Uniós újranyitás-iránymutatás

2021. 06. 30., 18:00

Az Európai Bizottság uniós iránymutatást tett közzé a kulturális és kreatív ágazatok tevékenységeinek EU-szerte történő biztonságos újraindítása érdekében.

Margarítisz Szhinász, az európai életmód előmozdításáért felelős alelnök így fogalmazott: „A kultúra segített az embereknek megbirkózni a kijárási korlátozások és a közösségi távolságtartás hatásaival. Most rajtunk a sor, hogy segítséget nyújtsunk az ágazatok újranyitásához. EU-szerte összehangolt és testre szabott erőfeszítésekre van szükség ahhoz, hogy a kultúra világa biztonságosan és fokozatosan újraindíthassa tevékenységeit, és felkészültebb legyen a jövőbeli válságokra. A kulturális és kreatív ágazatok erős európai értékek, és fontosak Európa fenntartható fellendülése, az európai társadalom fokozott rezilienciája és általánosabban európai életmódunk szempontjából.”

Marija Gabriel, az innovációért, a kutatásért, a kultúráért, az oktatásért és az ifjúságért felelős biztos így nyilatkozott: „A kulturális és kreatív iparágakat és ágazatokat a koronavírus-járvány kezdete óta folyamatosan jelentős veszteségek érik. A válság ugyanakkor rávilágított arra is, hogy ezek az ágazatok milyen fontosak társadalmunk és gazdaságunk számára. A védőoltások elterjedésével fokozatosan feloldják a korlátozásokat, többek között a kultúra területén. Ezen iránymutatás célja, hogy megkönnyítse a tagállami intézkedések uniós szintű összehangolását. Ezzel egyidejűleg a kulturális környezetek biztonságos újranyitását számos olyan intézkedésnek kell kísérnie, amelyek biztosítják az egész ágazat fenntartható helyreállítását és rezilienciáját.”

Az iránymutatás a következő intézkedéseket és protokollokat ajánlja:

  • A korlátozások feloldásának stratégiai jellegűnek és fokozatosnak kell lennie, és kezdetben korlátozott számú résztvevővel kell felmérni a járványügyi helyzetet.
  • A kulturális intézményeknek felkészültségi tervvel kell rendelkezniük, amely részletezi a Covid19-esetek észlelése esetén alkalmazandó intézkedési protokollokat.
  • A fertőzés kockázatának minimalizálása érdekében célzott tájékoztatást és/vagy ad hoc képzést kell biztosítani a kulturális létesítmények személyzetének valamennyi tagja számára.
  • A személyzet és a lakosság védelmének biztosítása érdekében elő kell mozdítani a kulturális területen dolgozók oltását.
  • A résztvevőktől megkövetelhető, hogy negatív Covid19-tesztet és/vagy oltás és/vagy Covid19-diagnosztika igazolását mutassák be ahhoz, hogy beléphessenek a helyszínre. A variánsok helyi terjedésétől függően ez a követelmény kiterjeszthető a teljesen beoltottakra.
  • A létesítményeknek biztosítaniuk kell, hogy a hallgatóság kapcsolattartási adatai rendelkezésre álljanak arra az esetre, ha kontaktkövetés céljából szükség lenne rájuk.
  • A létesítménynek célzott védintézkedéseket kell kialakítania: azaz a közösségi távolságtartás lehetőség szerinti fenntartását, tiszta és hozzáférhető kézmosó lehetőségeket, megfelelő szellőzést és a felületek gyakori tisztítását. Fontos kiegészítő intézkedés, hogy a résztvevők maszkot használjanak.
Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS