Zöld szövetséget kötött az Európai Unió és Norvégia

Zöld szövetséget kötött az Európai Unió és Norvégia
2023. 04. 25., 15:22

Az EU és Norvégia zöld szövetséget hozott létre az éghajlat-politikára és a környezetvédelemre irányuló közös erőfeszítéseik, valamint a tiszta energia és az ipari átállás területén folytatott együttműködésük megerősítése érdekében.

A megállapodást Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Jonas Gahr Støre norvég miniszterelnök írta alá Brüsszelben.

Von der Leyen elnök a következőket mondta: „Norvégia már régóta megbízható partnere az EU-nak, és azonos elképzeléssel rendelkezünk a kontinens klímasemlegességének megvalósításáról. Célunk társadalmaink és gazdaságaink közös fejlődésének biztosítása, a kibocsátások csökkentése, a természet védelme, energiarendszereink dekarbonizálása és iparágaink ökologizálása mellett. A most létrehozott zöld szövetség még szorosabbra fűzi kapcsolatunkat, és lehetővé teszi, hogy közösen jobb jövőt alakítsunk ki.”

„Norvégia a szomszédunk, a szövetségesünk és a partnerünk. E zöld szövetség alapját a közös értékek, valamint az éghajlati és a biológiai sokféleséggel kapcsolatos válság kezelése iránti kölcsönös, mély elkötelezettség képezi. Együtt fogunk munkálkodni azon, hogy előrelépés történjen a zöld átállás valamennyi aspektusával kapcsolatban: a megújuló energiától, a tiszta közlekedésen és nyersanyagokon át az erdőirtásig, a halászatig, a műanyagokig és a körforgásos gazdaságig. Globális küldetésről lévén szó, egyesített erővel igyekszünk meggyőzni globális partnereinket, hogy kövessék példánkat. Nagy örömömre szolgál, hogy Norvégiával kart karba öltve dolgozunk az egész emberiség javát szolgáló zöldebb, egészségesebb jövő kialakításáért” – tette hozzá Frans Timmermans, az európai zöld megállapodásért felelős ügyvezető alelnök.

A felek megerősítik elkötelezettségüket amellett, hogy 2030-ra az 1990-es szinthez képest legalább 55 százalékkal csökkentik az üvegházhatásúgáz-kibocsátást, és legkésőbb 2050-re megvalósítják a klímasemlegességet. Céljuk továbbá, hogy a globális hőmérséklet-emelkedés a Párizsi Megállapodás szerinti 1,5 °C-os határértéken belül maradjon, és biztosítsák az energiabiztonságot, a környezetvédelmet és az emberi jogok védelmét. Az EU és Norvégia szorosan együtt fog működni a Párizsi Megállapodás és az Egyesült Nemzetek Éghajlatváltozási Keretegyezménye Feleinek 15. Konferenciáján (COP15) a biológiai sokféleségre vonatkozóan elért megállapodás sikeres végrehajtása érdekében.

A zöld szövetség az európai zöld megállapodás keretében létrehozott legátfogóbb kétoldalú együttműködés, amelyben mindkét fél elkötelezi magát a klímasemlegesség mellett, és e cél elérése érdekében összehangolja hazai és nemzetközi éghajlat-politikáját – olvasható az Európai Bizottság közleményében. A 2021-ben aláírt EU-Japán zöld szövetséget követően ez a második ilyen jellegű megállapodás.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS