A kormány 1,2 milliárd forinttal támogatta a Kecskeméti Konzerv Kft. beruházását

A kormány 1,2 milliárd forinttal támogatta a Kecskeméti Konzerv Kft. beruházását
2022. 06. 21., 16:47

A zöldségfeldolgozással és tartósítással foglalkozó Kecskeméti Konzerv Kft. 3,3 milliárd forint összegű kapacitásbővítő fejlesztését a magyar kormány 1,2 milliárd forinttal segítette a nagyvállalati beruházási támogatási programban – közölte a pénzügyminiszter kedden Kecskeméten.

Európában háborús gazdasági válság dúl, de a magyar élelmiszerágazat teljesítményét látva a kormány nem számít arra, hogy Magyarországon élelmiszerellátási gondok alakulhatnak ki – emelte ki Varga Mihály az átadó ünnepségen.

A magyar élelmiszeripari vállalkozásoknak és a kormány határozott lépéseinek köszönhetően Magyarország még válságok idején is képes ellátni magát jó minőségű, és kellő mennyiségű élelmiszerrel - mondta a pénzügyminiszter.

A tárcavezető hangsúlyozta: a kormány jól döntött, hogy kiemelt szerepbe helyezte az élelmiszerellátást, és stratégiai ágazatnak tekintette a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart. Az elmúlt 12 évben 30 százalékkal emelkedett a magyar élelmiszeripar kibocsátása.

2004 és 2010 között a teljes mezőgazdaság igen jelentős, 20 százalékos teljesítménycsökkenést szenvedett el. Az élelmiszergazdaság zsugorodása akkor 16 százalékos volt. Jelenleg a kiskereskedelemben a hazai élelmiszerek aránya 70 százalék felett van, és folyamatosan növekszik. A cél az, hogy „a magyar termékek arányát tovább növelve az összes élelmiszeren belül legalább 80 százalék legyen a magyar termékek aránya” – tette hozzá.

Az ágazat teljesítménye az elmúlt években dinamikusan növekedett. A mezőgazdaságban az első negyedévben 19,7 százalékkal, az élelmiszeriparban pedig 9,4 százalékkal nőttek a beruházások. Ez mindenképpen biztató jelzés, hiszen „a beruházások növekedése alapozza meg a következő évek teljesítménynövekedését” – tette hozzá.

Arról is beszélt, hogy a nagyvállalati beruházási támogatási program a jövőben is folytatódik, hiszen „miközben a kormány a biztonságra törekszik, a lendületből sem szeretne túl sokat veszíteni”.

A programnak köszönhetően 2015 óta 241 támogatási szerződés révén a beruházások összértéke meghaladta az 510 milliárd forintot, és négyezer új munkahely jött létre.

Kovács János, a Kecskeméti Konzerv Kft. ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy a konzervgyárat mai formájában 2005-ben hozták létre magyarországi termesztésű zöldborsó és csemegekukorica feldolgozására és értékesítésére. A kezdeti idők 5 milliárd forint összegű árbevétele a mai napra három és félszeresére nőtt, gyártókapacitásuk pedig az évi 80 millió doboz zöldségről indulva ma már megközelíti a 200 milliót. Emlékeztetett: Magyarország a csemegekukorica-termesztésben a világ második-harmadik helyén áll, és Franciaországgal az európai gyártás mintegy 85-90 százalékát biztosítja.

A kecskeméti gyár termékeinek mintegy 98 százalékát külföldön értékesíti, évente háromezer kamion hagyja el a raktárcsarnokait jellemzően az Európai Unió országaiba: Németországba, Ausztriába, a visegrádi országokba és a Skandináviába. Az unión kívül pedig Izrael, Japán és Törökország a kiemelt piacok.

Az ügyvezető elmondta: mintegy 50 mezőgazdasági partnertől évente 90 ezer tonna csemegekukoricát szereznek be, amelyből naponta kétmillió doboz konzervet állítanak elő. Az évi 5-6 ezer tonna zöldborsóból pedig napi egymillió konzerv gördül le a szalagokról. Néhány éve, 2017-ben vezették be a száraz termékek a fehér- és vörösbab, illetve a csicseriborsó gyártását.

Az elmúlt öt évben csaknem 11 milliárd forintot fordítottak fejlesztésekre. A legutóbbi beruházásuk keretében az elmúlt másfél évben egyebek mellett megépült egy 9300 négyzetméteres raktárcsarnok, szükségessé vált egy harmadik kút fúrása, amely révén már 650 ezer köbméter ívóvízminőségű saját vízbázissal rendelkeznek, folytatták a vas- és arzéntalanító vízkezelőrendszer fejlesztését, tovább bővítették tíz eszközzel az automata csemegekukorica-morzsoló gépparkot, vásároltak töltő- és zárógépeket, valamint megteremtették egy új dobozméret bevezetésének feltételeit.

A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a tavaly mintegy 280 alkalmazottat foglalkoztató Kecskeméti Konzerv Kft. értékesítésből származó nettó árbevétele 2020-ban 17,25 milliárd forint, míg az előző üzleti évben mintegy 17,23 milliárd forint volt. Az árbevétel nagyobb része exportból származik, ez 2021-ben 15,8 milliárd forintot tett ki.

A vállalat adózott eredménye az elmúlt évben 2,25 milliárd forint, míg 2020-ban 1,4 milliárd forint volt. (MTI)

(Fotó: Pénzügyminisztérium)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS