Változik a könyvelői-adótanácsadó munka

2019. 06. 06., 09:16

Az Adótanácsadók Egyesülete június 3-5. között megtartott XXII. Országos Adójogi konferenciáján a könyvelő, adótanácsadó szakma kihívásaira keresték a választ. „A napjainkban zajló digitalizációs forradalom számos nehézséget rejt magában, erre a szakembereknek fel kell készülniük. A felszabaduló időt és energiát például arra is fordíthatják, hogy a gazdasági ügyletek szerződéseinek előkészítésében aktívabban részt vesznek, segítenek az ügyfeleknek ezeket jogi, adózási, számviteli szempontból komplexen kezelni”- mondta el Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke.

A könyvelő-adótanácsadó szakma átalakításához szükséges ismeretek, feltételek kérdését Vadász Iván, az egyesület szakmai alelnökének témafelvetése után kerekasztal-beszélgetésen vitatták meg a részvevők. A szakma egyik legnagyobb kihívását a digitalizáció jelenti, hiszen az alkalmazkodáshoz számos új ismeretre, eszközre beruházásra van szükség. A jövőben átalakul a könyvelők munkája, a lényeges problémák megoldására nagyobb figyelmet fognak tudni fordítani. Ezt a könyvelők, de különösen az ügyfelek nem feltétlenül ismerik fel, és ha fel is ismerik, gyakran nem akarják megfizetni. Ha nem lehet a mélyebb ismereteket igénylő szolgáltatások iránt felébreszteni a megrendelők érdeklődését, akkor a digitalizáció akár a szakma egy részének munkáját feleslegessé is teheti.

Erre a helyzetre adhat egyrészt választ, ha a szerződések adózási-könyvelési vonzatainak elemzését, e szempontok szerinti alakítását helyezik szolgáltatásaik fókuszába a szakemberek. Ez azonban szintén újabb ismeretek, új szemlélet és új gyakorlatok elsajátítását igényli a könyvelők-adótanácsadók és az ügyfelek részéről is. Az egyesület tagjainak közös szakmai célja, hogy az ehhez szükséges jogi ismereteket a könyvelők-adótanácsadók megszerezhessék akár szervezett keretek között, akár önképzéssel. Feladat az is, hogy az ügyfelekben tudatosítsák: számukra is kedvező lehet a tanácsadók bevonása az ügyletek megtervezésébe.

Emellett a szakembereknek érdemes több figyelmet fordítaniuk tudásuk rendszerezésére, megosztására adatbázisok segítségével, valamint a fiatal kollégák bevonására a munkába, az életkorból fakadó előnyök lehető legjobb kiaknázása érdekében.

A konferencián előadást tartott Tamásné Czinege Csilla, a NAV adószakmai ügyekért felelős helyettes államtitkára is. Előadásában kifejtette, hogy a hatóság a könyvelőket és az adótanácsadókat az adóhatóság és az adózók közötti közvetítőknek, szakmai segítőknek tekinti. Dr. Menyhárd Attila, ELTE Állam- és Jogtudományi Karának dékánja előadásában szintén a könyvelők és az adótanácsadók ügyfeleikkel kötött szerződéseinek fontosságát és azok buktatóit mutatta be.

Vakhal Péter, a KOPINT-TÁRKI Konjunktúrakutató Intézet tudományos munkatársa a magyar versenyképességről, dr. Pogátsa Zoltán közgazdász, egyetemi docens az egyenlőtlenségek növekedésének veszélyeiről, Wieszt Attila, a Budapesti Corvinus Egyetem Családi Vállalatok Központjának tudományos munkatársa a hazai családi vállalkozások helyzetéről, dr. Felcsuti Péter közgazdász a kapitalizmus új koncepciójáról, Csaba László akadémikus, a CEU egyetemi tanára Magyarország gazdasági helyzetéről közép-európai összehasonlításban beszélt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS