Itt találod az összes cikket a „tudomány” témában!
A forradalmi eszköz többféle töltőanyag párhuzamos használatával képes rétegezett eszközök gyártására. Ennyire összetett, komplex feladatra eddig egy hasonló 3D nyomtató sem volt képes.
Az innovációnak óriási szerep juthat a globális felmelegedés katasztrofális hatásainak mérséklésében. Jobbkor nem is jöhetett volna, tekintve a szén-dioxid-kibocsátás elmúlt hat évtizedre jellemző növekedését, ami az óceánok savasságának 30 százalékos emelkedésével járt együtt.
A munkafüggőknek olyan túlzott az igénye a munkára, hogy az már észrevehető zavarokat okoz testi és lelki egészségükben.
A forradalmi biohibridhez készült csontváz teljesen mesterséges, de biológiai izmok tapadnak hozzá, hogy hatékonyan leutánozza a kétlábú mozgásokat, amelyekre máris képes, ráadásul a korábbi próbálkozásoknál sokkal kifinomultabb módon.
Az élelmiszerellátás kritikus pontja lehet, hogy az állattartásban olyan ellenálló fajok jelenjenek meg, amelyek immunisak az ismert fertőzésekre. A madárinfluenza (H5N1) lehet az első, ami génmódosítással eltűnhet a világból.
Nemzetközi élvonalba tartozó magyar és külföldi kutatók felkeresését és hazahozatalát célozza az ELKH Titkárság új kiválósági pályázata.
Eddigi legnagyobb sikerünk az, hogy Magyarország vezető űripari cége lettünk. A legnagyobb és legértékesebb nemzetközi űripari projektekben veszünk részt – mondta az Üzletemnek Sárhegyi István, a REMRED igazgatóságának elnöke.
Csaknem kétszáz programmal, műtők, laboratóriumok és kutatóhelyek bemutatásával várja az érdeklődőket a Pécsi Tudományegyetem szeptember 30-án a Kutatók éjszakáján.
Innovatív CT képfeldolgozó kutatásban tudományos sikereket ért el már a diploma megszerzése előtt, azóta pedig saját céggel és további szakmai sikerekkel halad előre karrier útján Dorogi Gábor.
Április 28-án rendezi meg a Nők a Tudományban Egyesület a Lányok Napja elnevezésű programot, amelyre immár 11. alkalommal várják a tudományok, a technológia és az informatika világa iránt érdeklődő fiatalokat.
A győri Széchenyi István Egyetem átvállalja oktatói, kutatói és doktoranduszhallgatói tudományos publikációinak közlési díját egy újonnan indított program keretében.
A külföldön dolgozó kutatókat megszólító programot indít az Innovációs és Technológiai Minisztérium – közölte a tárca az MTI-vel.
Országszerte csaknem 50 városban 112 intézmény több mint 2100 programot kínál pénteken és szombaton a Kutatók éjszakáján.
Karikó Katalin és a világhírű magyar tudóst alkalmazó német biotechnológiai cég, a BioNTech alapító-igazgatói kapják 2022-ben az egyik legrangosabb német tudományos elismerést, a Paul Ehrlich- és Ludwig Darmstaedter-díjat.
Közel 50 százalékkal javul az emlékezőképesség, ennek következtében a teljesítmény is azon szellemi munkát végzők körében, akik háromdimenziós térben dolgoznak – mondja a 2016 óta a virtuális valóság és a kognitív, azaz megismerő funkciók kapcsolatában rejlő hatékonyságnövelést alkalmazó magyar startup, a MaxWhere.
Több mint a duplájára, mintegy 50 milliárd forintra emelkedett a kutatóhálózat költségvetési támogatása, átlagosan 30 százalékkal növekedtek a kutatói bérek, átláthatóbbá vált a forráselosztás, amelyet az intézmények kutatási teljesítménye is befolyásol, ezzel ösztönözve a kutatás eredményességét.
A virtuális valóság és az agyműködés kapcsolatában rejlő hatékonyságnövelést használja ki az a magyar startup cég, amely a virtuális valóság megreformálását és hétköznapi felhasználását tűzte ki célul.
A jelenleginél kétszer nagyobb támogatást kaphatnak a fiatal kutatók 2022-től az Innovációs és Technológiai Minisztérium kezdeményezésére a Bolyai János kutatási ösztöndíj emelésével.
Csaknem 30 milliárd forinttal segítette a magasan képzett szakemberek munkahelyeinek megőrzését a kutatók és fejlesztők innovatív bértámogatása.
A Miskolci Egyetemen új anyagot fejlesztettek műanyaggal kevert kávézaccból – közölte a felsőoktatási intézmény a honlapján.
Nagyszerű kihívásokkal, szabad mozgástérrel és szakmailag kompetens vezetéssel igen nagy teherbírásra és sok féle dolog együttes elvégzésére is motiválható vagyok – mondta az Üzletemnek dr. Liber Noémi, a PTE Általános Orvostudományi Karának Transzdiszciplináris Kutatások Intézetének vezető helyettese, innovációs szakértő.
A Dell Technologies bemutatta az első Brain on Tech-tanulmányt, amely a technológiai megoldások, a hatékonyság és az érzések közötti kapcsolatot vizsgálja.
Egy hatékony csapatot csak úgy lehet összeállítani és megtartani, ha a résztvevők értékrendje hasonló. Nálunk szerencsére ez a helyzet – mondta az Üzletemnek dr. Sík Attila, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Transzdiszciplináris Kutatások Intézetének vezetője.
Nemzetközi szinten is versenyképes lehet a Budapesti Műszaki és Gazdasági Egyetem kutatóinak új fejlesztése, az önvezető járművekben alkalmazható automatikus mozgásszabályozó rendszer.
A mesterséges intelligencia kutatásokban élen járó Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen újabb lendületet vesz az intelligens technológiák fejlesztése. A Tématerületi Kiválósági Program MI kutatásai mellett, megkezdték a munkát a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium kutatócsoportjai.
Az amerikai és az európai űrkutatási szervezet, a NASA és az ESA képviselői is felszólalnak a Pécsi Tudományegyetem (PTE) szerdai online térinformatikai konferenciáján.
Hétfő estétől olvasható a Kutatók Éjszakája programkínálata a rendezvény honlapján. Ettől az időponttól regisztrálhatnak az érdeklődők azokra az eseményekre is, amelyekre csak korlátozott számú érdeklődőt tudnak fogadni a szervezők.
A koronavírus-járvány miatt megváltozott helyzetben online tekinthetik meg a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Szabadegyetem szerdán kezdődő huszonhatodik szemeszterének ismeretterjesztő és tudományt népszerűsítő előadásait az érdeklődők.
A kiemelkedően eredményes innovációs tevékenység elismeréseként az idén is odaítélik a Gábor Dénes-díjakat.
Több mint 320 kutató, kutatócsoport kapott csaknem 11 milliárd forint támogatást a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett alapkutatási pályázatokon.
Elon Musk egyik cége, a Neuralink az agy és a számítógép összekapcsolásán dolgozik. Azt ígérik, augusztus 28-án kiderül, meddig jutottak.
A többi között a Nap mágneses aktivitásának és a napkitörések előrejelzésének vizsgálatára nyert csaknem 3,2 millió eurós támogatást a Space Weather Awareness Training Network projekt (SWATNET), melyben Eötvös Loránd Tudományegyetem is részt vesz.
A geoinformatikai, légi és műholdfelvételek magas szintű feldolgozására alkalmas szoftvereket vásárolt pályázati forrásból, 300 millió forint értékben a Szegedi Tudományegyetem.
A hagyományokhoz híven a Házasság hetéhez kapcsolódó előadással szerdán este megkezdődik az SZTE Szabadegyetem tavaszi, immár huszonötödik szemesztere.
Négy magyar tudományos technológiai vállalkozás is rangos nemzetközi elismerésben részesült. Világszinten több, mint 5000 jelentkező közül bekerültek a „deep tech pioneer”-ok közé a Hello Tomorrow Global Challenge programjában.
Ezüstérmes lett és különdíjat is kapott a szervezet vérellátó rendszerét modellező magyar megoldás a Kínai Ifjúsági Tudományos és Technológiai Innovációs Versenyen.
Nyári szabadegyetemet szervez a nyugdíjasoknak Veszprémben az Északi Szomszédok Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezet a Pannon Egyetemmel közösen.
A Neo Interactive győzött a Scitec Nutrition meghívásos közösségi média tenderén.
Szlovákia az EU-s források nem megfelelő felhasználása miatt 81 millió eurótól esik el, amelyet a kutatók és az egyetemek is felhasználhattak volna.
Hamisítványnak bizonyult a ritka, ódon skót viszkik több mint egyharmada egy tudományos vizsgálat során.
Okos minilabort fejlesztett a száz százalékban magyar tulajdonú 77 Elektronika Kft.
A cégvezetésből lassan szeretnék visszavonulni a számomra több izgalmat, szórakozást nyújtó kutatás/fejlesztés területére – mondja az Üzletemnek adott interjúban Prof. Dr. Ősapay György.
2017-ben az egy évvel korábbinál 14 százalékkal több, 3109 kutató-fejlesztő hely működött, közel 61 ezer kutatással foglalkozó részvételével.
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem idei díját Barabási Albert-László magyar származású világhírű fizikus, hálózatkutatónak adják át.
Beck Györgyöt, a Vodafone elnökét választották a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság elnökévé
A brit tudósok fele nem biztos abban, hogy Nagy-Britanniában marad a Brexit után.
Számlázási láncokat működtető bűnszervezet tevékenységét szakította meg a napokban a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága. A nyomozók vagyonbiztosítási intézkedései eredményeként a költségvetésnek okozott közel 2 és fél milliárd forintos vagyoni hátrány teljes egészében megtérült.
Rendkívüli eredménnyel zárult a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Budapest Borfesztivál közös jótékonysági borárverése.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: