„Az a véleményem, hogy nem engedhetjük meg magunknak, hogy Paks II. ne épüljön meg” – mondta Aszódi Attila a Pénzcentrumnak adott interjúban.
Az atomerőmű üzemeltetéséhez, karbantartásához és alkatrész-ellátásához nincs szükség orosz anyagokra, alkatrészekre, vagy az ő szaktudásukra. A nukleáris üzemanyagot viszont tőlük importáljuk, és – a törvényi előírások szerint – mindig kell, hogy legyen két évnyi tartalékunk. Ugyanakkor a háború egyértelművé tette számunkra, hogy a jövőbeli ellátásbiztonságunk miatt szükség van egy alternatív üzemanyag-szállítóra. E téren nem szabad késlekednünk, mert normál esetben a tárgyalások, a tervezés, az engedélyezés, a szerződéskötés, a gyártás és a szállítás nem feltétlenül valósítható meg két év alatt – mondta el a BME Nukleáris Technikai Intézetének professzora, a Budapesti Műszaki Egyetem Természettudományi Kar dékánja a Pénzcentrumnak adott interjújában.
A meglévő blokkok üzemideje 2032 és 2037 között lejár, szükség van új nukleáris termelőkapacitásokra. Paks jelenleg a hazai éves áramigény körülbelül harmadát termeli meg. Ezt a mennyiséget nem tudjuk más helyről pótolni. A földgázimport nagyon bizonytalanná vált a jelenlegi háborús helyzetben. „Vagyis az a véleményem, hogy nem engedhetjük meg magunknak, hogy Paks II. ne épüljön meg.”
Az, hogy Paks ügyében a kormány kivár, Aszódi szerint teljesen logikus, hiszen a jövőbeli kapcsolat terén nagyon sokat számít, hogy mennyi ideig tart a háború. A végső döntést a kormány a következő hetek, hónapok eseményei, a háború alakulása, a háború lezárásának módja, valamint a közös európai szankciós politika alapján tudja majd meghozni.
Az atomenergia mellett érvelve a professzor hangsúlyozta: az atomenergia környezetbarát. A jelenlegi négy paksi blokk évente körülbelül 15 terawattóra villamos energiát termel, szén-dioxid-kibocsátástól mentesen. Emellett az időjárásfüggő megújuló források nem képesek biztosítani a villamosenergia-ellátás folyamatosságát.
Az oroszok ukrajnai atomerőművekben történt cselekedeteivel kapcsolatban Aszódi Attila leszögezte: teljesen elfogadhatatlan, hogy katonai erővel támadnak meg atomerőműveket.
December 5-től igényelhető az európai uniós forrásból megvalósuló DIMOP Plusz hitelprogram két pályázata, amelyek a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások digitalizációjának támogatását célozzák.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: