Család vagy karrier? Az egyensúly az első!

2020. 11. 24., 06:00

Egyensúlyozás a családi élet és a karrierépítés között az egyik legnagyobb és legátlagosabb stresszfaktor egy dolgozó felnőtt számára. Ebben a produktivitásvezérelt világban, amely hatalmas elvárások mentén működik, egyre többen éljük meg hatalmas kihívásnak azt, hogy megfelelő minőségben lássuk el az egymással párhuzamosan futó feladatainkat. Az összeset jól kell teljesíteni. Otthon és a munkahelyen is profinak kell lenni.

Egy nő ezen a területen is nagyobb nyomásnak van kitéve, de sokkal gyorsabban mond le a karrierjéről, mint a férfiak. A hagyományos értékeken nehezen lépünk túl. De vajon kell-e?

Mi történik akkor, ha életünk egyik területe nagyobb prioritást élvez, mint a másik? Mi lesz a következménye annak, ha nem találjuk a megfelelő egyensúlyt karrierünk és gyerekeink között? Valóban, ez lesz a garancia a feszült családi kapcsolatok vagy a gyengébb munkahelyi hatékonyság kialakulására. Ami anyát vagy apát illeti, végső soron ez a feszülés vezet el a rengeteg kínos pillanathoz, idegeskedéshez és türelmetlenséghez, és persze nagy mennyiségű szorongáshoz. Mit tehetünk ellene? 

Újratervezni célt és prioritást!

Az egyensúlyt fenntartani (ha már elértük) nagyon nem könnyű. Nincs hozzá recept. Minden egyes embernek és minden családnak magának kell megtalálnia a legjobb megoldást. Nem biztos, hogy a jól járható út a legkönnyebb. Ráadásul a megoldókulcshoz ismernünk kell saját, személyes preferenciáinkat és szükségleteinket, valamint ezeknek megfelelően kell kompromisszumot kötnünk. Ebből is a legkisebbet, ha lehet! Például, ha olyan lehetőséggel találjuk szembe magunkat, ami kihozná belőlünk a lelkesedést és a szenvedélyt, de megfeszített figyelmet és az eddigieknél sokkal nagyobb erőbedobást igényel, gondoljuk végig, vagyunk-e egyáltalán abban az élethelyzetben, amikor érdemes munkahelyet, szakmát váltanunk.

Ha a döntés, amit végül ebben a fontos kérdésben meghozunk, elég bölcs és elég körültekintő lesz, máris jó esélyünk van az egyensúlyi állapot elérésére.

Engedd, hogy segítsenek neked!

Van olyan probléma az életünkben, amiről azt gondoljuk, hogy csak mi magunk tudjuk a választ a kérdésre. Megoldjuk egyedül! Pedig a családi kupaktanácsnál nincs hasznosabb fórum a problémák megoldására. Érdemes kikérni a véleményüket, rákérdezni a kifogásaikra, kinyomozni elvárásaikat. A visszacsatolás minden életterületen egyike a leghasznosabb eszközöknek. És az eredmény? Megértőbbek lesznek, elfogadóbbá válnak, és végül különböző nézőpontjaik kiléptetnek minket abból a dobozból, amiben éppen üldögélünk. Sőt, amikor mindenki érti a helyzetet, ideje segítséget is kérni tőlük! Legtöbbször a család és a barátok készen állnak a segítségnyújtásra, sőt alig várják, hogy fontos szereplői legyenek az életünknek.

Rakd ki a stoptáblát munka és család közé!

Fontos, hogy elég vastag vonalat húzzunk a karrierünk és a magánéletünk közé. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy meg kell határoznunk és ki is kell mondanunk, hogy melyek az elvárt, és melyek az elfogadhatatlan cselekedetek mindkét területen. A határok kijelölése egyúttal tisztázza az erővonalakat is: megvédi a családunkat a munkahelyi problémáktól, de távol tartja például a gyereknevelési kérdéseket a munkaidőtől. Ez az ideális, egyensúlyi állapot.

Amikor egyértelműek a szabályok és a határok, akkor egyik terület sem úszik át a másikba, és könnyebben felismerjük azt a szituációt, amikor valami felborítani készül a biztonságos és viszonylag kényelmes arányokat.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS