Egy ilyen nagy projekt esetében teljesen természetes és nem nevezhető problémának, ha kérdések merülnek fel – mondta a VG-nek Alekszandr Merten, a Paks II projekt vezetője, a fővállalkozó oroszországi ASZE vállalat alelnöke.
A Roszatom szorosan együttműködik magyarországi partnerével, a megrendelő Paks II. Zrt.-vel, amelynek az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) októberben küldte meg a kéréseit – mondta Alekszandr Merten a Világgazdaságnak adott interjúban. A hivatal természetesen minden kérdésére választ kap, sőt, esetleg némelyekre már kapott is a korábban beadott dokumentumok valamelyikében, hiszen egyedül a mostani kérelem mintegy 300 ezer oldalas volt – szögezte le Merten.
A költségekről szólva az ASZE alelnöke elmondta: minden a tervek szerint halad, a Roszatomhoz tartozó vállalatok által elvégzett eddigi munka költsége nem haladja meg a tervezettet. Ugyanakkor, tekintetbe véve az energiahordozók, a felhasznált fémek és más anyagok és erőforrások drágulását, a költségek valamelyest emelkedhetnek – tette hozzá.
A Roszatom a magyar féllel kötött megállapodása alapján a 40 százalékos magyarországi beszállítást célozta meg, vagyis a magyarországi vállalkozások a projekt összköltségének ekkora hányadáért szállíthatnak anyagokat és berendezéseket, illetve nyújthatnak szolgáltatásokat, végezhetnek munkát a területen – emlékeztetett Merten. Az előkészítés egy részén máris számos magyar cég dolgozik közvetlenül, illetve nemzetközi konzorciumok keretében vagy alvállalkozóként. E feladatok mennyisége csak nőni fog, amint megkezdődik az erőmű építése.
A kiégett üzemanyagok kezeléséről az alelnök elmondta: ez a magyar fél feladata, de a Roszatom természetesen sokféle együttműködési lehetőséget tud kínálni. Ilyen lehet a hosszú távú, biztonságos tárolás, a feldolgozás, sőt a feldolgozás során keletkező termékek üzemanyagciklusban történő újrafelhasználása is.
A Roszatom jelenleg számos magyar partnerrel tárgyal különböző területeken indítandó üzletek lehetőségeiről, így vegyesvállalatok létrehozásáról is. Tervezik többek között egy magyar tulajdonú nukleáris tudományos-technikai központ létrehozását, amely tudományos alap- és alkalmazott kutatásokkal, szakemberképzéssel és orvosi technológiák fejlesztésével is foglalkozik majd, továbbá orvosi izotópokat állít elő.
A méhcsaládok „ökoszisztéma-szolgáltató képességének” fejlesztésére irányuló új pályázati felhívás a KAP Stratégiai Terv keretei közé illeszkedik.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: