A finn állam nem ad engedélyt a Hanhikivi atomerőmű megépítésére, amelynek kivitelezője – csakúgy, mint Paks II-nek – az orosz Roszatom.
Mika Lintilä gazdasági miniszter március 23-án a helsinki parlamentben jelentette ki, hogy az engedély megadása „teljesen kizárt” – számolt be a 444.hu. A finn beruházás fővállalkozója egy vegyesvállalat lett volna, amelyben a Roszatomnak 34 százalékos tulajdonrésze van, a maradék pedig egy állami, önkormányzati és magáncégekből álló konzorciumé.
Az erőmű a paksi beruházás testvérének tekinthető: ugyanúgy a Roszatom lett volna a kivitelező, és pont ugyanazt a típust tervezték Finnországban is megépíteni, mint amit Paksra szántak. A párhuzamok egyes értesülések szerint arra is kiterjednek, a finnországi erőmű tervei több ponton hiányosak, nem felelnek meg a szigorú uniós előírásoknak.
Finnországban időközben megkezdte a próbatermelést a francia kivitelezésben elkészült Olkiluoto 3 atomreaktor, amely sok „viszontagság” és sok évnyi késés után jutott el ebbe a fázisba.
A magyar kormány – egyelőre úgy tűnik, hogy – nem készül a finnországihoz hasonló radikális lépésre. Süli János, az atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszter március 24-én azt mondta: a paksi bővítést nem érintik szankciók, ezért folytatják a munkát. A miniszter egyenesen úgy fogalmazott: „veszélyes lenne, ha a fővállalkozó Roszatommal szemben szankciók lépnének életbe”.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Hivatal) idén is meghirdette pályázatát, amely akár 7,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt hazai vállalkozások, kutatóhelyek, valamint magánszemélyek számára szellemi alkotásaik jogi védelméhez.
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
Egy új atomerőművi blokk építése számokban: