Pente Barbara: Magamtól tanultam meg a leckét

Szerdahelyi Csaba  |  2021. 01. 22., 11:00

Több mint tíz éve dolgozom szabadúszóként, csak azokat az együttműködéseket vállaltam el, amelyek tetszettek, kihívást adtak, újat tanulhattam, és emberileg is megfelelő volt számomra az üzleti partner – mondta az Üzletemnek Pente Barbara, a BarbiOcean alapítója.

Pente Barbara 15 éve kereskedik elsősorban a lengyel-magyar piacon közvetítőként. Büszke rá, hogy olyan szakterületen is sikereket ért el, ahol szinte kizárólag férfiak dolgoznak. Imád énekelni, ezzel is boldogságot szerezve másoknak. Így nem is csodálkozhatunk, hogy az utcai zenészektől soha nem sajnálja a pénzt. Következzen az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 252. interjúja!

Mit tart karrierje csúcsának?

– Még nem jött el. Sok kisebb csúcsot elértem már, rengeteg sikerem volt életem több területén is. Lengyelországban szereztem meg külkereskedelmi diplomát úgy, hogy a lengyel nyelvet nem beszéltem a kezdetekkor, vagy olyan projekteket segítettem külsős partnerként, az elején tolmácsként, mint szénhidrogén (kőolaj, földgáz) kutatás, és sok projekt tapasztalat után koordinátorként zártam le életemben ezt a munkásságot. Azért is vagyok büszke erre, mert olyan szakterületen értem el nagyon magas szintet, ahol kimondottam csak férfiak dolgoznak. Megtiszteltetés volt nőként a reggeli vezetői megbeszélésen a MOL vezetőivel is együtt jelen lenni és közösen értéket adni a tervezéshez, egy közel 150 fős projektet együtt koordinálni. De életem igazi főműve, a barbiocean.com csak most kezdi kibontani szárnyait, s a csúcs eléréséhez, még rengeteg mérföldkövet kell megtennem.

Milyen távra tervez?

– Mindig hosszú távra tervezek. Úgy gondolom, hogy ezúttal halálom pillanatáig. Végre megtaláltam azt a hivatást, amit végre életem végéig fogok csinálni anélkül, hogy megunnám, s új kihívásokat keresnék. Szeretném, ha munkásságom gyümölcse, a környezetünk tisztábbá és élhetőbbé tétele tartósan fennmaradna és tovább épülne halálom után is.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

  1. Európai gyártók legalább a 80 százalékát a piacteremen látni. Függetlenné válni a távolkeleti gyártásoktól, csökkentve ezzel többek között a szállítással járó káros anyagok levegőbe juttatását is.
  2. Környezettudatos modellemet minden kontinensen elterjeszteni.
  3. Olyan környezettudatos technológiákat és befektetőket összekapcsolni, ami a kommunális és gyártói hulladékanyagot felhasználja vagy környezettudatosan lebontja, valamint a megújuló energiákat felhasználva olcsóbb és környezettudatosabb életet teremtünk.
  4. Hozzájárulni nagy mértékben ahhoz, hogy levegőnket tisztábbá tegyük. Vizeinket, óceánjainkat megtisztítsuk a mikro és látható műanyagtól. A Föld felszínét szintén, valamint a mérgező folyadékok, szemét Földbe való rejtését is felszámoljuk, semlegesítsük. Minél több megújuló energiát használni, és visszaszorítani a kőolaj és csökkenteni más ásványi anyagok kitermelését.
  5. Szeretném, ha az emberek 80 százaléka fontosnak tartaná a környezetvédelmet és tennének is ezért. Mindennapjaikba beépítenék az apró kis lépéseket, s árban egyre többek számára elérhető, környezettudatos technológiák kerülnének be a háztartásokba, az ipari egységekbe.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Egy életművésznek csak az élet lehet igazi tanító mestere. Az életemben szereplő emberi kapcsolatok, könyvek, tanfolyamok, előadások mind egy pici darabkával bővítették tapasztalataimat. Nem volt klasszikus mentorom soha, aki mutatta volna az utat. Magamtól tanultam meg a leckét az élet adta feladatok által.

Mivel motiválja a kollégáit?

– Jelenleg Őszinteséggel, Tisztelettel, Példamutatással. Keretet adva, irányt mutatva következetesen. Ami sok évnyi tapasztalat, és eredménytelten próbálkozás gyümölcse. 

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Rengeteg szakmában kipróbáltam már magam vagy beleláttam tolmács és közvetítői munkáim segítségével. De a titkos vágyam (ami ezután már nem lesz titkos) az éneklés. Csak úgy néha, bonbonként, az embereknek a környezetemben. Hogy valami mást is adjak a környezettudatosságomon kívül. Boldogságot a szívekbe.

Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Szerencsére nagyon könnyen tudok kapcsolatokat kiépíteni. Üzleti kapcsolataimat két részre osztanám, akik engem keresnek fel és akiket én keresek fel a Megbízóimnak. Több mint 10 éve dolgozom szabadúszóként és csak azokat az együttműködéseket vállaltam el, amelyek tetszettek, kihívást adtak, újat tanulhattam és emberileg is megfelelő volt számomra az üzleti partner. Munkáimat ezáltal 120 százalékan végeztem örömmel. Az elégedett partnereim pedig tovább ajánlottak. Mindig a Megbízóim kerestek engem és nem fordítva. Akiket én keresek a Megbízóimnak őket az interneten találtam, vagy korábbi munkáim, életem során kiépített kapcsolatokból merítkezek. A jelenlegi misszióm azonban sokkal nagyobb és átfogóbb, mint az eddigi projektjeim. Így nekem is nagyobb léptekben kell gondolkoznom. Jelenleg a Lengyel-Magyar Kereskedelmi Kamara Tagjaként is kapok támogatást, s ezt a kört idén szeretném kibővíteni további 7 ország kamaráira, amelyekkel már tavaly elkezdtük a tárgyalásokat. 

Mire sajnálja az idejét?

– Értéktelen, panaszkodós hosszú baráti találkozókra, beszélgetésekre, lényegtelen megbeszélésekre.

Mivel lehet felbosszantani?

– Igazságtalansággal. Hazugsággal. Ha nem a terveim szerint haladnak a dolgok – de ezt már egyre jobban kezdem kezelni.

Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Gyerekek, idősek, állatok gondozását, vigyázását vagy valamit, amivel a környezetet tehetjük tisztábbá. Akár egy szemétszedést.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Ez mindig attól függ, hogy anyagi bőségem teremtésének melyik szakaszában vagyok. Az egyetlen kivételt ez alól az utcai zenészek jelentik. Nekik minden körülmények között szívesen adok.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Zene, kirándulás a természetbe, tánc, egy jó minőségi beszélgetés, jó film.

(Fotó: barbiocean.com)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS