Sorra vesszük az atomerőmű-építés munkálatait, amelyekben – harmadik–negyedik „szintű” alvállalkozóként – a hazai kkv-knak is lehetőségük nyílik részt vállalni.
Az atomerőművek építésével, működtetésével, leszerelésével, illetve a radioaktív hulladék kezelésével kapcsolatos feladatokat áttekintő sorozatunk további cikkei:
A 12 milliárd eurós költségvetésű Paks II projekt Magyarország történetének legnagyobb ipari beruházása. A magyarországi beszállítók a Roszatommal kötött szerződés szerint akár 40 százalékos arányt is elérhetnek, azaz a hazai GDP nagyjából 5 százalékának megfelelő üzleti lehetőség nyílhat meg előttük.
A kis cégek előtt is nyitva állnak a lehetőségek
Magyarországnak elemi érdeke, hogy a kis és a közepes vállalkozások számára is lehetőségek nyíljanak a Paks 2 projektben – mondta el a KamaraOnline-nak adott interjúban Aaron Michelin, az Enersense International vezérigazgatója. A finnországi Olkiluoto 3 atomerőmű építésében – amelyben az Enersense is aktív részt vállalt – több mint 1000 cég vett részt, és több mint 60 országból mint 25 ezren dolgoztak hosszabb-rövidebb ideig a projekten. Aaron Michelin szerint hasonlóan „nemzetközi” lesz a Paks 2 beruházás is.
A kkv-knak ugyanakkor meg kell érteniük, hogy az első körben – azaz a legnagyobb beszállítói szerződések megkötésekor – még nem lesznek túlságosan erősek. Türelmesnek kell lenniük, amíg a fő beszállítói szerződéseket megkötik. A harmadik és a negyedik – bizonyos szolgáltatások esetében akár már a második – szinten azonban már a legkisebb cégek előtt is komoly lehetőségek nyílhatnak meg, ezt támasztják alá a finnországi tapasztalatok is. Az addig hátra lévő időt a kkv-knak ki kell használniuk: meg kell szerezniük a megfelelő igazolásokat, ISO tanúsítványokat, valamint a nukleáris projektekben való részvételhez szükséges képesítéseket. Ugyanilyen fontos a szakemberek képzése, nekik szintén rendelkezniük kell a megfelelő bizonyítványokkal.
Milyen feladatokra pályázhatnak azok a cégek, amelyek részt kívánnak venni a projektben? Az alvállalkozók számára az általában több évig tartó építkezés fázisában kínálkozik a legtöbb lehetőség. A következő – nem teljes – listában azokat a munkákat vesszük sorra, amelyeket egy atomerőmű építése során mindenképpen el kell végezni.
Az építés során elvégzendő munkák két részre oszthatók:
Az általános építési munkák között vannak – többek között – a terület előkészítésével kapcsolatos feladatok. Magának az atomerőműnek az építése csak ezek elvégzése után indulhat el. A reaktor- és a turbinasziget mellett az atomerőmű működéséhez számos más egységre is szükség van.
Előkészítő munkálatok
Alapvető szolgáltatások, kiszolgáló épületek
Az építkezést támogató szolgáltatások
Alapanyagok az építkezéshez
Gépészeti feladatok és eszközök
Elektronika, automatizálás, HVAC rendszerek (Heating, Ventilation, Air Conditioning – fűtés, szellőzés, légkondicionálás)
Elektronikus eszközök és rendszerek
Tartalék áramforrás
Egyéb munkák
2023 után 2024-ben is meghaladta a 10 milliárd eurót a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség támogatásával elért működőtőke-beáramlás Magyarországon, a támogatott magyar tulajdonosi hátterű cégek száma pedig történelmi csúcsot ért el.
Íme a Magyar Bor Nagydíj győztesei.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: