Európai Bizottság: ki kell dolgozni az oltási stratégiákat

2020. 10. 18., 11:00

Az Európai Bizottság listát állított össze a hatékony oltási stratégiák és a védőoltások alkalmazásának legfontosabb lépéseiről.

Az Európai Bizottság ismertette azokat az alapvető elemeket, melyeket a tagállamoknak Covid19 oltási stratégiájukat illetően figyelembe kellene venniük.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke így nyilatkozott: „A biztonságos és hatékony oltóanyag nyújtja a legjobb esélyt arra, hogy legyőzzük a koronavírust és mindennapjaink visszatérjenek a megszokott kerékvágásba. Rengeteg munkát fektettünk abba, hogy megállapodásokat kössünk gyógyszeripari vállalatokkal és biztosítsuk a jövőben felhasználható vakcinaadagokat. Most arról kell gondoskodnunk, hogy teljes körűen felkészültek legyünk az oltóanyag bevezetésére. Oltási stratégiánkkal segítséget nyújtunk az uniós országoknak abban, hogy előkészítsék oltási kampányaikat: meghatározzák az elsőbbséget élvezők körét és a méltányos elosztás mikéntjét, továbbá védelmet nyújtsanak a leginkább veszélyeztetetteknek. A sikeres oltási kampányok feltétele, hogy már most megkezdjük a felkészülést.”

Az Európai Bizottság és a tagállamok – az oltóanyaggyártókkal kötött előzetes piaci kötelezettségvállalások alapján – egész Európának gondoskodnak a Covid19 elleni vakcinák előállításáról. Az Európai Gyógyszerügynökségnek minden oltóanyagot a biztonságra és a hatékonyságra vonatkozó rendszeresített szabványok alapján kell engedélyeznie. A tagállamoknak már most el kell kezdeniük a közös oltási stratégia kidolgozását.

A tagállamoknak többek között biztosítaniuk kell, hogy:

  • az oltási szolgálatok kellő kapacitással rendelkezzenek a Covid19 elleni oltások beadásához, ideértve a képzett munkaerőt, az orvostechnikai felszereléseket és a védőeszközöket;
  • az oltások könnyen hozzáférhetőek és megfizethetőek legyenek a célcsoportok számára;
  • felkészültek legyenek az eltérő tulajdonságokkal, tárolási és szállítási igényekkel rendelkező oltóanyagok alkalmazására, különösen a hűtési láncokat, a hűtöttáru-szállítást és a tárolókapacitásokat tekintve;
  • közérthető tájékoztatást folytassanak a Covid19 elleni oltóanyagok előnyeiről, kockázatairól és jelentőségéről, ezzel is erősítve a közvélemény bizalmát.

Minden tagállam egyidejűleg, népességarányosan fog hozzájutni a Covid19 elleni oltóanyagokhoz. A vakcinaadagok az alkalmazás bevezető szakaszában – az intenzív gyártás megkezdése előtt – korlátozott mennyiségben állnak majd rendelkezésre. A közlemény ezért rangsorolás nélkül mutat be példákat az elsőbbséget élvező csoportokra. Ilyenek például:

  • az egészségügyi ellátásban és tartós ápolás-gondozásban dolgozók;
  • a 60 év felettiek;
  • azok a személyek, akik egészségi állapotuk miatt fokozott kockázatnak vannak kitéve;
  • a kulcsfontosságú munkavállalók;
  • azok a személyek, akik nem tudják betartani a közösségi távolságtartást (kollégiumok, börtönök, menekülttáborok stb.);
  • a hátrányos társadalmi-gazdasági helyzetű csoportok.

Amíg nem állnak rendelkezésre a Covid19 elleni jóváhagyott vakcinák, az egyéb alapvető egészségügyi és népegészségügyi szolgáltatások és programok folytonosságának megőrzése mellett az EU-nak továbbra is gondoskodnia kell a vírus terjedésének enyhítéséről. Ez elsősorban a veszélyeztetett csoportok védelme révén valósulhat meg, amellett, hogy a lakosság tudatosan törekszik a népegészségügyi intézkedések betartására. Amíg nem áll rendelkezésre a Covid19 elleni oltóanyag – és valószínűleg még az oltás bevezetésének kezdeti szakaszában is –, továbbra is a közösségi kockázatcsökkentő intézkedések (fizikai távolságtartás, a nyilvános helyek bezárása és a munkakörnyezet átalakítása) jelentik majd a Covid19-járvány ellenőrzés alatt tartását és kezelését szolgáló elsődleges népegészségügyi eszközöket.

Európai Bizottság

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS