Bővíti regionális beszerzési központját Budapesten a Schneider Electric

2021. 12. 27., 10:06

Bővíti Budapesten 2017 óta működő regionális beszerzési központját a Schneider Electric, a jelenlegi 150-ről 2023-ig közel 300-ra emelkedhet az ott dolgozók száma. A társaság globális beszerzésekért felelős vezetője, Daniel W. Bartel is a magyar fővárosból irányítja a terület működését, így éves szinten 12 milliárd eurónyi beszerzés és világszerte 1400 fő munkájának koordinálása is Budapestről történik.

A Schneider Electric két beszerzési központot működtet Európában, melyekből a vállalat 74 üzemének beszerzéseit támogatják, 25 országban. A magyar fővárosban jelenleg 150 fős csapat végzi az ezzel kapcsolatos feladatokat, akik összesen mintegy 6000 beszállítóval állnak kapcsolatban. Az idén a világ legfenntarthatóbban működő vállalata címet elnyerő Schneider Electric kiemelt figyelmet fordít arra is, hogy beszállítói is egyre inkább fenntarthatósági szempontoknak megfelelően működjenek.

Idén Zero Carbon Project néven programot indított, amelynek keretében legnagyobb beszállítóit támogatja abban, hogy 2025-ig felével csökkentsék a CO2-kibocsátásukat. A kezdeményezéshez több mint 1000 beszállító csatlakozott.

A budapesti regionális beszerzési központ stratégiai jelentőségű, Daniel W. Bartel, a Schneider Electric globális beszerzési vezetőjének székhelyét is a magyar fővárosba helyezték át az idén, hogy a magyar központból irányítsa a terület működését, méghozzá az egész világra kiterjedően. A szakember 2019-ben csatlakozott a társasághoz, éves szinten 12 milliárd eurónyi beszerzésért felel a világ 160 országában, és 1400 fős csapat tartozik hozzá.

Nemzetközi nagyvállalatoknál szerzett felsővezetői pozíciókban több évtizedes tapasztalatokat, innovatív módszereket vezetett be a szállítókkal való partnerségben, szorosabbra fűzve és eredményesebbé téve az együttműködést. Azóta, hogy csatlakozott a Schneider Electrichez, világszínvonalú digitális stratégiát dolgozott ki és vezetett be a közvetlen és közvetett beszerzések menedzselésére.

A Schneider Electric bővíti európai beszállítói körét, és elindított egy kelet-európai beszerzési programot is 2020 szeptemberében. A budapesti központ adottságait kihasználva a társaság 2022-ben új partnerekkel fejleszti régiós beszállítói bázisát.

„A leglokálisabb globális vállalatként mindig is arra törekedtünk, hogy szoros együttműködést alakítsunk ki a helyi beszállítókkal, mindenki számára értéket teremtve” – mondta Dan Bartel.

„Ezt az elvet követjük a kelet-európai régióban is, ahol eddig is erős csapat támogatta a közös munkát, amit a következő években tovább fejlesztünk. Bízunk benne, hogy az intézkedéseinknek köszönhetően még több helyi vállalkozással tudunk majd együtt dolgozni a régióból és remélem, őket is be tudjuk majd vonni fenntarthatósági törekvéseinkbe.”

A Schneider Electric tervei szerint a globális ellátási lánc (GSC) budapesti beszerzési központjában dolgozók számát a jelenlegi 150-ről 2023-ig mintegy 300 főre növelik, a közeljövőben pedig újabb felsővezetők is csatlakoznak a csapathoz.

„Büszke vagyok arra, hogy sikerült Magyarországra hozni a regionális beszerzési központot, illetve az eddigi eredmények alapján a bővítéséről döntött a vállalat vezetése” – mondta Veres Zsolt, a Schneider Electric Hungária Zrt. vezérigazgatója.

„A Schneider Electric hazai érdekeltségei fontos szerepet játszanak a vállalat életében. Budapesten található az Energy and Sustainability Services (ESS) üzletágunk régiós központja mintegy 200 munkatárssal, négy üzemünk van az országban, illetve Szigetszentmiklóson található egy szintén regionális feladatokat ellátó, több mint 20 országot kiszolgáló logisztikai központunk, így összesen nagyságrendileg kétezren dolgoznak a cégnél” - tette hozzá Veres Zsolt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS