Az SMR technológiával kapcsolatos legfontosabb információkat az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) szakértői foglalták össze.
A maghasadáson alapuló (fissziós) technológiák közül a kutatás-fejlesztés iparágban jelenleg a kis moduláris reaktorokra (Small Modular Reactor, SMR) irányul a legnagyobb figyelem – olvasható az OAH friss Instagram-posztjában. Az SMR-ek olyan kis teljesítményű atomreaktorok, amelyek előre legyártott elemekből (modulokból) épülnek fel, ezzel rövidebb építési időt és kisebb költségeket biztosítva.
Az SMR-ek olyan kisebb teljesítményű atomreaktorok, amelyek előre legyártott, sőt akár sorozatgyártható elemekből (modulokból) épülnek fel. Ezen jellemzők a klasszikus nagy reaktorokhoz képest lényegesen rövidebb építési időt, és kisebb tőkeköltségeket jelentenek. Egyik előnyük lehet még a kompaktabb reaktorzóna, melynek hűtése mind üzemi, mind üzemzavari körülmények között hatékonyan megvalósítható, akár a hűtőközeg természetes áramlásával is, emellett az sem elhanyagolható tény, hogy a zónában (típustól függően) kevesebb hasadóanyag van, melynek köszönhetően egy esetleges baleset során a kibocsátás kisebb lehet, mint egy nagyobb reaktornál. Az SMR-ek jól szabályozhatók, így jobban tudják követni a villamosenergia-rendszer terheléseit. Mindezek alapján a kis moduláris reaktorok fontos szerepet játszhatnak a jövő energiatermelésében.
Három vármegyében folytatódott pénteken a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Prima gálasorozata.
Nemrég hozták nyilvánosságra World’s Best Vineyards, azaz a világ 100 legjobb borászatának listáját.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: