Itt találod az összes cikket a „lakáspiac” témában!
Már látszik a fordulat a lakáspiaci adásvételek számában és a lakásárak emelkedésében, a lakásépítések trendje ugyanakkor még csökkenést mutat, mivel jelenleg is érezteti hatását a 2022-es nemzetközi és hazai gazdasági lassulás – írják az MBH Bank elemzői.
Júliusban az előző hónaphoz képest 1 százalékkal, éves összevetésben 6,4 százalékkal emelkedett az eladó lakóingatlanok ára az ingatlan.com lakásárindexe szerint.
A csok tavalyi kivezetése miatt tapasztalt „kapuzárási pánik” jelentős lendületet adott az idei év elején is a lakáspiacnak – olvasható az ingatlan.com elemzésében.
A fővárosi ingatlanvásárlók a XII. kerületben találkozhatnak a legmagasabb átlagos egységárral, míg a legolcsóbb négyzetméterárú otthonokat Pesterzsébet kínálta tavaly a Duna House adatai szerint.
2023 I–III. negyedévében 31 százalékkal kevesebb lakást adtak el, mint az előző év azonos időszakában – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A vásárlók 701 ezer forintot fizettek átlagosan Budapesten egy négyzetméter panellakásért, ami átlagosan 37,8 millió forint összegű ráfordítást igényelt a Duna House adatai szerint.
Az ingatlan.com legújabb Facebook Live-adásában Balogh László vezető gazdasági szakértő Movik Gabriellával, az Ingatlan Coach alapító tulajdonosával beszélgetett az idei ingatlanpiaci kilátásokról, árakról.
Zuhanás, korrekció, áremelkedés és -csökkenés egyaránt előfordult ebben a rendkívül hektikus és szokatlan évben, amelyet hatalmas szélsőértékek kereteztek: a legdrágább budapesti luxusvilla 700 millióért kelt el, de a piacon lévő legöregebb, 223 éves soproni lakásban is látott egy vevő fantáziát.
A Duna House előrejelzése aktívabb ingatlanpiacot, vásárlói szempontból támogató környezetet, így több „hiteles” vásárlót mutat a 2024-es évre. A nagyvárosi ingatlanok mellett a jó elhelyezkedésű kistelepülések lehetnek az otthonkeresők és befektetők elsődleges célpontjai.
Fokozódott a vevői érdeklődés a budai kerületek iránt 2023 változó ingatlanpiacán. A kereslet hatása a megvalósult tranzakciókat is átformálta, hiszen a fővárosi szerződéskötések között megduplázódott a budai eladások aránya 2022-höz képest. Idén egy teljes szobával tágasabb otthonokat, a tavalyinál közel harmadával többért választanak 2023-ban a vásárlók Budán a Duna House adatai szerint.
A folyamatos áremelkedés végét jelentő trendforduló csupán két negyedéven keresztül tartott az EU ingatlanpiacain. Az ingatlanárak még nem érték el az egy évvel ezelőtti szintet Európában, míg a magyar lakásárindex továbbra is csúcsokat döntöget a Duna House Barométer szerint.
A Duna House adatai szerint a Zala vármegyei átlagos négyzetméterárak 10 százalékkal emelkedtek 2022-höz képest, az otthonteremtésre fordított összeg pedig 26,6-ról 30 millió forintra ugrott.
A Duna House által a budapesti lakásvásárlók körében készített felmérés szerint júniusban az érdeklődők kedvence lett a II. kerület és a XI. kerület, letaszítva ezzel a dobogóról a korábbi csúcstartó XIII. kerületet és a befektetők által kedvelt VII. kerületet is.
Megelőzte a prágai árszint a bécsit, amire korábban nem volt példa, derült ki az Otthon Centrum bérlakáspiaci elemzéséből. A régióban egyedül a keleti szomszédnál lehet olcsóbban lakást bérelni.
Reál értelemben, az inflációt is figyelembe véve már tavaly megindult az árcsökkenés a piacon, amely idén tovább gyorsul.
Lényegében megállt az új építésű ingatlanok áremelkedése a fővárosban, a tavalyi extrém drágulás után az utolsó negyedévben 1,3 százalékos emelkedést mért az Otthon Centrum.
2022 negyedik negyedévében az adásvételek száma jelentősen, 36 százalékkal mérséklődött az előző évhez képest, a lakásárak pedig enyhén, mintegy 3,6 százalékkal csökkentek az előző negyedévhez viszonyítva.
A lakáspiaci forgalom ötödével esett vissza 2022 utolsó negyedévében. Nominálisan 16,6 százalékkal emelkedtek a lakásárak év végén az egy évvel korábbi szinthez képest, de reálértéken már 5 százalékos csökkenést mutatnak. A rezsiváltozás áldozatai a vidéki családi házak – írja a friss statisztikai adatok alapján készült elemzésében az Ingatlannet.hu.
A mérséklődő ingatlanárak és az alku lehetősége újra meghozta az első lakást vásárlók kedvét. 2023 első negyedévében a fővárosi tranzakciók közel ötödében, míg vidéken az eladások csaknem negyedében a fiatal otthonteremtők szerepeltek a vevői oldalon.
Továbbra is a széles szakadék a lakáspiacon a kínálat és a kereslet között, és ez egyre inkább tetten érhető a használt lakások átlagos négyzetméterárának alakulásában; januárhoz képest már több helyen árcsökkenés látható – derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből.
A házgyári lakások közel 10 éve tartó, fokozatos áremelkedésének végét jelezhetik a 2023-as értékesítési adatok.
A Duna House becslése szerint februárban országosan 6253 adásvétel történt, 7 százalékkal több, mint januárban; a Credipass adatai szerint a hitelpiacon 35 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott, ami az előző hónaphoz viszonyítva stagnálást jelent.
„A kerület iránt 2022 szeptemberében volt a leggyengébb a kereslet, ekkor az érdeklődők 12,2 százaléka jelölte meg csupán preferált területként Zuglót.”
A piacot idén a túlkínálat jellemezheti, így az eladók nehezebb helyzetbe kerülhetnek – írják friss elemzésükben a Creditline.hu szakértői.
Megállt a drágulás, egyes lakástípusoknál pedig már elindult az árcsökkenés is. Budapesten akár 3,5 százalékkal kedvezőbb áron találhatunk téglalakásokat, míg a panelek esetében a csökkenés mértéke eléri a 2,5 százalékot – derül ki az Otthon Centrum friss elemzéséből.
A hazai ingatlanpiacon a 2022-es tranzakciós adatok alapján változó intenzitású, mégis jelentős volt a befektetési céllal vásárlók aktivitása, akik június kivételével minden hónapban a vevők több mint 40 százalékát tették ki.
A 2022-ben kialakult trendeknek megfelelően zárta a decembert a használt lakások piaca az ingatlan.com legfrissebb elemzése szerint, amely a 2022-es év értékelése mellett bemutatja az idei lakáspiaci kilátásokat meghatározó 5 trendet is.
Még 2022 utolsó napjai is hoztak izgalmakat a lakáspiacra. Csak az év végén dőlt el a lejáró lakás- és családtámogatások sorsa. Ráadásul nem várt karácsonyi ajándékot kaptak az átlag feletti gázfogyasztással rendelkező ingatlanok tulajdonosai is – derül ki az ingatlan.com elemzéséből, amely a támogatásokról szóló új rendeletek 2023-ban várható hatásait ismerteti.
A lakáspiaci kilátások 2022 során csaknem folyamatosan romlottak, nem volt kivétel ez alól a novemberi felmérés sem. Az országos lakáspiaci index értéke az előző megkérdezéshez képest 9, a fővárosi 10 ponttal csökkent.
Az ingatlanpiac átalakulása a fővárosi kerületek iránti kereslet változásából is kitűnik. Visszaszorult a harmadik helyre a korábbi csúcstartó, Angyalföld és átvette az uralmat a pesti belváros.
A lakásárak éves emelkedése a második negyedéves rendkívüli, 24,8 százalékos dinamika után a harmadik negyedévben már jelentősen lassulhatott.
„Az infláció miatt növekvő megélhetési kiadások, a lakáshitelkamatok emelkedése, az építkezések drágulása is szerepet játszik abban, hogy sokan elhalasztották a lakásépítést vagy az újlakás-vásárlást.”
A lakáspiaci kereslethez a széleskörű támogatási programok is hozzájárulnak, de 2022 első negyedévében az emelkedő infláció és kamatok miatt előrehozott kereslet is megjelent a piacon.
Balatonfüreden és környékén kérték átlagosan a legtöbbet a használt lakásokért a Balaton környékén tavaly, négyzetméterenként átlagosan csaknem 640 ezer forintot, és a használt lakásokra jellemző árszint is itt volt a legmagasabb, majdnem 50 millió forint, derült ki a Takarék Indexből, a Magyar Bankholdinghoz tartozó Takarék Jelzálogbank kutatásából.
A lakáspiaci tranzakciószámokat és a négyzetméterárakat tekintve is Debrecen az észak-alföldi régió listavezetője – tájékoztatott az Otthon Centrum.
Több mint 125 ezer család igényelte az otthonfelújítási támogatást, eddig több mint 205 milliárd forint támogatást ítéltek oda az igénylőknek – közölte Zsigó Róbert, a Miniszterelnökség családokért felelős államtitkára.
Az érdeklődők kifejezetten keresik az újépítésű lakásokat, amelyeknek saját kertrésze vagy nagy terasza van.
A Duna House becslése szerint februárban tovább élénkült a lakáspiac forgalma, így januárhoz képest 27,5 százalékkal több, 13 793 darab ingatlantranzakció valósult meg. Ez 2021 februárjához képest 5 százalékos visszaesés, 2020-hoz viszonyítva azonban 5 százalékos növekedést jelent.
A budapesti lakásvásárlók körében egyre népszerűbb alternatívát jelent a 14. kerület. Zuglóban ugyanis nem csak a hagyományos, használt téglalakások és panelek alkotják a kínálat nagy részét, de az újépítésű ingatlanok aránya is folyamatosan növekszik.
17 százalékkal bővült a lakáspiaci forgalom a tavaly január-szeptember közötti időszakban, a pandémia befolyásolta, 2020. évi visszaesés után a KSH legfrissebb lakáspiaci jelentése szerint. A keresletélénkülés hozta magával az áremelkedést is, a legnagyobb mértékben a budapesti agglomerációban és a Balaton környékén, de a megyeszékhelyeken is átlag feletti ütemben drágultak a lakások. A megyei toplista dobogósa Székesfehérvár, Debrecen és Győr lett.
Legalább 6 aranyérmet kellene nyernie a téli olimpián egy magyar sportolónak, hogy a jutalomból Pekingben vásárolhasson lakást.
A háztartások 5,9 százaléka biztosan, 16,7 százaléka valószínűleg nagyobb összeget fog költeni lakóingatlanára a következő egy évben, amennyiben ezek a tervek mind megvalósulnak, akkor mintegy 883 ezer lakáson végezhetnek el kisebb-nagyobb munkálatokat 2022 végéig.
Használt lakásból 17, új építésűből 26 százalékkal többet adtak el, mint 2020 azonos időszakában. Egy új lakás átlagára 40,6 millió forint volt ekkor, a használt lakások esetében 315 ezer forint volt az átlag négyzetméterár.
A 10-20 négyzetméter közötti ingatlanok, vagyis a minigarzonok/minilakások különlegességük miatt mindig nagyobb figyelmet kapnak az átlagosnál. Igaz, csekély részét képezik a forgalomnak, de a Duna House szakértőinek tapasztalata alapján rengeteg lehetőség rejlik bennük.
A Duna House összefoglalója a 2021. negyedik negyedévi lakáspiaci folyamatokról.
A lakáspiac az élénkülés jeleit mutatja és ennek folytatódása várható a közeljövőben is, az országos és a fővárosi lakáspiaci index értéke egyaránt két és féléves csúcsára emelkedett.
A Duna House adatai szerint a fővárosi ingatlanpiacon stagnáló forgalom mellett az átlagárak 6 százalékot emelkedtek. A vevőknek idén már átlagosan 43 millió forintot kellett fizetni egy fővárosi lakásért.
A gyorsuló áremelkedés következtében emelkedett a lakásárak felülértékeltségének kockázata – figyelmeztet a jegybank.
Továbbra is a koronavírus-világjárvány alakítja a nagyobb egyetemi központoknak számító erdélyi városok albérletpiacát.
Csúcson a lakásfelújítási kedv: a következő egy évben a magyar háztartások csaknem 17 százaléka tervez nagyobb összeget költeni a lakására, amennyiben ez megvalósul, akkor egy éven belül mintegy 700 ezer lakáson végezhetnek el kisebb-nagyobb munkálatokat.
A Duna House havi Tranzakciószám Becslése (DH-TB) és jelzáloghitel előrejelzése szerint 2021 júliusában, országosan 11 185 ingatlan-adásvétel bonyolódott, valamint 115 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott.
Biztonságos és hatékony megoldást nyújt az albérleti piac szereplőinek egy száz százalékban magyar fejlesztésű új applikáció.
A koronavírus-járvány kirobbanását követően gyakorlatilag egyik napról a másikra kezdtek el zuhanni az albérletárak Budapesten. Bár a visszaesés azóta mérséklődött, a korábbi szintektől még mindig jócskán elmaradnak a bérleti díjak.
A Duna House elindította új ingyenes, online megoldását a DH Saccolót, amely azonnal, néhány adat megadása után segít az érdeklődőknek megbecsülni egy adott ingatlan jelenlegi piaci értékét, legyen az a saját tulajdona vagy akár egy megvételre kínált lakás.
A hazai lakáspiaci folyamatokat 2020-ban a koronavírus-járvány megjelenése határozta meg. A második negyedévben a tranzakciók száma 34 százalékkal elmaradt 2019 azonos időszakához képest, Budapesten pedig ennél is nagyobb volt a csökkenés – írják a jegybank szakértői.
A szeptember 18-ai rajt óta 1400 lakásvásárlási hitelszerződést kötöttek a román polgárok a programban részt vevő 27 bank valamelyikével az Új otthon program keretében.
A lakossági szándékok szerint a következő egy évben a magyar lakásállomány csaknem 13 százalékán, mintegy 500 ezer lakáson végezhetnek fejújítást, korszerűsítést - derült ki a Masterplast támogatásával augusztusban készült GKI-felmérésből.
A lakásárak stagnálására, csökkenésére lehet számítani a szakértői várakozások szerint – derül ki a GKI és a Masterplast közös felméréséből.
Az év első három hónapjához viszonyítva áprilisban átlagosan 12 százalékkal estek Budapesten az új lakások árai az Otthon Centrum adatai szerint.
Az előző negyedévhez képest romlottak a lakáspiaci cégek várakozásai – derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. és a Masterplat Nyrt. közös, áprilisi felméréséből.
A szlovák parlament által elfogadott bérletfizetési moratórium a szakemberek szerint foghíjas, sokakat nem véd meg attól, hogy kitegyék őket az általuk bérelt ingatlanból, ha nem fizetnek időben.
A koronavírus magyarországi megjelenése óta az elemzők és értékesítők folyamatosan boncolgatják annak várható gazdasági hatásait. Az ingatlanpiaci szakértők még semmi biztosat nem tudnak mondani, de valószínűsítik, hogy az árak a jövőben csökkenni fognak, csakúgy, mint a kereslet.
Megváltozott feltételekkel indul újra az Első ház program Romániában.
Tavaly 21 127 új lakás épült, 20 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 35 123 volt, 4,3 százalékkal kevesebb, mint 2018-ban – jelentette a KSH.
A lakáspiacon immár többen várnak árcsökkenést, mint áremelkedést a GKI Gazdaságkutató Zrt. januári ingatlanpiaci felmérése szerint.
Budapesten nominálisan 18,9 százalékos éves lakásár-emelkedés volt megfigyelhető 2018 és 2019 harmadik negyedéve között.
A budapestiek átlagosan 59 négyzetméteren élnek, míg a falvakban lakók 101 négyzetméteren – derül ki a K&H biztos jövő felméréséből. Az ideálisnak tartott ingatlan mérete 89 négyzetméter, ami átlagban 6 négyzetméterrel nagyobb, mint amiben jelenleg laknak a magyarok.
Jelentősen változott az idén a magyarországi ingatlanpiac, amelyet továbbra is alapvetően befolyásol a fővárosi lakáspiac, s bár a Duna House szerint a népszerűségi lista nem változott sokat, a fővárosi kereslet volumene azonban jelentősen, közel 20 százalékkal csökkent az idén.
Konzultáció indul a zöld jelzáloglevelek kibocsátásának elősegítéséről – nyilatkozta Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke hétfőn.
Az 5 százalékos kedvezményes lakásáfa decemberi kivezetése drasztikus változásokat hozhat az újlakás piacon a Duna House szakértői szerint.
Negatív trendfordulóhoz érkezett a lakáspiac, a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb felmérése szerint Budapesten már kínálati piac van kialakulóban és az emelkedő árak korszaka is véget ért; az irodabérleti piacon ugyanakkor töretlen a bizalom.
A fővárosban a lakhatási válsággal fenyeget a lakásárak növekedése és ezzel együtt az albérletek drágulása, annak megelőzésére bővíteni kell az ingatlanállományt a GKI Gazdaságkutató Zrt. által készített tanulmány szerint.
A mostani piaci feltételek mellett 10 százalékot meghaladó éves hozam is elérhető befektetési célú, hosszú távú kiadásra szánt ingatlan vásárlásával – derül ki a Takarék Index kutatásából.
Az elhelyezkedéssel szemben sokszor azért kelnek el méregdrágán ingatlanok, mert „megfizethetetlen” a panorámájuk.
A szerb Köztársasági Geodéziai Intézet által feldolgozott adásvételi szerződések alapján forgalmazott ingatlanok idén az első félévben 12 százalékkal drágultak a tavalyi első félévhez képest. Akkor 1,6 milliárd eurós értéket jegyeztek.
A legfrissebb statisztikai adatok szerint most mindenki egyet akar: ingatlant vásárolni. Ennek ellenére sokkal kevesebb új lakás épül, mint amennyit megvennének. A beruházók nem vállalják túl magukat.
Egyre tudatosabbak az emberek a lakásbérleti szerződések megkötésénél, ugyanakkor a megkérdezettek fele továbbra sem tudja, mire szolgál pontosan a kaució.
Az egyetemisták körében népszerű fővárosi kerületekben 2-4 éves bérlés helyett érdemesebb lehet lakást vásárolni – derült ki a Takarék Index friss elemzéséből.
Mit tegyünk, ha már eldőlt, hol kell albérletet néznie a felsőoktatásban tanuló diáknak? Ne csak az árakat nézzük, figyeljünk a részletekre is!
Az ingatlan.com portál elemzése szerint a panellakások lehetnek az idei albérletszezon slágerei.
Jövő héten kiderülnek a felvételi ponthatárok, amely után a fővárosba felvételt nyert vidéki fiatalok egy komoly döntési helyzetbe kerülnek a lakhatásuk szempontjából: kollégium, albérlet vagy saját lakás? Milyen előnyökkel és hátrányokkal érdemes számolni és melyik mennyibe kerül jelenleg? A legfontosabb számokat és szempontokat a Duna House szakértői gyűjtötték össze.
Visszaesett az újlakás-projektek száma a fővárosban és a megyeszékhelyeken is az idén az első fél évben.
Egyre több kisgyermekes család törekszik arra, hogy egymáshoz közel lakjanak, emiatt folyamatosan nő a családos közösségek aránya Budapest agglomerációjában.
Az IFK az új lakásoknál alkalmazható 5 százalékos áfakulcs hosszabb távú fenntartását javasolja.
Egy korszerű fűtőberendezésnek vagy egy modern konyhabútornak köszönhetően akár százezrekkel emelkedhet a lakás értéke.
Tovább emelkednek a lakásárak, a használt lakásoknál 5-6 százalékos, az újépítésű lakásoknál pedig 4-6 százalékos áremelkedésre lehet számítani idén.
A használtlakás-árak szintje 2018 III. negyedévében az egy évvel korábbihoz viszonyítva 10,7, az előző negyedévihez képest pedig 3,7 százalékkal nőtt.
Az újépítésű ingatlanok átlagos négyzetméterára 728 ezer forint volt Budapesten a negyedik negyedévben – olvasható a Duna House friss elemzésében.
Az emberek akkor hajlandóak kifizetni a magas albérleti díjat, ha megfelelő szolgáltatást kapnak a pénzükért. Az ingatlantulajdonosoknak már nem elég csak a kulcsot odaadniuk a bérlőknek.
A leggyakoribb eladási ok novemberben a nagyobb ingatlanba költözés volt – derül ki többek között a Duna House elemzéséből.
Budapesten már mutatkoznak annak a jelei, hogy a vevők és az eladók túlságosan felértékelik a lakásokat.
A szlovák háztartások adósodnak el a leggyorsabban az Európai Unióban.
Több agglomerációs szektorban is 20 százalék feletti áremelkedést mért a Duna House 2018-ban, de akad olyan terület, ahol tavalyhoz képest 37 százalékkal nőtt az átlagos négyzetméterár.
Az Üzletem.hu összefoglalója.
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: