Az Európai Unión belül francia vezetéssel, tizenkét ország részvételével nukleáris koalíció alakult, amely Brüsszelben ülésezett az energiaminiszterek tanácsának ülését megelőzően.
A nukleáris koalíció tagjai az európai nukleáris kapacitások növelése érdekében közös képzési rendszereket dolgoznak ki, illetve azon dolgoznak, hogy egyszerűsítsék azokat az uniós jogszabályi kereteket és engedélyezési folyamatokat, amelyek jelenleg korlátozzák, lassítják az új atomerőmű-projektek megvalósítását.
Szijjártó Péter a fentiekhez kapcsolódóan kiemelte: „az észszerűtlen és extrém áringadozások kivédése érdekében egyre több nukleáris beruházásra van szükség Európa-szerte, ezért szorgalmazzuk ezen projektek esetében is sportszerű, fair módon igénybe vehetőek legyenek támogatott hitelek”. A miniszter emlékeztetett: európai bank utoljára 1987-ben finanszírozott nukleáris fejlesztést.
A tárcavezető ismét egyértelművé tette: álhír, hogy Magyarország lecserélné a Paks II. beruházás fővállalkozóját. „Mi elkötelezettek vagyunk a Roszatommal kilenc évvel ezelőtt megkötött szerződés végrehajtása mellett. A francia Framatome szerepének növelése az irányítástechnikai rendszer szállítására vonatkozik, miután német konzorciumi partnere, a Siemens Energy politikai okok miatt még nem kapott exportengedélyt.”
A legfontosabb tudnivalókat Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára ismertette.
Szokásos évzáró összegzésünk következik.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: