Gumiabroncsok energiahatékonysági címkézése: formálódik az új szabályozás

2019. 03. 06., 16:18

Az EU korszerűsíti a gumiabroncsok energiahatékonysági címkézésére vonatkozó szabályozását, és kiterjeszti annak hatályát a nehézgépjárművek gumiabroncsaira is.

A címkéket – melyeknek ezentúl a havas és a jeges útviszonyok közötti tapadásról is tájékoztatással kell szolgálniuk – a fogyasztók számára jobban látható helyen kell majd feltüntetni. Az Európai Tanács jóváhagyta a javasolt új szabályokra vonatkozó tárgyalási álláspontját.

„Az új szabályozás segítséget nyújt a fogyasztóknak abban, hogy a gumiabroncsok biztonsági és üzemanyag-hatékonysági jellemzőinek ismeretében megalapozottabb döntéseket hozhassanak. Hozzájárul majd ezenfelül a közúti közlekedési ágazat üvegházhatásúgáz-kibocsátásainak csökkentéséhez, elősegítve a Párizsi Megállapodás keretében tett uniós kötelezettségvállalások teljesítését” – mondta Anton Anton, Románia energiaügyi minisztere, a tanács soros elnöke.

A javaslat elemei

A tanács tárgyalási álláspontja egyértelműbbé teszi a jelenlegi szabályozási keretet és kiterjeszti annak hatályát. Aktualizálja a címkét és előírja, hogy az a havas és a jeges útviszonyok közötti tapadásra vonatkozó információt is tartalmazzon. A címke feltüntetésére vonatkozó új előírások – amelyek internetes és távértékesítés esetén is alkalmazandók – javítják majd a címke láthatóságát és elősegítik, hogy a fogyasztók az összes információ ismeretében hozhassanak döntést a vásárláskor. A rendelet a szabályozás betartatását is javítja, mivel előírja a gumiabroncsok termékadatbázisban való rögzítését.

A rendelet hatálya most először a tehergépjárművek és az autóbuszok gumiabroncsaira (C3 típusú gumiabroncsok) is kiterjed; korábban csak a személygépkocsik és kisteherautók abroncsaira vonatkozott a szabályozás. A tanács álláspontja lehetővé teszi azt is, hogy a későbbiekben az újrafutózott gumiabroncsokra is kiterjesszék a hatályt, amint alkalmas vizsgálati módszert sikerült kifejleszteni az ilyen gumiabroncsok teljesítményének mérésére. A felülvizsgálatra vonatkozó rendelkezés pedig lehetővé teszi a futásteljesítményre és a kopásra vonatkozó paraméterek bevezetését a jövőben, amennyiben rendelkezésre állnak a megfelelő vizsgálati módszerek.

Szükséges a szabályozás korszerűsítése

A gumiabroncsok címkézési rendszerének célja csökkenteni a közlekedési ágazatból származó üvegházhatásúgáz-kibocsátást és zajszennyezést, továbbá fokozni a közúti biztonságot a fogyasztóknak az általuk vásárolt abroncsok üzemanyag-hatékonysági, zajkeltési és biztonsági paramétereiről való tájékoztatása révén. Az uniós üvegházhatásúgáz-kibocsátások mintegy 22 százaléka a közúti közlekedésből származik; a gumiabroncsok – főként gördülési ellenállásuk okán – a jármű üzemanyag-fogyasztásának mintegy 5–10 százalékáért felelősek. Az abroncsok gördülési ellenállásának csökkentése tehát hozzájárul a kibocsátások csökkentéséhez, az üzemanyag-fogyasztás csökkenése pedig megtakarításokat eredményez a fogyasztók számára.

A jelenlegi jogszabályi keret felülvizsgálata rámutatott, hogy az abroncsok címkézése a címkék alacsony láthatósága és a betartatás hiányosságai miatt nem érte el teljes mértékben a célját – nevezetesen a közlekedésből származó üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentését –, ezért szükségessé vált a szabályozás korszerűsítése.

Miután az Európai Parlament is elfogadta az álláspontját, megkezdődhetnek az intézményközi tárgyalások – zárul az Európai Tanács közleménye.

Olvasnivaló

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS