Karagich István: A leggazdagabb orosz oligarchák 38 milliárd dollárt buktak eddig

Karagich István: A leggazdagabb orosz oligarchák 38 milliárd dollárt buktak eddig
2022. 04. 06., 18:33

Összesen 38 milliárd dollárt (13 ezer milliárd forintot) veszített a 10 leggazdagabb orosz pénzember 2022 március végéig az ukrajnai invázió miatt hozott nyugati szankciók miatt. Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezetője úgy véli, ha a nyugati szankciók elég szigorúak, Oroszország akár Afrika mögé is visszacsúszhat a szupergazdagok regionális toplistáján.

Oroszországban 2021-re a legalább 1 millió dollárral rendelkező vagyonos réteg (HNWI) létszáma elérte a 312 ezer főt, miután 5 év alatt 50 százalékos bővülést produkált. A 30 millió dollárnál is vagyonosabbak (UHNWI) száma 6200 főre rúgott tavaly, holott 2016-ban még csak 3700 orosz állampolgár számított UHNWI személynek. Azaz a legmagasabb vagyonkategóriában is markáns, 68 százalékos volt a növekedés – közölte a Blochamps Capital.

„Oroszország egyik fő gazdasági pillére a stabil és lojális nemzeti oligarcha réteg. A gazdasági-pénzügyi-politikai kohézió alaptézise, hogy az orosz elnök megteremti a pénzügyi elitben való mozgás kereteit, de bármikor meg is vonhatja a bizalmat. A vagyoni elit tagjai így nem csupán a rezsimhez lojálisak különösen, hanem egymáshoz is úgy kapcsolódnak mind pénzügyi, mind ideológiai relációban, mint a szoros, kovalens kötésben lévő molekulák” – magyarázza a folyamatokat Karagich István, a pénzügyi tanácsadó és business intelligence cég ügyvezetője.

„Az ezredforduló után rengeteg állami tulajdonú vagyon, vállalat és pénzintézet hevert parlagon Oroszországban, amelyekhez csak egy rendkívül szűk, jó kapcsolatokkal rendelkező, okos, ambiciózus rétegnek volt hozzáférése, és amelynek tagjai meg is ragadták a kínálkozó pénzügyi eszközöket, valamint a velük járó lehetőségeket. Az oligarchák azonban rendkívül gyorsan hatalmasra nőttek, és az elnöknek korlátoznia kellett az erejüket. Ezért lassan olyan függőségi-kötelmi rendszert épült ki, ahol a legfelső vagyoni elit mozgástere és hatalma tőle, illetve az általa biztosított hozzáférésektől, garanciáktól függ” – teszi hozzá Karagich István.

Az ukrán invázió mindent felborított

Az orosz milliárdosok száma és vagyona rendkívül dinamikus mértékben és ütemben nőtt az elmúlt években is, messze túlszárnyalva az előzetes nemzetközi wealth management piaci becsléseket.

Míg 2001-ben a világon 8 orosz dollármilliárdos volt, akiknek összvagyona 12,4 milliárd dollár volt, tíz évvel később a Forbes már 101 milliárdost tartott nyilván összesen 433 milliárd dollárnyi vagyonnal.

Négy évvel ezelőtt a privátbanki szakma úgy becsülte, hogy a 2018-as 202 ezerről a legalább egymillió dollár vagyon fölött rendelkező oroszok száma 2023-ra 246 ezer főre nő.

„Ám a valóságban a bővülésük oly intenzív volt, hogy már 2021 végén 30-40 százalékkal több vagyonost tartottak nyilván ebben a kategóriában. 2017 és 2018 között 26 százalékkal növekedett az 50 millió dollárral rendelkező orosz gazdagok száma, és ez a tendencia 2021-re csak még markánsabbá vált” – mondja Karagich István.

Az ukrajnai invázió és a bevezetett szankciók következtében 34 orosz milliárdossal kevesebb szerepel a legfrissebb Forbes listán. De érdekes módon a milliárdosok összlétszáma globálisan is redukálódott, körüknek együttes csökkenése 2755-ről 2668-ra a legnagyobb visszaesés a 2009-es pénzügyi válság óta.

„A kérdés most nem is az, hogy a kirobbant háború megállítja-e a páratlanul dinamikus növekedési ütem folytatódását a 6 ezer ultra vagyonos orosz állampolgár körében, hiszen ezek az emberek most óriási veszteségeket és egy részük nemzetközi vagyonának befagyasztását kénytelen megélni a nyugati szankciók miatt. A valódi kérdés az, hogy a komplett HNWI és az UHNWI 300 ezer fős rétege pontosan mekkora veszteséggel néz még szembe 2022 végéig. A háború kirobbanása óta ugyanis csak a TOP10 vagyonos 38 milliárd dollárt, azaz közel 13 ezer milliárd forintot veszített vagyonából, míg az orosz milliárdosok vagyona több, mint 260 milliárd dollárral csökkent. Ez pedig bármilyen nemzet gazdaságát érzékenyen érintené” – teszi hozzá a Blochamps Capital tulajdonosa.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS