Lezárultak a Paks II. Atomerőmű résfalazási munkálatai. A terület előkészítése folytatódik, jelenleg a talajszilárdítást végzik az építési területen.
„Jól halad a Paksi Atomerőmű bővítése, a résfalazási munkálatok lezárultak” – jelentette be Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter Szkopjéban beszélt arról, hogy a 2,7 kilométer hosszúságú vízzáró résfal rekordgyorsasággal épült fel. Továbbra is reális az a célkitűzés, hogy a jövő esztendőben az úgynevezett első beton öntésére sor kerüljön, és a 2030-as évek legelején a Paksi Atomerőmű új blokkjait rá tudjuk kapcsolni a hálózatra – mondta Szijjártó.
Az új erőmű létesítésénél figyelembe veszik, hogy a terület szomszédságában négy blokk üzemel, ezért a két új egység területét résfallal veszik körül. Az 1 méter vastagságú, 32 méter mélységű, 2,7 km hosszúságú, terepszint alatti vízzáró fal feladata, hogy a talajvíz csak kontrolláltan és minimális mértékben juthasson be a munkagödörbe. Emellett megakadályozza, hogy a munkagödör víztelenítése nyomán a résfalon kívül lecsökkenjen a talajvíz szintje, ami az üzemelő négy blokk miatt kiemelten fontos.
A résfal melletti földkiemelés mélységétől függően a zagyfal esetében ún. acél szádpallós megerősítést alkalmaznak, a vasbeton résfal esetében pedig betonacél armatúrákat helyeznek el.
A munka, amelynek kivitelezője a német tulajdonban lévő Bauer cég magyarországi leányvállalata, július elejétől november végéig tartott, kétműszakos munkarendben, 12 órás váltásban.
A földmunkálatok a talajszilárdítással és az ún. tervezési szintig történő talajkiemeléssel folytatódnak, melynek végén következhet az első beton öntése, ami szimbolikusan az atomerőmű építésének kezdetét jelenti.
Az Üzletem.hu összefoglalója.
A bogyólé márkanév a francia bravúros magyarítása, bármelyik posztmodern írónk megirigyelhetné.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: