Magyar Innovációs Nagydíj: február 13-ig lehet pályázni

2018. 11. 21., 14:32

Meghirdették az idei Magyar Innovációs Nagydíj pályázatát és ismertették az értékelés szempontjait.

Pakucs János, a Magyar Innovációs Szövetség tiszteletbeli elnöke a rendezvényen méltatta a magyar vállalkozások innovációs teljesítményét, de sürgette az ilyen téren is jelentős cégek számának növelését. Az idén 27. alkalommal meghirdetett nagydíj az innováció eredeti jelentéstartalmát kívánja erősíteni, amely Gábor Dénes megfogalmazása szerint gazdasági és társadalmi hasznot hozó kutatási és fejlesztési (k+f) eredményeket takarja.

A pályázat eddigi 26 éve alatt 1186 pályázatra 202 innovációs díjat osztottak ki. Nagydíjat nyert többek között 2 kutatóintézet, valamint 14 kis- és közepes vállalkozás is, tehát sikeres innovációra nem csupán a tőkeerős nagyvállalatok képesek. Hozzátette, hogy a regisztrált innovációs eredmények 1000 milliárd forint meghaladó többleteredményt értek el.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) elnöke szerint a magyar innovációs teljesítmény jelentős, de fejleszthető, hiszen az ország az európai rangsor 21-22. helyén áll másfél évtizede. Birkner Zoltán szerint különösen a kis- és közepes vállalkozások gyenge innovációs képessége szorul fejlesztésre, hiszen – mint mondta – Magyarország sikerét megalapozó béremelés és munkahelyteremtés elképzelhetetlen erős vállalatok nélkül. Támogatásuk azért is különösen fontos, mert az innováció kulcsát jelentő több mint 500 milliárd forint éves belföldi k+f-összegből 200 milliárd forint 110 nagyvállalathoz köthető.

Az NKFI Hivatal vezetője közölte, hogy 2019-ben jelentős, körülbelül 200-300 milliárd forint kf-forrás érhető el, 2020-tól azonban szűkül a keret, ezért a támogatási összeg hatékony felhasználását szorgalmazta. A pályázatok kiemelt célpontjai a jelentős fejlődésre képes vállalkozások lesznek, amelyeket a korábbiaktól eltérően nem az előző évek tapasztalatai alapján, hanem az érdekképviseletekkel egyeztetve, országos kitekintéssel kell megtalálni.

Birkner Zoltán hangsúlyozta, hogy az NKFI Hivatal tevékenysége is új feladatokkal bővül, hiszen a támogatások kiírásán túl azok hasznosulását is ellenőriznie kell, emellett fel kell mérnie a sikertelen pályázókat és azokat is, akik nem vették igénybe az eddigi támogatási lehetőségeket. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) létrehozására utalva megjegyezte, hogy az intézkedéssel a kormány az innováció jelentőségének elismerését fejezi ki, a k+f-támogatásokat pedig a következő években elválasztja a hagyományos kutatások finanszírozásától.

A 2018. évi Magyar Innovációs Nagydíjat a Magyar Innovációs Alapítvány a Magyar Innovációs Szövetséggel közösen, továbbá az Innovációs és Technológiai Minisztériummal (ITM), az Agrárminisztériummal (AM) és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalával együttműködve hirdette meg. A pályázat fő támogatója a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, a tudósokból és gazdasági szakemberekből álló zsűri elnöke Palkovics László innovációs és technológiai miniszter.

A testület 2018 legjelentősebb innovációs teljesítménye mellett öt kategóriagyőztest, valamint a legjobb startup vállalkozást díjazza. Utóbbira a 2016 január 1. után alapított társaságok pályázhatnak, a kategóriagyőztesek pedig az ipari innovációs nagydíjat, az informatikai innovációs nagydíjat, az agrárinnovációs nagydíjat, a környezetvédelmi innovációs nagydíjat, valamint a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának innovációs díját nyerhetik el.

Az elbírálás során idén is a legnagyobb súllyal, 50 százalékos arányban a pályázó innovációjának köszönhető többletárbevételt veszik figyelembe. Az innovációk eredetiségét és újszerűségét 25 százalékban, társadalmi hasznát 20 százalékban, az általuk elért köszönhető műszaki és gazdasági előnyöket 5 százalékban veszik figyelembe. A beadási határidő február 13., 15.00 óra, az elismeréseket 2019 márciusában adják át. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS