Itt találod az összes cikket a „Európai Tanács” témában!
Az Európai Unió június 25-én megtartotta a miniszteri szintű kormányközi konferencia első ülését, ezzel kezdetüket vették a Moldovai Köztársasággal folytatandó csatlakozási tárgyalások.
2024. június 19-én az Országos Atomenergia Hivatal átvette az Európai Unió Tanácsának nukleáris kérdésekkel foglalkozó, döntéselőkészítő munkacsoportjának elnökségi tisztségét.
Az Európai Tanács közzétette a szervezett bűnözés elleni küzdelem kiemelt uniós eszköze, az EMPACT eredményeit.
Az Európai Tanács elfogadta azt a rendeletet, amely teljes körű tilalmat vezet be a fogászati amalgám használata tekintetében, továbbá megtiltja más, hozzáadott higanyt tartalmazó termékek gyártását, behozatalát és kivitelét.
Az Európai Tanács elfogadta a metánkibocsátás nyomon követéséről és csökkentéséről szóló rendeletet, amely az „Irány az 55%!” intézkedéscsomag részét képezi.
Az Európai Tanács új szabályokat fogadott el az egészségügyi ellátás során használt vér, szövetek és sejtek biztonságának és minőségének javítása, valamint ezen anyagok EU-n belüli, határokon átnyúló áramlásának a megkönnyítése céljából.
Hosszas jogalkotási folyamat lezárásaként május 21-én az Európa Tanács elfogadta a mesterséges intelligenciáról szóló rendelettervezetet.
Az Európai Tanács hivatalosan elfogadta a nehézgépjárművekre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátási előírásokról, valamint a hatályos uniós szabályok módosításáról és szigorításáról szóló rendeletet.
Az Európai Tanács elfogadta az Euro 7 rendeletet, amely szabályokat állapít meg a közúti járművek kibocsátási határértékeire és az akkumulátorok tartósságára vonatkozóan. A rendelet elfogadásával lezárult a döntéshozatali folyamat.
Az Európai Tanács hivatalosan elfogadta a környezet büntetőjog általi védelméről szóló irányelvet.
A keresletcsökkentési intézkedéseknek köszönhetően az EU 2023-ban mintegy 65 milliárd köbméter orosz gázról tudott lemondani, elsősorban a háztartásokban és az ipari ágazatokban.
Több hónapnyi halogatás és zárt ajtók mögött folyó egyeztetések után 2024. március 15-én az Európai Tanács elfogadta a vállalatok fenntarthatósági átvilágításáról szóló irányelvet (Corporate Sustainability Due Diligence Directive, CSDDD vagy CS3D).
Az Európai Tanács rendeletet fogadott el a rövid távú szálláshely-szolgáltatásokkal kapcsolatos adatgyűjtésről és -megosztásról, ezzel lezárult az uniós döntéshozatali folyamat.
Az EU Tanácsa és az Európai Parlament ideiglenes megállapodásra jutott egy új jogszabályról, amely megkönnyíti az egészségügyi adatok uniós szintű cseréjét és az azokhoz való hozzáférést.
Az Európai Tanács elfogadta a politikai reklámtevékenység átláthatóságáról és célzott folytatásáról szóló új rendeletet, amelynek célja fellépni az információk manipulálása és a választásokba való külföldi beavatkozás ellen.
Az Európai Tanács elfogadta az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól (e-hulladékok) szóló uniós jogszabály módosításait. Ezek a berendezések a termékek széles körét foglalják magukban, köztük a számítógépeket, a hűtőszekrényeket és fotovoltaikus paneleket is.
Az Európai Unió és az EGT-országok fogyasztói és vállalkozásai számára teljes mértékben elérhetővé válik az azonnali euró-átutalás.
Az Európai Parlament és a Tanács ideiglenes politikai megállapodott a levegő minőségéről szóló felülvizsgált irányelvről.
„A digitalizálás révén olcsóbbá, gyorsabbá és kevésbé megterhelővé válnak az adminisztratív folyamatok.”
Az Európai Tanács elnöksége és az Európai Parlament tárgyalói ideiglenes megállapodásra jutottak a Stratégiai Technológiák Európai Platformjáról.
„Ez biztosítani fogja, hogy a csalóknak, a szervezett bűnözésben részt vevőknek és a terroristáknak ne legyen mozgásterük ahhoz, hogy a pénzügyi rendszeren keresztül legitimálják jövedelmüket.”
A Tanács és az Európai Parlament ideiglenes politikai megállapodásra jutott a nehézgépjárművek szén-dioxid-kibocsátási előírásainak szigorításáról.
„Amennyiben nem kerül sor intézkedésekre, várhatóan drasztikusan megnő annak a valószínűsége, hogy a műholdak ütközés következtében súlyos károkat szenvednek vagy megsemmisülnek” – olvasható az Európai Tanács közleményében.
Az Európai Tanács elfogadta az uniós közúti közlekedés biztonságosabbá tételét célzó álláspontokat, amelyek – többek között – módosítják a vezetői engedélyekről szóló rendeletet.
Az Európai Unió Tanácsának elnöksége és az Európai Parlament tárgyalói ideiglenes megállapodásra jutottak a digitális elemeket tartalmazó termékekre vonatkozó kiberbiztonsági követelményekről szóló jogszabályjavaslatról, amelynek célja annak szavatolása, hogy a forgalomba hozott termékek, például a csatlakoztatott otthoni kamerák, hűtőszekrények, televíziók és játékok biztonságosak legyenek.
Az Európai Unió Tanácsa ajánlásokat fogadott el a sikeres digitális oktatást és képzést lehetővé tevő fő tényezőkről, valamint a digitális készségek és kompetenciák oktatás és képzés keretében történő elsajátítása biztosításának javításáról.
A kötelezettségvállalások teljes összegét 189 385,4 millió euróban, a kifizetések teljes összegét pedig142 630,3 millió euróban határozták meg.
Az Európai Tanács elnöksége és az Európai Parlament tárgyalói ideiglenes megállapodásra jutottak egy uniós jogszabályjavaslatról, amelynek köszönhetően javulna a környezeti bűncselekmények nyomozása és büntetőeljárás alá vonása.
Az Európai Unió Tanácsa új szabályokat fogadott el, amelyek lehetővé teszik majd a schengeni térségbe utazni szándékozók számára, hogy online nyújtsák be a vízumkérelmet.
Az Európai Unió Tanácsa elfogadta mezőgazdasági fenntarthatósági információs hálózatról szóló rendeletet.
Az Európai Unió Tanácsának elnöksége és az Európai Parlament tárgyalói ideiglenes megállapodásra jutottak a politikai reklámtevékenység átláthatóságáról és célzásáról szóló rendelet fő politikai elemeiről.
Az Európai Uniónak meg kell erősítenie ipari és technológiai bázisát és fokoznia kell gazdasági rezilienciáját, biztonságos konnektivitását, globális piaci hozzáférését és termelékenységét annak érdekében, hogy megteremtse stratégiai autonómiáját, ugyanakkor megőrizze gazdasága nyitottságát – vonta le a „következtetéseket” az Európai Unió Tanácsa.
Az Európai Unió Tanácsa által elfogadott rendelet egységes követelményeket állapít meg azon kötvények kibocsátóira vonatkozóan, amelyek környezeti szempontból fenntartható kötvényeik esetében az „európai zöldkötvény” megnevezést kívánják használni.
Az Európai Unió Tanácsa rendeletet fogadott el annak érdekében, hogy segítse az EU-t és tagállamait abban, hogy megvédjék magukat a harmadik országok által alkalmazott gazdasági kényszerítéssel szemben.
Az Európai Unió Tanácsa irányelvet fogadott el a távollevők között kötött pénzügyi szolgáltatási szerződésekről.
Az Európai Unió Tanácsa Antiguát és Barbudát, Belize-t, valamint a Seychelle-szigeteket is felvette az adózási szempontból nem együttműködő országok és területek európai uniós jegyzékébe, a Brit Virgin-szigetek, Costa Rica és a Marshall-szigetek pedig kikerült onnan.
Az Európai Unió Tanácsa következtetéseket hagyott jóvá a mentális egészség és a foglalkoztatás, ezen belül is elsősorban a bizonytalan foglalkoztatás közötti összefüggésekről.
A tagállamoknak megfelelő szintű védelmet kell biztosítaniuk az önálló vállalkozók számára, garantálva a tisztes megélhetést és megelőzve a dolgozói szegénységet.
Új uniós jogszabály hangolja össze a hobbiállatoknak szánt bioeledelek címkézésére vonatkozó szabályokat az emberi fogyasztásra szánt bioélelmiszerek címkézésére vonatkozó szabályokkal.
Az Európai Tanács elfogadta álláspontjait – „általános megközelítéseit” – a formatervezési mintákról szóló jogszabálycsomag javasolt felülvizsgálatáról.
Az Európai Tanács elfogadta a hatályos, 2011-es jogszabályt aktualizáló, az építési termékekről szóló rendelet felülvizsgálatára vonatkozó tárgyalási megbízását.
Az Európai Tanács ideiglenes megállapodásra jutott az Európai Parlamenttel az azbeszttel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelmének megerősítését célzó új jogszabályról.
Az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa megállapodott az Európai Bizottság által 2022 februárjában előterjesztett európai adatmegosztási jogszabályról.
Az Európai Tanács újabb évre, 2024. júniusig megújította az EU-ba irányuló ukrán exportra vonatkozó összes vám, kvóta és kereskedelempolitikai védintézkedés felfüggesztését.
Az Európai Tanács elfogadta a gépekről szóló új rendeletet, amely naprakésszé teszi és rendeletté alakítja a gépekről szóló 2006-os irányelvet.
Az irányelv az EU-ban székhellyel rendelkező kriptoeszköz-szolgáltatók számára előírja, hogy tegyenek jelentést az EU-ban lakóhellyel rendelkező ügyfelek ügyleteiről.
Az Európai Tanács és az Európai Parlament ideiglenes megállapodásra jutott a kézműves és ipari termékek földrajzi árujelzőinek oltalmára vonatkozóan.
Az uniós tagállamok állandó képviselői megállapodtak a vízumeljárás digitalizálására irányuló javaslatra vonatkozó tanácsi tárgyalási megbízásról.
Az Európai Tanács azt ajánlja, hogy a tagállamok gondoskodjanak stabil szociális védőhálókról és ha szükséges, erősítsék meg azokat, kapcsolják össze a megfelelő jövedelemtámogatást és a természetbeni ellátásokat, és biztosítsanak hozzáférést a támogató és az alapvető szolgáltatásokhoz.
A Tanács elfogadta az Ukrajna elleni agresszió miatt Oroszországgal szemben hozott szankciókat tartalmazó kilencedik csomagot.
Magyarország helyreállítási tervének elfogadását javasolja az Állandó Képviselők Bizottsága, de az összesen 5,8 milliárd eurós csomag folyósítását továbbra is a 27 „jogállamisági szuper mérföldkő” teljesítéséhez köti. A jogállamiság megsértése miatt felfüggesztett forrás nagyságát a december 12-i „kompromisszum” ugyanakkor 7,5 milliárd euróról 6,3 milliárd euróra mérsékelte.
Az Európai Tanács elnöksége, az Európai Központi Bank és az Európai Bizottság 2022. május 23-án találkozott az európai szociális partnerekkel, hogy megvitassák a gazdasági helyzet közelmúltbeli fejleményeit, valamint az ukrajnai háború európai munkaerőpiacra gyakorolt következményeit.
„Az Európa jövőjével kapcsolatos elképzelésünk középpontjában a polgárok – különösen a fiatalok – állnak.”
„A digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály azt az elvet követi, hogy ami jogellenes offline, annak online is jogellenesnek kell lennie. Célja egyrészt védeni a digitális teret a jogellenes tartalmak terjedésével szemben, másrészt garantálni a felhasználók alapvető jogainak védelmét.”
Az Európai Tanács döntése értelmében az unió tagállamai erőforrásokat csoportosíthatnak át a kohéziós politikai alapokból és a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alapból az orosz katonai agresszió következtében Ukrajnát elhagyni kényszerülő menekültek támogatására.
A következő tíz évben is többletköltségek nélkül lesz használható a mobiltelefon az Európai Unión belül tett utazások során.
Az Európai Tanács „következtetéseket fogadott el az adózási szempontból nem együttműködő országok és területek felülvizsgált európai uniós jegyzékéről”.
Az igazolványok az alapoltási sorozat befejezését követő 14. naptól 270 napig lesznek érvényesek és tartalmazni fogják az emlékeztető oltásokat is.
Az Európai Tanács megállapodott az Európai Parlamenttel a 2022. évi uniós költségvetésről, amelyben a kötelezettségvállalások teljes összegét 169,5 milliárd euróban, a kifizetések teljes összegét pedig 170,6 milliárd euróban határozták meg.
Az Európai Unió két ügyben is elfogadta a kormány adóügyi érveit, így továbbra is visszaigényelhető az áfa fele a bérelt autóknál, és biztosított marad a tisztességes vállalkozások és költségvetés védelme a fizetésképtelen cégekkel szemben is – tájékoztatott Izer Norbert.
Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnését (Brexit) követően elveszíti befolyását a nemzetközi ügyekben, és másodrendű szereplővé válik a világban – jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács leköszönő elnöke.
Az EU korszerűsíti a gumiabroncsok energiahatékonysági címkézésére vonatkozó szabályozását, és kiterjeszti annak hatályát a nehézgépjárművek gumiabroncsaira is.
Az EU naprakésszé tenné az ivóvízzel szemben támasztott minőségi előírásokat és költséghatékony megközelítést vezetne be a vízminőség ellenőrzése tekintetében.
Az EU új információ-megosztási rendszert vezet be, amivel lehetővé teszi a tagállamok nemzeti hatóságainak, hogy hozzáférhetnek egymás gépjármű-nyilvántartási adataihoz, és hogy azonosítani tudják azoknak a járműveknek a tulajdonosait, amelyek esetében elmaradt az útdíj megfizetése.
Az Európai Tanács keretében működő Állandó Képviselők Bizottságának tagjai megállapodtak arról az irányelvtervezetre vonatkozó tanácsi álláspontról, amelynek célja a fogyasztók érdekeit védő négy meglévő uniós irányelv módosítása.
Az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság politikai megállapodásra jutott azokról a szabályokról, amelyek célja, hogy a kisebb vállalkozások és kereskedők méltányos, átlátható és kiszámítható üzleti környezetben használhassák a különféle online platformokat.
Az alkotóknak, újságíróknak jobb tárgyalási pozíciója lesz az internetóriásokkal szemben – többek között ez is szerepel a szerzői jogi szabályzásról megszületett uniós megállapodásban.
Erőfeszítéseink középpontjában az áll majd, hogy Európát erősebbé és összetartóbbá tegyük – mondta George Ciamba, Románia európai ügyekkel megbízott minisztere az Általános Ügyek Tanácsában a román elnökség prioritásait ismertetve.
Az Európai Unió korszerűsíti a természetvédelemmel, a biológiai sokféleséggel és az éghajlat-politikai projektekkel kapcsolatos fő finanszírozási eszközét.
Az EU új finanszírozási programot hoz létre, Digitális Európa néven. Az Európa társadalmainak és gazdaságainak digitális átalakulását támogatni hivatott program a tervek szerint 2021-ben kezdi meg működését.
Jelentős könnyítésnek örülhetünk, ugyanis az Európai Tanács október 2-i határozata értelmében 2019. január 1-től nem szükséges nyilvántartást vezetni a bérbe vett céges személygépkocsik magáncélú használatáról, a bérbevételhez kapcsolódó kiadások áfájának 50 százaléka igazolás nélkül is levonható, miután ez a döntés magyar törvényalkotási folyamaton is keresztülmegy – írja Hegedüs Sándor, az RSM Hungary adóüzletág-vezetője.
A Bledi Stratégiai Fórumon a „Párhuzamos valóságok világa” témakörre fókuszálva igyekeztek közös megoldásokat találni globális kihívásokra. Az eseményen a VOSZ is képviseltette magát.
Idei legnagyobb vörösborélményem nem valami flancos és drága nagybor, hanem a Mumus.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: