Az Országos Atomenergia Hivatal jubileumi kiadványt állított össze az évforduló alkalmából, áttekintve a nemzetközi és hazai biztosítéki rendszer kialakítását, fejlődését 1972 óta, megmutatva a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáért tett magyar erőfeszítéseket.
50 évvel ezelőtt, 1972-ben ratifikálta hazánk a Magyarország és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) között megkötött Biztosítéki Egyezményt, amellyel a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló Atomsorompó-szerződésből eredő kötelezettségeink végrehajtásáról adunk biztosítékot. Ez alapján az országban található valamennyi nukleáris anyagot és tevékenységet a NAÜ ellenőrzése alá helyeztük annak érdekében, hogy garanciát nyújtsunk a világ számára a nukleáris energia kizárólag békés célú felhasználásáról.
Az 50 éves jubileum alkalmából az OAH egy kiadványt állított össze, ami bemutatja a nemzetközi biztosítéki rendszer kialakulásának előzményeit és a NAÜ biztosítéki rendszerének fejlődését. Az OAH archív anyagainak feldolgozásával sikerült képet alkotni az akkori hazai vezetés nézeteiről a nemzetközi nukleáris non-proliferációs rezsimekhez való csatlakozásról, valamint az előttük álló feladatokról. A kiadvány bemutatja azokat az előnyöket, amelyeket a biztosítéki rendszerhez való csatlakozásunk ma is jelent a magyar nukleáris ipar számára, valamint azt is, hogy hogyan működik a hazai biztosítéki hatósági rendszer.
A kiadvány mindenkinek ajánlott, akit érdekelnek az Atomsorompó-szerződés teljesítését szolgáló hazai és nemzetközi biztosítéki rendszerek. (OAH)
A jubileumi kiadványt itt érheti el.
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: