű információkat az árakról és az árengedményekről – derül ki egy 560 honlapra kiterjedő uniós felmérésből.
Jelentősen növekedni fog a mezőgazdasági termelőknek nyújtható nemzeti támogatás felső határa, nagyobb rugalmasságot és hatékonyságot téve lehetővé különösen válság idején és a hatóságok gyors reagálását igénylő helyzetekben – tájékoztatott az Európai Bizottság.
Az Európai Bizottság február 18-tól fokozta az uniós vállalkozásoknak szóló, a megállapodás nélküli Brexittel kapcsolatos tájékoztatási tevékenységét.
Február 16-án új uniós szabályok lépnek hatályba, amelyek csökkentik a hazájukon kívül élő polgárok adminisztratív terheit és költségeit.
Az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság politikai megállapodásra jutott azokról a szabályokról, amelyek célja, hogy a kisebb vállalkozások és kereskedők méltányos, átlátható és kiszámítható üzleti környezetben használhassák a különféle online platformokat.
Az Európai Bizottság ajánlásokat terjesztett elő egy olyan biztonságos rendszer létrehozására, amely lehetővé fogja tenni a polgárok számára, hogy más tagállamból is hozzáférjenek elektronikus egészségügyi dokumentációikhoz.
Az EU magatartási kódexének negyedik értékelése azt mutatja, hogy ez a bizottsági kezdeményezés sikeres.
Mivel egyre nagyobb a kockázata annak, hogy az Egyesült Királyság idén március 30-án megállapodás nélkül lép ki az EU-ból (megállapodás nélküli Brexit), az Európai Bizottság január 31-én elfogadta a rendkívüli helyzetre vonatkozó utolsó javaslatcsomagot az Erasmus+ program, a szociális biztonság rendszerek koordinálása és az uniós költségvetés terén.
Az Európai Bizottság elfogadta a Japánra vonatkozó megfelelőségi határozatot, ezzel megteremtve a világ legnagyobb biztonságos adatáramlási térségét. A döntés jelentős előnyökkel jár a japán üzleti kapcsolatokkal bíró uniós cégek számára.
Minden eddiginél több ember vesz részt Erasmus+ programban, a támogatott projektek száma pedig tovább nőtt.
Az Európai Bizottság összefoglalta, milyen kockázatokat jelentenek a több tagállamban is működő befektetői állampolgársági és befektetői letelepedési programok.
Január 1-jén hatályba léptek a társasági adó kikerülésére használt fő kiskapuk megszüntetését célzó új uniós szabályok.
Az Európai Bizottság szerint Albánia, Bosznia-Hercegovina, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság, Montenegró és Szerbia, valamint Grúzia, Moldova és Ukrajna továbbra is megfelelnek a vízumliberalizációs követelményeknek, de számos országban – bizonyos esetekben azonnali – fellépésre van szükség bizonyos konkrét területeken annak biztosítása érdekében, hogy ez a jövőben is így maradjon.
Az európai strukturális és beruházási alapok keretében 2017 végéig 405 milliárd euró befektetés valósult meg az Európai Unió reálgazdaságába.
Magyarország két LIFE integrált pályázatát is támogatja az Európai Bizottság, egyet környezetvédelmi, egyet pedig természetvédelmi területen – tájékoztatott Nagy István agrárminiszter.
Nem lehet majd forgalomba hozni és felhasználni az EU területén a tirám és a dikvát hatóanyagokat tartalmazó készítményeket.
Tekintettel a 2019. évi európai parlamenti választásokra, valamint arra, hogy 2020-ig több tagállamban nemzeti és helyhatósági választásokra kerül sor, az EU cselekvési tervet terjesztett elő a félretájékoztatással szembeni erőfeszítések fokozására.
Az Európai Unióban minden hetedik munkahely a harmadik országokba irányuló exporttól függ – derül ki az Európai Bizottság által közzétett tanulmányokból. Ezek a munkahelyek a gazdaság többi részéhez képest átlagosan 12 százalékkal magasabb fizetéssel járnak.
Az európai beruházási terv – a Juncker-terv – az elindítása óta eltelt négy évben az eredeti célt és a várakozásokat meghaladva 360 milliárd euró összegben mozgósított beruházásokat, amely összeg kétharmada magánforrásból származott – tájékoztatott az Európai Bizottság.
Az Európai Bizottság az uniós költségvetésben 243 millió eurós, a LIFE program projektjeire előirányzott beruházási csomagot hagyott jóvá, amellyel a természet és a környezet védelmét, valamint az életminőséget kívánja támogatni.
Az Üzletem.hu összefoglalója.
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: