Megállt a hitelek drágulása, két nagybank már csökkentette a kamatait

2022. 12. 02., 11:18

A banki ügyfeleknek olyat láthatnak a hitelfeltételek hó eleji változtatásakor, amire utoljára tavaly volt példa. Elmaradt a megszokottá vált kamatemelési hullám, két nagybank pedig már csökkentette is a kölcsönei kamatát – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

A jegybanki alapkamat szeptember vége óta változatlan, jelenleg is 13 százalékon áll, a piac számára a valódi irányadó kamatot jelentő egynapos betéti kamat pedig október közepe óta 18 százalék. Utóbbi bevezetése után a bankközi kamatok tovább emelkedtek, és a tetőpontjukat október végén, november elején érték el. Azóta azonban a banki hitelkamatokat meghatározó BUBOR és BIRS is csökken.

A 12 havi BUBOR csaknem másfél százalékponttal alacsonyabb értéken áll, mint egy hónappal ezelőtt (jelenleg 15 százalék), a lakáshitelekre ható 20 éves BIRS november végén pedig már 8 százalék alá is benézett, pedig október végén még a 11 százalékot súrolta.

A bankok mindeddig még az MNB őszi emeléseinek hatását árazták be az ajánlataikba, mindegyikük növelte a lakáshitelek és a személyi kölcsönök kamatát is, volt olyan pénzintézet, amelyik többször is. December azonban meghozta a fordulatot, úgy látszik, a bankok már kiemelték magukat, és kezdik beárazni a bankközi kamatok csökkenését.

A hónapváltás napjaiban már csak egyetlen pénzintézet növelte a lakáshitelei kamatát, azok közül sem mindegyiket, ezzel szemben viszont két nagybank is olcsóbbá tette a kölcsöneit – írja a Bank360.hu. Az Erste és az OTP is érdemi kamatcsökkentést hajtott végre a minősített fogyasztóbarát kölcsöneinél, előbbi pedig egy hajszálnyival a lakáshiteleit is olcsóbbá tette. Nem zárható ki ugyan, hogy egy-egy bank még növel egyes kamatain, de sokkal valószínűbbnek látszik, hogy újabb negatív hatás nélkül a kamatemelkedés megáll, és egyre több hitelintézet követheti a december eleji példát. Ezzel egy másfél éves hiteldrágulási ciklus zárulhat le azután, hogy a szándékai szerint a jegybank is befejezte a sajátját.

A fogyasztóbarát személyi kölcsönöknél indult meg a csökkenés

November 30-án az Erste Bank a jelzáloghitelek kamatain módosított, de csak minimálisan. A fix 15 éves kamatperiódusú kölcsönök kamatai 0,06 százalékponttal csökkentek, az ügyleti kamat így 11,51 százalékra módosult.

Emellett azonban a minősített fogyasztóbarát személyi kölcsönök feltételein is változtatott az Erste, jókorát vágva a korábban érvényes ügyleti kamatokon. A kamatcsökkentés mértéke 2,11 és 2,27 százalék között volt. Így a december 1-jétől az érintett hitelek érvényes kamatai 20 százalék alá, 18,45 és 19,32 százalékra süllyedtek.

Az OTP Bankszintén december 1-jétől csökkentette a fogyasztóbarát személyi kölcsön kamatát, 0,54 százalékponttal, 2 millió és 3,1 millió forint igénylése között. Az ügyleti kamat így 18,45 százalékra módosult.

Elfogyóban az emelők

Az egyedüli december eleji emelő a Raiffeisen Bank volt: a jelzáloghiteleknél módosított, azon belül is csak az ötéves kamatperiódusú kölcsönöknél. A hitelcéltól függetlenül 0,65 százalékpont az emelés mértéke, a többi kamatperiódusnál nem történt változás.

A múlt hónap második felében még az UniCredit Bankdrágított. A személyi kölcsönöknél emelt még november 21-től hol kisebbet, hol nagyobbat. Az Aktív és az Aktív plusz kedvezmény kategóriába eső személyi hitelek kamata 0,05 és 1,80 százalékpont közötti mértékben emelkedett, így az ügyleti kamat 15,60-16,37 százalék között van. A Prémium aktív, extra és extra plusz kedvezményes kölcsönöknél a növelés mértéke 0,42 és 2,09 százalékpont között volt, így az ügyleti kamat november 21-től 11,22-15,84 százalék között van. Amint azonban az előzőkből látható, az UniCreditnél még az emelést követően is sem lettek magasak a kamatok a többi ajánlathoz képest.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS