Paks II.: elkészültek a reaktortartály első elemei Szentpéterváron

Paks II.: elkészültek a reaktortartály első elemei Szentpéterváron
2024. 12. 18., 18:18

Halad az 5. blokk reaktortartályának kovácsolása Szentpéterváron. A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor. A novemberi gyártásfelügyelet alkalmával a Paks II. Zrt. szakértői pozitív tapasztalatokra tettek szert.

Miközben Pakson, a munkaterületen már ezren dolgoznak, a külföldi gyártóbázisokon is folyik a munka, Szentpéterváron kovácsolják a reaktortartályt. Megtörtént az 5. blokk reaktortartályának alsó és felső csonkzónáján található négy-négy darab, 850 mm átmérőjű csonk kialakítása, ún. „kihúzása”. A teljes műveletsor öt napig tartott, a folyamatot a Paks II. Zrt. szakemberei mellett az Országos Atomenergia Hivatal munkatársai is a helyszínen ellenőrizték.

„A novemberi gyártásfelügyeleti esemény alkalmával a hazai felügyeleti csoport jelen volt a reaktor acélötvözetéből kiemelt ún. próbatestek kiválasztásánál és jelölésénél is, majd felügyelte az előírt roncsolásos anyagvizsgálatok végrehajtását. A vizsgálatok során rendkívül pozitív kép alakult ki a gyártómű személyzetének minőségi kultúrájáról, illetve az alkalmazott eszközök magas műszaki színvonaláról. Az acél vizsgálata során a legkülönbözőbb mintavételi pontokon mért eredmények magabiztosan és kiegyensúlyozottan teljesítik az elvárt követelményeket, világviszonylatban is kimagasló szintre emelve ezzel a Paks II. Atomerőműben alkalmazott acélok minőségét” – mondta el Kolonics Gábor vezető program minőségügyi szakértő.

A  reaktorgyártás folyamata a speciálisan a nukleáris ipar követelményeihez kifejlesztett alapanyag öntésével kezdődik. A megfelelő acélminőség az ötvöző anyagok – többek közt króm, nikkel, vanádium, molibdén, szilícium, mangán, nióbium – megfelelő és előírt arányának „összekeverésével” jön létre, melyet olvadt állapotában egy speciális üstbe, kokillába öntenek a gyártandó alkatrész méreteinek figyelembevételével. Az így megszilárdult „tömb”, az ún. buga különböző kovácsolási és hőkezelési folyamatokon esik át, melynek eredményeképpen kialakul a reaktor hat főelemének hozzávetőleges, gyűrűszerű alakja.

Elsőként, 2024 novemberében a reaktor legösszetettebb formájú csonkzónái készültek el, majd 2025 tavaszán a további gyűrűk kovácsolási műveletei következnek. A csonkgyűrűk és a további főelemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után az AEM-Technologies volgodonszki üzemébe kerülnek, ahol a reaktortartály elemei összehegesztésen és végső megmunkálási folyamatokon – többnyire gépi forgácsolási műveleteken – esnek át számtalan minőségi vizsgálat kíséretében. Az atomerőművi blokkok számos fővízköri berendezése ugyancsak itt készül.

„A kohászati tevékenység leglátványosabb művelete maga a kovácsolás, amit hozzávetőleg 1050 °C-os hőmérsékleten végeznek” – számolt be Kolonics Gábor. A novemberben végzett csonkkihúzási művelet – ami a reaktor 850 mm-es hűtővízcsonkjainak kialakítását jelenti – ezek közül is a legkülönlegesebb. A csonk kezdetben egy 260 mm átmérőjű, forgácsológépen – a megközelítőleg 100 tonna tömegű gyűrűn – kialakított furat, melyet 4500 és 8000 tonna közötti erővel, egy sajtoló tüske segítségével, az acélgyűrű izzó állapotában „kitágítanak”.

A kohászati alapanyagok megmunkálásáért felelős szentpétervári üzem – a látványos melegalakítási technológiák végrehajtása mellett – az alapanyag, illetve félkésztermékek nagyon fontos minőségi igazolásait is elvégzi, mégpedig ún. roncsolásos és roncsolásmentes anyagvizsgálatok alkalmazásával. Ezek a vizsgálatok hivatottak igazolni a berendezés tervezője által az igénybevételhez kiválasztott acélötvözet minőségének vegyi összetételbéli, szilárdsági és egyéb speciális követelmények szerinti megfelelőségét. A vizsgálatok és mért értékek megfelelőségét minőségi bizonyítványban foglalják össze, amely – egy minden ipari berendezés üzemeltetési életciklusát végigkísérő „anyakönyvi” dokumentumnak tekinthető. Esetünkben, egy atomerőművi reaktornál, ahol az ionizáló sugárzás igénybe veszi az acélt – különös jelentőséggel bír a hosszú (60 év) üzemeltetési ciklus során, az alapanyagokról rendelkezésre álló mindennemű információ, mert ezek a későbbi rendszeres állapotellenőrzési vizsgálatok során bázisként szolgálnak majd.

Az atomerőmű berendezéseinek gyártási és ellenőrzési folyamatait a helyszínen maga a gyártómű; a berendezésgyártásokat megrendelő, egyben a Paks II. projekt teljes kivitelezését végző orosz fővállalkozó Atomsztrojexport; az atomerőműprojekt engedélyeseként a Paks II. Zrt. és a magyar nukleáris hatóság, vagyis az Országos Atomenergia Hivatal felügyeli, a gyártási folyamatok előírások szerinti megfelelőségét az erre a célra kialakított minőségügyi ellenőrző dokumentumban, az ún Quality Planben aláírásukkal is igazolják.

Forrás: Atomszféra

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 17., 10:10
A január 15-én lezárult Napenergia Plusz Program december–januári „véghajrájában” közel 750 támogatási kérelem érkezett be, az egy éves benyújtási időszak alatt pedig összesen több mint 23 ezer pályázó igényelt összesen 96,4 milliárd forint állami hozzájárulást modern napelemes rendszerek telepítéséhez – tájékoztatott az Energiaügyi Minisztérium.
2025-01-17 15:44:35
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ÜZLETEM.HU

Az agrár-környezetgazdálkodási, illetve az ökológiai gazdálkodást támogató felhívásra összesen csaknem 26 ezer pályázat érkezett be, amelyek együttesen mintegy kétmillió hektár területet érintenek – tájékoztatott az Agrárminisztérium.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  ATOMERŐMŰ ADATOK

Egy új atomerőművi blokk építése számokban:

8.000 fő
MUNKAERŐ
500.000 m3
BETON
100.000 t
ACÉL
20.000 km
KÁBEL