Egy nap alatt hét bank emelte meg a hitelkamatait

2022. 02. 02., 16:53

Ott folytatták a bankok februárban, ahol januárban abbahagyták: kamatemelésekkel. A változások a lakáshitelek és a személyi kölcsönök árazását is érintették. Akad egészen meghökkentő, csaknem 10 százalékos mértékű drágulás is. Arra is van példa, hogy a módosítások nyomán a hosszabb kamatperiódusú hitelek olcsóbbá váltak, mint a kevésbé kiszámíthatóak.

A bankok többsége általában a hónap első munkanapján teszi közzé az aktuális kamatkondicióit, de ez a sorozatos kamatemelések miatt az elmúlt hetekben már hóközi módosításokba is átcsapott. A kamatemelések februárban is folytatódnak, a hónap első napján több nagybank is drágított a hitelein. A kamatokon kívüli feltételek is sok konstrukciónál megváltoztak, aminek hatására egyes hitelek már egészen más jövedelemmel vagy garantált átutalással vehetők igénybe – derül ki a Bank360.hu összefoglalójából.

Személyi kölcsönök

személyi kölcsönöknél nagy volt a mozgás. Az Erste Bank fogyasztóbarát személyi kölcsöne kismértékben, 0,14–0,17 százalékponttal drágult, így 14,40 és 14,61 százalékos ügyleti kamattal számolhatnak az igénylők februártól. 

MKB Bank ennél nagyobb mértékű drágulásról döntött. A Mosoly személyi kölcsön ügyleti kamata az eddigi 12,99 százalékos ügyleti kamatról 22,49 százalékra emelkedett, ami 9,50 százalékpontos emelkedést jelent. Ezekhez a feltételekhez legalább nettó 100 ezer forintos jövedelmet kell igazolni. Szintén jelentős mértékben drágult a 150 ezer forintos nettó jövedelemmel elérhető személyi hitel: 8,99 százalékról 17,99 százalékra, ami 9 százalékpontos drágulásnak felel meg (igaz, korábban nettó 200 ezer forintot kellett igazolni az igényléshez). A magasabb, nettó 350 ezer forintos jövedelemmel elérhető személyi kölcsön 4 százalékponttal lett drágább február 1-jétől, így a kamat 6,99 százalékról 10,99 százalékra emelkedett. A legkedvezőbb, 6,99 százalékos ügyleti kamat eléréséhez legalább nettó 600 ezer forint jövedelem szükséges - korábban ez a jövedelemsáv nem szerepelt a feltételek között. 

Szintén az MKB Banknál változott a fogyasztóbarát személyi hitel kamata is, 10,99 százalékról 11,99 százalékra. Ennél a konstrukciónál a jövedelmi sávok megszűntek.

Lakáshitelek

A Budapest Bank 5 éves kamatperiódusú lakáshiteleinek az ügyleti kamata 0,40–0,55 százalékpont mértékben emelkedett, de még így sem érik el a 6 százalékos értéket.

A MagNet Bank jelzáloghiteleinek a kamata 0,90 százalékponttal emelkedett, ötéves és 10 éves kamatperiódusnál is. A kamatsávok a felvett hitelösszeg függvényében változnak – ahhoz, hogy még 6 százalék alatti ügyleti kamattal vehessünk fel lakáshitelt, legalább 15 millió forint igénylésére van szükség. A rövidebb kamatperiódusú, hathavonta változó kamatú hitelnél 0,28 százalékpontos volt a drágulás mértéke. 

Az OTP Bank a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél hajtott végre 0,50 százalékpontos emelést, függetlenül a kamatperiódus hosszától, így az ügyleti kamatok egyforma mértékben változtak minden hitelösszeg sávnál. Februártól 9 százalék feletti ügyleti kamatra számíthatnak azok, akik 7 millió forint alatti hitelösszeget vesznek fel, fix 10 éves kamatperiódus esetén 9,25 százalék, fix 20 éves kamatperiódus esetén pedig 9,35 százalék az ügyleti kamat. Magasabb hitelösszeg választása esetén ennél valamivel kedvezőbbek a feltételek: 7–13 millió forint között 8,75 és 8,85 százalék, 13-31 millió forint között 8,50 és 8,60 százalék, 31 millió forint felett pedig 7,85 és 7,95 százalék az ügyleti kamat február 1-jétől. 

A Raiffeisen Bank jelzáloghitelei is drágultak, érdekesség azonban, hogy a változás után a kiszámíthatóbb, 10 éves kamatperiódusú kölcsönök kamata alacsonyabb (6,54 és 8,54 százalék), mint az ötéves kamatperiódusú hiteleké (6,74 és 8,74 százalék). Ez a lakáscélú hitelekre és a szabad felhasználású konstrukciókra is érvényes. A változások az alábbiak voltak:

– 6 hónapos kamatperiódusnál a drágulás mértéke 0,28 százalékpont, így 4,37 százalékról 4,65 százalékra emelkedett,

– 5 éves kamatperiódusnál a drágulás mértéke 0,35 százalékpont,

– 10 éves kamatperiódusnál a drágulás mértéke 0,15 százalékpont,

– fix kamatozás választása esetén a drágulás mértéke 0,35 százalékpont.

A Takarékbank is módosította a jelzáloghitelek ügyleti kamatát, ami a fogyasztóbarát lakáshiteleket érintette. Ötéves kamatperiódusnál a változás mértéke 0,14 százalékpont volt, így az ügyleti kamat 7,76 százalékról 7,90 százalékra emelkedett. 10 éves kamatperiódusnál ennél nagyobb mértékű volt a változás – ellentétben a Raiffeisen Bankkal –, 0,17 százalékpont. Az ügyleti kamat így 7,94 százalékról 8,11 százalékra emelkedett. A fix kamatozású konstrukció kamata pedig még ennél nagyobb ütemben emelkedett, 0,25 százalékponttal, 8,06 százalékról 8,31 százalékra. 

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS