30 milliárd forintos a kormány „turisztikai csomagja”

30 milliárd forintos a kormány „turisztikai csomagja”
2022. 11. 22., 14:49

Az intézkedések érintik a turizmusfejlesztési hozzájárulást, a munkaidőkeretet, a SZÉP Kártya szabályozást, az NTAK-adatszolgáltatást, a VIZA-adatszolgáltatást, és a szálláshely-minősítést.

A turizmus a gazdasági növekedés egyik húzóágazata, amely rendkívül érzékenyen reagál a társadalmi, gazdasági változásokra.  Az ágazat a forgalmi adatok alapján idén továbbra is jól teljesít, megközelíti a covid-járvány előtti rekordév számait.  2022 első tíz hónapjában 13 millió vendég 33 millió vendégéjszakát töltött el a hazai szálláshelyeken, a vendégéjszakák száma 34 százalékkal volt magasabb, mint a tavalyi érték. A belföldi vendégéjszakák száma 20 millió volt, a külföldiek pedig kétszer annyi vendégéjszakát töltöttek el október végéig, mint tavaly, meghaladva ezzel a 13 millió éjszakát. A szálláshelyeken 2022. január-októberben 555 milliárd forintnyi bevétel realizálódott, míg a vendéglátás árbevétele az első tíz hónapban meghaladta az 1200 milliárd forintot.

Az előfoglalási adatok alapján az év hátralévő részére is bíztatóak a számok: az év utolsó két hónapjában további 4 millió vendégéjszaka van kilátásban, amely szám folyamatosan emelkedik. Intenzív adventi időszakra számítanak a szolgáltatók, melynek köszönhetően év végére elérhetjük a kitűzött 37 millió vendégéjszakát. A fokozott érdeklődés és növekvő forgalom is azt támasztja alá, hogy töretlen a bizalom hazánk iránt – olvasható a Magyar Turisztikai Ügynökség közleményében.

A turizmus Magyarországon a nemzetgazdasági húzóágazatok egyik kiemelkedő szektora. Legutolsó kiemelkedő évében a gazdasági hozzájárulása GDP arányban elérte a 13 százalékot, éves szinten pedig 5 milliárd euróval járult hozzá a devizaegyensúly fenntartásához, mely értéket 2022-ben ismét megközelíti. Az ágazatban dolgozó munkavállalók a foglalkoztatás 10 százalékát adják.

A megnövekedett energiaárak okozta kihívásokra Európában elsők között, célzott intézkedéscsomagot jelentett be a kormány, annak érdekében, hogy a vállalkozások forgalma utáni adózási és szabályozási környezeti intézkedésekkel segítséget nyújtson a szektornak.

Az intézkedések alapját a szakmai szervezetekkel való egyeztetési folyamat előzte meg, amelyek célja, hogy az ágazati szereplők további nyitvatartását támogatva, továbbra is húzóágazat maradjon a turizmus.

A kormányzati segítségnyújtás leggyorsabb és leghatékonyabb módja a bevétel utáni 4 százalékos turizmusfejlesztési hozzájárulás megfizetésének 2022. október 1. és 2023. március 31. közötti felfüggesztése. Ez 30 milliárd forintot hagy közel 100 ezer hazai szolgáltató zsebében. Egy átlagos 50 szobás vidéki szálláshely esetébenpéldául ez havi átlagos 5 millió forint, azaz a felfüggesztés időszakára vetítve közel 30 millió forintot jelenthet.

Az intézkedés nagy segítséget jelent a téli időszakban az energiaköltségek növekedéséből adódó üzemeltetési problémák megoldására és a likviditás fenntartásában.

A SZÉP Kártyára 2022 első 10 hónapja során összesen 281 milliárd forintot töltöttek fel a munkáltatók, miközben a munkavállalók 326 milliárd forintot költöttek kártyáikon keresztül. 2022 októberében a munkáltatói feltöltések 1 milliárd forinttal haladják meg a tavalyi év azonos időszakának adatait, a hónap végén több mint 90 milliárd forint állt a felhasználók rendelkezésére. Az intézkedés kiemelkedően pozitívan hathat a vidéki szolgáltatókra, hiszen a vidéki Magyarországra elsősorban hazai vendégek utaznak, arányuk az idei év első 10 hónapja során a teljes, 24 milliós forgalmon belül 71 százalékos volt.

Szintén jelentős segítség a vendéglátó-üzletek és a turisztikai attrakciók számára, hogy 2023. január 1-jéről 2023. július 1-re módosul az adatszolgáltatási kötelezettségük a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) számára. Az NTAK bővítése a turisztikai szektor teljes digitalizálását szolgálja, eredményeként átfogó kép áll majd rendelkezésre az ágazat forgalmi statisztikai adatairól. Az adatvezérelt ágazatirányítás révén a magyar turizmus még rugalmasabban és gyorsabban tud majd reagálni a változó körülményekre. A csatlakozást pedig az érintett szolgáltatók számára az MTÜ által biztosított, ingyenesen elérhető és használható Vendégem szoftvercsalád is segíti.  

A szakmai szervezetek kérésének megfelelően a kormány döntése lehetővé teszi a legfeljebb 24 havi munkaidőkeret elrendelését is. További könnyebbséget jelent a szálláshely-szolgáltatók napi működésében, hogy 2023. december 31-ig továbbra sem szükséges a 14 év alatti vendégek okmányainak adatait beolvasni. Az intézkedés célja, hogy növelje a gyermekes családok belföldi pihenésének kényelmét.

A 2021. december 31-ig nyilvántartásban szereplő és működő magán- és egyéb szálláshelyek esetében az első szálláshely-minősítés regisztrációjának határideje 2024. január 1-re módosul. Ennek jelentősége, hogy a már működési engedéllyel rendelkező magán és egyéb szálláshelyek további egy év felkészülési időt kapnak. (MTÜ)

A képen Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) tiszteletbeli elnöke; Horváth Péter, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója; Ruprecht László, a Stílusos Vidéki Éttermiség (SVÉT) elnöke.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS