Az Akkuyuban szerzett tapasztalatok értékesek a paksi beruházás számára, hiszen hazánkban is hasonló technológiával működő blokkok létesülnek.
A török atomerőmű-építkezés tapasztalatai fontosak Paks II. számára – mondta újságíróknak Jákli Gergely, a Paks II. Zrt. elnök-vezérigazgatója április 27-én, a török erőmű első üzemanyag-szállítmányának érkezése alkalmából a helyszínen tartott rendezvényen. Ahogy arról az MTI beszámolt, Jákli Gergely szerint érdemes megfigyelni, az építkezésen miként kezelik a felmerülő problémákat, hogyan szervezik meg a logisztikát és a szükséges infrastruktúra kialakítását a zökkenőmentes építkezéshez.
A Paks II. Atomerőművet majdan üzemeltető szakemberekre vonatkozó kérdésre válaszolva kifejtette, amikor szükség lesz rájuk, rendelkezésre fognak állni, hiszen a felkészítésük a projekt szerves része. „Az új blokkok szakembereit képző instruktorok oktatása már elkezdődött” – tette hozzá. Az elnök-vezérigazgató megjegyezte: a projekt egyes fázisaiban eltérő munkaerőigény jelentkezik, a csúcsidőben számuk elérheti a tízezret is.
A Paks II. projekt jelen szakaszában a terület-előkészítés zajlik, még tart a tervezési és engedélyeztetési folyamat is. Folyamatban van a résfalazási munkálatok előkészítése, ami kiemelten fontos része a beruházásnak – ismertette Jákli Gergely.
Elmondta azt is, hogy az Oroszország elleni európai uniós szankciók alól jelenleg a nukleáris projektek mentességet élveznek, de ha változnak a feltételek, azokat be kell építeni a gondolkozásba, a folyamatok tervezésébe, hogy tovább lehessen vinni az atomerőmű építését.
A nukleáris szakma a biztonság miatt szabályozott eljárásrendeken, biztonsági elemzésen, különböző forgatókönyveken alapul, a szankciók kapcsán minden lehetséges esetre fel kell készülni, de jelenleg ez most nem időszerű – fogalmazott az elnök-vezérigazgató.
Már benyújthatók a támogatási kérelmek az Agrárminisztérium által 25,2 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett „Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása” című felhívásra, amely a magas termőképességű és nagy termésbiztonságú ültetvények létrehozását segíti.
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: