A magyar fiatalok egy része még a nyugdíj mellett is munkára készül

2020. 02. 16., 06:00

A tavalyi év során készített a CIG Pannónia a 18-29 éves korosztály bevonásával közvélemény kutatást arra irányulóan, hogy a fiatalok milyen mértékben bizakodnak a részükre majdan folyósított állami nyugdíjat illetően.

Az eredmények alapján a megkérdezettek részéről ismert maga a probléma, és egy komoly hányaduk szerint bizony a nyugdíjcélú megtakarítást már huszonéves korban el kell valahogy kezdeni.

Mennyire látják pozitívnak a magyar fiatalok a nyugdíj helyzetét?

A kutatás eredményei egyértelműen azt mutatják, hogy a fiatalabb korosztály tagjai egyáltalán nem bíznak a majdani nyugdíjkori ellátásban. Ennek az egyik fő oka abban keresendő, hogy az állami ellátás már most sem tűnik éppenséggel túlzottan erősnek.

Mindössze az időskorúak 40%-a részesül havonta 100 és 150 ezer közötti nagyságrendnek megfelelő ellátásban, a nyugdíjra jogosultak negyede pedig még havi a 100 ezer forintot sem kapja meg.

Melyik életkortól célszerű elkezdeni a nyugdíjcélú megtakarítást?

Az elöregedő tendenciát mutató magyar társadalom összetétele arra enged következtetni, hogy a jövőben még kevesebb aktív dolgozó lesz kénytelen megteremteni a nyugdíjasok havi jövedelmét. Egyre kisebb lesz tehát előreláthatólag az időskori állami juttatás mértéke, ezért az öngondoskodást minél előbb el kell kezdeni.

A közvélemény kutatásban résztvevők 35 százaléka mondta azt, hogy igenis már 18 és 25 éves kor között érdemes elkezdeni a nyugdíjcélú megtakarítást. 29,9 százalék szerint ugyanakkor elegendő az erre irányuló törekvéseket 25 és 35 év között elkezdeni.

Kifejezetten aggodalomra adhat okot a válaszadók mintegy 50%-ának az egyöntetű véleménye, miszerint az önálló megtakarítás sem lesz majd elegendő a megélhetéshez, és bizony rokoni támogatásra lesz szükségük időskorban.

Havonta mennyit tud félretenni egy átlagos magyar fiatal?

A K&H csoport készített nemrégiben felméréseket a kérdést illetően. Az általuk összeállított kérdéssort kitöltők 53 százaléka rendelkezik valamilyen megtakarítással, ugyanakkor ez a félretett összeg nem a nyugdíjas évekre van tervezve.

Merthogy sokkal inkább egy általános tartaléknak felel meg, első körben pedig sokkal inkább a saját lakás, autó vagy egy régóta vágyott utazás szerepel a tervek között. A hazai háztartások csaknem 80 százalékáról is elmondható, hogy kizárólag készpénzes vagy bankszámlán tartott megtakarítással rendelkeznek.

A kifejezetten nyugdíjcélra történő megtakarításhoz viszont az olyan befektetési formák, mint a nyugdíjbiztosítások, a nyugdíj-előtakarékossági számla vagy az önkéntes nyugdíjpénztár kínálnak optimális megoldást. Érdemes az ilyen jellegű törekvéseket már évtizedekkel korábban elkezdeni, mert akár havi 10 ezer forint befektetésével is többmilliós tartalék állhat rendelkezésünkre nyugdíjasként.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS