Az atomerőművek leállításával és leszerelésével kapcsolatos legfontosabb feladatok áttekintése.
Az atomerőművek építésével, működtetésével, leszerelésével, illetve a radioaktív hulladék kezelésével kapcsolatos feladatokat áttekintő sorozatunk további cikkei:
A múlt században épített atomerőművek jellemző működési ideje 30–40 év, a leállítással kapcsolatos teendők ismerete egyre így fontosabbá válik (még az élettartamot meghosszabbító beruházásokat figyelembe véve is). Egy atomerőmű leszerelése az építéshez hasonló óriásprojekt; sok ország – így például az Egyesült Királyság – jelentős összegeket különített el erre a célra.
Az újonnan épülő atomerőműveket hosszabb időre, jellemzően 60 évre tervezik.
Egy atomerőmű leszerelésével kapcsolatos munkálatokat négy csoportra oszthatjuk:
1. előkészítés
2. leszerelés
3. végleges leállítás
4. támogató feladatok
Előkészítő munkálatok
Az előkészítő munkálatok már évekkel az erőmű tényleges leállítása előtt megkezdődnek. Ezek – egyebek mellett – a következőket ölelik fel:
A leszerelés
Az előkészítő munkálatok elvégzése után kezdődhet meg az erőmű tényleges leszerelése. Ez a következőket foglalja magába:
Leállítás
A leszerelés folyamatának harmadik szakasza az erőmű végleges leállítása. Ebben a fázisban a következő feladatokat kell elvégezni:
Támogató tevékenységek
Az atomerőművek leszerelésének mindhárom fázisában szükség van „támogató” szolgáltatásokra, többek között az alábbiakra:
Képünk illusztráció.
Az Üzletem.hu összefoglalója.
A bogyólé márkanév a francia bravúros magyarítása, bármelyik posztmodern írónk megirigyelhetné.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: