Nagyítóval figyeli a bankszámlák drágulását a jegybank

2023. 01. 26., 13:13

Január végéig kell a lakossági folyószámlával rendelkező hazai ügyfeleket tájékoztatni a 2022-es bankszámla- és kártyaköltségekről, hamarosan pedig az is kiderül, hogy mennyivel drágulnak idén a számlacsomagok. Az MNB idén kiemelt figyelmet fordít a hitelintézetek számlákkal kapcsolatos díjmódosításaira, és jogsértés esetén azonnal intézkedik.

Január 31-ig minden hazai bankszámlával rendelkező ügyfél megtudja, hogy mennyibe került tavaly a bankolása. Az egyéni éves díjkimutatás postai levélben vagy az internetbankban is érkezhet, attól függően, hogy milyen kapcsolattartást választottunk a számlanyitásnál – írja a Bank360.hu.

Mi szerepel a kimutatásban és miért érdemes átnézni?

A díjkimutatás mindössze néhány oldalas, egyszerűen átlátható dokumentum, és minden banknál ugyanúgy néz ki. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elvárásainak megfelelően szerepelnie kell benne a számlavezetési díjnak, az utalások és a beszedések díját, illetve a bankkártyás műveletek, folyószámlahitel (ha van), és egyéb szolgáltatások összesített terheit is. Látható a kimutatásban, hogy az ügyfél hány tranzakciót végzett, mennyi volt ezek egységnyi díja, illetve, hogy ezek közül mennyi műveletért kellett ténylegesen fizetni. Ezekből az adatokból egyértelmű képet kapunk arról, hogy pontosan mennyibe került a bankolásunk az előző évben.

Ha magasnak találjuk a költségeket, vagy kíváncsiak vagyunk, meg tudnánk-e úszni ugyanezt máshol olcsóbban, bármikor válthatunk, akár egyszerűsített bankváltással is. Az olcsó és ideális számlacsomag megtalálásában segítenek a bankszámla kalkulátorok is.

Szigorúan nézi az MNB a változásokat

A hitelintézetekre szigorú szabályok vonatkoznak a bankszámla- vagy kártyaköltségek módosításakor. Erre csak akkor kerülhet sor, ha az erre okot adó körülmény az ügyféllel kötött számlaszerződéskor a bank általános szerződési feltételeiben vagy üzletszabályzatában már szerepelt.

A költségek változásáról az ügyfeleket legalább két hónappal korábban tájékoztatni kell, és meg is kell indokolni a módosítást. Új díjat ennek kapcsán nem lehet bevezetni és nem szabad megváltoztatni a meglévő díj számítási módját sem. A bankoknak arról is értesíteni kell az ügyfeleket, hogy ha nem fogadják el a költségemelést, akkor ingyenesen megszüntethetik számla- és egyéb kiegészítő szerződéseiket.Az MNB a tavaszi átárazási időszakban kiemelten figyeli a hitelintézetek költségmódosításait, és ha jogsértést tapasztal, intézkedni fog - ahogyan tette tíz évvel ezelőtt is. Ilyen jogértés lehet például, ha a bank

  • az oklistában nem szereplő indokkal vagy a számítási mód megváltoztatásával járó díjemelést hajt végre, 
  • hiányosan vagy egyáltalán nem tájékoztatja az ügyfeleket a módosításról.
Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS