Teljesítési igazolás: fontos tudnivalók

2020. 12. 21., 09:45

A teljesítési igazolás (TIG) az a dokumentum, amelyben a megbízó elismeri, hogy a megbízott az elvállalt munkát a szerződésben foglaltaknak megfelelően hajtotta végre.

A teljesítés igazolásnak nincsenek konkrét formai előírásai. Tartalma elsősorban attól függ, hogy a megbízási, vállalkozási szerződés milyen feltételeket tartalmaz a munkavégzés/szolgáltatásnyújtás kapcsán.

Mit érdemes feltüntetni a TIG-ben?

  • a feleket (megbízó és megbízott adatai);
  • a TIG tárgyát;
  • a megbízási szerződés jellemzőit (vállalási díj stb.);
  • keltezést (amikor a TIG készült);
  • utalást az elvégzett munkára

Emellett szerepeltethető

  • a munka ellenértéke és az esetleges levonásokat (pl. nem megfelelő vagy el nem végzett munkafolyamat esetén)
  • az elszámolás módja (pl. tételes vagy átalánydíjas);
  • az általános forgalmi adóval kapcsolatos információ, különösen abban az esetben, ha adózási rendje (fordított, egyenes), áfa-körbe tartozása és áfa-kulcsa eltérhet;
  • az esetleges plusz szolgáltatás és az azért járó ellenérték.

Adózási szempontból is fontos a TIG:

  • az ügylet teljesítőjének fő szabály szerint általános forgalmi adó tekintetében a teljesítés időpontjában keletkezik adófizetési kötelezettsége;
  • az ügylet teljesítőjének a teljesítés időpontját magában foglaló üzleti évben kell a számla áfa nélküli értéket árbevételként vagy egyéb bevételként elszámolni;
  • a megrendelőnek fő szabály szerint a teljesítés időpontjában nyílik meg adólevonási joga, ha rendelkezik hiteles számlával.

Fontos tudni, hogy a TIG önmagában nem bizonyítja a teljesítést. Az adóhatóság nemcsak a teljesítés formális igazolását, hanem annak tényleges megvalósulását is ellenőrizheti.

TIG minták: 1, 2

Forrás: Billingo, Dimenzió Kft.

LETÖLTHETŐ DOKUMENTUMOK

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Újabb különleges hazai vállalkozás, az Ország Söre szavazást alapító Beerselection mutatkozik be a csatornán. A budapesti sörszaküzletbe hetente több tucatnyi újdonság érkezik, köztük akár olyan különlegességekkel, amelyekből egyszerre csak pár darab érhető el az egész országban. A sörkultúra hazai terjesztése fontos küldetés a tulajdonosoknak, hiszen akár 800-féle sörstílus létezik, miközben a legtöbb ember egyedül a lágert ismeri fel. A magyar sörrajongók által idén összeállított recept sorsáról, a kissé elhasznált „kézműves” kifejezés mögötti igazságról, illetve arról, hogy miért érdemes szaküzletben venni a sört a nagy áruházak helyett, Bárkai Péter mesél a BeerSelectiontől. Az ügyvezető persze igazságot tesz az örök, csapolt, palackozott, vagy dobozos kérdésben is...
Az egészségpénztári befizetések ugyan nem a legelsők a fontossági sorrendben, amire félre akarunk tenni, de előkelő helyre kúsztak fel az utóbbi években Magyarországon. Annak ellenére, hogy milyen kedvező – és a közhiedelemmel ellentétben elérhető – megoldásokat nyújtanak a magáncélú megtakarítások, a magyar társadalom iszonyatos összeget fizet ki zsebből a magánegészségügyben. Dr. Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének elnöke az ÖPOSZ legutóbbi közvélemény-kutatási eredményei nyomán vázolja honfitársaink hozzáállását a kérdéshez és egyértelmű választ ad rá, hogy hogyan járhatnánk jobban, ha tudatosabban tennénk félre. Fontos: akár havi párezer forintnak is van értelme, sőt!
A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS