Itt találod az összes cikket a „HIPA” témában!
Az akkumulátoros barkács- és kerti szerszámokat gyártó német Einhell több mint 4,93 millió euró értékű beruházással a Zala vármegyei Sormáson hozza létre első európai gyártóüzemét, ahol akkumulátorokat és akkumulátortöltőket szerelnek majd össze.
A Siemens Energy budapesti telephelyén átadtak egy új, 17 ezer négyzetméteres gyártócsarnokot, nyitásra kész a duális képzési központ és a HIPA által kezelt Gyármentő Program keretében megvalósított 1,5 MW teljesítményű napelempark is üzembe lép.
A Site Selection Magazine legjobb beruházási helyszíneket összehasonlító Global Best To Invest rangsorai közül a „Kelet-Európa & Közép-Ázsia” kategóriában 2024-ben is Magyarország végzett az élen, Budapest pedig a harmadik helyre jött fel a régiós nagyvárosok mezőnyében.
Az éves tao (társasági adó) és hipa (helyi iparűzési adó) bevallással kapcsolatban az RSM szakértőihez érkező leggyakoribb kérdéseket Andó Marcell vezető tanácsadó szedte csokorba.
Az fDi Intelligence – a Financial Times Ltd. csoport tagja – évente teszi közzé „A jövő európai városai és régiói” rangsorát; a 2024-es listákon két magyar város is szerepel, Budapest és Debrecen.
Kilenc kategóriában ismerték el a legkiemelkedőbben teljesítő külföldi és hazai szereplőket a Nemzeti Befektetési Ügynökség „Év befektetője” díjátadóján.
Joó István: Magyarország a nagy német autógyártók és az ázsiai akkumulátorbeszállítók révén a Nyugat és a Kelet találkozási pontjává vált.
Mintegy 5 millió eurós beruházással építi negyedik gyártócsarnokát Zalaegerszegen a svájci hátterű Europtec Kft.
A prémium autómárkák számára belső díszítőelemeket gyártó MONO-Ipolyfabric világszerte ismertté tette Ipolytölgyes nevét.
A HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség által kezelt Gyármentő Program keretében 150 milliárd forintot biztosított a Kormány a nagyvállalatok energiahatékonysági és megújulóenergia-fejlesztéseire.
Az EKD rendelet módosításainak célja egyrészt az Európai Unió megváltozott állami támogatási szabályainak a hazai jogrendbe történő átültetése, másrészt olyan új támogatási konstrukciók bevezetése, amelyek tovább javítják a magyarországi üzleti környezet versenyképességét.
A 2023-as esztendő újabb mérföldkő a magyar beruházás-ösztönzés történetében: a pozitív döntésben érintett működőtőke-beruházások összesített értéke meghaladta a 13 milliárd eurót, az egy évvel korábban elért 6,5 milliárd eurós rekord kétszeresét.
2023-ban számos globális vállalat – többek között az aiMotive, a Continental, a Novartis, a Schaeffer, a Samsung SDI, a Waison, a Rolls-Royce, a Genesys, valamint a 3D HISTECH és az Epredia – választott magyarországi helyszínt K+F projektje(i) megvalósításához. A fejlesztések révén több száz magas hozzáadott-értékű munkahely jön létre. A legjelentősebb, 2023-ban bejelentett K+F beruházások a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség támogatásával valósulhatnak meg Magyarországon.
A németországi székhelyű ZF technológiai csoport két nagyszabású projekt megvalósítására összesen 62,5 millió eurót ruház be a magyarországi autógyártás két fellegvárában, Debrecenben és Kecskeméten. Az összesítve 313 új munkahelyet létrehozó beruházások az e-járművek alkatrészgyártásához teremtenek kapacitásokat.
Az elektromos és plug-in hibrid járművek globális piacának vezető szereplője, a BYD történelmi beruházást tervez megvalósítani Szegeden: a kínai vállalat első európai elektromos járműgyártó üzemét hozza létre Magyarországon mintegy 300 hektáros területen. A beruházásnak köszönhetően több ezer magas hozzáadott értékű munkahely jön létre, miközben a BYD jelenlétéből a helyi beszállítók is profitálnak.
A Magyarországon működő üzleti szolgáltatóközpontok már több mint 100 főt alkalmaznak, és a következő években is dinamikusan nőni fog a kiemelkedő munkakörülményeket biztosító álláslehetőségek száma.
A Magyarországon működő üzleti szolgáltatóközpontok többsége jelenleg Budapesten végzi tevékenységét, de a főváros mellett egyre népszerűbbek az egyetemi városok is, az új egység nyitását tervező központok kétharmada vidéki helyszínben gondolkodik.
A válságokkal teli időszak ellenére az idei esztendőre 200 fölé emelkedett az üzleti szolgáltatóközpontok száma Magyarországon, a szektor által foglalkoztatottak száma pedig 5 év alatt megduplázódott és már meghaladja a 100 ezer főt – hangzott el a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség által szervezett „Business Services Hungary 2023” című konferencián.
A fővárosit is meghaladó volumenű vidéki fejlesztésekkel, ipari ingatlanokkal és prémium irodákkal szerepel a kiállítók élvonalában Magyarország a világ egyik legrangosabb ingatlanfejlesztési szakkiállításán, a 25. müncheni EXPO REAL-on október 4-6. között, ahol 75 országból, több mint 2 ezer kiállító és közel 40 ezer döntéshozó jelenik meg.
4 millió eurós képzési projektet indított Magyarország piacvezető higiéniai papírgyártója, a Vajda-Papír több mint 500 munkavállalójának, köztük annak a 60 új foglalkoztatottnak, akik Európa legmodernebb higiéniai papírgyára, a dunaföldvári gyár tavalyi, 64,2 millió eurós fejlesztésének köszönhetően csatlakoztak a céghez.
A K+F-tevékenység helyes meghatározása és számviteli elszámolása mellett nem szabad megfeledkezni arról, hogy a társasági adón kívül más adónemeket is érinthet a kapcsolódó kedvezmény, mint például az innovációs járulékot és a helyi iparűzési adót – hívja fel a figyelmet a NAV.
A Gyármentő Programra történő regisztráció – a beérkezett regisztrációs űrlapok jelentős száma és forrásigénye miatt – „felfüggesztésre került”.
Magyarország bevezeti az e-nyugtát, kisebb lesz az átalányadózás adminisztrációja, a kisvállalkozások számára pedig egyszerűsödik a helyi iparűzési adó – jelentette be Varga Mihály a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) konferenciáján.
Az éves társasági adó, helyi iparűzési adó és innovációs járulék kötelezettségek, bevallások összeállításakor számos teendő felmerül, amellyel a vállalkozásnak foglalkoznia kell. Az adófizetési kötelezettséget befolyásoló tételekről az RSM Hungary készített összefoglalót.
Több milliárd euró értékű magyarországi ingatlanfejlesztést mutatnak be az ingatlanszakma egyik legrangosabb nemzetközi kiállításán, a MIPIM-en a Magyarország-Budapest-stand szervezői.
Az RSM Hungary TAO blogsorozatának utolsó része néhány gyakran előforduló hibát, helytelen alkalmazást mutat be, amely sok társaságnál előfordul, és adóbírság kiszabását eredményezte egy adóellenőrzés során.
Michael Stanton, a Diligent pénzügyi vezetője vette át az „Év befektetője” díjat, amellyel a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) ismeri el Magyarország legfontosabb külföldi befektetőit.
A belföldi keresletcsökkenés miatt a külföldi piacok jelenthetik a hazai cégek számára a kitörést a válságból. Bár a KSH adatai alapján 2020-ban 4,3 százalékkal csökkent a hazai áruk kivitele 2019-hez képest, fontos, hogy egyre több hazai cég ismerje föl a nemzetközi értékesítésben rejlő lehetőségeket.
2021-től a helyi iparűzési adóról (hipa) szóló bevallást a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz kell benyújtani.
A NAV elektronikusan benyújtott, állandó jellegű iparűzési tevékenységhez kapcsolódó helyi iparűzési adóról (hipa) szóló bevallásokon a NAV összefüggés-vizsgálatokat végez.
Az éves tao- és hipa-kötelezettségek, -bevallások összeállításakor érdemes egy listán végigfutni, milyen tételek módosíthatják a cég adófizetési kötelezettségét. Ha még nem tette meg, az alábbi lista alapján ellenőrizze a 2020-as adóbevallásokat benyújtásuk előtt!
A leggyakrabban felmerülő kérdésekre a K-X Consulting szakértői válaszoltak.
A 2021-es adóévre helyi iparűzési adókönnyítést kapnak a 4 milliárd forint árbevétel vagy mérlegfőösszeg alatti kkv-k. Várhatóan a 3000 legnagyobb magyar cégen kívül minden társaságot érinthet a hipa-fizetési könnyítés, február 25-ig kell a hipa-kedvezményre az igénylést benyújtani – hívja fel a figyelmet az RSM Hungary.
A NAV honlapján 2021. január 25-én elérhetővé vált a 21NYHIPA jelű nyilatkozat, melynek benyújtásával a 639/2020. (XII.22.) Korm. rendelet alapján a mikro-, kis- és középvállalkozások 2021. február 25-éig elektronikusan nyilatkozhatnak helyi iparűzési adóval kapcsolatos adóelőleg-kedvezményük érvényesítéséről.
A 2020-as adóévben már nem kell a helyi iparűzési adó előlegét kiegészíteni, azaz feltölteni. Ez az eltérő üzleti éves adózókra is vonatkozik, akik adóéve a 2020. július 15-ét magában foglalja – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
A COVID-19 járvány által okozott gazdasági problémák enyhítésére az Európai Bizottság által már jóváhagyott új támogatási programot tervez elindítani a Külgazdasági és Külügyminisztérium, melynek lebonyolításáért a HIPA Nonprofit Zrt. fog felelni. Az új program célja a közép- és nagyvállalatok versenyképességének, likviditási helyzetének javítása.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) automatikusan átadja azoknak a vállalkozásoknak az adatait a helyi önkormányzatnak, akiknek helyi adót (HIPA, IFA) kell fizetniük – hívja fel a figyelmet a NAV.
Május 31. a helyi iparűzési adó bevallásának és befizetésének határideje is, érdemes figyelni arra, hogy idén utoljára lehet élni a 2018-ra még érvényesíthető, a foglalkoztatás növeléséhez kapcsolódó adóalap-mentességgel. A hipa megosztásánál pedig a telephelyek, székhelyek közötti adómegosztást kell pontosan megtervezni – hívja fel a figyelmet Vizer József, az RSM Hungary adóigazgatója.
A HIPA jövedelmi és forgalmi adó jegyeket ötvöző jellege egyes szektorokat hátrányosan érint. Ezt a leszűkítő értelmezésekre épülő önkormányzati ellenőrzési gyakorlat tovább erősítheti, mely oda vezethet, hogy a cégeknek szinte a nettó árbevételük alapján kell megfizetniük az iparűzési adót – hívja fel a figyelmet dr. Horváth Zoltán, az RSM Hungary adótanácsadója.
Már benyújthatók a támogatási kérelmek az Agrárminisztérium által 25,2 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett „Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása” című felhívásra, amely a magas termőképességű és nagy termésbiztonságú ültetvények létrehozását segíti.
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: