Áttörés a magyar startupok elemzésében

2020. 11. 25., 10:45

Egy magyar fejlesztésnek köszönhetően minden eddiginél átláthatóbbá válik a közép-kelet-európai startup ökoszisztéma. A Devora Lime csapattal közösen fejlesztett RocketShepherd dinamikus adatbázisban a hazai és regionális innovációk egy helyen lesznek felfedezhetőek. A startupok cégre szabott elemzéseket kaphatnak saját hiányosságaikról és termék javaslatokat ezen hiányok javításaira. Sebastian Tamas a cég ötletgazdája és vezérigazgatója arról beszélt, mostanáig nem volt olyan automatizált forrás a régiós startup szereplőkről, ami releváns és friss adatokkal mutatja be a valós ökoszisztémát.

Sebastian Tamas hosszú éveken át dolgozott az amerikai és francia befektetési és tőzsdei piacokon, majd 2017-ben tért vissza Budapestre, hogy segítse a Magyarországon újrainduló startup ökoszisztémát. 2018-ban döntött úgy, hogy egy piacteret fejleszt, amely a régióban automatizált módon képes a startup vállalkozásokat a helyi majd globális versenytársakkal tételesen összehasonlítani. A RocketShepherd cég adatbázisában jelenleg több mint 800 ezer startup vállalkozás szerepel. A platform béta verziója már élesben is elérhető, elsőkörben a magyar ökoszisztéma adataival.

A RocketShepherd vezérigazgatója arról beszélt, hogy mostanáig nem volt centralizált és standardizált módon átlátható a startupok fejlődési adatai és rizikófaktorai, alapjaiban ezen szeretett volna változtatni.

„Eddig az összehasonlítás legnagyobb akadálya az volt, hogy a startupok önkéntesen és manuálisan töltötték fel adataikat több felületre, ami sok hibához és hiányossághoz vezetett. A már meglévő adatbázisokban pedig nem szerepel elég adat a közép-kelet-európai startupokról, mivel kutatásaink szerint csak 20-30 százalékát fedik le ennek a régiónak. Ezzel szemben a mi automatizált rendszerünk összegyűjtött minden mérhető meta-adatot és rizikófaktort a social media statisztikáktól kezdve a honlapmegtekintéseken át egészen az applikáció-letöltésekig, ezáltal közel 95 százalékos lefedettséggel dolgozunk. Ehhez az innovatív megoldáshoz egy olyan dinamikus partnerre is szükségünk volt, aki érti a startup világ szellemiségét. Ebben nyújtott hatalmas segítséget a Devora Lime Kft.” – magyarázta az ötletgazda, aki „startup ökoszisztéma pásztornak” nevezte magát.

Teljes lefedettség a startup piacon

Mint fogalmazott, dinamikus adatbázisukban szerepel mind a közel háromezer Magyarországon létező startup szereplő. Ezeket saját automatizált módszerekkel gyűjtötték össze és kollégájával együtt még át is néztek őket egyesével, azzal a céllal, hogy kisegítsék a sok vállalkozási tartalom angol nyelvre való fordítását. Ez azért is fontos, mert a felület kizárólag angolul lesz elérhető, ugyanis Sebastian Tamas szerint „nincsenek ebben az iparágban már országok, csak digitális ökoszisztémák ahol az angol nyelv a közös nevező."

A RocketShepherd egy startup a startupoknak. Az adatbázis a hazai innovatív vállalkozásokat is összeveti a nemzetközi cégekkel, majd felkínál nekik olyan partnereket, akiknek a segítségét igénybe tudják venni, ezáltal felzárkózhatnak versenytársaikhoz és megérthetik a nemzetközi iparági trendeket. Láthatják, hogy miben vannak lemaradva a többiekhez képest és milyen szolgáltatásokat tudnak igénybe venni ezek kiküszöbölésére. A felület egyébként szerkeszthető, a cégek bármikor hozzá tudnak nyúlni a saját adatlapjukhoz.

„Ez az adat aggregálás azért is óriási előrelépés, mert a startupoknak csökkentjük az adminisztrációt, hogy bővítsük az innovációt. Régiós összevetésben így végre valós képet kaphatunk hazánk innovációs helyzetéről is. Sajnos eddig olyan volt, mintha autóversenyzés közben belenéznél büszkén a visszapillantó tükörbe, örülsz hogy ott van a többi autó mögötted, de nem esik le, hogy éppen téged köröznek le. A hozzánk regisztrált cégek esetében ez most megváltozik, mert pontosan látni fogják, hol helyezkednek el az innovációs versenypályán. Ez egy igazi reality check." – magyarázta.

Startup tőzsde, az iparág Szent Grálja

A RocketShepherd víziója létrehozni a jövőben egy teljesen új koncepciót: az index alapú startup tőzsdét. Ha valaki például a magyar vagy regionális fintech iparba szeretne befektetni és nem csak egy fintech startupba, akkor olyan származtatott vagy kriptóvaluta alapú terméksorozatot fog előállítani, ahol ez lehetségessé válik.

„Minden információt, ami az innovációs ökoszisztémához kapcsolódik összegyűjtünk és automatikusan frissítjük mesterséges intelligenciával. Ezt saját metodológiánk szerint majd súlyozzuk, hogy előállítsunk egy új fajta szektor specifikus index árfolyamot, aminek periodikus mozgásával lehet kereskedni. Az így létrejövő iparági trendeket befektethetővé tesszük, ami az iparág Szent Grálja” – mondta Sebastian Tamas.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS