Így változik a bérszámfejtés 2022-ben

2022. 01. 21., 12:35

Az év eleje a cégek bérszámfejtése kapcsán mindig ellenőrzéssel és a jogszabályi változások áttekintésével indul. 2022. januárjában a társaságoknak, a munkáltatóknak tisztában kell lenniük a bérszámfejtéshez kapcsolódó adózást, egészségbiztosítást, minimálbért érintő változásokkal – hívja fel a figyelmet az RSM Hungary.

2022. január 1-jétől a minimálbér bruttó 200 000 forint, míg a garantált bérminimum bruttó 260 000 forint. Figyelni kell a részmunkaidős foglalkoztatás arányában is a módosításokra! – kezdi friss bejegyzését Pentz Edina, az RSM Hungary bérszámfejtési üzletágvezetője.

Szociális hozzájárulási adó, szakképzési hozzájárulás

A szociális hozzájárulási adó mértéke 13 százalék, 2022. január 1-től ezzel a járulékkulccsal kell számolni.

A szakképzési hozzájárulás 2022-től megszűnt, tehát nincs 1,5 százalékos munkáltatói kötelezettség.

SZJA kedvezmények

Fontos változás, hogy 2022. január 1-től él a 25. életévét be nem töltött fiatalok kedvezménye. A kedvezménnyel csökkenthető például a bérjövedelem, a megbízási díj, az őstermelői jövedelem, az egyéni vállalkozó átalányban megállapított jövedelme, vagy vállalkozói kivét. 2022-ben a kedvezményre jogosító jövedelmi plafon havi összege hónaponként 433.700 forint, amely 65.055 forint adómegtakarítást jelenthet.

2022. január 1-jétől – nem változott - az érvényesíthető családi kedvezmény – az eltartottak számától függően – kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként:

– egy eltartott esetén 66 670 forint,

– kettő eltartott esetén 133 330 forint,

– három és minden további eltartott esetén 220 000 forint.

A négy vagy több gyermeket nevelő anyák esetében 2022-ben is lehetőség van az összevont adóalap csökkentésére, ezáltal az adómentesség elérésére. A jogosultak körébe tartozik az a négy vagy több gyermeket nevelő vér szerinti vagy örökbefogadó anya, aki az általa nevelt gyermekekre tekintettel családi pótlékra jogosult. Továbbá amennyiben a családi pótlékra már nem jogosult, de jogosultsága legalább 12 éven keresztül fennállt, vagy a jogosultság a gyermek elhunyta miatt szűnt meg, és az előzőek alapján figyelembe vehető gyermekek száma eléri a négy főt. Az adómentesség nem minden kifizetési jogcímre vonatkozik automatikusan! Ilyen például az ingatlan-bérbeadás, az osztalék, EKHÓS, KATA-s bevétel. Fontos, hogy aki tavaly tett ilyen nyilatkozatot és fennáll a jogosultsága, annak a nyilatkozatot nem szükséges ismét kitöltenie!

A személyi kedvezményt 2022-ben is adóalap-csökkentő tételként kell figyelembe venni. Ez azt jelenti, hogy a jogosult magánszemély az összevont adóalapját a minimálbér egyharmadának megfelelő összeggel csökkentheti 100 forintra kerekítve. A jogosultsági feltételek nem változtak.

2022. január 1-jétől az egészségügyi szolgáltatási járulék összege 8.400 forint/hó, azaz 280 forint/nap.

Béren kívüli juttatásokra vonatkozóan a kedvezményes közterhek a SZÉP-kártyák esetében 2022. január 1-től módosultak. Béren kívüli juttatásként 28% szocho és szja fizetendő. A kedvezményes keretösszeget meghaladó rész egyes meghatározott juttatásnak minősül, ami utána munkáltatóknak 33,04 százalék kötelezettséget kell megfizetni.

A SZÉP alszámlák között megmarad az átjárhatóság, valamint 2022. február 1. és május 31. között a SZÉP kártya alszámlákon elérhető egyenlegeket hideg élelmiszer vásárlására is fel lehet használni.

A SZÉP-kártya támogatások kedvezményes keretösszegei 2022-ben

A rekreációs kedvezményes keretösszeg összesen 400 000 forint lehet, az alszámlákra utalt kedvezményes keretösszegek a következők:

– SZÉP-Kártya szálláshely alszámlájára utalt, legfeljebb évi 225 ezer forint támogatás;

– SZÉP-Kártya vendéglátás alszámlájára utalt, legfeljebb évi 150 ezer forint támogatás;

– SZÉP-Kártya szabadidő alszámlájára utalt, legfeljebb évi 75 ezer forint támogatás.

Egyszerűsített foglalkoztatás

Az egyszerűsített foglalkoztatás esetében a maximum napi kifizethető összeg 18 400 forint/nap/fő, ami további adófizetési kötelezettséggel nem jár. Órabér esetében minimálbér esetén 978 forint, szakképzettséget igénylő munkakörben viszont 1301 forint. Fontos, hogy EFO foglalkoztatás esetében is az Mt. szerinti kötelezettségek is járnak a munkavállaónak, mint például az éjszakai pótlék. Az egyszerűsített foglalkozás során történő munkavégzésre tekintettel fizetendő közteher mértéke mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén 500 forint, alkalmi munka esetén 1000 forint, filmipari statisztamunka esetén 4000 forint.

EKHO, gyed, gyes, táppénz

Az EKHO munkáltatói kötelezettsége 13 százalékra csökken. A minimálbér változása okán azonban bruttó 200.000 forint alapján kell a kötelezettségeket megállapítani.

A GYED maximum összege bruttó 280 000 forint.

A GYES összege bruttó 28 500 forint és az öregségi nyugdíj összeg is 28.500 forint.

A táppénz napi maximuma bruttó 13.333 forint (ennek összege is a minimálbérhez kapcsolódik).

A 2021. évi M30-cas munkáltatói igazolásokat legkésőbb 2022. január 31-ig idén is át kell adni a munkavállalók részére.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-04-25 20:10:00
2023-ban a kereskedelmiingatlan-piac mutatószámai a szállodaszegmens kivételével kockázatemelkedést jeleztek; az alacsony befektetési forgalom és a hozamemelkedés az ingatlanértékek csökkenésének irányába mutat – írják a jegybank elemzői.
2024-04-25 17:10:00
A lakáshitelezés a földbe állt tavaly, az állomány kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben; hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt – összegez a Bank360.hu.
2024-04-25 15:10:00
2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott, a fokozódó érdeklődés és a növekvő tranzakciószámok az árakon is nyomot hagytak, így 8 százalékos emelkedés után 640 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterenkénti ár, míg az otthonteremtés költsége 10 millió forinttal, 69,6 millió forintra emelkedett az idei első negyedéves adatok alapján a Duna House szerint.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Újabb különleges hazai vállalkozás, az Ország Söre szavazást alapító Beerselection mutatkozik be a csatornán. A budapesti sörszaküzletbe hetente több tucatnyi újdonság érkezik, köztük akár olyan különlegességekkel, amelyekből egyszerre csak pár darab érhető el az egész országban. A sörkultúra hazai terjesztése fontos küldetés a tulajdonosoknak, hiszen akár 800-féle sörstílus létezik, miközben a legtöbb ember egyedül a lágert ismeri fel. A magyar sörrajongók által idén összeállított recept sorsáról, a kissé elhasznált „kézműves” kifejezés mögötti igazságról, illetve arról, hogy miért érdemes szaküzletben venni a sört a nagy áruházak helyett, Bárkai Péter mesél a BeerSelectiontől. Az ügyvezető persze igazságot tesz az örök, csapolt, palackozott, vagy dobozos kérdésben is...
Az egészségpénztári befizetések ugyan nem a legelsők a fontossági sorrendben, amire félre akarunk tenni, de előkelő helyre kúsztak fel az utóbbi években Magyarországon. Annak ellenére, hogy milyen kedvező – és a közhiedelemmel ellentétben elérhető – megoldásokat nyújtanak a magáncélú megtakarítások, a magyar társadalom iszonyatos összeget fizet ki zsebből a magánegészségügyben. Dr. Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének elnöke az ÖPOSZ legutóbbi közvélemény-kutatási eredményei nyomán vázolja honfitársaink hozzáállását a kérdéshez és egyértelmű választ ad rá, hogy hogyan járhatnánk jobban, ha tudatosabban tennénk félre. Fontos: akár havi párezer forintnak is van értelme, sőt!
A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. egyik kiemelt projektje az ún. nagyon kis aktivitású radioaktív hulladékok végső elhelyezésére alkalmas, felszíni tároló létesítése a közeljövőben. Ezek a hulladékok ugyan rövid ideig sugároznak, megfelelő elhelyezésük mégis nagy körültekintést igényel.