Fontos határidő a társasági adót devizában fizetők számára

2022. 11. 22., 13:19

Az adózóknak lehetőségük nyílik arra, hogy társasági adófizetési kötelezettségüket, helyi iparűzési adóelőlegüket és magát a helyi iparűzési adót is amerikai dollárban (USD) vagy euróban (EUR) fizessék meg. Melyik adózói csoport számára áll nyitva ez a lehetőség? Előnyös lehet ez egy, a könyveit forintban vezető vállalkozás számára? Van bármilyen ehhez kapcsolódó előzetes feltétel? A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakemberei ezeket a kérdéseket járják körül.

Mind a társasági adó, mind pedig a helyi iparűzési adó esetében közös szabály, hogy az adó devizanemének USD-re vagy EUR-ra történő megváltoztatása független az érintett adóalany könyvvezetésének devizanemétől. Éppen ezért nem csak a könyveiket ezen két devizában vezető vállalkozások számára lehet ez egy kedvező lehetőség, hanem azon cégek számára is, akik például bevételük nagy részét USD-ben vagy EUR-ban realizálják, vagy nagy összegű tranzakciókat folytatnak ezekben a pénznemekben.

Az USD-ben vagy EUR-ban történő társasági-, illetve helyi iparűzési adófizetés lehetősége tehát minden magyar társasági adó-, ill. helyi iparűzési adó megfizetésére kötelezett adózó számára nyitott, kivéve, ha a befizetést az adóhatóság által foganatosítandó végrehajtási eljárás hatálya alá vonták és azt a végrehajtásban kezelt elkülönített számlára kell befizetni.

„A döntés mindkét adónem kapcsán az érintett vállalkozásé: lehetőség van arra, hogy mindkettő adónemet devizában fizessék meg, lehetséges csak az egyiket így rendezni, illetve természetesen az is opció, hogy egy adózó egyik adónem kapcsán sem él a devizában történő megfizetés lehetőségével” – emeli ki Vizer József, a Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég adóüzletágának vezetője.

A szabályozás ugyanakkor némiképp eltér a két adónem kapcsán, így az alábbiakban külön-külön mutatjuk be a legfontosabb tudnivalókat.

Társasági adó

A társasági adó esetében az USD-ben, vagy EUR-ban történő adófizetésnek előzetes feltétele, hogy az adózó a saját adóéve legelső napját megelőző hónap legelső napjáig (vagyis naptári éves adózók esetében az adóévet megelőző év december 1-jéig) bejelentést tegyen a „T201-es” nyomtatványon ezirányú választásáról a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) részére.

A bejelentés megtétele legelső alkalommal a 2022. szeptember 30-át követően kezdődő adóév tekintetében lehetséges (naptári éves adózók esetében tehát a 2023-as adóév kapcsán, 2022. december 1-ig áll nyitva ez a választási lehetőség). A határidő jogvesztő: elmulasztása esetén igazolási kérelem benyújtásának nincs helye. Arra azonban érdekes módon lehetőség
van, hogy az adózó az adóéve utolsó napjáig (vagyis naptári évesek esetében: december 31-ig) a devizában történő társasági adófizetésre vonatkozó döntését megváltoztassa (de a határidő ezen változtatási lehetőség esetében is jogvesztő).

A bejelentéssel érintett adóév tekintetében megállapított és bevallott társasági adóelőleget és társasági adófizetési kötelezettséget a bejelentésnek megfelelő devizában kell megfizetni, eltérő devizanemben vezetett számláról érkező átutalás esetén az átváltás költsége az érintett céget terheli.

Tehát (naptári éves adózók esetében) elsőként a 2023. évi társasági adóelőlegek teljesíthetők USD-ben vagy EUR-ban, de a 2023. május 31-ig befizetendő, még a 2022-es adóévre vonatkozó társasági adófizetési kötelezettséget – az esetleges bejelentéstől függetlenül – mindenképpen forintban kell teljesíteni.

Ugyancsak fontos, hogy bár az ezirányú döntést követően az adó összegét USD-ben vagy EUR-ban kell megfizetni egy, az érintett devizában vezetett számlára, de maga az adó továbbra is forintban kerül meghatározásra. Így kitüntetett szerepe van annak az árfolyamnak, amely alapján a forintban meghatározott adó összege átváltásra kerül USD-re vagy EUR-ra.

A kapcsolódó Kormányrendelet – 298/2022. (VIII. 9.) Korm. rendelet – szerint az átutalt USD vagy EUR összeg az utalással érintett bankszámla megterhelésének napja szerinti, a Magyar Nemzeti Bank által e napra közzétett árfolyammal (ennek hiányában – bankszünnap esetén – a legutolsó közétett árfolyammal) számított forintösszegben kerül jóváírásra az érintett vállalkozás adószámláján.

Ugyanakkor az adó megfizetésének időpontja nem feltétlenül az árfolyam meghatározása során figyelembe vett nap, hanem az a nap, amikor a befizetést jóváírják a Magyar Államkincstár által e célból vezetett, deviza adófizetésre nyitott számláján.

Helyi iparűzési adó

A társasági adóval ellentétben a vonatkozó Kormányrendelet – 366/2022. (IX. 26.) Korm. rendelet – a helyi iparűzési adó devizában történő megfizetését nem köti előzetes bejelentési kötelezettséghez. Ugyanakkor az a Kormányrendeletben kimondásra került, hogy az adózók leghamarabb a 2023. január 1-jétől esedékessé váló helyi iparűzési adóelőlegüket és helyi iparűzési adójukat fizethetik meg USD-ben vagy EUR-ban. A helyi iparűzési adó esetében – erre vonatkozó választás esetén – tehát már a márciusi előleg is teljesíthető USD-ben vagy EUR-ban.

A helyi iparűzési adót – a különleges gazdasági övezetbe tartozó adózók kivételével – nem egy NAV-hoz kapcsolható, központi bankszámlára, hanem egy, a Magyar Államkincstár által a helyi iparűzési adót bevezetett illetékes önkormányzat részére e célból USD-ben vagy EUR-ban történő adófizetésre nyitott számlára kell megfizetni.

Éppen ezért, ezen adónem esetében az árfolyam nem az utalással érintett bankszámla megterhelésének napja szerinti, hanem a Magyar Nemzeti Bankhoz, mint a Magyar Államkincstár számlavezető bankjához történő beérkezéskori értéken kerül megállapításra.

A fentiek szerint tehát az USD-ben, vagy EUR-ban megfizetni kívánt helyi iparűzési adót nem az érintett helyi önkormányzat „forintos” helyi iparűzési adó bankszámlájára kell átutalni. Így amennyiben valamelyik helyi önkormányzat még nem hozta volna nyilvánosságra ezen „devizás” helyi iparűzési adó bankszámlaszámát, mindenképpen szükséges náluk érdeklődni.

Az azonban ismételten közös pont a két adónem tekintetében, hogy egy alapvetően forintban megállapított adó USD-ben vagy EUR-ban történő teljesítése még azon vállalkozások számára is (az adózás előtti eredményre is hatással bíró) árfolyamkülönbözetet okoz, amelyek ugyanezen devizában vezetik könyveiket.

A választás előtt mindenképpen érdemes kalkulációt végezni az USD-ben, vagy EUR-ban történő adófizetés eredményre gyakorolt hatásairól, mivel ezzel akár jelentős megtakarítások is realizálhatók főleg azon vállalkozások számára, amelyek bevételüket alapvetően USD-ben, vagy EUR-ban szerzik és eddig jellemzően devizaváltásra kényszerültek az adók átutalása előtt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS