Elhozza az ötmilliós babaváró bírságot a háború?

2022. 03. 09., 10:41

A kedvezményes babaváró hitelből a program vége felé közeledve januárban minden eddiginél alacsonyabb összegben folyósítottak, a gyermekvállalási cél megszegéséhez pedig egyre magasabb büntetőkamatok társulnak. Ha a kamatok megugrása tartós marad, az 5 millió forintos büntetési tétel is eljöhet nyáron.

2022 januárjában 29 milliárd forintra süllyedt a havi babaváró kölcsön folyósítása a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint. Bár az év elején sosem teljesít jól a babaváró, a 30 milliárd forint alatt maradó kihelyezés jelentős zuhanást mutat az egy gyermek születése után kamatmentessé váló kölcsönnél. A kedvezményes hitel így alulmúlta az eddigi mélypontnak számító, 35,9 milliárd forintot kitevő 2021. januári babaváró kölcsön folyósítást – derül ki a Bank360.hu összefoglalójából.

A babaváró hitel egy gyermek után mindenképp kamatmentes, három gyermek után pedig akár mind a 10 millió forintot is megkaphatják a szülők anélkül, hogy bármennyit is vissza kellett volna fizetniük hitelből. Ez a kedvező lehetőség ugyanakkor mindenképp a gyermek születéséhez kötött. Ha 5 éven belül nem jön össze a baba, vissza kell fizetni az addigi kamattámogatást, és ezt követően csak piaci feltételek mellett lehet tovább fizetni a babaváró hitelt. A büntetés összege pedig egyre csak emelkedik.

Áprilistól már a 3,5 millió forintot kockáztatnak a babavárósok

Vagyis, ha nem születik gyermek 5 éven belül, a kamatkedvezményt teljes egészében vissza kell fizetni. A kamatkedvezmény mértéke viszont egyáltalán nem az adósokon múlik, akár születik gyermekük, akár nem. Ez ugyanis egy állampapírpiaci referenciahozamhoz kötött, ami rohamosan emelkedett az elmúlt hónapokban. A referenciamutató már 4,45 százalékos értéket vett fel márciusban, ami alapján 7,79 százalékos ügyleti kamat vonatkozik majd az áprilisban babaváró kölcsönt felvevőkre. A még márciusban babavárót igénylők ezzel szemben 4,08 százalékos referenciahozam alapján vehetik fel a kedvezményes kölcsönt, ami 7,3 százalékos ügyleti kamatot jelent.

Ha kellő időben, a következő 5 év során megszületik a gyermek, az emelkedésnek nincs jelentősége. Ha azonban nem születik meg időben, életbe lép a kamatvisszafizetési kötelezettség, ami alapján az áprilisi felvételnél már magasabb, 3 503 250 forintot kell visszafizetnie a szülőknek. Ha még márciusban felveszik a hitelt a szülők, azzal ennél valamivel alacsonyabb, 3 286 800 forintos összeget kockáztatnak, ha mégsem valósulna meg a családalapítás. A legkisebb kamatvisszafizetési kötelezettség azokat terheli, akik 2019. decemberében vették fel a hitelt – nekik gyermek nélkül is alig másfélmillió forint kamattámogatást szükséges visszafizetni.

Meddig emelkedik a bírság?

A kamatok azonban azóta is egyre csak emelkednek a háborús feszültség közepette. Az ÁKK által közölt 5 éves referenciahozam március 7-én már 6,13 százalékot tett ki, egy hétvége alatt emelkedett majdnem fél százalékot a mutató. Ha ez legalább 3 hónapig fennáll, júliusban már 9,97 százalékos ügyleti kamatra számíthatnak a babaváró hitelt felvevők, a feltételek megszegése esetén pedig már 4,5 millió forintot kell visszafizetni a korábbi kamattámogatások miatt.

Jelenleg még nem lehet biztosan látni, hogy hol áll meg a referenciamutató emelkedése. Ha a jelenlegi kockázatos körülmények továbbra is fennállnak, elképzelhető, hogy még magasabb átlagos hozamértékeket fog hozni a tavasz. 7,1 százalékos júniusi babaváró referenciamutató mellett a már 11,23 százalékos ügyleti kamat azt jelentené, hogy 5 milliós bírság sújtaná azokat a szülőket, akiknek a júliusi hitelfelvételt követő 5 évben nem születik gyermekük.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-04-25 20:10:00
2023-ban a kereskedelmiingatlan-piac mutatószámai a szállodaszegmens kivételével kockázatemelkedést jeleztek; az alacsony befektetési forgalom és a hozamemelkedés az ingatlanértékek csökkenésének irányába mutat – írják a jegybank elemzői.
2024-04-25 15:10:00
2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott, a fokozódó érdeklődés és a növekvő tranzakciószámok az árakon is nyomot hagytak, így 8 százalékos emelkedés után 640 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterenkénti ár, míg az otthonteremtés költsége 10 millió forinttal, 69,6 millió forintra emelkedett az idei első negyedéves adatok alapján a Duna House szerint.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Újabb különleges hazai vállalkozás, az Ország Söre szavazást alapító Beerselection mutatkozik be a csatornán. A budapesti sörszaküzletbe hetente több tucatnyi újdonság érkezik, köztük akár olyan különlegességekkel, amelyekből egyszerre csak pár darab érhető el az egész országban. A sörkultúra hazai terjesztése fontos küldetés a tulajdonosoknak, hiszen akár 800-féle sörstílus létezik, miközben a legtöbb ember egyedül a lágert ismeri fel. A magyar sörrajongók által idén összeállított recept sorsáról, a kissé elhasznált „kézműves” kifejezés mögötti igazságról, illetve arról, hogy miért érdemes szaküzletben venni a sört a nagy áruházak helyett, Bárkai Péter mesél a BeerSelectiontől. Az ügyvezető persze igazságot tesz az örök, csapolt, palackozott, vagy dobozos kérdésben is...
Az egészségpénztári befizetések ugyan nem a legelsők a fontossági sorrendben, amire félre akarunk tenni, de előkelő helyre kúsztak fel az utóbbi években Magyarországon. Annak ellenére, hogy milyen kedvező – és a közhiedelemmel ellentétben elérhető – megoldásokat nyújtanak a magáncélú megtakarítások, a magyar társadalom iszonyatos összeget fizet ki zsebből a magánegészségügyben. Dr. Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének elnöke az ÖPOSZ legutóbbi közvélemény-kutatási eredményei nyomán vázolja honfitársaink hozzáállását a kérdéshez és egyértelmű választ ad rá, hogy hogyan járhatnánk jobban, ha tudatosabban tennénk félre. Fontos: akár havi párezer forintnak is van értelme, sőt!
A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. egyik kiemelt projektje az ún. nagyon kis aktivitású radioaktív hulladékok végső elhelyezésére alkalmas, felszíni tároló létesítése a közeljövőben. Ezek a hulladékok ugyan rövid ideig sugároznak, megfelelő elhelyezésük mégis nagy körültekintést igényel.