Itt találod az összes cikket a „energiaipar” témában!
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) friss jelentése szerint az úgynevezett kritikus ásványi anyagok újrahasznosítása jelentős lendületet adhat az energiaátmenet számára, miközben csökkentheti az új bányászati tevékenységek iránti igényt.
Forradalmi mikroreaktor-technológia készült, ami szén-dioxidból állít elő metanolt, megújuló energia felhasználásával. Az ígéretes projekt neve PRIME-Fuel, és még csak változtatni sem kellene miatta a meglévő közlekedési infrastruktúrán.
A geotermikus forrásokban található sós vizekből 97,5 százalékos tisztaságú lítium nyerhető ki – ennek teljesítésére fejlesztettek ki egy elektrokémiai reaktort, ami nagyon ígéretes a megújuló energia tárolása és az elektromos járművek akkumulátorainak alapanyag-ellátása terén.
Egy nemzetközi kutatócsoport által kifejlesztett króm-szelenid katód komoly előrelépést jelenthet az olcsóbb és fenntarthatóbb akkumulátorok felé, amelyek a napjaink iparát uraló lítium-ion akkumulátorok valós alternatívái lehetnek.
Egy kutatócsoportnak több mint 15 éves munka gyümölcseként sikerült elérnie az eddig elérhetetlennek hitt eredményt, ami kb. megháromszorozza a ma kereskedelmi forgalomban lévő legjobb napelemek hatékonyságát is.
A japán járműgyártó olyan új, cserélhető hidrogén-üzemanyagcellákat mutatott be, amelyek jelentősen növelhetik az elektromos járművek hatótávolságát és az otthoni energiatárolás terén is új lehetőségeket nyitnak meg.
Egy európai reaktor a korábbiaknál nagyobb teljesítményű – ezáltal tényleg életképes – fúziós erőmű létrehozását ígéri, így egy lépéssel közelebb kerültünk hozzá, hogy a technológia nyugdíjazza a hagyományos atomerőműveket.
Valós körülmények között is tesztelhetővé vált az az atomreaktor, ami a hagyományos atomerőmű technológiákhoz képest apró méretben, víz felhasználása nélkül termel villamosenergiát.
Egy amerikai-török együttműködésnek és a Metának köszönhetően született nyújtható, viselhető eszköz, ami a környezetéből, például a viselője testhőjéből is képes energiát nyerni. Már most olyan hatékony, hogy szenzorokat és LED-eket biztosan tud folyamatosan működtetni.
Az eszköz a tiszta energia jövőjét formáló újabb mérföldkő lehet: nemcsak kiemelkedő hatékonyságot és tartósságot ígér, hanem alapjaiban változtathatja meg a tiszta energia technológiáit.
A vadonatúj megoldás, ami az IoT korszak egyik legfontosabb vívmánya lehet, 140-szer nagyobb teljesítménysűrűséget mutat, mint a hagyományos nanogenerátorok, és bármilyen mechanikai mozgás felhasználásával képes villamosenergia előállítására.
Az ipari létesítmények és áruházak, más nagy kiterjedésű épületek teteje javarészt kihasználatlanul áll, holott egy friss tanulmány szerint egy adott ország energiaigényének 25 százalékát is kielégíthetnék.
A nukleáris fúzióból felszabaduló neutronok gyorsan károsítják a reaktor tartályát és akár 6-12 hónap alatt repedéseket okoznak rajta. Ennek találták meg az ellenszerét az MIT kutatói.
A zöldenergia-termeléssel foglalkozó amerikai Bloom Energy „Solid Oxide Fuel Cell” platformja immár 60 százalékos hatásfokra képes, miközben kizárólag hidrogén felhasználásával üzemel.
A sajátos „energiabetakarító” módszer egyszer és mindenkorra átírhatja azt, ahogyan az elektromos eszközök töltését és működtetését ismerjük: rádiófrekvenciás jeleket képes hasznosítható egyenárammá alakítani.
Az Apple egyik kulcsfontosságú beszállítója, a TDK Corporation olyan új szilárdtest-akkumulátor anyagot fejlesztett ki, ami a hagyományos technológiákhoz képest százszor nagyobb energiasűrűséget kínál.
Olyan új szélerőmű-koncepció született, ami nem csak kettős felhasználású, hanem olcsóbb és helytakarékosabb is, mint a hagyományos szélturbinák. A szerkezet, ami tulajdonképpen egy szélturbinafal, hamar a modern városképek részévé válhat.
Európai vállalattól vásárol újabb kvótát a Microsoft, ami összességében csaknem négymillió tonna karbonkivonásra készül az öreg kontinensen.
Nagyon egyszerű megoldás lehet, mégsem alkalmazzák széles körben, de egy kanadai kutatás eredménye megváltoztathatja azt, ahogyan ma egy napelem hatékonyságáról gondolkodunk.
Egy egyszerű trükkel több mint kétszer annyi energiát lehet kinyerni a hullámokból, mint eddig hittük. A felfedezés teljesen új korszakot nyithat a kékenergia felhasználása terén, hiszen sokkal jobban megéri kitermelni, mint valaha.
A Svédországban épített réz-indium-gallium-szelenid (CIGS) panel energiaátalakítási hatékonysága egy öt éve fennálló japán világcsúcsot adott át a múltnak és hihetetlen hatékonyságot ígér.
2024 januárjára érte el teljes kapacitását, így megkezdheti a termelést a világ jelenlegi legnagyobb naperőműve és energiatároló telepe, ami 238 ezer háztartást képes ellátni villamosenergiával és évente 320 ezer tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást.
Egy új riport szerint az AI már napjainkban is jelentős hatással van az energiaszektorra, ráadásul eddig a lehető legpozitívabb értelemben, ugyanis javítja a hatékonyságot, a fenntarthatóságot és a rugalmasságot.
Marcin Wasilewski, Lengyelország egyik legeredményesebb energiaipari szakembere csatlakozott az EIT InnoEnergy csapatához. A vállalat közép-európai régiójának vezetését vette át a korábbi regionális igazgatótól, Jakub Milertől.
A Mavir Zrt. felügyelőbizottsága csütörtökön határozatlan időre az igazgatóság elnökévé választotta Biczók Andrást, a társaság vezérigazgatóját, aki így elnök-vezérigazgatóként folytatja munkáját – tájékoztatta a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. az MTI-t.
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: