Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Itt találod az összes cikket a „Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda” témában!

Mit kell tudni a meghatalmazásról?

Mit kell tudni a meghatalmazásról?

A mindennapi életben is viszonylag gyakran találkozhatunk meghatalmazással, amellyel a meghatalmazott más személy nevében eljárhat és nyilatkozatokat tehet. Mit kell tudni a meghatalmazásról? Hogyan szabályos? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.
2024. 07. 16., 12:40
2024-ben is módosultak a kötelező jótállás szabályai

2024 tavaszán és nyár elején ismét változások történtek a kötelező jótállás szabályaiban. Módosultak a jótállási idők és a kötelező jótállás egyéb szabályai is. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2024. 07. 02., 14:10
Mit kell tudni a garanciaszerződésekről?

A garanciaszerződés a szerződéses biztosítékok egyik típusa, amellyel az üzleti életben lehet találkozni. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2024. 06. 18., 09:40
Mikor járhat bánatpénz?

A bánatpénz a szerződés biztosítékainak sajátos típusa. Nem tévesztendő össze a foglalóval és a kötbérrel. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2024. 06. 10., 15:10
Éjszakai munka: a legfontosabb tudnivalók

Számos munkakör esetében elkerülhetetlen az éjszakai munkavégzés, ami viszont nagyobb megterhelést jelent a munkavállalóra. Az éjszakai munkavégzésre vonatkozó külön előírásokat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2024. 06. 06., 12:40
Mire kell figyelni a cégnév kiválasztásakor?

A név, ahogy az embereknél, úgy a gazdasági társaságoknál, a cégeknél is a beazonosítást és a másoktól való megkülönböztetést szolgálja. A cégnév ezért jelentős értékkel is bírhat. A cégnévre számos jogszabályi előírás vonatkozik. A legfontosabbakat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2024. 05. 22., 10:10
Az öröklési szerződés legfontosabb tudnivalói

Az öröklési szerződés a végintézkedések egyik sajátos, kétoldalú formája. Megkötésére rendszerint azért kerül sor, mert az örökhagyó biztosítani kívánja saját ellátását, gondozását. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2024. 05. 14., 09:10
Mivel jár a munkáltató megszakítás nélküli tevékenysége?

Léteznek olyan munkáltatók, amelyek tevékenységükből fakadóan folyamatosan működnek, vagy csak rövid időre engedhetik meg a leállást. A munkáltató megszakítás nélküli tevékenysége a munkavállalókra és a munkavégzésre is jelentős hatással lehet. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2024. 05. 06., 15:10
Mit jelent a jogszavatosság?

A tulajdonjogot átruházó személynem csupán azért felelős, hogy a dolog rendeltetésszerű használatra alkalmas és rejtett hibáktól mentes legyen, felelősség terheli azért is, hogy a dolog megszerzésének jogi akadálya és korlátja se legyen.

2024. 05. 02., 16:10
Cégek törvényességi felügyeleti eljárása: a legfontosabb tudnivalók – II.

A sorozat első részében bemutattuk, hogy ki és milyen okokból indíthat törvényességi felügyeleti eljárást egy céggel szemben. Hogyan zajlik a cégek törvényességi felügyeleti eljárása? Milyen intézkedéseket hozhat a céggel szemben a cégbíróság? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2024. 04. 16., 09:10
Elrendelhet-e kötelező túlórát a munkáltató?

Kötelezővé teheti a munkáltató a túlórát? Van beleszólása a munkavállalónak a kötelező túlóra elrendelésébe? Megtagadhatja a munkavállaló a túlórázást vagy minden esetben köteles eleget tenni a munkáltató ilyen irányú utasításának? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2024. 04. 09., 09:10
Hogyan lehetséges a hagyaték felosztása az örökösök között?

Hogyan történik a hagyaték felosztása az örökösök között, ha az örökhagyó után többen örökölne? Kötelesek-e az örökösök a végintézkedésben vagy a törvényben foglaltak szerint felosztani a hagyatékot vagy ettől eltérően is osztozhatnak? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2024. 04. 03., 10:10
Melyek a pótbefizetés legfontosabb tudnivalói?

A gazdasági társaság működése során kerülhet olyan helyzetbe, hogy működésének és fizetőképességének megőrzése érdekében gyorsan szüksége van tőkepótlásra. Ennek egyik eszköze a pótbefizetés elrendelése a tagok számára. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2024. 03. 26., 10:10
A tartozáselismerés legfontosabb tudnivalói

Különböző tartozások és jogi kötelezettségek kapcsán gyakran kerül sor tartozáselismerésre. Ha valaki a fennálló tartozását elismeri, annak fontos jogi következményei vannak. Miként kerülhet sor a tartozás elismerésére és annak milyen hatásai vannak? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2024. 03. 19., 10:10
Meghosszabbítható-e a határozott idejű munkaviszony?

A munkaviszony általában határozatlan időre jön létre. A munkáltató és a munkavállaló érdeke azonban azt is diktálhatja, hogy határozott idejű munkaszerződést kössenek. Mi a teendő, ha a munkavállalóra az eredetileg tervezettnél hosszabb ideig van szükség? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2024. 03. 12., 09:10
Mit érdemes tudni a túlépítés szabályairól?

Telekszomszédok viszonylag gyakran ütköznek olyan problémába, hogy az egyik telken álló épület egy része átlóg a szomszédos telekre. Mi a túlépítés? Milyen lehetőségei vannak túlépítés esetén a szomszédos ingatlan tulajdonosának? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2024. 02. 11., 12:15
Melyek a vállalkozási szerződés legfontosabb tudnivalói?

A vállalkozási szerződés a hétköznapi életben az egyik leggyakrabban előforduló megállapodás. A legtöbb ember jó eséllyel maga is köt vállalkozási szerződést élete során. E körbe tartozik egyebek mellett a kivitelezési, az utazási, valamint valamennyi közszolgáltatási szerződés is. Sokaknak érdemes lehet közelebbről is megismerkedni a vállalkozási szerződésekre vonatkozó szabályokkal. A legfontosabbakat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2024. 02. 06., 12:10
A termékszavatosság legfontosabb tudnivalói

A termékszavatossági szabályok több tekintetben is eltérnek a kellékszavatosság szélesebb körben ismert szabályaitól – hívja fel a figyelmet dr. Szabó Gergely ügyvéd.

2024. 01. 16., 12:10
Munkaidő kisokos

A munkavállalók és munkáltatók között időről-időre félreértésre adhat okot, hogy milyen időszak számít munkaidőnek. Munkaidő-e, amikor a dolgozó ténylegesen nem végez munkát a munkahelyen? Munkaidőnek számít-e a munkahelyen történő átöltözésre fordított idő? Mennyi lehet a munkaidő? Mit értünk munkanap alatt? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2023. 12. 19., 12:40
Mikor adható figyelmeztetés a munkavállalónak?

A munkáltatónak többféle fegyelmezési lehetősége van a munkavállalóval szemben. A dolgozó kötelezettségszegése esetén alkalmazható figyelmeztetés vagy súlyosabb fegyelmezési eszközök is. Mikor jogosult a munkáltató figyelmeztetésben részesíteni a munkavállalót? Mit tehet a munkavállaló figyelmeztetés esetén? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2023. 12. 12., 10:10
Melyek az ági öröklés legfontosabb tudnivalói?

Ha az örökhagyónak nincs gyermeke vagy más leszármazója, abban az esetben sor kerülhet az ági öröklés szabályainak alkalmazására. Ilyen esetben az ági vagyonnak minősülő vagyontárgyak tekintetében a törvényes öröklés általános szabályaitól eltérő öröklési rend érvényesül.

2023. 12. 04., 13:10
Hogyan felel a tag a kft. tartozása esetén?

Időről-időre felmerülő kérdés, hogy a cég tagja miként felel a cég által felhalmozott tartozásért. Különösen a kft. esetén szokott előkerülni a tag felelősségének kérdése, hiszen a kft. lényege a tagok korlátozott felelőssége. Ez sem jelenti azonban, hogy a kft. tagja soha nem vonható felelősségre a cég által ki nem fizetett tartozásért – hívja fel a figyelmet dr. Szabó Gergely ügyvéd.

2023. 11. 27., 18:10
Ki lehet meghatalmazott hagyatéki eljárásban?

Hagyatéki ügyekben előfordulhat, hogy az örökös vagy más érdekelt a hagyatéki tárgyaláson személyesen nem tud megjelenni, de szeretné, hogy valaki képviselje. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 11. 20., 18:10
Hogyan köthet egy kiskorú munkaszerződést?

Munkaviszonya nem csak nagykorú személynek lehet. Bizonyos korlátok között tizennyolc évesnél fiatalabbak is létesíthetnek munkaviszonyt; a kiskorú a munkajog nyelvén fiatal munkavállalónak minősül. A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 11. 13., 16:10
Hogyan köthet szerződést a kiskorú?

Amikor szerződéskötésre gondolunk, általában nagykorú személyek vagy különböző szervezetek, cégek közötti szerződések jutnak eszünkbe. Gyakran előfordul azonban az is, hogy szerződő félként kiskorú személy szerepel egy szerződésben. Az erre vonatkozó legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 11. 06., 19:10
Melyek a kaució legfontosabb tudnivalói?

A kaucióval gyakran találkozhatunk lakásbérleti vagy más bérleti szerződések esetén. A kaució, vagy más néven óvadék, nem csupán bérleti szerződéseknél, hanem más típusú szerződésekben is szolgálhat biztosítékul. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 10. 30., 13:52
Új szabályok önkényes lakásfoglalók esetén

Az Alkotmánybíróság egy közelmúltban hozott határozata következtében 2023. szeptemberétől változások történtek az önkényes lakásfoglalók esetén. Az új szabályokat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 10. 26., 14:19
Egyszerűsített foglalkoztatás: a legfontosabb tudnivalók

Sok munkáltatónál felmerül, hogy mi a teendő akkor, ha csak rövid időre van szükség egy dolgozóra. Ilyen esetben muszáj határozott idejű munkaszerződést kötni vagy van más lehetőség is? Megoldást jelenthet az egyszerűsített foglalkoztatás? A kérdése dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2023. 10. 16., 12:10
Meg kell-e téríteni a bérlői beruházás értékét?

Bérleti szerződések esetén előfordul, hogy a bérlő olyan munkálatokat végez a bérleményben, amely annak értékét növeli. Különösen ingatlanbérlet esetén szokott felmerülni, hogy a bérlő által a bérlet időtartama alatt végzett beruházásokkal, felújításokkal miként kell elszámolni.

2023. 10. 10., 09:41
Fontos változás a fizetési meghagyás kézbesítésében

2023. októberétől több jogszabályi változás is történt a fizetési meghagyásos eljárással kapcsolatban. Ezek közül a legjelentősebb a fizetési meghagyás kézbesítésével kapcsolatos szabályozás megváltozása. Korábban a közjegyző a fizetési meghagyást egységesen postai úton kézbesítette a kötelezett részére. A módosítást követően a kézbesítési szabályok megváltoztak. Az új kézbesítési szabályokat dr. Szabó Gergely ügyvéd mutatja be.

2023. 10. 02., 15:08
Érvényes a végrendelet, ha a tanú neve nem olvasható?

A más által írt írásbeli magánvégrendelet érvényességi feltétele két végrendeleti tanú alkalmazása. Előfordulnak olyan esetek, amikor a végrendelet a tanúk olvasható nevét nem, csak az aláírásukat tartalmazza. Érvényes-e a végrendelet, ha a tanú aláírása nem olvasható és a neve az okiratból sem tűnik ki? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2023. 09. 25., 12:41
Mi a teendő, ha elmarad a munkaszerződés írásba foglalása?

A munkaviszony létrejöttéhez írásba foglalt munkaszerződés szükséges. Időről-időre előfordul azonban, hogy a munkaszerződés írásba foglalása valamely okból elmarad. Ez minden esetben azt jelenti, hogy nem áll fenn a munkaviszony? Milyen következményei vannak, ha elmarad a munkaszerződés írásba foglalása? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2023. 09. 04., 16:39
Milyen esetekben nem lehet visszaküldeni az interneten vásárolt terméket?

Mára széles körben ismert az a fogyasztóvédelmi szabály, hogy a fogyasztó a vállalkozástól interneten vásárolt árut az átvételtől számított 14 napon belül indokolás nélkül visszaküldheti. Ez azt jelenti, hogy elállhat a termék adásvételére vonatkozó szerződéstől. Azonban vannak olyan esetek, amikor a fogyasztó nem élhet a 14 napon belüli elállás jogával.

2023. 08. 28., 15:39
Megtagadható a munkavégzés másik munkakörben?

A munkaviszonyban gyakran találkozhatunk azzal, hogy a munkáltató olyan feladatok ellátására is utasítja a munkavállalót, amely nem tartozik a munkakörébe. Köteles a dolgozó minden esetben eleget tenni az ilyen utasításnak? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2023. 08. 14., 09:52
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?

A szerződés megerősítésére szolgáló jogi biztosítékok közül az egyik legismertebb a foglaló. Ezt a szerződő felek gyakran alkalmazzák adásvételi szerződések – különösen ingatlan-adásvétel – esetén. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 08. 08., 09:40
Mikor esedékes a szerződés teljesítése?

A szerződésben a szerződő felek leggyakrabban kölcsönösen kötelezettségeket vállalnak. A szerződés fontos eleme, hogy a szerződésben vállalt kötelezettségét a fél mikor köteles teljesíteni. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 07. 25., 10:17
Hogyan változtatható meg a munkakör?

A munkaszerződés egyik alapvető eleme a munkavállaló munkakörének meghatározása..A munkaviszony folyamán felmerülhet annak szükségessége, hogy a munkakört módosítsák. Kell ehhez a munkavállaló hozzájárulása? Mi a különbség a munkaköri leírás és a munkakör módosítása között?

2023. 07. 18., 17:18
Mi az utóöröklés?

Előfordulhat, hogy az örökhagyó végrendeletében a hagyatékból való részesedés rendjét igen hosszú időre, akár több generációra szeretné meghatározni. Ebben az esetben jöhet szóba az ún. utóörökös nevezés. Ám ezt a magyar öröklési jog csak kivételes esetben teszi lehetővé. Mi az utóöröklés? Milyen esetben engedi meg a hazai jog utóörökös nevezését? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2023. 07. 11., 13:23
Hogyan lehetséges a termőföld elbirtoklása?

Ingatlanok tulajdonjogát elbirtoklás útján is meg lehet szerezni. Ez alól nem kivétel a termőföldnek minősülő ingatlan sem. Azonban a termőföld sajátos jogi helyzetére tekintettel érdemes tisztában lenni a termőföld elbirtoklásának speciális szabályaival is. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 06. 27., 20:51
Tanulmányi szerződés: a legfontosabb tudnivalók

A munkaviszonyban gyakran felmerül az igény, hogy a munkáltató támogatni kívánja a munkavállaló tanulmányait. Különösen így van ez, ha a képzéssel megszerezhető ismeretek a munkáltatónak is előnyére válhatnak. A dolgozó tanulmányainak támogatását sokszor tanulmányi szerződés formájában valósítják meg.

2023. 06. 25., 11:45
Az utazási szerződés felmondása

Az utazási szerződések jelentős részét hosszabb idővel az utazás előtt kötik meg. Előfordulhat, hogy az utazó mégsem tud elutazni. Lehetséges az utazási szerződés felmondása? Milyen költséggel járhat az utazás lemondása? A kérdésekre dr, Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2023. 06. 24., 09:45
Utazási szerződés

A nyári szabadság idején különösen sokan vesznek részt olyan utazásokon, amelyhez utazási iroda segítségét veszik igénybe. Az utazás iroda által szervezett utazások alapvető dokumentuma az utazási szerződés. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 06. 06., 16:22
Gyakorolható az elővásárlási jog vegyes szerződés esetén?

Sokan találkozhattak már az elővásárlási joggal, különösen ingatlan adásvételi szerződések esetén. Az ingatlanok néha nem pénzbeli ellenérték, hanem más ellenszolgáltatás fejében cserélnek gazdát. Ilyen esetekben élhet a jogával az elővásárlási jog jogosultja? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2023. 05. 31., 13:39
Melyek a leltárhiányért való felelősség feltételei?

A leltárhiányért való felelősség alapvető, de nem egyedüli feltétele a leltárfelelősségi. Milyen további feltételek szükségesek ahhoz, hogy a munkavállaló leltárfelelőssége megállapítható legyen? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2023. 05. 23., 09:23
Örökölhet-e a végrendeletnél közreműködő személy?

Sok esetben az örökhagyó végrendeletét nem egyedül készíti el, hanem a végrendelkezés során tanúk és más személyek is közreműködnek. Bizonyos esetekben a közreműködő személyeknek lehetősége lehet arra is, hogy a végrendelet tartalmát is befolyásolják.

2023. 05. 16., 10:29
Mire és hogyan szerezhető szabadalom?

A szellemi tulajdon védelme magában foglalja az iparjogvédelmet és a szerzői jogokat. Az iparjogvédelem körében többek között a védjegy, a használati minta, a dizájn védelme mellett a szabadalmi oltalom az egyik alapvető forma. Nem minden újdonság kaphat azonban szabadalmi védelmet, hanem csak azok, amelyek találmánynak minősülnek. Mi tekinthető szabadalmazható találmánynak? Hogyan szerezhető szabadalom? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 05. 09., 11:19
Székhelyszolgáltatás: a legfontosabb tudnivalók

Számos olyan cég van, amely székhelyszolgáltatást vesz igénybe annak érdekében, hogy a székhelyre vonatkozó jogszabályi előírásoknak eleget tegyen. Székhelyszolgáltatást csak a jogszabályi előírásoknak megfelelő személy végezhet. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 05. 03., 09:19
Mire szolgál a leltárfelelősségi megállapodás?

A leltárhiányért való felelősség a munkavállaló fontos kötelezettségei közé tartozik. A leltárhiány akár ahhoz is vezethet, hogy a munkavállaló a leltárhiány teljes összegét köteles megtéríteni akkor is, ha a hiány kialakulásában nem vétkes. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 04. 25., 19:22
Mi a teendő védjegybitorlás esetén?

A védjegy tulajdonosának alapvető joga, hogy a védjegyet kizárólagosan használja, illetve a használatot másoknak engedélyezze. Mit tehet a védjegy jogosultja, ha valaki jogsértő módon használja a védjegyét? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 04. 17., 18:21
Melyek a színlelt szerződés következményei?

A szerződés létrejöttéhez a szerződő felek egybehangzó akaratnyilvánítása szükséges. Mi a jogi helyzet abban az esetben, ha a felek valós szándéka nem azonos azzal, mint amit a szerződésben kinyilvánítottak? Mikor beszélünk színlelt szerződésről? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 04. 12., 10:38
Melyek a védjegy alapvető tudnivalói?

A hétköznapi életben is sokszor találkozhatunk védjegyekkel, de nem mindenki van tisztában azzal, hogy mit is jelent a védjegy. Nem törvényszerű például, hogy egy termékhez köthető logó egyben védjegyként is jogi oltalmat élvez. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 03. 28., 10:48
Mit jelent az öröklésnél az osztályrabocsátás?

Előfordul, hogy az örökhagyó a vagyonából már életében is adományoz olyan személyeknek, akik később az örökösei lesznek. Több örökös esetén, ha valamely örökös már életében is jelentősebb vagyont kapott az örökhagyótól, akkor ezt bele kell-e számítani az örökségbe?

2023. 03. 22., 10:09
Székhely, telephely, fióktelep: mi a különbség?

Sokan tudják, hogy minden cégnek rendelkeznie kell székhellyel. Viszont a székhely mellett a cégnek lehet telephelye és fióktelepe is. Milyen jogi feltételeknek kell megfelelnie a székhelynek? Mi a különbség a székhely, a telephely és a fióktelep között? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2023. 03. 14., 10:43
Mikor illetékmentes az alapítvány?

Az alapítványok sokáig teljes mentességet élveztek az illetékfizetési kötelezettségek alól. Ez azonban néhány éve megváltozott.

2023. 02. 28., 10:08
Minden kamerás megfigyelés esetén be kell tartani a GDPR szabályait?

A személyes adatok kezelésére rendszerint az Európai Unió általános adatvédelmi rendelete, a GDPR szabályait kell alkalmazni. Az adatkezelés során ezeknek a rendelkezéseknek kell megfelelni. Azonban vannak a személyes adatok kezelésének olyan esetei, amelyek nem tartoznak a GDPR szabályozása alá. Van, amikor a kamerás megfigyelés esetén nem kell betartani a GDPR szabályait? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2023. 02. 20., 09:11
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?

A hazai ingatlanok jelentős része társasházi formában működik. A társasház az ingatlan tulajdonosok sajátos közössége, de általánosságban nincs arra joga, hogy minden ügyben önállóan eljárjon a közösség nevében. Törvény határozza meg azon ügyek körét, amelyben a társasház önállóan is felléphet. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 02. 14., 10:37
Mikor lehetséges az egyoldalú szerződésmódosítás?

Szerződésmódosítás esetén általában mindenkinek az jut eszébe, hogy a szerződő felek közös megegyezéssel változtatnak a szerződésük tartalmán. Azonban többször lehet hallani egyoldalú szerződésmódosításról is, például pénzintézetekkel kötött szerződések vagy telefonszolgáltatóval fennálló előfizetői szerződések esetén. Az egyoldalú szerződésmódosítással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 02. 07., 09:41
Vételi jog, eladási jog: a legfontosabb tudnivalók

Az ingatlanokon vagy más dolgokon fennálló elővásárlási jog sokak által ismert. Azonban egy dolog elidegenítésével kapcsolatosan más jogok is fennállhatnak, amelyekről érdemes tudni. Ezek közé a jogok közé tartozik a vételi jog és eladási jog, amelyről a legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 02. 01., 10:11
Munkajogi változások 2023-ban: mentesítés, szabadság

A Munka Törvénykönyvének módosítása jelentős változásokat vezetett be a munkavégzési kötelezettség alóli mentesítés és az igénybe vehető szabadság körében is. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 01. 24., 10:19
A közérdekű önkéntes tevékenység alapvető szabályai

Sokan végeznek önzetlenül mások javára önkéntes munkát. A közérdekű önkéntes tevékenység sokban különbözik a munkaviszonytól és a többi foglalkoztatási jellegű tevékenységtől. Az önkéntes tevékenységnek saját jogi szabályozása van. Ennek alapjaival érdemes tisztában lennie annak, aki maga önkénteskedik vagy önkénteseket fogad. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 01. 17., 10:21
Melyek egy szerző elidegeníthetetlen jogai?

A szerzői jog széles körű védelemben részesíti a szerzői jog területére tartozó alkotásokat. A szerzői alkotásokhoz számos jogosultság kötődik, amelyek főszabály szerint a szerzőt illetik meg. Ezek között léteznek olyan fontos jogosultságok, amelyek a szerző személyéhez elidegeníthetetlenül kötődnek.

2023. 01. 10., 09:12
Mikor lehetséges a talált dolog tulajdonának megszerzése?

Az elvesztett tárgyakkal kapcsolatban számos kérdés szokott felmerülni. A leggyakoribb, hogy a megtaláló milyen feltételekkel tarthatja meg a dolgot? Nem lehet figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy mit és hol talált a megtaláló, illetve a megtalált dolog milyen értékű. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2023. 01. 03., 09:13
Módosul a Munka Törvénykönyve 2023-tól

Az Országgyűlés 2022. decemberében a Munka Törvénykönyvét több ponton is módosította. A módosítások 2023. január 1-jétől életbe lépnek. Hogyan néz ki a Munka Törvénykönyve 2023-tól? A munkaszerződéssel, a munkáltatói tájékoztatással és a próbaidővel kapcsolatos változásokat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 12. 19., 15:17
Miként felel a tartozásért az adóstárs?

A nagyobb összegű hiteleknél gyakran tapasztalhatjuk, hogy az adós mellett egy vagy akár több adóstárs is szerepel a hitelszerződésben. Az adóstárs szerepe és kötelezettségei körül gyakran vannak félreértések. Mit érdemes tudni, mielőtt valaki adóstársként részt vesz egy hitelszerződésben? A legfontosabbakat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 12. 13., 16:17
A kötbér legfontosabb tudnivalói

A kötbér elsősorban a szerződésben foglalt kötelezettségek megerősítésére szolgáló kötelezettségvállalás. A vállalkozási típusú szerződéseknek gyakori eleme. A kötbérre vonatkozó legfontosabb szabályokat dr. Szabó Gergely ügyvéd ismerteti.

2022. 11. 21., 13:47
Pénzbeli elégtétel a polgári perek elhúzódása miatt

Időről-időre előkerülő panasz a polgári perek elhúzódása. Bár az utóbbi időben némileg csökkent az elhúzódó perek száma, de a probléma nem szűnt meg teljesen. 2022. január 1-jétől egy új törvénynek köszönhetően lehetőség van arra, hogy észszerűtlenül hosszú ideig húzódó per esetén a peres fél a bíróságtól pénzbeli elégtételt kapjon. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 11. 14., 15:14
Mi történik a bérleti szerződéssel az ingatlan árverése esetén?

A bírósági végrehajtási eljárás során nem kizárt, hogy olyan ingatlan kerül árverezésre, amelyben bérlő lakik. Ilyen esetekben felmerül, hogy az ingatlant lakottan kell-e árverezni? Mi lesz a bérleti szerződés sorsa az ingatlan árverése után? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2022. 11. 08., 11:23
Vezető állású munkavállaló munkaszerződése

A vezető állású munkavállaló több szempontból is különbözik a munkáltató más munkavállalóitól. Különbségek nem pusztán a munkával járó felelősség és a juttatások területén vannak. A vezető munkaszerződésének tartalma egyéb tekintetben is különbözhet a többi munkavállaló szerződésétől. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 10. 25., 16:17
Mikor vehető igénybe „harmadik” személy a szerződés teljesítéséhez?

A szerződésben vállalt kötelezettségeket sok esetben nem személyesen teljesíti az, aki a kötelezettséget vállalta. Egyáltalán joga van a szerződő félnek harmadik személy által teljesíteni a kötelezettségét a másik fél engedélye nélkül? Mennyiben lesz felelős a közreműködő személy tevékenységéért? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2022. 10. 17., 16:22
Mikor lehetséges a pert megelőző bírósági egyezségkötés?

A jogvitában álló felek a peres eljárás során a bíróság előtt is egyezséget köthetnek egymással. A bíróság azonban nem csak perben, hanem a pert megelőzően is közreműködhet az egyezség megkötésében. A pert megelőző bírósági egyezségkötés legfontosabb szabályait dr. Szabó Gergely ügyvéd mutatja be.

2022. 10. 10., 14:26
Mikor sérül az „egyenlő munkáért egyenlő bér” elve?

Az „egyenlő munkáért egyenlő bér” elve sokak által ismert alapelv. Azonban nem mindenki van tisztában azzal, hogy ezen elv milyen esetekben alkalmazható. Több esetben is előfordulhat ugyanis, hogy első pillantása sérül az egyenlő munkáért egyenlő bér elve, azonban ténylegesen erről nincs szó. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 10. 04., 10:17
A perbeli egyezségkötés legfontosabb tudnivalói

A jogviták végleges eldöntése a bíróság feladata. Azonban a vitában álló feleknek nem feltétlenül kell a bíróság ítéletére bízniuk magukat. Lehetőségük van arra, hogy a perben bíróság előtt megegyezzenek. A perbeli egyezségkötés legfontosabb szabályait dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 09. 27., 11:17
Mikor kötelező az írásba foglalt szerződés?

Amikor szerződéskötésről beszélünk, akkor általában mindenki írásba foglalt szerződésre gondol. Hogyan lehet szerződést kötni? Mikor kötelező az írásba foglalt szerződés? Miért jó, ha írásban van a megállapodás? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2022. 09. 21., 15:18
A nem vér szerinti gyermek öröklése

Számos családban van örökbefogadott gyermek és még ennél is több családban nevelt gyermek, illetve mostohagyermek. Hogyan történhet a nem vér szerinti gyermek öröklése az örökbefogadó szülő vagy nevelőszülő halála esetén? Örököl-e vér szerinti szülője után, akit örökbe fogadtak? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 09. 06., 11:11
Könnyebb lesz a társasházi garázs eladása

A társasházban található közös tulajdonú garázs, tároló eladásánál az elővásárlási jogra vonatkozó szabályok betartása nehézséget és jelentős költséget okozhat a tulajdonostársak nagy száma esetén. Ezen a helyzeten egyszerűsített jelentősen egy jogszabályváltozás.

2022. 08. 29., 11:47
Haláleseti rendelkezés a bankszámláról: a legfontosabb tudnivalók

A bankszámla tulajdonosának lehetősége van arra, hogy halála esetén megjelölje, ki legyen a számla kedvezményezettje. Hogyan működik a haláleseti rendelkezés? Milyen hatással van az elhunyt személy utáni öröklésre? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol

2022. 08. 22., 15:17
Mikor zárható ki egy bíróság egy perben?

Egy perben nem csak maga a bíró, de a bíróság is kizárható? Milyen esetekben fordulhat elő, hogy egy bíróság nem dönthet egy ügyben? Melyek a bíróság kizárása kapcsán a legfontosabb szabályok? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2022. 08. 16., 09:22
Mikor lehetséges a bíró kizárása egy ügy elbírálásából?

Az igazságszolgáltatás megfelelő működésének egyik alapvető feltétele a bírák és a bíróság függetlensége és pártatlansága. Azonban előfordulhatnak olyan körülmények, amelyek befolyásolhatják a bíróság pártatlan ítélkezését. E helyzetek feloldására szolgálnak a Polgári Perrendtartásban a kizárás szabályai. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 08. 09., 10:23
Mit jelent a készenléti jellegű munkakör?

Léteznek olyan munkakörök, amelyek nem igénylik a dolgozó folyamatos munkavégzését, vagy a munkavégzés az átlagosnál kisebb igénybevétellel jár. Ezekben az esetekben bizonyos feltételek fennállása mellett eltérő munkajogi szabályok vonatkoznak a készenléti jellegű munkakört ellátó munkavállalókra. Fontos tudni azt is, hogy a készenlét és a készenléti jellegű munkakör nem ugyanazt jelenti. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 08. 02., 17:23
Mikor lehet perújítás keretében újra tárgyalni a pert a jogerős ítélet után?

Jogerős ítéletet esetén a döntés ellen rendszerint nincs helye további jogorvoslatnak. Ez egyben kizárja azt is, hogy valamelyik peres fél ugyanazon tényállás mellett a perben egyszer már elbírált jogait egy újabb perben próbálja érvényesíteni. Mikor lehet mégis rendkívüli jogorvoslatként „megismételni” a pert perújítás keretében? Melyek a perújítás szabályai? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 07. 18., 11:23
Miként felel az örökös az örökhagyó tartozásáért?

Ha öröklésre kerül sor, nem ritka, hogy az elhunyt tartozásokat hagyott hátra. Ilyen esetben mindig felmerül a kérdés, hogy az örökös felel-e az örökhagyó tartozásáért? Ha pedig az örökös felel a tartozásért, akkor fontos, hogy saját vagyonával is köteles-e helytállni? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2022. 07. 13., 14:23
Mit tehet a munkáltató téves munkabér utalás esetén?

Időről-időre megesik, hogy a munkáltató a ténylegesen járó munkabér helyett több munkabért fizet ki a dolgozónak. Mit tehet a munkáltató téves munkabér utalás esetén, hogy visszakapja a túlfizetést? Milyen határidőben kell lépnie? Hogyan követelhető vissza a téves munkabér? A érdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2022. 06. 28., 10:27
Önkényesen elfoglalt lakás visszaszerzése

Nehézségekbe ütközhet, ha a lakást jogtalanul elfoglaló személy, volt bérlő vagy más használó nem kívánja elhagyni az ingatlant. Ekkor jogi úton kell őt kiköltöztetni. Bizonyos esetekben ez valóban hosszabb pereskedést jelenhet a bíróságon. Ám vannak olyan esetek, amikor peres eljárás mellőzésével is kiüríthető a lakás.

2022. 06. 21., 09:17
Elállás az ingatlan adásvételi szerződéstől

Előfordulhat, hogy ingatlan adásvételi szerződés esetén az eladó vagy a vevő valamely okból szabadulni akar a szerződésből, azaz már nem kívánja eladni vagy megvenni az ingatlant. Van-e lehetősége az érintett félnek arra, hogy kihátráljon a szerződésből? Mikor lehet jogszerű az elállás ingatlan adásvételi szerződés esetén? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2022. 06. 13., 13:27
Meddig köteles dolgozni a munkavállaló felmondás esetén?

A munkaviszony leggyakrabban felmondással vagy közös megegyezéssel szűnik meg. Meddig köteles munkát végezni a dolgozó felmondás esetén? Fel kell-e őt menteni a munkavégzés alól? Mennyi időre szólhat a felmentés? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2022. 06. 07., 12:07
Térfigyelő kamera a társasházban

Sok társasházban alkalmaznak térfigyelő kamera rendszert vagyonvédelmi vagy más jogsértések megelőzésének céljából.

2022. 05. 30., 15:07
Több tulajdonos esetén kit terhel az ingatlanközvetítői díj?

Sok esetben előfordul, hogy a tulajdonosok a közös tulajdonban álló ingatlanukat szeretnék értékesíteni. Ilyen esetben valamennyi tulajdonosnak meg kell bízni az ingatlanközvetítőt vagy elég akár az egyik tulajdonostárs is? Kit terhel ilyen esetben az ingatlanközvetítői díj? Ki köteles az ingatlanközvetítő díját kifizetni, ha nem írta alá az összes tulajdonostárs a megbízást? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2022. 05. 24., 17:17
Hogyan változtak az ingatlanárverés szabályai?

A koronavírus miatti veszélyhelyzet május végén való megszűnésével megszűnnek azok a jogszabályi korlátozások is, amelyek a veszélyhelyzet alatt nem tették lehetővé magánszemélyek lakóingatlanának árverezését. Az utóbbi években jelentős változások következtek be az ingatlanárverés szabályaiban. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 05. 16., 10:07
Milyen esetben kötelező a szülő tartása?

A rokonokkal szemben fennálló tartási kötelezettség leggyakoribb, mindenki által ismert példája a gyermek tartására vonatkozó kötelezettség. A rokontartási kötelezettség azonban más esetekben is fennállhat, bár a gyermektartásnál jóval ritkábban, például a nagykorú gyermeknek a szülővel szemben is fennállhat tartási kötelezettsége. A „szülőtartással” kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 05. 09., 17:47
Mikor jogszerűek a munkahelyi kamerák?

Manapság számos munkahelyen alkalmaznak kamerás megfigyelőrendszert. A munkahelyi kamerák, a kamerás megfigyelés azonban komolyan érinti a munkavállalók személyiségi jogait is. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 05. 02., 15:57
A kamerás megfigyelés alapvető szabályai

Manapság számos helyen alkalmaznak kamerás megfigyelőrendszert. A kamerás megfigyelés azonban komolyan érinti mások, például a vásárlók, vendégek személyiségi jogait. Mikor és hogyan jogszerű a kamerák alkalmazása? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 04. 25., 13:55
Elővásárlási jog társasházi ingatlanon: a legfontosabb tudnivalók

Ingatlan adásvételi szerződésnél elővásárlási joggal leggyakrabban a közös tulajdonú ingatlanok eladásakor találkozhatunk. Társasházak esetén is előfordul elővásárlási jog, például közös tulajdonú tárolónál vagy garázsbeállónál. Elkerülhető-e, hogy minden elővásárlásra jogosulttal közölni kelljen a vételi ajánlatot? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 04. 20., 10:55
Megszakítható a munkavállaló szabadsága?

A munkavállaló szabadsága a pihenés és a regenerálódás ideje a dolgozó számára. Azonban előfordulhat, hogy valamely okból a szabadságon lévő munkavállaló munkájára mégis szükség van. Van-e lehetőség arra, hogy a már kiadott szabadság időpontját a munkáltató módosítsa? A kérdést dr. Szabó Gergely ügyvéd járta körbe.

2022. 04. 11., 12:41
Hogyan lehet a munkavállaló a cég képviselője?

A cégek mindennapi működéséhez nélkülözhetetlen, hogy legyen a cég képviseletében eljáró személy. Ezt a szerepet alapesetben egy vagy több vezető tisztségviselő tölti be. Azonban a képviselettel járó feladatok sokrétűsége vagy a cég szervezetének mérete miatt is előfordulhat, hogy a vezető tisztségviselő nem tudja a cég folyamatos képviseletét ellátni. Dr. Szabó Gergely ügyvéd írása.

2022. 04. 04., 09:25
Veszélyes üzemi felelősség: a legfontosabb tudnivalók

Léteznek olyan tevékenységek, amelyek folytatása az átlagosnál nagyobb veszélyt hordoz magában, ezért akár kisebb probléma bekövetkezése is súlyos károkkal járhat. A veszélyes üzemnek minősülő tevékenységekből eredő károkért való felelősséggel a törvény külön foglalkozik. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 03. 29., 09:19
2022-es változások a gazdasági társaságok szabályaiban

2022 elején a gazdasági társaságok jogi szabályozásában több olyan változás is bekövetkezett, ami befolyásolja a cégek alapítását és működését is. A módosítások érintik többek között a törzstőke rendelkezésre bocsátását, a pótbefizetés elrendelésének lehetőségét, az ügyvezető szerv döntéshozatalát. A fontosabb változásokat dr Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 03. 21., 11:49
Munkahelyi helyettesítés: a legfontosabb tudnivalók

A munkahelyeken időről-időre megtörténik, hogy valamelyik munkavállaló hosszabb vagy rövidebb időre kiesik a munkából. A kiesett dolgozó munkájára rendszerint ilyenkor is szükség lenne, ezért a munkáltatónak meg kell oldania a helyettesítést. Hogyan oldható meg a munkahelyi helyettesítés? Jár-e többletdíjazás a helyettesítésért? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2022. 03. 16., 12:29
Magánokirat vagy közokirat? – A legfontosabb tudnivalók

Gyakran lehet hallani, hogy valamely szerződést vagy nyilatkozatot teljes bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba kell foglalni. Az okiratok egyes típusainak különös jelentősége lehet például az okiratok bizonyító ereje, a szerződések érvényessége vagy végrehajtósága szempontjából. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 03. 07., 15:17
Mikor indokolt előszerződést kötni?

Szinte az összes szerződéses kapcsolatban szóba jöhet előszerződés megkötése. Azonban ez nem minden esetben szükséges és indokolt. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 03. 01., 10:48
Hogyan örökölhet az élettárs?

Hazánkban is sokan élnek élettársi kapcsolatban. Mégis gyakran csak az élettárs halála esetén merül fel a kérdés, hogy a túlélő élettárs örökölhet-e az elhunyt után. Az élettársnak szűkebb lehetőségei vannak az öröklésre, mint a túlélő házastársnak. Hogyan örökölhet az élettárs? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 02. 14., 12:56
Külföldi hagyaték esetén ki dönt az öröklésről?

Viszonylag gyakran előfordul, hogy az elhunyt személy hagyatékában külföldi vagyontárgy is található. Ilyen esetben gyakran felmerül a kérdés, hogy miként tudja megszerezni a belföldi örökös a külföldi hagyatékot. Ki dönt a külföldi hagyaték sorsáról és milyen jogszabályok alapján? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 02. 08., 15:27
Mikor érdemes végrendeleti végrehajtó kijelöléséről gondoskodni?

A végintézkedésben az örökhagyó sokféle módon rendelkezhet halála esetére a vagyonának sorsásról, sőt az örököst akár kötelezettséggel is terhelheti. Az örökhagyó érthető módon személyesen már nem tud meggyőződni arról, hogy a végakarata teljesül-e. Többek között ilyen esetekre készülve kerülhet sor végrendeleti végrehajtó kijelölésére. Milyen esetben érdemes erre is gondolni? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 02. 01., 09:18
Ki járhat el a polgári perben képviselőként?

Peres ügyekben gyakran előfordul, hogy a fél nem tud vagy nem kíván saját maga személyesen eljárni a perben, ezért képviselőt vesz igénye. Vannak olyan esetek is, amikor a perben a jogi képviselet kötelező. Ezért érdemes tisztában lenni a perbeli képviselet lehetőségeivel.

2022. 01. 25., 12:56
Mikor jár a garantált bérminimum?

A minimálbér és a garantált bérminimum összege hosszú évek óta emelkedőben van. Az idei évben jelentős emelkedés következett be a minimálbér és a garantált bérminimum összegében is. Milyen esetben jogosult a munkavállaló a minimálbérnél magasabb összegű garantált bérminimumra? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2022. 01. 18., 16:06
Ingatlan elbirtoklás 5 év alatt?

Széles körben ismert, hogy egy ingatlan tulajdonjogát elbirtoklással is meg lehet szerezni. Ennek alapvető feltétele az ingatlan sajátként való szakadatlan birtoklása 15 éven keresztül. Kevesebben tudnak arról, hogy bizonyos esetben az ingatlan elbirtoklás 5 év alatt is lehetséges. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2021. 12. 27., 15:05
Hogyan változott a távmunka szabályozása?

A módosítás célja, hogy a távmunkára vonatkozóan a veszélyhelyzet alatt kialakult és alkalmazott távmunka szabályok a veszélyhelyzet megszüntetését követően is alkalmazhatók legyenek.

2021. 12. 06., 15:15
Hogyan védhető le az ötlet?

A gazdaság, tudomány, művészet és az élet más területein is nagy szerepe van a szellemi alkotásoknak. A szellemi alkotások általában valamilyen ötletben, elgondolásban gyökereznek, melyek később öltenek formát. Hogyan védhető le az ötlet? Kaphatnak-e jogi védelmet az új ötletek, elgondolások? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2021. 11. 29., 16:42
Próbaidő: a legfontosabb tudnivalók

A próbaidőre vonatkozó kikötés gyakori eleme a munkaszerződéseknek. Alkalmazása a munkáltató és a munkavállaló számára is előnyökkel jár, ezzel is magyarázható a népszerűsége. Az alapvető szabályokat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2021. 11. 23., 10:03
A forgalmazási szerződés alapvető szabályai

Az új Polgári Törvénykönyv több olyan szerződéstípust is tartalmaz, amelyeket a korábbi törvény külön nem nevesített. Az egyik szerződés a forgalmazási szerződés. Ez a gyakorlatban széles körben elterjedt, mint az áruk fogyasztókhoz való eljuttatásának egyik köztes eleme. A forgalmazási szerződés törvényben foglalt alapvető elemeit dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2021. 11. 02., 13:45
Bedolgozói munkaviszony: a legfontosabb tudnivalók

A bedolgozói munkaviszony a munkaviszony egyik speciális formája, amely meglehetősen elterjedt bizonyos típusú munkavégzés esetén. Sok tekintetben hasonlít a „rendes” munkaviszonyhoz. Vannak azonban olyan sajátosságai, amelyek miatt részben eltérő szabályok vonatkoznak rá.

2021. 10. 26., 11:09
Ingatlan adásvétel: mit értünk tulajdonjog fenntartás és függőben tartás alatt?

Ingatlan adásvételi szerződések esetén gyakran találkozhatunk a „tulajdonjog fenntartással” való eladás és a „függőben tartással” való eladás kifejezésekkel. Azonban e kifejezések jelentése és a szerződésben játszott szerepe sokaknak nem világos. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2021. 10. 12., 16:00
Kaució: öt dolog, amivel érdemes tisztában lenni

A kaució a szerződéses kötelezettségvállalások biztosítására használt eszköz. Leginkább a bérleti szerződések körében találkozhatunk a kaucióval, de számos más szerződéshez kapcsolódó biztosítékként is szerepelhet.

2021. 10. 05., 18:00
Lehetősége van a munkáltatónak a nyilvántartások elektronikus vezetésére?

A munkáltatónak számos nyilvántartási kötelezettsége van a munkaviszony kapcsán. A vezetendő nyilvántartások közül a legfontosabbak között van a munkaidő és a szabadság nyilvántartás. A digitalizáció erősödésével rendszeresen felmerül a kérdés: vezethetők-e ezek a nyilvántartások elektronikus formában? Aki válaszol: dr. Szabó Gergely ügyvéd.

2021. 09. 28., 10:00
Visszakövetelhető-e a nászajándék?

Előfordul, hogy a házasságkötés alkalmából adott nászajándékot kívánják visszakövetelni, miután a házastársak együttélése meghiúsult.

2021. 09. 22., 13:45
Miként váltható meg az özvegyi haszonélvezeti jog?

Széles körben ismert, hogy törvényes öröklés esetén az elhunyt özvegye haszonélvezeti jogot is örököl a közösen lakott ingatlanon. Az özvegyi jog jelentősen korlátozza a tulajdonos jogait az ingatlannal kapcsolatban. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2021. 08. 17., 10:00
Meddig terjed a haszonélvezeti jog?

A haszonélvezeti jog közismerten erős jogosultság, amely sok tekintetben a tulajdonoshoz hasonló helyzetbe hozza a haszonélvezőt. Azonban a haszonélvezet sem korlátlan. A haszonélvező nem tehet meg bármit. Melyek a haszonélvezeti jog legfontosabb korlátai? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2021. 07. 27., 13:30
Mikor érvénytelen a munkaszerződés?

A munkaszerződés a munkaviszony alapvető dokumentuma. Így annak esetleges érvénytelensége kihat az egész munkaviszonyra. Mikor lesz a munkaszerződés érvénytelen? Az érvénytelen munkaszerződés semmis vagy megtámadható? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2021. 07. 16., 09:30
Foglaló vagy előleg: melyik a jobb?

Mi a különbség a foglaló és az előleg között? Melyik a jobb? Mire figyeljünk a foglaló esetén? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2021. 05. 31., 15:45
Mikor lehet munkaszüneti napra munkavégzést elrendelni?

A munkaviszonyban a munkavégzés rendszerint azokon a napokon történik, amelyek munkanapnak minősülnek. Vannak azonban olyan napok, amelyek jogszabály alapján munkaszüneti napok, de e napokon is felmerülhet a munkavégzés szükségessége.

2021. 05. 26., 17:00
Mit jelent, ha elmaradt a kockázatfeltáró nyilatkozat a devizahiteles szerződés esetén?

A devizahiteles szerződések törvényi úton való forintosítása már évekkel ezelőtt megtörtént. Mégis számos per van folyamatban jelenleg is devizahiteles szerződés kapcsán, ahol a devizahiteles szerződés érvénytelensége szinte mindig felmerül. Különösen abban az összefüggésben, hogy a bankkal szerződött fogyasztó tisztában volt-e az árfolyamkockázattal.

2021. 05. 18., 21:30
Mit tehetünk téves utalás esetén?

Előfordul, hogy az átutalt összeg egy arra nem jogosult másik személy számlájára kerül. Mit tehetünk téves utalás esetén, amikor téves bankszámlára utaltunk?

2021. 05. 10., 17:30
Egyéni cég – Alig ismerik, mit érdemes tudni róla?

Magyarországon az egyéni vállalkozás a legelterjedtebb vállalkozási forma. Ezzel szemben az egyéni cég alig ismert, és mindössze néhány száz található belőle. Mégis érdemes tisztában lenni az alapvető jellemzőivel, mivel egyeseknek ez lehet a megfelelő vállalkozási mód.

2021. 05. 05., 11:00
Mikor lehetséges a hétvégi munkavégzés?

Magyarországon a legelterjedtebb munkarend továbbra is a hétfőtől péntekig terjedő munkanapokon való munkavégzés. Azonban számos esetben előfordul az is, hogy a dolgozóknak hétvégén kell munkát végezniük. Milyen feltételekkel lehetséges a hétvégi munkavégzés? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2021. 04. 27., 19:00
Milyen következményekkel járhat a késedelem?

Ha valamivel elkésünk, annak a mindennapi életben is lehetnek hátrányos következményei. Ha valamely jog által előírt kötelezettség teljesítésével esünk késedelembe, annak jogi jellegű következményei is lesznek. Különösen a szerződéses kötelezettségek esetén érdemes tisztában lenni a késedelem következményeivel. Mit értünk késedelem alatt? Melyek a legfontosabb következményei? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2021. 04. 20., 09:15
Mi a kézbesítési megbízott feladata, és mikor kötelező igénybe venni?

A bíróságokkal, hatóságokkal való kapcsolattartást nehezítheti, ha az érintett személynek nincs magyarországi címe. Ezért bizonyos esetekben a kézbesítési megbízott igénybevételére lehet szükség. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2021. 04. 08., 17:30
Mit kell munkahelynek tekinteni?

A munkahely a munkaviszony egyik lényeges eleme. A munkavállaló tevékenységét jelentős mértékben meghatározza, hogy a munkáját hol kell elvégeznie. Ezért fontos, hogy miként kerül a munkaszerződésben meghatározásra a munkahely. Ennek elmaradása esetén mit kell munkahelynek tekinteni? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2021. 03. 29., 12:00
Hogyan lehet kijavítani az ingatlan-nyilvántartás adatait?

Az ingatlan-nyilvántartás közhiteles tájékoztatást ad a hazai ingatlanok tulajdoni viszonyairól, illetve az ingatlanokon fennálló jogokról és terhekről. Előfordulhat azonban, hogy az ingatlan-nyilvántartásba is téves adatok kerülnek. Az adatok kijavításának lehetőségeit dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2021. 03. 16., 16:45
Villamos biztonsági felülvizsgálat lakóingatlanok esetén: a legfontosabb tudnivalók

Egy 2020-ban született jogszabály-módosítás következtében immár a lakóingatlan adásvétele, illetve a bérbeadása esetén is kötelező az úgynevezett villamos biztonsági felülvizsgálat. Mit érdemes tudni a villamos biztonsági felülvizsgálatról? Hatással van-e az ingatlannal kapcsolatos szavatossági igényekre?

2021. 03. 08., 15:00
Munkaköri leírás: a legfontosabb tudnivalók

A munkaszerződésnek nem kötelező eleme a munkaköri leírás, mégis a legtöbb esetben a munkaviszony egyik fontos dokumentuma. A munkaköri leírás mind a munkáltató, mind a munkavállaló számára lényeges szereppel bír.

2021. 03. 03., 16:00
Vállalkozás vagy megbízás? – Mi a különbség?

A szerződések világában a leggyakrabban használt szerződések közé tartozik a vállalkozási és a megbízási szerződés. Gyakoriságuk ellenére sokan nincsenek tisztában e két szerződéstípus különbözőségével.

2021. 02. 22., 18:15
Mire jó a fedezeti szerződés?

Gyakran előfordul, hogy a szerződésszegés miatt a szerződés nem teljesült célját a másik fél egy újabb szerződés megkötése útján valósítja meg. Ilyen esetben beszélhetünk fedezeti szerződésről.

2021. 02. 16., 18:00
Mit jelent a kegyeleti jog? Hogyan védik?

Az elhunyt személyek esetén személyiségi jogokról már nem beszélhetünk klasszikus értelemben, hiszen az érintett már nem élő személy. Azonban a jog mégis védelemben részesíti az elhunyt személy emlékét a kegyeleti jog formájában.

2021. 02. 09., 11:30
Mire terjed ki a munkáltató tájékoztatási kötelezettsége?

A munkajog legfontosabb alapelvei közé tartozik a munkáltató és a munkavállaló kölcsönös együttműködési és tájékoztatási kötelezettsége. A munkaviszonnyal kapcsolatos számos kérdés közül mindössze az alapbérről és a munkakörről kötelező megállapodni a munkaszerződésben. A Munka Törvénykönyve azonban további tájékoztatási kötelezettséget ír elő. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2021. 02. 01., 10:00
Szerkeszthet az ingatlanközvetítő vételi ajánlatot?

Egy közelmúltban történt törvénymódosítás kapcsán merült fel a kérdés, hogy jogosult az ingatlanközvetítő a nála jelentkező vevő részére vételi ajánlatot szerkeszteni? Dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2021. 01. 25., 16:00
Mikor érdemes egyesületet alapítani?

A nonprofit civil szervezeteknek több típusa van, amelyek közül a két legalapvetőbb az egyesület és az alapítvány. Egyesületet alapítani számtalan célra lehet, feltéve, hogy tevékenysége nem gazdasági célt szolgál, azaz nem profitorientáltan működik. Mire szolgál az egyesület és milyen módon hozható létre? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2021. 01. 11., 14:00
Mit jelent az álképviselet?

Előfordulhat, hogy valaki túllépi a képviseleti jogát, vagy úgy jár el más képviseletében, hogy erre nem volt joga. Ebben az esetben felmerül a kérdés: mi lesz a sorsa az álképviselő által tett nyilatkozatoknak?

2020. 12. 29., 16:00
Mi a díjkitűzés és mit érdemes tudni róla?

A díjkitűzés régóta ismert a jogrendszerben, sőt a mindennapi gyakorlatban is sűrűbben lehet vele találkozni, mint azt gondolhatnánk. Díjkitűzéssel a gazdaság területén és más területeken is lehet találkozni a legkülönbözőbb formákban. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2020. 12. 21., 11:30
Részmunkaidő: az öt legfontosabb tudnivaló

Részmunkaidőben való foglalkoztatással viszonylag gyakran találkozhatunk a munka világában. A részmunkaidő rendszerint kölcsönösen előnyös a munkáltató és a munkavállaló számára. Ugyanakkor ennél a foglalkoztatási formánál is felmerül néhány fontos dolog, amit érdemes szem előtt tartani – hívja fel a figyelmet dr. Szabó Gergely ügyvéd.

2020. 12. 14., 17:15
Az érvénytelen szerződés következményei

Önmagában annak megállapítása, hogy egy szerződés érvénytelen, még nem jelenti minden esetben azt, hogy a szerződés jogi sorsa rendeződött. Nézzük meg, milyen jogi következményei lehetnek annak, ha egy szerződés érvénytelen. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2020. 12. 08., 16:45
Mikor érvénytelen egy szerződés? – A legfontosabb tudnivalók

A szerződés érvénytelensége bármely szerződéses kapcsolatban felmerülhet. A mindennapi szóhasználatban is gyakran használjuk azt a kifejezést, hogy valamilyen megegyezés vagy kijelentés érvénytelen. Azonban e szóhasználat mögött nem mindig a jogi értelemben vett érvénytelenséget értjük.

2020. 11. 26., 15:15
Mikor járhat sikerdíj a megbízottnak?

A megbízási szerződés nagyon elterjedt szerződéstípus. Egyik fő jellemzője, hogy a megbízottnak díjazás akkor is jár, ha tevékenysége nem vezetett eredményre. Azonban előfordulnak olyan megbízások is, ahol megbízási díjként sikerdíjat kötnek ki a felek. Melyek a sikerdíj alapvető jellemzői? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2020. 11. 10., 16:30
Szerződés megszüntetése: hogyan lehetséges?

Egy szerződés megszüntetésére nem csak abból az okból kerülhet sor, hogy valamely szerződő fél a szerződést nem teljesíti, vagy nem a szerződésnek megfelelően teljesít.

2020. 10. 27., 10:00
Mit jelent, ha a végrendeletben hagyomány szerepel?

A végrendeletben az örökhagyó rendszerint arról rendelkezik, hogy ki vagy kik legyenek az örökösei. Az örökösöknek általában osztozni kell a hagyaték terheiben is, így például az örökhagyót terhelő tartozásokban. Van azonban kivétel! Mit jelent, ha a végrendeletben hagyomány szerepel? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2020. 10. 19., 16:45
Mire használható a munkavállalói biztosíték?

A szerződéses viszonyokban a szerződésszegéssel okozott károk megtérítésének biztosítására széles körben alkalmazott módszer az óvadék (köznapi nevén: kaució). A munkajog területén a munkavállalótól kérhető kauciót munkavállalói biztosítéknak nevezzük. Milyen esetekben alkalmazható a munkavállalói biztosíték? Melyek az alapvető szabályai?A kérdéskre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2020. 10. 06., 13:45
Elismert vállalatcsoport: a legfontosabb tudnivalók

A gazdaság nemzetközi jellegének erősödésével egyre inkább elterjedtek a több társaságból álló, de azok egységes menedzselésére, működtetésére épülő vállaltcsoportok. Az ilyen konszernek nem ritkán több országra, akár kontinensre is kiterjedő hálózatokat hoznak létre a különböző gazdasági társaságokból.

2020. 09. 28., 16:00
Szerződésátruházás: a legfontosabb tudnivalók

Előfordulhat, hogy egy már megkötött szerződés tekintetében szükség van arra, hogy az egyik fél szerződéses pozícióját, annak összes jogával és kötelezettségével együtt egy harmadik fél vegye át.

2020. 09. 22., 15:15
Engedményezés: öt dolog, amit érdemes tudni

Elég gyakori a pénzbeli és más jellegű követelések átruházása, engedményezése. Mégis, sok esetben félreértéseket okoz, hogy miként kerülhet másik személyhez egy követelés. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2020. 09. 15., 12:15
Milyen fegyelmi eszközök állnak a munkáltató rendelkezésére?

A munkáltatónak a munkaviszony keretében több, különböző fegyelmi eszköz áll rendelkezésére arra az esetre, ha a munkavállaló megszegi valamely kötelezettségét. A munkáltató fegyelmi eszközei legenyhébb következménynek számító szóbeli figyelmeztetéstől az azonnali hatályú felmondásig tartó széles skálán mozoghatnak. A munkáltatót megillető fegyelmezési jog alapvető tudnivalót dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2020. 09. 07., 17:17
Mit tehet a bérbeadó, ha a volt bérlő nem költözik ki?

Amikor az ingatlanra vonatkozó bérleti szerződés megszűnik, a bérlő alapvető kötelezettsége, hogy a bérleményt a bérbeadónak visszaadja. Nehézséget okozhat a bérbeadónak, ha a bérlő önként nem teljesíti a kiköltözési, ingatlan kiürítés iránti kötelezettségét.

2020. 08. 17., 18:15
Mi történik a munkavállalóval a munkáltató megszűnése esetén?

Amikor a munkaviszony megszűnéséről vagy megszüntetéséről szoktunk beszélni, akkor általában a felmondás vagy esetleg a határozott idejű munkaviszony lejárta jut eszünkbe. Azonban előfordul olyan eset is, hogy maga a munkáltató szűnik meg.

2020. 08. 10., 18:15
Hogyan szerezhető meg elbirtoklással a telki szolgalom?

Ingatlanok esetén viszonylag gyakori, hogy az egyik ingatlant telki szolgalom terheli, amelyet a másik ingatlan mindenkori tulajdonosa, birtokosa gyakorolhat. Ez a szolgalom többféle módon is létrejöhet, például jogszabály alapján vagy szerződéses úton. Előfordulhat olyan eset is, hogy a szolgalmi jog elbirtoklással létesül. Hogyan szerezhető meg elbirtoklással a telki szolgalom? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2020. 08. 05., 16:45
Milyen díjazásra tarthat igényt a megbízás nélküli ügyvivő?

Többször fordul elő, mint gondolnánk, hogy valaki egy másik személy helyett és érdekében úgy jár el, hogy erre őt nem is bízták meg. Előfordulhat ez például olyankor, ha valakit megbíztak egy ügy ellátásával egy bizonyos körben, de „túlteljesíti” a megbízását.

2020. 07. 27., 14:30
Tartós közvetítői szerződés díjazása: az alapvető szabályok

Tartós közvetítői szerződése lehet például egy kereskedelmi ügynöknek, aki a megbízó termékeinek a vevők részére való kiközvetítését vállalja. A tartós közvetítői szerződésre a közvetítés általános szabályai mellett külön szabályok is vonatkoznak. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2020. 07. 20., 13:15
Mi a megfelelő ellenérték versenytilalmi megállapodás esetén?

A munkáltatóknál gyakran felmerül olyan igény, hogy gazdasági érdekük védelmében korlátozni kívánják a munkavállalójuk munkaviszony megszűnése utáni elhelyezkedését. Az ilyen korlátozásokat a Munka Törvénykönyve a versenytilalmi megállapodás keretében teszi lehetővé a munkáltató által fizetett megfelelő ellenérték fejében.

2020. 06. 29., 17:15
Mikor állítható helyre a jogellenesen megszüntetett munkaviszony?

Ha a munkáltató a munkaviszonyt jogsértő módon szünteti meg, a munkavállaló többféle követelést támaszthat. Az ilyen módon elküldött munkavállaló ritkán kíván visszatérni a munkáltatóhoz, azonban időnként mégis felmerül a munkaviszony helyreállításának igénye. A megszüntetett munkaviszony helyreállításának törvényi lehetőségei viszont korlátozottak. Milyen esetekben van lehetőség a jogellenesen megszüntetett munkaviszony helyreállítására? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvád válaszol.

2020. 06. 22., 10:30
Ráépítés: a legfontosabb tudnivalók

Ráépítésről akkor beszélünk, ha valaki egy másik személy tulajdonában álló földre saját anyagával építkezik anélkül, hogy erre egyéként jogosult lenne. A ráépítés bizonyos esetekben a ráépítő számára tulajdonjog megszerzését is eredményezheti. Mikor, mitől függ ez? Mit érdemes tudni a ráépítésről? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2020. 06. 15., 15:15
Mire szolgál a szindikátusi szerződés?

Lehetnek azonban olyan megállapodások és kötelezettségvállalások, amelyeket a tagok nem kívánnak a nyilvánosság elé tárni. Ilyen esetben kerülhet sor az ún. szindikátusi szerződés megkötésére.

2020. 06. 08., 16:00
Mit tehetünk, ha már előre látható a szerződésszegés?

A szerződéseket a szerződésben, illetve a jogszabályokban rögzített módon és határidőben kell teljesíteni. Ha az egyik szerződő fél a kötelezettségeit nem tudja az előírtak szerint teljesíteni, az rendszerint akkor derül ki, amikor már késedelembe esik vagy hibásan teljesít. Mit tehet a szerződő fél, ha már előre látható az előzetes szerződésszegés? Ahhoz, hogy a jogait gyakorolhassa, meg kell várnia, amíg ténylegesen bekövetkezik a szerződésszegés? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2020. 06. 02., 15:15
Mikor köteles a munkáltató munkavédelmi kockázatértékelést végezni?

A munkáltató egyik alapvető kötelezettsége, hogy a munkavállalók számára biztosítsa az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzést. Ahhoz, hogy e kötelezettségének eleget tudjon tenni, alapvető feltétel, hogy a munkáltató tisztában legyen a munkabiztonságot és a dolgozók egészségét veszélyeztető kockázatokkal, és megtegye a szükséges lépéseket.

2020. 05. 18., 16:00
Milyen jogi védelemben részesülnek a szoftverek?

A legkülönbözőbb szoftverek az elmúlt évtizedekben a gazdaság, a tudomány, és az emberek mindennapi életének szerves részeivé váltak. Számos olyan tevékenység létezik, amelyek megvalósítása szoftverek nélkül manapság már nem, vagy csak nehezen lenne elképzelhető. A szoftver rendszerint jelentős vagyoni értéket is képvisel. Milyen jogi védelemben részesülnek a szoftverek? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2020. 04. 27., 16:45
Koronavírus-járvány: rendkívüli munkajogi szabályok

A koronavírus járvány az élet minden területére hatással van, de ezek közül is kiemelkedik a munkaviszonyok területe. A járványhelyzetben több munkajogi szabály nehezen betarthatóvá vált. A munkáltatóknak és a munkavállalóknak nagyobb rugalmasságra van szükségük, sokszor annak érdekében, hogy a munkáltató működése és a munkaviszony fenntartható legyen. Ezért a veszélyhelyzet idejére több olyan átmeneti jogszabályi rendelkezés született, amely eltér a munkajog rendes szabályaitól. Milyen rendkívüli munkajogi szabályok érvényesülnek a járvány alatt? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2020. 04. 20., 14:56
Milyen kamatok léteznek, és melyiket mikor kell fizetni?

A mindennapi életben gyakran találkozunk a kamat fogalmával, és azzal, hogy valamely pénzösszeg után kamatot kell fizetni. A kamatnak több típusa van, és ennek megfelelően a különböző kamatok megfizetése sem mindig ugyanúgy történik. Mit értünk kamat alatt? Milyen kamatok léteznek, és melyiket mikor kell fizetni? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2020. 04. 15., 18:15
Milyen esetekben függeszthető fel a végrehajtási eljárás?

A végrehajtási eljárás célja, hogy az adós tartozását behajtsák. Előfordulhat azonban, hogy az eljárás megindulását követően olyan esemény történik, amely a végrehajtás folytatásának jogosságát is érinti. A törvény ezért bizonyos esetekben lehetővé teszi a végrehajtási eljárás felfüggesztését. Milyen esetekben függeszthető fel a végrehajtás? A kérdésre dr,. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2020. 04. 06., 15:35
Mit árul el a tulajdoni lap egy ingatlanról?

Ha valaki ingatlant vásárol vagy más, ingatlanra vonatkozó ügyletben vesz részt, fontos, hogy az ingatlannal kapcsolatos alapvető jogokkal és tényekkel tisztában legyen. Erre a célra az ingatlan tulajdoni lapja a megfelelő forrás, feltéve, hogy ismerjük mit és hol találhatunk meg rajta. Milyen információkat árul el a tulajdoni lap egy ingatlanról? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2020. 03. 16., 15:15
Milyen vagyontárgyak vonhatók bírósági végrehajtás alá?

A követelések végrehajtásának legtipikusabb módja a bírósági végrehajtási eljárás, amennyiben az adós a tartozását határidőben nem teljesíti. A bírósági végrehajtás során az adós vagyonát vonják végrehajtás alá, annak érdekében, hogy a hitelező követelése megtérüljön. Azonban a végrehajtási eljárás során alkalmazható kényszerítő intézkedéseknek is megvan a maga sorrendje.

2020. 03. 10., 19:00
Hány órát dolgozhat egy nap a munkavállaló?

A munkaviszony egyik alapvető eleme, hogy a munkavállaló mennyit dolgozik. Ennek kereteit egyrészt a felek megállapodása, a törvény, és esetleg a kollektív szerződés határozza meg. E keretek között a munkáltató döntésétől függ, hogy a munkaidőt miként osztja be a dolgozó számára. Felmerül hát a kérdés, hogy hány órát dolgozhat egy nap a munkavállaló. Melyek a napi munkaidő szabályai? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2020. 03. 03., 19:00
Mi a különbség a többletmunka és a pótmunka között?

A vállalkozási szerződések kapcsán gyakran merül fel a vállalkozó által elvégzett többletmunka és pótmunka kérdése. Különösen lényeges ez építési vállalkozási szerződéseknél. A vállalkozó által elvégzett többlet- és pótmunkák, valamint ezek díjazása gyakran képezi vita tárgyát. Mit értünk többletmunka alatt, és mi a pótmunka? Mi a különbség a kettő között? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2020. 02. 24., 17:31
Mikor kötelező az energetikai tanúsítvány és mikor nem?

Ma már közismert, hogy lakás vagy lakóház eladása esetén az eladó köteles az épületre vonatkozó energetikai tanúsítványt a vevőnek átadni. Azonban az energetikai tanúsítvány nem csak lakás, ill. lakóház esetén és nem csak eladáskor kötelező. Mikor kötelező az energetikai tanúsítvány és mikor nem? Meddig használható fel az elkészült tanúsítvány? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2020. 02. 17., 12:15
Felhasználható jogsértő bizonyíték egy perben? – Itt vannak az új szabályok

A polgári perekben nem ritka, hogy valamely fél olyan bizonyítékkal szeretne bizonyítani valamit, ami jogsértőnek minősül. Egy bizonyítási eszköz több okból számíthat jogsértőnek. Ilyen például, ha jogsértő módon hozták létre vagy szerezték meg. Ennek leggyakoribb példája az érintett személy hozzájárulása nélkül készített vagy felhasznált kép vagy hangfelvétel.

2020. 02. 11., 18:15
Egy munkakör több munkavállaló között is megosztható?

A munkaviszony tipikusan egy munkáltató és egy munkavállaló között jön létre. Vannak azonban a munkaviszonynak speciális formái, amikor akár munkáltatói, akár dolgozói oldalon több személy áll. E sajátos foglalkoztatási megoldások egyik típusa a munkakör megosztása több munkavállaló között. Mit értünk munkakör megosztás alatt, és melyek a főbb szabályai?A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2020. 02. 03., 18:15
Hogyan védhető egy termék dizájnja?

A kereskedelemben kiemelt jelentőséggel bír egy adott termék megjelenése, dizájnja. A dizájn nem pusztán a termék eladhatóságát segíti, hanem egy ismert dizájnnak jelentős értéke is van. Magát a gyártót, kereskedőt és termékét is azonosítják általa. Milyen jogi védelmet élvezhet a dizájn? Hogyan védhető egy termék dizájnja? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2020. 01. 27., 18:15
Mire szolgál a póthagyatéki eljárás?

Amikor valaki meghal, akkor a vagyona az örököseire száll. Ilyen esetben közjegyző előtti hagyatéki eljárásra kerül sor. Előfordulhat, hogy a hagyatéki eljárás után kerülnek elő újabb hagyatéki vagyontárgyak, vagy olyan tények, amelyek magát az öröklést is befolyásolják. Mi a teendő ilyen esetben? Mire szolgál a póthagyatéki eljárás? Mikor kell megismételt hagyatéki eljárást tartani? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2020. 01. 20., 12:15
Hogyan adható el a társasházi közös tulajdonban lévő ingatlan?

Társasházak esetén időről-időre felmerül, hogy a társasház a közös tulajdonban lévő valamely ingatlanrészt el kívánja adni. A társasházi közös tulajdonban álló területek elidegenítése azonban nem olyan egyszerű, mint a külön tulajdonban lévő lakások átruházása.

2020. 01. 13., 12:02
Módosíthatja-e a munkáltató a már kiadott szabadság időpontját?

A munkáltató kötelezettsége, hogy előre közölje a munkavállalóval, hogy a részére járó szabadságot mikor adja ki. Nem kizárt azonban, hogy miután a munkáltató tájékoztatta a dolgozót a szabadság időpontjáról, kiderül, hogy a munkáltatónak mégis szüksége van ebben az időszakban a dolgozóra. Eltolhatja-e utólag más időre a munkáltató a szabadságot? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2020. 01. 07., 18:31
Vita esetén miként kell értelmezni a szerződéseket?

Amikor szerződéskötésre kerül sor, a szerződő felek a közöttük létrejött megállapodás lényeges feltételeit foglalják szerződésbe. Előfordulhat azonban, hogy a szerződés valamely rendelkezését nem sikerül egyértelműen megfogalmazni vagy a felek valamelyike utólag kétségbe vonja egy szerződési feltétel tartalmát.

2019. 12. 31., 15:00
Öt dolog, amit feltétlenül érdemes tudni az ajándékozásról

Nemcsak karácsony idején, hanem a hétköznapokban is a gyakori ügyletek közé tartozik az ajándékozás. A Polgári Törvénykönyv az ajándékozásra is szerződésként tekint, amelynek megvannak a jogi jellegzetességei. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2019. 12. 28., 10:05
Mi a különbség a jótállás és szavatosság között?

Karácsonykor mindig megélénkül a kereskedelmi forgalom. Ajándékként sokféle termék cserél gazdát. A legtöbben tudják, hogy a hibás termékért az eladó szavatossággal tartozik. Egyes termékek esetén azonban jótállást, más néven garanciát is kapunk. Mi a különbség a jótállás és szavatosság között? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 12. 16., 15:45
Jár-e valami az örökösnek a tartási szerződéssel átruházott ingatlan után?

Gyakori, hogy idős emberek tartási vagy életjáradéki szerződést kötnek ismerősükkel vagy más olyan személlyel, aki nem hozzátartozójuk. Az ilyen típusú szerződésekben a tartás vagy életjáradék ellentételezése igen gyakran az eltartott tulajdonában álló ingatlan átruházása. Olykor előfordul, hogy a tartási vagy életjáradéki szerződésről az örökös csak az örökhagyó halála után szerez tudomást. Van-e joga a törvényes örökösnek, hogy az ilyen módon átruházott ingatan esetén valamilyen igénnyel lépjen fel? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 12. 03., 15:32
Ki jogosult a garantált bérminimumra?

A minimálbér és a garantált bérminimum összege közötti különbség nem elhanyagolható mértékű. Jogos hát a kérdés: ki jogosult a magasabb garantált bérminimumra? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2019. 11. 25., 16:15
Mit érdemes tudni az üzleti titok védelméről?

Az üzleti információk, adatok biztonsága kiemelten fontos a gazdasági szereplők számára. Ezek az ismeretek döntő hatással lehetnek az adott vállaklozás működésére, sikerességére. Nem véletlen, hogy az üzleti titok védelméről jelenleg már külön törvény rendelkezik. Így érdemes megnézni az üzleti titok védelmére vonatkozó alapvető szabályokat. Mit érdemes tudni az üzleti titok védelméről? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2019. 11. 18., 14:02
Polgári jogi társaság: társulás cégalapítás nélkül

Ha több személy közös gazdasági tevékenység vagy más közös cél érdekében kíván együttműködni, akkor a legtöbb esetben gazdasági társaságot vagy más önálló szervezetet hoznak létre. Azonban lehetséges az is, hogy rugalmasabb formában szeretnének együttműködni e célokért. Társulás cégalapítás nélkül? Mi lehet a megoldás? A válasz: polgári jogi társaság. Melyek az alapvető jellemzői? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2019. 11. 11., 09:31
Mi a teendő, ha elévült a végrehajtási jog?

Felmerülhet a kérdés, ha egy adóssal szemben végrehajtási eljárás folyik valamely tartozása miatt, akkor elévülhet-e a tartozása. Elévülésről a végrehajtási eljárás során is beszélhetünk, de ebben az esetben a végrehajtási jog az, ami elévülhet. Milyen lépéseket tehet az adós? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 10. 29., 13:15
Kit illet a munkavállaló által létrehozott szellemi alkotás?

Előfordulhat, hogy a munkavégzés során vagy azzal kapcsolatosan olyan alkotás jön létre, amely jogi védelemben részesül. Ezeket a szellemi alkotásokat sok esetben a munkavállalók hozzák létre, és akár komoly anyagi és eszmei értéket is képviselhetnek. Kit illet a munkavállaló által létrehozott szellemi alkotás?

2019. 10. 07., 16:15
Megbízási szerződés: az öt legfontosabb tudnivaló

A megbízási szerződés az egyik legváltozatosabb szerződéstípus, amelyet sokféle feladat ellátására lehet használni. Éppen ezért a megbízási szerződéssel gyakran lehet találkozni a mindennapokban. Melyek a megbízási szerződések legjellemzőbb vonásai? Az öt legfontosabbat dr. Szabó Gergely ügyvéd ismerteti

2019. 09. 30., 14:02
Mire szolgál a házassági vagyonjogi szerződés?

A házastársak a házasság megkötésével nem csupán érzelmi, hanem sajátos jogi és vagyoni kapcsolatba is lépnek egymással. Vagyoni viszonyaikat rendezhetik házassági vagyonjogi szerződés megkötésével. Mire szolgál a házassági vagyonjogi szerződés? Mikor és mire köthető? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 09. 02., 12:30
Mit kell tudni a haszonkölcsön szerződésről?

A haszonkölcsön kifejezést a hétköznapi szóhasználatban ritkábban hallhatjuk. Ennek ellenére az ilyen ügyletek sokkal gyakrabban fordulnak elő a mindennapokban, mint azt gondolnánk. Ezért érdemes megismerkedni az alapvető szabályaival. Mit kell tudni a haszonkölcsön szerződésről? A legfontosabbakat dr. Szabó György ügyvéd foglalta össze.

2019. 08. 27., 11:01
Felülvizsgáltathatja-e a munkáltató a munkavállaló keresőképtelenségét?

Az orvos által megállapított keresőképtelenségnek a munkaviszony több területére is hatása lehet, akár a munkavégzési kötelezettséget, a táppénzre jogosultságot vagy a munkaviszony megszüntetését tekintjük. A munkáltatóknál gyakran felmerülő kérdés, van-e lehetősége a keresőképtelenség felülvizsgálatára? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 08. 12., 15:31
Állatszavatosság: lehet-e szavatossággal élni állat vásárlása esetén?

Ha valaki háziállatot vagy haszonállatot vásárol, előfordulhat, hogy az állat a vásárlást követően elpusztul vagy megbetegszik. Ilyenkor fordulhat-e a vevő az eladóhoz az állattal kapcsolatos panaszával vagy jogi igényével? Lehet-e szavatossági igényt érvényesíteni állatok esetén? Melyek az állatszavatosság szabályai? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 07. 29., 12:45
Mi a közös a bútorasztalosban és az ügyvédben?

Még mielőtt azt gondolnád, hogy ez valami másról szól, mint ami neked fontos lehetne, javaslom, olvasd végig. Nem véletlenül került be az Érthető Jog írásai közé, még ha ezúttal kicsit rendhagyó is.

2019. 07. 20., 11:35
Lehet-e egy cég vezető tisztségviselő?

Időről-időre felmerülő kérdés, hogy elláthatja-e egy jogi személy, cég egy másik jogi személy, cég ügyvezetését? Dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 07. 17., 11:02
Mit értünk ajánlat és ajánlati kötöttség alatt?

A szerződéskötési folyamatnak szinte minden szerződés esetén fontos eleme a szerződési ajánlat megtétele és elfogadása. E nyilatkozatok megtétele jogi kötelezettségekkel jár, és végül a felek közötti szerződéskötéshez vezethet. Mi minősül ajánlatnak? Meddig tart az ajánlati kötöttség? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 06. 25., 13:43
Melyek a munkaközi szünet alapvető szabályai?

A munkavégzés rendszerint fizikailag és szellemileg megterhelő tevékenység. Nem vagyunk gépek, ezért nem várható el a munkavállalótól, hogy 8-10 órát pihenés és megszakítás nélkül dolgozzon le. Ezt figyelembe véve a jogi szabályozás is kötelező szabályokat tartalmaz a munkavégzést megszakító szünetek tekintetében. Melyek a munkaközi szünet alapvető szabályai? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 06. 02., 12:15
Miként oldható meg a munkahelyi helyettesítés?

Minden munkavállalóval megesik időről-időre, hogy különböző oknál fogva ideiglenesen nem tudja feladatait ellátni. Ebben az esetben helyettesítésre van szükség. Ezek az okok lehetnek előre tervezhetőek (pl. szabadság), amelyek esetén a helyettesítés egyszerűbben megoldható. Előfordulhatnak azonban váratlan körülmények is (pl. betegség), ekkor a kieső munkavállaló pótlásának megszervezése nagyobb gondot okozhat a munkaadónak. A legfontosabb tudnivalókat Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2019. 05. 21., 11:44
Mit jelent, ha valaki érdemtelen az öröklésre?

Több oka is lehet annak, hogy valaki nem örökölhet. Például, ha az örökhagyó előtt meghal vagy lemondott az öröklésről. Kiesik az öröklésből az a személy is, aki az öröklésre érdemtelenné vált. Mit jelent az érdemtelenség és melyek a következményei? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 05. 17., 11:46
Mit érdemes tudni a bizományi szerződésről?

A bizományi szerződés a közvetítőn keresztül lezajló szerződéskötés egyik fajtája, amelyet a Polgári Törvénykönyv külön is szabályoz. Mit érdemes tudni róla? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 05. 15., 14:01
Mit jelent az együttműködési kötelezettség a szerződések esetén?

A szerződés többoldalú ügylet, amelyből az érintett feleknek jogai és kötelezettségei keletkeznek. A szerződés megkötése és teljesítése nehezen képzelhető el a felek együttműködése nélkül. Ezért a szerződő felek egyik lényeges kötelezettsége, hogy egymással együttműködjenek. Mire vonatkozik ez az együttműködési kötelezettség? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 04. 25., 17:04
Mit jelent a jóerkölcsbe ütköző szerződés?

A gyakorlatban időről-időre előfordul, hogy valaki egy szerződés jóerkölcsbe ütközésére hivatkozik. A nyilvánvalóan jóerkölcsbe ütköző szerződés semmis, ezért fontos, hogy mely szerződések eshetnek ebbe a kategóriába. Milyen feltételek esetén beszélhetünk jóerkölcsbe ütköző szerződésről? A kérdése dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 04. 21., 13:15
Mit érdemes tudni a fuvarozási szerződésekről?

Ma már a globalizáció, az internet széles körben történő elterjedésével mindennapivá vált, hogy a különböző áruk beutazzák a világot. Nagy szerep jut a fuvarozó vállalkozásoknak, legyen a fuvarozás akár légi, közúti, vasúti, vagy tengereken átívelő. Melyek a fuvarozási szerződések általános szabályai? Miért ki a felelős? Hogyan kell csomagolni? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

2019. 04. 05., 12:00
Mikor felel a munkáltató a munkaviszonnyal összefüggő kárért?

A munkaviszonnyal kapcsolatban többféle módon érheti kár a munkavállalót. Azokat a károkat, amelyek a dolgozót a munkaviszonnyal összefüggésben érik, a munkáltató köteles megtéríteni. Melyek a munkáltatói kártérítési felelősség alapvető szabályai? Mikor mentesülhet a munkáltató a felelősség alól? A kérdésekre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 03. 24., 09:05
Mit jelent a kötelesrész és kinek, mennyi jár?

Előfordulhat, hogy valaki úgy végrendelkezik, hogy a törvény szerinti örököseire semmit, vagy a törvény szerint járó örökségnél jóval kevesebbet hagy. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

2019. 03. 14., 15:30
Öt tévhit az elévüléssel kapcsolatban

Az elévülés széles körben ismert és használt kifejezés. Valószínűleg azt is sokan tudják, hogy az elévülés lényege, hogy időmúlás következtében teszi behajthatatlanná a pénzbeli vagy más követelést. Ennek ellenére sok tévhit és pontatlanság kering az elévüléssel kapcsolatban. Dr. Szabó Gergely ügyvéd ezek közül mutat be ötöt.

2019. 03. 09., 13:47
Melyek a munkáltatói kölcsön alapvető szabályai?

A munkáltató többféle módon adhat támogatást a munkavállalónak. A munkáltató munkabérelőleget nyújthat, és arra is van lehetősége, hogy kedvezményes kölcsönt nyújtson a munkavállalónak. Mit kell tudni a munkáltatói kölcsönről? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 03. 02., 15:03
Mire szolgál az öröklési szerződés?

Közismert, hogy az örökhagyó vagyonának sorsáról halála esetére végrendelettel rendelkezhet. Az örökhagyónak azonban arra is lehetősége van, hogy ellenszolgáltatás fejében, szerződéses úton nevezze meg örökösét. A szerződéses végintézkedés leggyakoribb formája az öröklési szerződés. Milyen feltételekkel és tartalommal köthető öröklési szerződés? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 02. 15., 14:03
Mentesülhet-e a kártérítés alól, aki megszegte a szerződést?

Ha valamely szerződő fél a szerződésben vállalt kötelezettségeit megszegi, többféle következménnyel kell számolnia. Az egyik következmény, hogy a szerződés megszegése miatt a másik félnek okozott kárt meg kell térítenie. Milyen esetben mentesülhet az érintett a kártérítési felelősség alól? A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 02. 07., 17:45
Mikor jogszerűek az egymást követő határozott idejű munkaszerződések?

Határozott idejű munkaviszony esetén előfordulhat, hogy a munkáltatónak a munkaviszony letelte után is szüksége lenne a dolgozó munkájára. Ilyen esetben kézenfekvő a munkaszerződés meghosszabbítása vagy újabb határozott időre való ismételt szerződéskötés. Az egymást követő határozott idejű munkaszerződések azonban nem minden esetben jogszerűek. Milyen feltételekkel jogszerű a határozott idejű munkaszerződések sorozata?A kérdésre dr. Szabó Gergely ügyvéd válaszol.

2019. 01. 30., 11:46
Mit tehetünk, ha a szomszéd építkezése miatt csökken ingatlanunk értéke?

Időről-időre előfordul, hogy egy újonnan felépített épület a lakókörnyezetben lakóknak valamilyen módon zavarást, kellemetlenséget okoz. Ennek leggyakoribb példája, ha az újonnan felépült épület elfogja a kilátást a szomszéd épület elől. Ilyen esetben az építkezők az építkezés szabályos voltára szoktak hivatkozni, azonban ez nem mentesítheti őket minden felelősség alól.

2019. 01. 17., 14:05
Miként használhatja több haszonélvező az ingatlant?

Ahogy egy ingatlannak több tulajdonosa lehet, ugyanúgy előfordulhat az is, hogy az ingatlanon több személyt illet meg haszonélvezeti jog. Ilyenkor felmerül a kérdés, hogy miként tudja több haszonélvező a jogait gyakorolni?

2019. 01. 08., 08:47
Átvihető-e a tavalyi szabadság 2019-re?

A munkaáltatók és a munkavállalók sokszor csak az új év kezdetén szembesülnek azzal, hogy az előző évre járó szabadság nem került teljes egészében felhasználásra. Ilyen esetben felmerül a kérdés, hogy átvihető-e, és milyen mértékben a tárgyévben ki nem adott szabadság a következő évre?

2019. 01. 04., 11:46
Nyilvános cégadatok: még mindig sokan nem tudják…

Az üzleti életben egyre fontosabb az információ. Az információnak megbízhatónak és gyorsan, könnyen elérhetőnek kell lennie. Milyen információk ingyenesek egy cégről, és mire jók ezek?

  Rovathírek: ÜZLETEM.HU

  Rovathírek: GUSTO

  ATOMERŐMŰ ADATOK

Egy új atomerőművi blokk építése számokban:

8.000 fő
MUNKAERŐ
500.000 m3
BETON
100.000 t
ACÉL
20.000 km
KÁBEL